DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Greșeli gramaticale, Propunere de modificare regulament

stuiberv
post 8 Dec 2005, 17:28
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 8 April 05
From: Iasi




QUOTE(bomicabomic @ 8 Dec 2005, 15:20)
Dragos, din 23 mil de romani citi scriu si vorbesc gramatical corect?
Pentru ca sunt membrii pe forum care dintr-un motiv sau altul n-au studiat la "singe" gramatica si care mai fac unele greseli gen "sa" si "s-a" etc., dar care vin cu idei si solutii foarte bune la capitolul tehnic de exemplu.

Si prefer sa trec cu vederea unele dezacorduri gramaticale cind imi spune " ca surubul X se desface cu cheia Y".
*



Fara suparare:
Cel mai mult ma enerveaza chestiile de genul: šam alimentat cu x litrii de benzinaš; šnu mai fii asaš
šsunt membrii pe forum careš.
Problema e: scriu si vorbesc asa chiar oameni cu facultate. Sau, sa lasam criteriul asta deoparte. Scriu asa chiar oameni cu care ai ce vorbi.
E chiar asa dificil de stiut cand se scrie i si cand ii? Ce fel de scoala se face acum? Eu nu m-am inteles bine cu limba romana in scoala, dar totusi incerc sa scriu corect. A, si am 27 de ani, dar imi e groaza cand vad cum se scrie si vorbeste. Imi vine foarte greu sa nu corectez anumite persoane de pe langa mine cand imi spun: šnu mai fii asaš si alte chestii din astea.
Gata, ca am scris destul, si poate gresesc si eu smile.gif.


--------------------
Papuci marimea 43 3 ani bocanci - is xx undoitrei
“All parts should go together without forcing. You must remember that the parts you
are reassembling were disassembled by you. Therefore, if you can’t get them
together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer.” — IBM
maintenance manual, 1925
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lolek
post 8 Dec 2005, 17:30
Post #32


Ignorog


Group: Members
Posts: 93
Joined: 4 October 04




...exact genul de disensiuni care trebuie evitate in general (sau institutionalizate intr-un topic specializat si gata).

L.E.: ma refer la disputa dintre ursamajor si Steffyx.

This post has been edited by Lolek: 8 Dec 2005, 17:32


--------------------
Dacia Pobeda - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 8 Dec 2005, 17:40
Post #33


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Stuiberv, eu sunt cizmar, ce-aveti bre cu mine ca nu stiu gramatica? De ce vreti sa ma dati afara?mad.gif Asta e, trebuie si unii ca mine.
Crezi ca daca pina la 36 de ani n-am invatat, o sa ma apuc acum? La ce mi-ar folosi, oare? Ca de la primarie sau de la FISC nu m-a dat nimeni afara...

This post has been edited by bomicabomic: 8 Dec 2005, 17:42


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stuiberv
post 8 Dec 2005, 17:46
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Nu am nimic cu nimeni, sper sa nu te fi suparat pe mine.
Pur si simplu am vazut ca asta e tendinta generala, si nu stiu de unde a aparut moda asta.
Oricum, sa pedepsesti userii care scriu gresit nu e o solutie.
Daca greseala e mare, ajunge sa ii atragi atentia, dar frumos, sa nu apara alte discutii dupa aia.
Poate asa se mai raresc greselile si invatam cu totii cate ceva.
Din nou, scuze daca am suparat pe cineva.

Edit: scrisesem sa nu apare in loc de apara :DDD

This post has been edited by stuiberv: 8 Dec 2005, 17:47


--------------------
Papuci marimea 43 3 ani bocanci - is xx undoitrei
“All parts should go together without forcing. You must remember that the parts you
are reassembling were disassembled by you. Therefore, if you can’t get them
together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer.” — IBM
maintenance manual, 1925
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 8 Dec 2005, 18:00
Post #35


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(Steffyx @ 8 Dec 2005, 16:16)
E o idee tampita!
Este ipocrizie curata asta. DragosP, nu ma fa  sa iti vanez posturile smile.gif Sunt convins ca daca iau la puricat, din cele peste 130 de posturi, gasesc minim vreo 2-3 cu greseli.
*


Așa, și? Ce dovedește ce ai scris mai sus? Am zis eu că sunt mai tare ca Eugen Simion??
Sau că eu nu pot greși? Iar ipocrizie în nici un caz nu este. Poți să vânezi ce vrei și cât vrei, inclusiv posturile mele, dacă-mi atragi atenția într-un mod civilizat, fii convins că nu mă supăr.

QUOTE
Oricine poate numeri intr-un moment mai nasol, sau nu se stie cum se strecoara un backspace si iti sterge linuta. Eu am patit-o de cateva ori, am observat si am editat. Poate a stat asa 10 minute, o ora, important e ca acea greseala nu a fost facuta din incultura.

Măi dragă, problema nu este dacă și în ce moment nasol ești, problema este până la urmă de a respecta limba patriei tale. Sunt convins că nu ești agramat sau incult, cum de altfel mulți care fac greșeli nu sunt, însă se complac așa. E chiar așa de greu să scrii corect? huh.gif

QUOTE
EDIT: DragosP, de ce ai scris totusi cu diacritice? E pierdere de vreme. Imi ia mult mai mult sa scriu cu asa ceva, si nici nu cred ca e necesar. Daca un cuvant necesita diacritice pt. a nu fi confundat, da. Dar asa nu are rost, e pierdere de vreme.
*


Hm, dacă cineva consideră că a vorbi și scrie corect românește este o pierdere de vreme, atunci nu mai am ce zice . sad.gif E numai problema ta că ție greu să scrii corect. Eu personal scriu cu diacritice pentru că îmi place să scriu așa, îmi vine ușor să scriu așa, mi-am mapat tastatura corespunzător și asta e...
Observă însă te rog că eu n-am menționat nimic de diacritice. Și știi de ce? Pentru că FerestreXPlode nu prea le are cu mapările de tastatură. Eu îs pe linux.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursamajor
post 8 Dec 2005, 18:47
Post #36


Membru pasager


Group: Members
Posts: 785
Joined: 2 May 05
From: Orașul lui Panait Istrati




QUOTE(Steffyx @ 8 Dec 2005, 18:25)
"...cu sfintele tale rugaciuni, si imparatiei lui Dumnezeu ma fa partas cu toti sfintii..."
si exemple sunt multe! Este iara (nu cauta, ca e forma acceptata) corect din pct. de vedere gramatical.


Îmi pare rău să te contrazic, dar mă bucur să ți-o spun că e complet greșit, ca să te poți corecta. Nu am nici o dispută cu tine, cum susține un coleg ceva mai sus. wink.gif
Link 1 O să găsești acolo:
"Nu-ți face probleme!" și forma greșită "Nu-ți fă probleme!". Imperativul negativ se formează cu infinitivul verbului: nu mânca, nu vorbi, nu pleca. Deci, nu face. Nu-mi cita arhaisme de prin texte biblice, că nu-s concludente. În Biblie găsești o colecție întreagă de greșeli gramaticale. Nu e nici formă acceptată. Formă acceptată e prooroc, de exemplu; corect fiind proroc. Vine de la a proroci, nu a prooroci.
Mai citiți și link 2 și link 3 , ba chiar și link 4.

This post has been edited by ursamajor: 8 Dec 2005, 19:02


--------------------
Dacia Logan 1.0 Eco-G 2021 Comfort (+ 4 optiuni) - BR02UMa
Somnul adanc ajuta la prevenirea imbatranirii, mai ales daca dormi la volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roxana_thomas
post 8 Dec 2005, 21:26
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 28 February 05




QUOTE(DragosP @ 8 Dec 2005, 18:00)
E numai problema ta că ție greu să scrii corect.





--------------------
Solenza Confort 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 8 Dec 2005, 21:29
Post #38


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(DragosP @ 8 Dec 2005, 18:00)
E numai problema ta că ție greu să scrii corect.
*




QUOTE(DragosP @ 8 Dec 2005, 14:08)
Nu scrii corect? Ia la tata niște warn-uri, ban-uri s.a.m.d până te prinzi că ești român și ca atare trebuie să scrii corect românește. Nu-ți convine? Verde!
*


Aaa? cu cine sa incepem? radmasa.gif radmasa.gif

This post has been edited by bomicabomic: 8 Dec 2005, 21:31


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 8 Dec 2005, 21:45
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




muaaaama, asta e chiar greseala nasoala raaaaaaau de tot. blink.gif

mai ales ca:
QUOTE(DragosP @ 8 Dec 2005, 18:00)
Măi dragă, problema nu este dacă și în ce moment nasol ești, problema este până la urmă de a respecta limba patriei tale. Sunt convins că nu ești agramat sau incult, cum de altfel mulți care fac greșeli nu sunt, însă se complac așa. E chiar așa de greu să scrii corect? huh.gif
*



hihi... sunt convins ca a fost typo / ghinion... da' orisicat, pica cum nu se poate mai prost tongue.gif

This post has been edited by adso: 8 Dec 2005, 21:47


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 8 Dec 2005, 22:13
Post #40


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




Eu nu mai zic nimic. Fiecare greseste, PUNCT! Cine nu intelege asta nu e normal. Sa gresesti in repetate randuri. Formele literare mai putin ma intereseaza decat folosirea corecta a cratimelor.... e mult mai grav. Si sincer sa fiu si tatal meu are obiceiul de a gresi. Daca il intrebi cum e corect iti zice, dar cand e sa scrie, tot gresit scrie. Poate din cauza ca a terminat liceul acum vreo 40 de ani. Si nu e nici pe departe un om incult. Unii pur si simplu nu se concentreaza. Pe mine sincer ma deranjeaza greselile gramaticale, si atrag atentia cand vad una. Si bineintelesc ca nu ma supar daca mi se atrage mie atentia asupra vreo uneai.
DragosP, vezi? despre ce ziceam, 2 posturi, pac greseala.
Rade ciob de oala sparta... chiar cred ca un astfel de topic nu are rost, atrageti atentia pe PM si gata.
EDIT: Bomicabomic, icon_mrgreen.gif Esti tare biggrin.gif

This post has been edited by Steffyx: 8 Dec 2005, 22:17


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 8 Dec 2005, 22:26
Post #41


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




Dragos , eu as fi de acord cu tine la nivel teoretic; practic insa cred ca am ramane cu 50% mai putini pe acest forum (100% warn=ban pe x zile parca) . Acum n-ar fi mare scofala ca din astia 50% vreo 40% chiar nu au ce cauta pe aici , dar din ceilalti 10% vreo 8-9% chiar n-ar merita asta pentru ca "oameni suntem , gaini mancam" (adica greseli facem biggrin.gif ) iar ceilalti 1-2% scot niste perle mama mama si sar "sacalii" (a.k.a. marty,ashu&co.) de rad pana ma cocosez si ar fi pacat sa ne privam de acest lucru .
Si in plus avem si noi cronica carcotasilor a noastra : "bula daciotului" unde putem "sa ne radem"de ei cu totii . Situatia este similara cu a-i amenda pe cei care se scobesc in nas sau ragaie in public . Nu este cazul caci se fac singuri de KK si se exclud ei insisi din societate . Cum ai spus foarte bine a scrie corect este o dovada de buna crestere si de self respect dar , din pacate , doar atat .

P.S. sper sa fiu scuzat ca nu am folosit diacriticile tongue.gif


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 8 Dec 2005, 22:37
Post #42


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Incredibil! Ce ne-am face daca am fi toti perfecti ca voi? Parerea mea este ca scopul acestui forum este sa ne ajutam intre noi. Daca pun o intrebare pe forum, vine cineva si imi raspunde si face oarece greseli in raspunsul lui DAR postul lui ma ajuta, vi se pare normal sa fie sanctionat?
A mai zis cineva si il aprob: e forum auto sau sezatoare literara?
Atata timp cat continutul mesajului se poate intelege, ce naiba aveti cu el? E absolut anormal. Mai citesc si oarece forumuri straine si aia vorbesc cum le e mai usor inclusiv abrevieri (expl: m8=mate=amic) atata timp cat se poate intelege idea postului gasesc ca ar fi absolut prostesc sa fie sanctionat autorul pentru greseli gramaticale...cati mecanici stiti voi cu 2 facultati? Mecanicul la care va duceti credeti ca e as in gramatica? Dar masina tot v-o face, si va place ca masina merge si nu va intereseaza cum vorbeste ala...
Sunteti absurzi...
Aici ar trebui apreciate calitatile de mecanic, nu de profesor de romana! E DACIAclub nu HaiSaVorbimCorectGramaticalClub smile.gif


Si sa fim seriosi, nu intelegeti "ii" ? cat de greu poate fi?
subscriu si la postul lui Steffyx...

This post has been edited by R19/16v: 8 Dec 2005, 23:12


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 9 Dec 2005, 02:31
Post #43


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Nici eu nu-s de acord cu propunerea asta, mai ales ca insusi initiatorul topicului ne-a aratat cat de usor se poate gresi din neatentie. Si sa iei ban pentru chestia asta... e cam exagerat. Oricat de mult mi-as dori sa vorbim si sa scriem toti corect, totusi sunt realist si-mi dau seama ca pana la urma oricare dintre noi face greseli, din neatentie sau nestiinta. Pana si pe Pruteanu eu cu urechile mele l-am auzit gresind, atunci cand a spus ca "nu stiu ce costa scump". Un produs este scump sau costa mult, costa scump e o tampenie (la fel ca si expresia preturile sunt scumpe sau s-au scumpit, la fel de gresita). Deci se intampla si la case mai mari, a gresi e omeneste.

Daca tot suntem aici, as vrea sa fac si eu o observatie legata de o greseala foarte frecventa. E vorba despre pronumele "vreo" si "vreun". Se scrie legat, fara cratima dupa "vre".


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
Ramas bun, ne vedem pe alt forum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 9 Dec 2005, 07:10
Post #44


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




blink.gif ...si cand ma gandesc c-am zis-o la baza...in gluma...o soparla aruncata ... wacko.gif


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 9 Dec 2005, 07:28
Post #45


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(bomicabomic @ 8 Dec 2005, 21:29)

QUOTE(DragosP @  8 Dec 2005, 18:00)

Măi dragă, problema nu este dacă și în ce moment nasol ești, problema este până la urmă de a respecta limba patriei tale. Sunt convins că nu ești agramat sau incult, cum de altfel mulți care fac greșeli nu sunt, însă se complac așa. E chiar așa de greu să scrii corect?


Aaa? cu cine sa incepem? radmasa.gif radmasa.gif
*


Să vedem... Cu mine? blush.gif

sad.gif Ție ți-e greu, asta a vrut să fie tongue.gif

Da' la a doua? Luminați-mă!



--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 9 Dec 2005, 07:35
Post #46


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




Greseala ta, si a doua e sanctiunea propusa chiar de tine smile.gif
Ce zici, e bine totusi? Ai demonstrat ca nu ai pic de respect fata de limba romana, nu stii sa scrii corect, etc.
Ce zici, e corect sa se traga astfel de concluzii in urma unui post ce contine vreo greseala? Vezi ca totusi nu are rost?
Cred ca mai bine inchidem aici, ca sa nu mai iasa discutii... Bafta!


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 9 Dec 2005, 07:57
Post #47


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Da' de ce sa se inchida?!? Doar sunt destui cu tastatura odihnita...pacatele mele, maica ! blink.gif


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghc
post 9 Dec 2005, 08:56
Post #48


..:::Cautatorul:::..


Group: Members
Posts: 411
Joined: 9 December 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(DragosP @ 8 Dec 2005, 18:00)
[...]Poți să vânezi ce vrei și cât vrei, inclusiv posturile mele, dacă-mi atragi atenția într-un mod civilizat, fii convins că nu mă supăr.
*


Eu am atras atentia in subiectul despre limba romana asupra folosirii cuvantului "topic". Acelasi lucru se intampla cu "post(uri)".
Am recomandat (si eu respect cat pot) folosirea cuvintelor "subiect" si "mesaj".


--------------------
ZKR (Logan by Dacia) BaLaureate 3.14 1907 toamna - CJ-01-GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GIC
post 9 Dec 2005, 08:59
Post #49


Doar membru


Group: Members
Posts: 919
Joined: 13 January 04
From: Oradea




Nu s-ar putea implementa ceva de genu "Spelling and Grammar" cool.gif


--------------------
Dacia Duster 2021 TCe 150 EDC / Rover 45 1.6L - 2002
Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 9 Dec 2005, 10:22
Post #50


membru


Group: Members
Posts: 4.553
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




[quote=DragosP,9 Dec 2005, 08:28]
Aaa? cu cine sa incepem? radmasa.gif radmasa.gif
*

[/quote]
Să vedem... Cu mine? blush.gif

sad.gif Ție ți-e greu, asta a vrut să fie tongue.gif

Da' la a doua? Luminați-mă!
*

[/quote]


Dragos, scuze ca ma bag. Incerc doar sa te fac sa lasi ideea asta, si sa te fac mai flexibil la erorile gramaticale.

"Ție-ți e greu" e corect. Litera disparuta este "i" din cuvantul "iti".

LE: adso, tot ce se poate. Iau warn? icon_mrgreen.gif Voiam sa arat ca si el poate gresi, am reusit sa arat ca (poate) stie mai multa gramatica decat mine. Si pe mine ma deranjeaza "axa cu came" (ca-i arbore, nu-i axa), si pe mine ma deranjeaza exprimari de genul "datorita inundatiilor au ramas x familii pe drumuri" (datorita implica ceva benefic), dar nu propun warn sau ban pentru asa ceva. Contributia unui utilizator al forumului la valoarea acestuia nu trebuie sa fie conditionata de perfecta stapanire a limbii romane.
De modificat nu modific. Daca este gresit, este greseala mea.

This post has been edited by tatabobu: 9 Dec 2005, 10:38


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 9 Dec 2005, 10:24
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




tatabobu... editeaza. si pe urma editez si eu, si pun un zambitor. ca nu ai dreptate, deloc. DragosP a scris corect (a doua oara).


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 9 Dec 2005, 10:25
Post #52


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(tatabobu @ 9 Dec 2005, 10:22)
"Ție-ți e greu" e corect. Litera disparuta este "i" din cuvantul "iti".
*



Oooops!!!


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebybv
post 9 Dec 2005, 10:55
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 8 August 05
From: Brasov




tatabobu, te-au prins.... smile.gif

Vad zilnic pe forum greseli gramaticale si imi dau seama ca cei care le fac au o problema cu intelegerea regulior grmaticale.

Asta nu-i face mai putin valorosi in a-si exprima ideile in domeniul in care se pricep. Eu vad chestia asta (poate am o imaginatie prea bogata) ca si cum un actor foarte cunoscut apare la televizor cu un zambet perfect, insa cu un dinte din fata cariat.

Si chestia asta cu gramatica, daca n-ai invatat-o in generala, sa intelegi DE CE se scrie o data sau si alta data s-au, nu stiu cand o sa mai inveti...sunt multi care au invatat "pe de rost" la scoala, insa au invatat gresit, iar asta ii va urmari in toate scrierile lor in viata.

Acum destul cu filosofia, ma duc sa ma uit la Vacanta Mare.. smile.gif (Sper ca nu m-ati crezut!)

This post has been edited by sebybv: 9 Dec 2005, 10:56


--------------------
Mazda 6 2.0 CD 143CP SPORT 2006
"...The force is strong with this one..."
- Seat Leon 1,6 16v 105 CP - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 9 Dec 2005, 11:26
Post #54


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




Eu totusi sustin propunerea initiatorului. Este evident ca nu se justifica sanctiuni pentru greseli izolate. Am vazut insa mesaje in care cu greu (sau chiar deloc) intelegeai ce vrea autorul sa spuna. In astfel de cazuri consider binevenita o sanctiune (nu stiu, poate ca deja asa se procedeaza). Daca ar fi vorba de sanctionare automata cu ajutorul unui soft, ar fi imposibil. Dar fiindca sanctiunile le dau moderatorii, care e de presupus ca au discernamant, cred ca ei pot diferentia greselile inerente de scrierea fara respect fata de limba romana.
S-ar putea sa nu propun nimic nou, nu stiu, poate ca deja s-au dat sanctiuni in astfel de cazuri.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 9 Dec 2005, 12:18
Post #55


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(bomicabomic @ 9 Dec 2005, 10:25)
Oooops!!!
*


Cum spui tu...
Da' și cum spun eu! biggrin.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 10 Dec 2005, 11:35
Post #56


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




QUOTE(Lolek @ 8 Dec 2005, 14:47)
nu sunt de acord.

eu stiu ca ar fi misto (da, sunt un ignar gregar) sa facem si fundatia culturala daciaclub, si disco-clubul esoteric daciaclub, si parohia daciaclub si asa mai departe.

observatiile ar fi urmatoarele:
1. pe aici mai vin si oameni strict cu probleme (tehnice, rugina, gainat de cioara) - daca chestiunea e cat de cat inteligibila, eu zic ca un raspuns tot ar trebui sa te lase inima sa-l dai


*




Eu sint analfabet , din acest motiv am renuntat sa mai scriu ceva pe acest forum !
Am avut de multe ori de spus cite ceva ,sau de ajutat (sper),dar m-am resemnat cu gindul la statutul meu si acum doar citesc acest forum .
Am un dci Preferance si aveam si eu sa va mai spun cite ceva ,acum cit mai e nou aparut .
Am o datorie fata de PaulP (membru al acestui forum), ma folosesc de acest post sa ii cer scuze public ,"roi " se scrie cu un singur "i " ,nu am putut atunci pentru ca nu am mai putut posta la acel subiect , fiind inchis . Iarta-ma PaulP !!!

Of topic , mai demult am gasit un articol(fara nicio legatura)pe care as fi dorit sa-l postez ,folosesc acest prilej :


" Povestea unui taximetrist:

Acu' douazeci de ani lucram ca taximetrist ca sa ma intretin…
Cand am ajuns la 2:30 AM, cladirea era acoperita in intuneric, doar cu
exceptia unei singure lumini la parterul unei ferestre...
In asemenea circumstante, multi taximetristi ar claxona o data sau de
doua ori, ar astepta un minut si apoi ar pleca.
Dar am vazut prea multi oameni saraci care depindeau de taxi ca fiind
singurul lor mod de transport. Daca nu mi se parea un pericol,
intotdeauna mergeam la usa.
Deci am mers si-am batut la usa. "Doar un minut!" raspunse o voce
firava, a unei persoane mai in varsta.
Auzeam ceva fiind tras de-a lungul pardoselii.
Dupa o pauza lunga, usa s-a deschis. O femeie mica de statura, in jur
de vreo 80 de ani, statea in fata mea. Purta o rochie colorata si o
palarie mare cu un material de catifea prins pe ea, ca si o femeie dintr-un
film din anii '40.
Langa ea era o valiza mica de nailon. Apartamentul arata ca si cum
nimeni n-a mai locuit acolo de ani de zile. Tot mobilierul era acoperit cu
cearsafuri.
Nu gaseai nici un ceas pe pereti, nici bibelori sau alte lucruri pe
rafturi.
Intr-un colt era un panou plin cu poze peste care era pus un suport de
sticla.
"Ati putea sa imi duceti bagajul pana la masina?", zise ea. Am dus
valiza la masina si apoi m-am intors sa o ajut pe femeie.
Ea m-a luat de brat si am mers incet spre masina. A continuat sa-mi
multumeasca pentru amabilitatea mea.
"Nu e mare lucru", i-am zis eu. " Doar incerc sa-mi tratez pasagerii in
felul in care as vrea ca mama mea sa fie tratata"
" Oh, sunteti un baiat asa de bun!", zise ea.
Cand am intrat in masina, mi-a dat o adresa, si apoi m-a intrebat: "Ai
putea sa conduci prin centrul orasului?"
"Nu este calea cea mai scurta" am raspuns eu rapid.
" Oh, nu conteza" spuse ea. "Nu ma grabesc. Eu acum merg spre
ospiciu...".
M-am uitat in oglinda retrovizoare. Ochii ei erau scanteitori...
"Nu mi-a mai ramas nimeni din familie...", a continuat ea." Doctorul
spune ca nu mai am mult timp..." In tacere am cautat ceasul de taxare si
l-am oprit. "Pe ce ruta ati vrea sa merg?", am intrebat.
Pentru urmatoarele doua ore am condus prin oras. Mi-a aratat cladirea
unde odata ea lucrase ca operator pe lift.
Am condus prin cartierul unde ea si sotul ei locuiau cand erau proaspat
casatoriti. M-a dus in fata unui magazin cu mobila care odata fusese o
sala de bal unde obisnuia sa mearga la dans pe vremea cand era fata.
Cateodata ma ruga sa opresc in fata unora cladiri sau colturi de strada
si statea acolo in intuneric, contempland in tacere.
Cum prima aluzie de soare sa aratat pe orizont, mi-a spus dintr-odata:
"Sunt obosita... Hai sa mergem."
Am condus in tacere spre adresa pe care mi-o daduse.
Era o cladire ieftina, ca si o casa mica, cu un drum de parcare care
trecea pe sub o portita. Doi oameni au venit spre taxi cum am ajuns
acolo. Erau atenti si concentrati aspura fiecarei miscari pe care o facea
femeia. Am deschis portbagajul si am dus micuta valiza pana la usa.
Femeia a fost asezata deja intr-un scaun cu rotile.
"Cat va datorez?", a intrebat ea, in timp ce-si cauta portmoneul.
"Nimic", am zis eu.
"Dar trebuie si tu sa te intreti."
"Nu va faceti griji… sunt si alti pasageri", am raspuns eu.
Aproape fara sa ma gandesc m-am aplecat si i-am dat o imbratisare. Ea
m-a strans cu putere…
"Ai facut unei femei in varsta un micut moment de bucurie", spuse ea.
"Multumesc."
I-am strans mana si apoi am plecat in lumina diminetii.
In spatele meu, o usa se inchisese... Era ca si sunetul de incheiere a
unei vieti...
Nu am mai luat alti pasageri in tura aceea de lucru. Am condus pierdut
in ganduri... Pentru restul zilei de-abia puteam vorbi.
Ce ar fi fost daca femeia aceea ar fi dat peste un taximetrist manios,
sau unul care ar fi fost nerabdator sa-si termine tura?...
Ce-ar fi fost daca as fi refuzat sa iau comanda, sau doar sa claxonez o
data si apoi sa plec?…
Uitandu-ma in urma, nu cred ca am facut ceva mai important in intreaga
mea viata.
Suntem conditionati sa credem ca vietile noastre se invart in jurul
unor momente marete.
Dar adesea aceste momente marete ne iau prin surprindere - frumos
impachetate in ceea ce altii ar considera ceva putin, ceva neinsemnat.
OAMENII S-AR PUTEA SA NU-SI AMINTEASCA EXACT CEEA CE AI FACUT SAU CEEA
CE AI SPUS, DAR INTOTDEAUNA ISI VOR AMINTI CUM I-AI FACUT SA SE
SIMTA!!!
N-o sa ai parte de nici o surpriza in 10 zile daca o sa trimiti acest
mesaj la alte 10 persoane.
Dar, s-ar putea sa ajuti lumea sa fie putin mai buna si mult mai
intelegatoare prin simplu fapt ca-l trimiti mai departe.
Viata aceasta s-ar putea sa nu fie petrecerea pe care o speram, dar cat
timp suntem aici putem de asemenea sa dansam. In fiecare dimineata cand
imi deschid ochii, imi spun: "Ziua de azi este o zi speciala!"
Amintiti-va asta, prietenii mei: nu ne mai putem intoarce niciodata
inapoi, acesta e singurul Show pe care il jucam.

Anonim "

This post has been edited by logan1.5dci: 10 Dec 2005, 12:49


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 10 Dec 2005, 11:41
Post #57


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




Super tare. Sper ca nu are acest anonim pretentia la drepturi de autor, ca am copiat-o in calculator.
Te intristeaza, dar e frumoasa scurta povestire. Bafta!


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th May 2024 - 01:36
Forum Renault