DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Loganul diesel are turatia limitata?, sau am eu problema?

gogota_69
post 12 Sep 2006, 23:46
Post #1


JUST ME


Group: Members
Posts: 437
Joined: 5 July 06




Salut sper ca nu mai exista topic de acest gen daca da sa se stearga. Fiind un cititor fidel al acestui site am citit ca uni zic ca la logan diesel i se taie injectia la 4500 rpm. E unde verea sa ajung :Venind intr_o seara dinspre TG spre Buc am incercat sa vad ce poate masina tin sa precizez ca am logan 1.5 dci. si mai mult de 3900 rpm 160km pe ora nu a vrut nici in ruptul capului sa se duca. Pe mine nu ma intereseaza in momentul de fata viteza ci faptul ca uni dupa acest site zic ca depasesc 4000rpm. E vreo problema cu masina mea?? sau e limitata electronic sau mai tr sa se lase motoru. Ms pentru eventualele aspecte.


--------------------
DACIA LOGAN 1.5 DCI PREFERANCE - B-51-W U D
GOGOTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 13 Sep 2006, 00:57
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




nu e nici o problema cu masina..la viteza maxima intr-adevar nu trece de 4000 de ture... daca vrei sa o forjezi in de ex a2a o sa vezi ca sare lenjer peste 4000..dar ca la orice masina mai noua are un sistem de protectie al motorului care taie injectia dupa o anumita turatie la 1.6 benzina o taie la 6000..probat de mine...la diesel nu am incercat ca mi-a fost mila.


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 13 Sep 2006, 09:15
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Incearca in a 4-a. In a 5-a atata poate motorul.


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gogota_69
post 13 Sep 2006, 12:03
Post #4


JUST ME


Group: Members
Posts: 437
Joined: 5 July 06




QUOTE(AMW @ 13 Sep 2006, 02:57)
nu e nici o problema cu masina..la viteza maxima intr-adevar nu trece de 4000 de ture... daca vrei sa o forjezi in de ex a2a o sa vezi ca sare lenjer peste 4000..dar ca la orice masina mai noua are un sistem de protectie al motorului care taie injectia dupa o anumita turatie la 1.6 benzina o taie la 6000..probat de mine...la diesel nu am incercat ca mi-a fost mila.
*


Scuze ce in seamna sa taie injectia??(Sa nu se mai alimenteze) Deci la mine se plafonase eram cu pedala lipita si am mers ceva drum cu ea la 3900rpm si 160km/h; ca ma uitam ca nu vrea sa se duca dar am zis sa o mai tin asa cel putin daca nu se duce macar ssa se curete calamina aia sau ce se depune.


--------------------
DACIA LOGAN 1.5 DCI PREFERANCE - B-51-W U D
GOGOTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 13 Sep 2006, 12:06
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(gogota_69 @ 13 Sep 2006, 00:46)
si mai mult de 3900 rpm 160km pe ora nu a vrut nici in ruptul capului sa se duca.
*


De curiozitate, la tine in manual, sau in talon ca e mai la indemana, ce viteza maxima constructiva e trecuta? blink.gif

This post has been edited by Codrin: 13 Sep 2006, 12:07


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 13 Sep 2006, 12:46
Post #6


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




da, sa taie injectia inseamna sa nu se mai comande deschiderea injectoarelor (adica admisia de combustibil) pana la scaderea turatiei sub pragul tinta... e un proces tipic de reglare automata... si nu are legatura directa cu faptul ca motorul nu poate mai mult la viteza mare...nu este deci obligatoriuc a masina sa poata atinge turatia maxima impusa in timpul mersului la viteze mari... protectia aceea este general valabila, inclusiv cu masina pe loc, la accelerari in gol de sarcina.

cred ca aici s-a cam terminat discutia cu concluzia ca masina se comporta normal... s-a dat raspunsul solicitat... si nu cred ca mai e ceva de dezbatut... topicul se inchide pentru a nu degenera in aberatii


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th June 2024 - 10:42
Forum Renault