DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> LUNETA SPARTĂ, fara nici un motiv s-a spart

ovidiusoft
post 15 Feb 2006, 13:06
Post #61


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Victorine, gandeste-te ce se poate intampla mai rau - sa nu vrea sa ti-o schimbe pe garantie. Asta e, o faci pe CASCO (ai asa ceva, da?) si te costa cateva sute de mii re-intregirea politei. Nu sta incordat, ca nu e asa grav, si nici nu e obligatoriu sa se sparga.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CosminM
post 20 Feb 2006, 09:27
Post #62


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 24 January 05
From: Sibiu




Mie mi-au schimbat parbrizul pe garantie. Miercuri am fost la revizie, au facut constatarea si vineri mi l-au schimbat. Am avut o fisura in partea dreapta jos. S-a uitat tipul de la service, a sters (cauta un semn de lovitura de piatra) iar s-a uitat si in final a facut poze si le-a trimis la Pitesti. NU a avut ce comenta. Eu cred ca in acel loc a intrat apa sub cheder si s-a format tensiune si la vibratiii a crapat. Un singur lucru le pot reprosa - mi-au lasat masina cam murdara in interior dupa ce au pus parbrizul nou.
Inca o chestie- mi-a spus tipul de la constatari ca trebuie sa ma duc sa schimbe parbrizul cat mai repede sa nu primesc o piatra in el ca-i nasoala treba atunci.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - SB.......
În momentele dificile ale vieții trebuie să ridici capul, să scoți pieptul în față și să spui cu hotărâre: "Acuma chiar că am pus-o!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 25 Feb 2006, 19:30
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




La parbriz este mai usor de stabilit decat la luneta daca a fost o problema de montaj sau o lovitura.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Titirca
post 27 Feb 2006, 21:00
Post #64


Membru dezmembrat mintal


Group: Members
Posts: 35
Joined: 4 February 06
From: Bucuresti




Referitor la spargerea lunetei am aflat, din vorba in vorba, cu cei de la Service Logan. ca de vina ar fi acel platband cu ranforsari care se observa foarte bine daca se deschide portbagajul. Am facut o captura chiar din cartea tehnica a masinii pentru ca nu am poze din portbagaj si am incercuit cu rosu acel platband. Este prins cu suruburi, cu piulitele la vedere in portbagaj, in zona unde am punctat cu alb. Pentru ca in manual nu apare tot portbagajul se intelege ca platbandul este prins in ambele extremitati ale caroseriei. Explicatia celor de la service este ca daca acele suruburi se slabesc din cauza socurilor, variatiilor de temperatura sau platbandul nu este corect centrat inainte de strangere aceasta produce spargerea lunetei. Nu imi puneti alte intrebari pentru ca mai multe explicatii nu am primit ceea ce v-am relatat mai sus fiind raspunsul la intrebarea mea referitoare la ce foloseste acel platband din portbagaj.


--------------------
Dacia by Renault Logan 1.6 Ambition + Laguna II 1.9 dci (2005+2003) - B - 20 - RTA
[B]Pentru fericire trebuiesc doua conditii: sa fii idiot si sa ai scaun la timp ![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 27 Feb 2006, 22:07
Post #65


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti





Bine,bine,am inteles ca nu ai primit prea multe lamuriri,dar eu tot nu inteleg ce legatura are ala cu luneta??????? blink.gif


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 27 Feb 2006, 22:50
Post #66


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Pai ala asigura rigidizarea caroseriei. Daca se slabeste nu isi mai face treaba, la denivelari caroseria se torsioneaza, luneta are prostul obicei sa nu se indoaie odata cu restul tarabei si poc...


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 27 Feb 2006, 23:04
Post #67


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(GoGu @ 27 Feb 2006, 22:50)
Pai ala asigura rigidizarea caroseriei.
*


Esti sigur??Eu stiam ca are alt rol.............


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 27 Feb 2006, 23:14
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(GoGu @ 27 Feb 2006, 22:50)
Pai ala asigura rigidizarea caroseriei.
*


Nop, ajuta sa nu patrunda bagajele peste pasageri din cauza banchetei atat de solida.


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tazzz
post 28 Feb 2006, 02:04
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 26 August 04
From: Iasi - Romania




exact ce a spus si Codrin...elementul ala e acolo pentru a nu permite patrunderea bagajelor in habitaclu! Nu e acolo ca element de rezistenta.

S-a si discutat pe tema asta, de-aia e insurubat si nu sudat pentru ca e demontabil, in caz ca vrei sa cari cu masina ceva care ar incapea in masina cu bancheta scoasa si traversa aia demontata wink.gif


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.6 - IS XX TAZ
si aici ar fii semnatura nu? :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisstian
post 28 Feb 2006, 07:42
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 January 05
From: Bistrita




Am parbrizul (nu luneta) ciobit.
1. Pot sa-l schimb pe garantie (nu casco). Masina e inca in garantie.
2. As vrea sa-l repar daca pot. Stiti vreo denumire de pasta/solutie care se foloseste la umplerea golului din parbriz?
Eu am mai fost anul trecut (la un atelier pentru reparatii parbrize) si pentru o gaurica si am platit vreo 35ronl. Daca as gasi eu pasta mi-as rezolva singur problema.


--------------------
Logan Ambition 1.6l noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CosminM
post 28 Feb 2006, 08:31
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 24 January 05
From: Sibiu




QUOTE(crisstian @ 28 Feb 2006, 07:42)
Am parbrizul (nu luneta) ciobit.
1. Pot sa-l schimb pe garantie (nu casco). Masina e inca in garantie.
2. As vrea sa-l repar daca pot. Stiti vreo denumire de pasta/solutie care se foloseste la umplerea golului din parbriz?
Eu am mai fost anul trecut (la un atelier pentru reparatii parbrize) si pentru o gaurica si am platit vreo 35ronl. Daca as gasi eu pasta mi-as rezolva singur problema.
*


Daca este ciobit presupun ca ai luat pietre si in acest caz nu ti-l schimba pe garantie. Al meu s-a crapat de la tensiuni (presupun) aparute in cheder si mi l-au schimbat pe garantie.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - SB.......
În momentele dificile ale vieții trebuie să ridici capul, să scoți pieptul în față și să spui cu hotărâre: "Acuma chiar că am pus-o!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 28 Feb 2006, 08:40
Post #72


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Daca s-a ciobit din cauza unei pietre, parbrizul nu se schimba pe garantie,la schimbat un prieten al meu pe casco( a luat o piatra) si costa cu tot cu manopera 9 mil, plus ca trebuie sa lasi masina o zi la ei.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisstian
post 28 Feb 2006, 14:51
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 January 05
From: Bistrita




Multumesc pentru raspunsuri.
De reparat cum se pot repara micile gauri din parbriz provocate de pietre.
A incercat cineva?


--------------------
Logan Ambition 1.6l noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bassfreak
post 28 Feb 2006, 20:31
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 897
Joined: 29 August 04
From: Bucuresti




platbandul acela din portbagaj nu are nici cea mai mica legatura cu spargerea lunetei.
in primul rand nu poate fi element de ranforsare din moment ce este prins in suruburi de plastic. este pt a sustie spatarul banchetei si pt a preveni bagajele sa loveasca bancheta la deccelerare puternica.

de exemplu, la mine am montat un panou cu difuzoare in spatele banchetei, si l-am rigidizat cu surub chiar de aceasta traversa, fiind acum tinuta in tensiune (mecanica); deci daca asta ar influenta luneta, eu trebuia sa o am facuta praf demult.


--------------------
Dacia Logan 2004 Ambiance
Renault Clio Bicorp 2002 Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 28 Feb 2006, 23:26
Post #75


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(bassfreak @ 28 Feb 2006, 20:31)
este prins in suruburi de plastic.
*


Esti sigur?????Incearca sa te mai uiti o data si de data asta mai atent wink.gif !


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Mar 2006, 17:11
Post #76


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Platbandul ala este prins in suruburi de metal. Sigur (ca l-am scos eu)
De asemenea, are ca scop doar impiedicarea bagajelor sa loveasca in bancheta (altfel trebuia un spatar rigid la bancheta, spatar care evident era mai ... scump. Cum vorbim de logan, "design to cost" ...
Va asigur ca nu are rol de rigidizare pe spate. Eu merg fara el bine mersi e un an de zile, si nu am avut probleme, si nici nu mi s-a parut ca se torsioneaza masina.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
QUASAR78
post 2 Mar 2006, 14:56
Post #77


Membru


Group: Members
Posts: 167
Joined: 27 December 05




Cine are urechi sa auda si sa spuna mai departe "marea " problema a lunetei de logan !

Aseara am mers cu masina o perioada scurta de timp , dar suficient pentru a se dezgheta gheata de pe cupola si sa patrunda apa intre luneta si tabla . Pe seara cand am plecat iarasi cu masina surpriza ...... ce scrisnet , ce pocnituri de gheta pisata si de geam sgariat , au , de mi se face si acum pielea de gaiana , noroc ca nu am mers mult pana la destinatie sad.gif

Intrebare oare este normal asa ceva ? De cate ori apa ajunge intre luneta si caroserie si ingheata sa stau cu sufletul la gura ca - mi crapa luneta?????

Rusinica mare !!!! mad.gif 053.gif


--------------------
LOGAN PREFERANCE - IS 00 CDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spawn1st
post 3 Mar 2012, 17:45
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 24 October 08
From: Bucuresti




Pana la urma, ati aflat de ce crapa luneta? NU de alta, dar astazi a crapat si a mea.
Am venit bine merci din parc, am deschis portbagajul sa bag caruciorul copilului inauntru si in timp ce faceam asta, am auzit o pocnitura. Am lasat jos portbagajul si am ramas socat sa vad luneta cum se "transforma'. Afara era destul de cald, cam 5 grade, masina era curata, fara pic de gheata. Care ar fi explicatia? Suprapresiune in interior? Chiar asa de etansa sa fie? Mi-e greu sa cred acest lucru.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 2004 - B93UWG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 31st May 2024 - 20:06
Forum Renault