DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan 1.4 Laureate Plus vs Logan 1.6MPI Laureate

rapture
post 1 May 2006, 13:19
Post #61


Membru


Group: Members
Posts: 109
Joined: 10 November 05




ABS-ul te ajuta sa pastrezi directia. Ai incercat sa folosesti si frana de mana cand intra ABS-ul ? Da-i bataie!!


--------------------
Peugeot 407 1.8E - -
PGO 407 1.8E
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 4 May 2006, 11:17
Post #62


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Cand esti cu masina super incarcata sa te vad eu cum dozezi tu forta de franare incat sa nu te duci sanie. ABS-ul face exact chestia asta si o face foarte bine. In situatia asta distanta de franare scade.

Eu nu inteleg de ce povestea asta cu ABS-ul tot reapare din perioada in perioada. Este un document facut in urma unui studiu de niste institutii americane (un PDF, era si pe forum pe aici...) care spune clar ca singurele situatii in care ABS creste distanta de franare e atunci cand se ruleaza pe suprafete pe care se gaseste nisip, prundis sau zapada. In alte cuvinte carosabilul nu e omogen. In loc ca ABS-ul sa detecteze cand se rupe forta de frecare statica dintre roata si asfalt detecteaza cand se rupe forta de frecare dintre prund/nisip/zapada si asfalt (oarecum impropriu spus pentru ca ABS-ul detecteaza cand se blocheaza roata). In caz ca roata s-ar bloca pe astfel de suprafete s-ar face in fata rotii un "val" de prund/nisip/zapada care ar scurta perioada de franare (puteti gandi prundisul/nisipul/zapada ca pe un fluid cu vascozitate mare iar frecarile hidrodinamice sunt alta mancare de peste iar ABS-ul nu reactioneaza optim in cazul asta).

Chestia cu ABS-ul nu-i mit ci e stiinta, restul sunt povesti. Chiar mi-ar place daca nu s-ar mai discuta despre ABS atat de mult. Chiar si in cazurile in care se prelungeste distanta de franare ai controlul asupra vehicolului si niciodata ABS-ul nu va inlocui niste anvelope de calitate potrivite cu conditiile de mers (de vara, ploaie, iarna, etc...)

This post has been edited by DigitalScribe: 4 May 2006, 11:20


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinI
post 4 May 2006, 12:45
Post #63


Nd 4 Spd 4 Life


Group: Members
Posts: 178
Joined: 13 April 06
From: Bucuresti




eu sunt adeptul unui mers mai sportiv (ambition 1.6), dar acum, dupa ce m-am obisnuit cu abs-ul, ti-l recomand chiar in detrimentul motorului mai puternic. SAFETY FIRST!!! o sa vezi ca o sa ai nevoie de abs, uneori chiar in conditii de mers normale.


--------------------
Subaru Impreza 2.0 Hatchback 2009
'06 Dacia Logan 1.6 mpi
Whishlist Honda S2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 7 May 2006, 10:28
Post #64


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




o intrebare (e oarecum in topic): la logan laureate 1.4 plus unde sunt situate butoanele pt. geamuri electrice spate? sper ca nu tot la sofer.


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 7 May 2006, 10:37
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




Comanda pentru geamurile electrice e la toate versiunile intre scaunele din fata.


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tonicelli
post 8 May 2006, 12:24
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 374
Joined: 26 March 06
From: Valea Jiului




QUOTE(mihail75 @ 7 May 2006, 11:28)
... la logan laureate 1.4 plus unde sunt situate butoanele pt. geamuri electrice spate? sper ca nu tot la sofer....
*


Ba chiar asa ca unde sunt pozitionate e mai usor pentru sofer sa le deschida radmasa.gif
Poate asa a fost gandita dar cum am mai scris eu pe undeva cred ca e cea mai proasta pozitie mad.gif
De pe bancheta din spate trebuie sa te apleci wub.gif , iar daca mai ai si un copil in mijloc wacko.gif faci cu nervii pentru ca tot da cu picioarele in ele


--------------------
Dacia Logan Laureate plus - HD-XX-XXX
România ... frumoasă țară ... păcat că e locuită
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stanila
post 9 May 2006, 08:05
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 26 April 06




vad ca multi opteaza ptr variantele de top, ambition si laureate, pare frumos la prima vedere, dar.....mai oameni buni dati o gramada de bani ptr: aer cond, geamuri el. spate, abs, jante, etc..toate bune...nu zic nu.....si apoi dupa vreo 7,8 ani vedeti ca va lasa tabla, si atunci ce folos o masina dotata si ruginita? nu zic ca nu sunt bune dotarile dar daca ar fi macar o garantie la tabla de vreo 8 ani (dar garantie serioasa gen skoda, wv, etc, nu cu conditii ca e din interior spre exterior si ca...alea alea vrajeli tip dacia) atunci s-ar potrivi de minune tandemul: dotari bune si utile+ siguranta la tabla= o masina care face toti banii, dar asa......ce folos dotarile pe o ruginitura?


--------------------
dacia logan laureate 1,4 2006 - 1,4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian78
post 9 May 2006, 08:17
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 816
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




Din experientele practice avute pe masina de serviciu (Ford Transit) ABS-ul intra mai tarziu sau deloc in momentul in care masina este incarcata. Personal, mi se pare ca franeaza mult mai bine cand este incarcata, desi TEORETIC ar trebui sa parcurga o distanta mai mare la franare.

Eu nu zic ca nu s-au facut studii sau alte cele privind ABS-ul. Daca nu era bun, pe hartie, probabil ca nu se monta pe autovehicule. Eu imi spun parerea PERSONALA legata de subiectul topicului. Se spune: nisip, prundis, zapada - adica totul. Ai observat cum arata strazile si soselele din Bucuresti si Romania? Ai observat ca la treceri de intersectii (semafoare), de pietoni, de tramvai se gaseste mereu cate o betoniera sau altceva sa "piarda" niste pietris sau nisip? ABS-ul te "ajuta" sa te opresti in cel din fata ta care nu ABS si rupe stratul de pietris si ajunge la asfaltul de dedesubt. Ai observat ca peste tot e cate un santier sau o "parcare" improvizata si ies tot felul de camioane sau masini pline de noroi care se pierde usor pe asfalt si "ajuta" ABS-ul? Ce parerea ai de zapada? Sa mai zic? Gandeste-te la ce se intampla din punct de vedere fizic in momentul franarii pe gheata? Mie cel putin mi se pare ca nu ma mai opresc. Intr-adevar ma duc sanie.

Si asa cum am mai spus nu te ajuta cu nimic pastrarea controlului directiei (eventual in aglomeratia urbana) daca nu ai unde sa te duci. Dar asta e doar PAREREA MEA. Poate mai povestesc si altii din EXPERIENTA lor.


--------------------
Logan Laureate 1.6 gri perla
"Ce ție nu-ți place, altuia nu-i face!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 9 May 2006, 08:38
Post #69


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.526
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




cioloro, inițiatorul subiectului a făcut alegerea: Logan 1.4 Laureate Plus, deci aici se poate închide...


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd September 2024 - 06:53
Forum Renault