DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 5 6 7 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan cumparat din alt tara (de export), care e procedura, preturi, experiente

SergiuV16v
post 25 Oct 2006, 15:01
Post #181


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 17 October 06




GicaPopescu,
Pot sa iti confirm ca pretul de pe site pentru Dinamic 16v din Ungaria(parca e 2.799.000 de ft) e corect. M-am mirat si eu ca e egal cu cel de la 1.6 MPI dar asta e. Ciudat cu atat mai mult cu cat Dinamic 16v are in plus fata de 1.6MPI nu doar un motor mai bun dar si dotari in plus in standard(airbag pasager si geamuri el spate)
In alte ordine de idei inainte de a scadea TVA-ul scade mai intai din pretul de pe site impozitul de inmatriculare in Ungaria, pe care tu nu il mai platesti intru-cat nu inmatriculezi masina pe Ungaria ci o aduci in Romania. Ori acest impozit e 340.000 de ft pentru motoarele de 1.4 si 1.5 si 450.000 de ft pentru motoarele de 1.6. Si dupa ce scazi acest impozit dupa aceea scade TVA-ul si vezi ce iese.
Sincer motorul de 1.6MPI nu merita din Ungaria tinand cont de pretul modelului Dinamic 16v.

Una pste alta am iesit de la unguri cu un Logan cu dotari ca si Prestige-ul din Ro, fara jenti(eu am jenti normale cu capace, in rest absolut tot, inclusiv MP3 Blaupunkt) la vreo 8500E cu totul. Cand spun cu totul ma refer numere negre, RCA, etc


--------------------
Dacia Logan 2006 Dynamic 16v(Ungaria)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adryan8
post 25 Oct 2006, 18:31
Post #182


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 31 August 06




Poate cineva sa-mi spuna daca Loganurile pentru export au functia de Consum instantaneu la CB?


--------------------
Logan 1.6 90 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 26 Oct 2006, 20:06
Post #183


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.594
Joined: 18 September 05
From: Internet




mai sunt cateva zile pana ma suna pista sa merg dupa unguroaica.

gica popescu: nu are rost sa intram in polemica, tu ai citit numai pe net poate, eu am fost acolo si stiu bine ce am cumparat.
dupa cate am mai spus nu sunt dus cu pluta sa nu stiu ce vorbesc cand spun ca am luat laureate unguresc si cu ce am mai pus pe ea: AC si CD mp3.
tu daca te uiti pe site vezi preturile cu AFA 20%.

abia am lamurit pe cei care nu credeau si parca nu voiau sa creada ca nu se plateste TVA la import DACIA. acum vad ca nu mai zic nimic. nici sa zica multumesc pt ca m-am straduit sa i lamuresc sleep.gif
cel cu CB ul, nu cred ca acolo sa aiba functia instantanee, dar o sa ti spun curand.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 26 Oct 2006, 23:47
Post #184


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




mmm.... sa nu se prinda aia de la fisc c astia care au cumparat pe persoane fizice nu au platit TVA-ul... Nu ca s-ar incadra la evaziune fiscala...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenmanea
post 5 Nov 2006, 21:04
Post #185


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 28 January 06




In sfarsit am reusit si eu sa strang ceva banuti pentru un Logan ca sa nu il mai cer pe cel al tatalui meu.
Am si eu o rugaminte mai ales pentru posesorii din partea Ardealului care si-au adus sau cumparat Loganuri din Ungaria. Daca stiti pe cineva care se ocupa cu asa ceva- adica aduce Loganuri de acolo si le vinde aici. M-ar interesa ca Loganul sa aiba ABS, aer si servo. In principiu din ce am auzit pe aici aceasta varianta ajunge acolo cam la 7200 E. Eu as fi dispus sa dau cam 7800 pe ea, dar nu am timp sa ajung in Ungaria. Eu sunt din Bucuresti, dar sunt dispus sa ma deplasez in tara- ca sa o iau. Va multumesc mult pentru ajutorul acordat si astept vesti.

PS Daca o sa cumpar un Logan din Ungaria cum imi dau seama daca are ABS? Scrie pe undeva?? Sau cum pot sa imi dau seama???


--------------------
Kia Proceed 1.6 GSL - B193476
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 5 Nov 2006, 22:58
Post #186


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Pui frana brusc si tare. Daca nu-ti dai seama daca are ABS sau nu inseamna ca nu-ti trebuie acest sistem deci nu ai de ce sa-ti faci griji.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raqzvan
post 6 Nov 2006, 02:17
Post #187


gute Laune war Trumpf


Group: Members
Posts: 514
Joined: 21 September 06
From: Constanta, Romania




QUOTE(eugenmanea @ 5 Nov 2006, 22:04)
PS Daca o sa cumpar un Logan din Ungaria cum imi dau seama daca are ABS? Scrie pe undeva?? Sau cum pot sa imi dau seama???
*


Ai putea sa te uiti sub capota dupa unitatea ABS. wink.gif


--------------------
Geely Logan Laureate 1.6MPI 2006
Austin Powers: Allow myself to introduce... myself.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SergiuV16v
post 6 Nov 2006, 10:10
Post #188


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 17 October 06




EugenManea,
sub ceasul de bord care indica turatia, in stanga jos se afla martorul de ABS. Daca atunci cand pui contactul se aprinde acel martor, atunci ai ABS, daca nu, nu.
Oricum toate Loganurile din Ungaria au in standard ABS. Iar daca vrei Logan din Ungaria ar trebui sa te grabesti pt ca de la 1 ianuarie am inteles ca nu se mai da TVA-ul inapoi, deci nu mai e nici o afacere. Pretul depinde de motor si de nivelul de echipare...


--------------------
Dacia Logan 2006 Dynamic 16v(Ungaria)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marss41
post 20 Nov 2006, 15:30
Post #189


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 20 November 06
From: Oradea




QUOTE(eugenmanea @ 5 Nov 2006, 23:04)
In sfarsit am reusit si eu sa strang ceva banuti pentru un Logan ca sa nu il mai cer pe cel al tatalui meu.
  Am si eu o rugaminte mai ales pentru posesorii din partea Ardealului care si-au adus sau cumparat Loganuri din Ungaria. Daca stiti pe cineva care se ocupa cu asa ceva- adica aduce Loganuri de acolo si le vinde aici. M-ar interesa ca Loganul sa aiba ABS, aer si servo. In principiu din ce am auzit pe aici aceasta varianta ajunge acolo cam la 7200 E. Eu as fi dispus sa dau cam 7800 pe ea, dar nu am timp sa ajung in Ungaria. Eu sunt din Bucuresti, dar sunt dispus sa ma deplasez in tara- ca sa o iau. Va multumesc mult pentru ajutorul acordat si astept vesti.

PS Daca o sa cumpar un Logan din Ungaria cum imi dau seama daca are ABS? Scrie pe undeva?? Sau cum pot sa imi dau seama???
*



Preturi actuale in Oradea in piata de masini: Prestige fara AC 8700 EUR,Ambition 1,4 MPI Arktic (adica cu servo,AC,inchidere centralizata la cheie) 6800EUR si mai nou prin ziarele locale sunt anunturi cu vanzare direct de contracte ptr. logan din ungaria.Referitor la ABS ,iti dai seama exact ca si la unul din Romania.


--------------------
RENAULT LAGUNA II 2002 ,1,9 DCI 120 CP - BH11...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 20 Nov 2006, 16:10
Post #190


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.594
Joined: 18 September 05
From: Internet




ai vrut sa spui ambiance nu ambition 1.4. si cele cu arctic nu aveau ABS la vream aceea.
cand am comandat eu la Bekes nu mai era oferta cu Arctic pe LOGAN.
ca sa iei un ungurean totul este sa iesi considerabil mai ieftin, nu sa dai cu 200 euro mai putin ca cea din tara. parerea mea.

eu am deja 1000 km cu ea si e ok. m-a dus balciul cam pe la 7500. Laureate cu ABS.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marss41
post 20 Nov 2006, 20:33
Post #191


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 20 November 06
From: Oradea




ok remarca cu ambiance.eu am un ambiance 1,4 arktic albastru marin adus din ungaria cumparat aici cu 6500 eur in iulie.cred ca pentru o masina noua cu servo,AC si inchidere centralizata este destul de convenabil.primele 2 dotari sunt cele mai costisitoare si cele mai greu realizabile tehnic pe cont propriu.de atunci am radiocas deschidere pobagaj de la bord,cotiera central de logan si toate le-am facut cu bani de tigari sa zic asa.cu inca vreo 150 eur mai pun faruri ceata si alarma pentru actionare inchidere centralizata de la distanta si tot no sa ajung la 7900 eur cat e un laureate acuma cam tot cu aceleasi dotari de baza.


--------------------
RENAULT LAGUNA II 2002 ,1,9 DCI 120 CP - BH11...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 20 Nov 2006, 20:45
Post #192


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.594
Joined: 18 September 05
From: Internet




da, si eu am vrut sa mi iau cu 6500 atunci dar eram cu piciorul in avion cum am stat fro 3 luni si tot plecam peste o saptamana si de aia nu m am bagat.
acum a disparut optiunea asta si daca tot am luat am luat ceva mai doatata.
abs ul acum e obligatoriu.

daca cineva are 5500 euro decat sa ia matiz (si daca are nevoie de spatiu) fuge la unguri si ia un LOGAN de baza cu abs si un airbag si e masina pe lanaga matizul chel.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei2005
post 23 Nov 2006, 17:41
Post #193


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 14 March 05
From: Cluj Napoca




stie careva (poate oradenii) ce acte trebuie sa aiba cei ce vand la targ un "magyar Logan"?
Chitanta vamala trebuie? Sau exista ceva echivalent?
Si inca ceva: daca o firma poate sa cumpere de la un privat, inainte ca acesta sa inmatriculeze autovehiculul in Romania. In acesxt caz, nu se inventeaza vreun "TVA" de platit?
Cu cat mai rapid raspunsul, cu atat mai bine.

QUOTE(marss41 @ 20 Nov 2006, 15:30)
Preturi actuale in Oradea in piata de masini: Prestige fara AC 8700 EUR,Ambition 1,4 MPI Arktic (adica cu servo,AC,inchidere centralizata la cheie) 6800EUR si mai nou prin ziarele locale sunt anunturi cu vanzare direct de contracte ptr. logan din ungaria.Referitor la ABS ,iti dai seama exact ca si la unul din Romania.
*


Cand si une se tine piata la Oradea? Si un nume de ziar local cu anunturi? Vreo adresa se site? (am cautat, dar nu am gasit mare lucru...)
Multumesc


--------------------
DACIA, RENAULT LOGAN PREFERENCE, SOLENZA, CLIO, RENAULT TRAFIC 2004-2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marss41
post 24 Nov 2006, 09:51
Post #194


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 20 November 06
From: Oradea




Piata de masini se tine in oradea in fiecare zi de duminica.Cand se vinde masina cel care ti-o vinde trebuie sa aiba toate taxele platite.Masinile se aduc cu nr. provizorii ptr. o luna unguresti.Eu cand am cumparat-o pe a mea tipul avea cartea de identitate a masinii in alb ,am facut actul clasic de vanzare cumparare ,am platit impozitul ,apoi cu nr. unguresti in brate am fost la politie ,platit taxe inmatriculare si talon si am primit nr. definitive ,talonul si cartea de identitate pe numele meu.Asta a fost tot.Anunturi auto se gasesc in Jurnalul Bihorean.Pe net cauta cu googel cu cuvant cheie :bihor ,Oradea.Alte taxe si impozite nu cred ca s-ar plati la inmatricularea pe firma dar pentru asta intreaba contabilul.
Stima.


--------------------
RENAULT LAGUNA II 2002 ,1,9 DCI 120 CP - BH11...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei2005
post 24 Nov 2006, 15:08
Post #195


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 14 March 05
From: Cluj Napoca




Si la RAR, cand se merge?


--------------------
DACIA, RENAULT LOGAN PREFERENCE, SOLENZA, CLIO, RENAULT TRAFIC 2004-2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 24 Nov 2006, 15:17
Post #196


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.594
Joined: 18 September 05
From: Internet




daca are CI si carton cu revizia periodica nu mai mergi la RAR.
direct la politie.

daca nu are CI mergi la RAR cu factura si cartea masinii ungureasca si cu 1.6 mil faci C.I ul


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marss41
post 24 Nov 2006, 16:14
Post #197


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 20 November 06
From: Oradea




corect ce a zis rue. Tu ceri de la cumparator sa ai toate actele si documentele ca sa mergi la politie ,finante si asigurari - aici n-ai ce face e obligatia ta in calitate de viitor proprietar


--------------------
RENAULT LAGUNA II 2002 ,1,9 DCI 120 CP - BH11...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei2005
post 24 Nov 2006, 17:17
Post #198


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 14 March 05
From: Cluj Napoca




Multumesc


--------------------
DACIA, RENAULT LOGAN PREFERENCE, SOLENZA, CLIO, RENAULT TRAFIC 2004-2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jonnylow31
post 27 Nov 2006, 16:56
Post #199


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 3 February 05
From: Iasi




Este cineva din iasi care a cumparat masina de la unguri? sau stie cineva vreo persoana din iasi care aduce astfel de masini? Eu as dori sa-mi iau una dar in targ nu vine nimeni cu astfel de masini. si nici in ziar nu e nimeni


--------------------
vreau logan . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 27 Nov 2006, 17:02
Post #200


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.594
Joined: 18 September 05
From: Internet




atentie ca trebuie sa aiba si vama platita.

daca o iei cu numere rosii inseamna ca are vama platita deja.

cel din Iasi: cel mai bine faci o raita la arad sau oradea in piata de masini in ziua de piata. nu cred ca aduc multi masini la iasi ca acum nu mai e afacerea asa rentabila ca pana in vara si o asa deplasare face nerentabila afacerea la iasi.

atentie: daca o iei din targ sa aiba: numere rosii, autoriz proviz de circulatie, CI chiar si in alb si cartonul de verificare tehnica, chitanta de plata vamala, factura si CI ul unguresc si traduceri legalizate (ca sa nu le mai faci tu).

trebuie sa fi elastic in decizie (model, culoare) ca nu stii ce gasesti in piata si mai presus sa ai banii.

bafta!


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei2005
post 1 Dec 2006, 00:01
Post #201


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 14 March 05
From: Cluj Napoca




Am luat duminica trecuta o "Magyar Logan". Am luat-o de la targ din Oradea. Dotari: ABS, 2 airbag, 3 tetiere scaune spate, anvelope Barum 165/80/14. Scor: 6000 EUR
Nu este neaparat sa aiba numere rosii.
E suficient sa aiba numere provizorii de H, asigurare (carte verde Ungaria) - atentie, sa mai aiba macar 2 saptamani de asigurare, ca sa poti merge cu ea la RAR), chitanta vamala (reprezinta dovada platii taxelor vamale). Contractul de vanzare-cumparare se poate face direct in targ.
Pe langa aceasta, pe langa documentele de mai sus, vanzatorul trebuie sa mai dea:
- factura de cumparare a masinii
- certificat de origine al masinii (eliberat de Dacia Pitesti)
- carte de identitate a masinii (eliberata in ungaria), unde sunt prezentate, ca la noi, toate caracteristicile masinii
- trusa cu triunghi, trusa medicala, cutie cu becuri si sigurante - este obligatorie in Ungaria, si se vinde o data cu autoturismul
- "talonul unguresc" al masinii - de culoare verde (sa fie inscris pe el numarul provizoriu, de Ungaria)
- dovada platii asigurarii carte verde in Ungaria si contractul de asigurare
Cele trei carti (intretinere, garantie, descriere) in maghiara, cu stampila dealer-ului
Atentie mare sa corespunda seriile de caroserie corecte pe toate documentele (CI unguresc, factura, carte service si garantie etc.), si toate documentele sa fie pe acelasi nume.
E bine sa cereti si o fotocopie de pe pasaportul si cartea de identitate a celui car are numele trecut pe documentele de mai sus.
Preturile sunt negociabile, dar nu mai mult de 100-200 EUR cu noroc
Cum spunea si rue, nu va cramponati de culoare.
De asemenea, unele au dotari "ciudate": am gasit una care avea proiectoare, 1 airbag, inchidere centralizata la cheie, radiocas, la acelasi pret cu cea pe care am luat-o eu. Eu am preferat optiunile de securitate.
Se pare ca in Ungaria, probabil si in alte state de EU, se poate comanda modelul de baza, alegand ORICE optiune pe el. Brava Dacia! Numai la noi, daca vrei sa ai ABS, dai 8200 EUR.
Bafta


--------------------
DACIA, RENAULT LOGAN PREFERENCE, SOLENZA, CLIO, RENAULT TRAFIC 2004-2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tibi_
post 14 Dec 2006, 20:15
Post #202


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 26 November 06




Din cate am inteles s-au cumparat o gramada de loganuri din ungaria fara a plati TVA niciunuia dintre state asa ca ma simt putin cam fraier ca mi-am luat logan anu trecut din romania mai scump si fara abs fata de unu de afara (fiindca am platit evident si tva).Am mai inteles si ca dupa 1 ianuarie nu se va mai recupera tva de la unguri asa ca mi-a trecut prin cap urmatoarea intrebare: nu se pot cumpara anu viitor loganuri din serbia si mai departe sa nu se plateasca tva??? Fiindca daca ar fi asa chiar mi-as vinde loganu si trage o fuga sa iau altu mai tanar si poate mai echipat in aceiasi bani.(fiindca din ungaria nu mai am timp anul asta)


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r3load
post 13 Feb 2007, 22:39
Post #203


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 13 February 07




Mai e valabila faza cu recuperarea tva-uluui anul asta?
Vad ca nimeni nu mai spune nimic legat de subiect sad.gif ...asta nu poate fi lucru bun....


--------------------
none none none - none
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radioman
post 14 Feb 2007, 08:47
Post #204


membru D'ala mare


Group: Members
Posts: 378
Joined: 31 May 05
From: Constanta




Nu mai exista etapa recuperarii TVA-ului de la intrarea noastra in UE, ptr ca se plateste TVA DOAR odata la cumpararea bunului, indiferent din ce tara a Uniunii Europene, asa ca nu mai asteptati returnarea TVA la absolut niciun obiect (asa ca informatie Germania a marit de la 1 ian 2007 TVA-ul lor (MWst) de la 16 % la 19 %, asa ca adio restituirea tva)


--------------------
Skoda Octavia 3 VW Polo V 2017/2019 - CT-xx-HIT
[COLOR=red]Unii se nasc ca un 'original' și mor ca o "copie"..[/COLOR].
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tibi_
post 16 Feb 2007, 13:32
Post #205


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 26 November 06




Intrebarea era despre recuperarea TVA-ului daca e posibila din alte tari decat cele din UE:Serbia, Rep. Moldova.


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radioman
post 16 Feb 2007, 14:25
Post #206


membru D'ala mare


Group: Members
Posts: 378
Joined: 31 May 05
From: Constanta




@Tibi : Zau?? Vorbeam de Arad, de Oradea, de Magyar Logan , de Ungaria si de arhicunoscutul subiect al cumpararii Loganului de unde altundeva decat de la vecinii maghiari si tu intrebi de recuperarea TVA-ului din Serbia, Muntenegru, Albania si Rep Moldova....Hai monser' sa am pardon..... Sau tu citesti topicul de la sfarsit?

This post has been edited by radioman: 16 Feb 2007, 14:26


--------------------
Skoda Octavia 3 VW Polo V 2017/2019 - CT-xx-HIT
[COLOR=red]Unii se nasc ca un 'original' și mor ca o "copie"..[/COLOR].
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tibi_
post 16 Feb 2007, 15:50
Post #207


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 26 November 06




Eu am avut intrebarea asta legata de recuperarea TVA-ului de la sarbi,moldoveni etc si am deschis un nou topic pe aceasta tema dar moderatorul nu a considerat ca merita subiectu deschis un nou topic si a mutat intrebarea mea pe topicu asta, asa ca daca ma poate lamuri cineva ar fi super daca nu sa stiti ca nu e vina mea ca intreb aici despre asta.


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r3load
post 16 Feb 2007, 15:56
Post #208


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 13 February 07




@radioman:Unde e prevazuta masura noua?Pe undeva prin codul fiscal ?
Nu de alta, insa de fiecare data cand incerc sa citesc ceva din el, ma plictisesc instant...


--------------------
none none none - none
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radioman
post 16 Feb 2007, 16:28
Post #209


membru D'ala mare


Group: Members
Posts: 378
Joined: 31 May 05
From: Constanta




@ r3load : in cadrul capitolului accize al Codului Fiscal a mai fost introdusa o taxa cu trimitere directa la Mediu, taxa speciala pe autoturisme si autoturisme de teren.A se vedea : http://www.mfinante.ro/proiect_lege_cod_fiscal1.htm si deloc de neglijat : http://www.vamamasini.ro/legislatie.html


--------------------
Skoda Octavia 3 VW Polo V 2017/2019 - CT-xx-HIT
[COLOR=red]Unii se nasc ca un 'original' și mor ca o "copie"..[/COLOR].
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenmanea
post 16 Feb 2007, 19:58
Post #210


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 28 January 06




@Tibi : Zau?? Vorbeam de Arad, de Oradea, de Magyar Logan , de Ungaria si de arhicunoscutul subiect al cumpararii Loganului de unde altundeva decat de la vecinii maghiari si tu intrebi de recuperarea TVA-ului din Serbia, Muntenegru, Albania si Rep Moldova....Hai monser' sa am pardon..... Sau tu citesti topicul de la sfarsit?

This post has been edited by radioman: Today, 14:26


Asa au unii placerea in a-i taxa pe ceilalti cand pun unele intrebari uneori chiar pertinente...Cred ca si-au facut un tel in viata din asta- probabil vor sa para mult mai interesanti. Omul vroia sa stie daca se cumpara Logan din alta tara non UE- se poate recupera TVA-ul??


--------------------
Kia Proceed 1.6 GSL - B193476
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 5 6 7
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th June 2024 - 09:48
Forum Renault