DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mi-am luat catel. Need help.

Daedalus
post 27 Jan 2006, 01:39
Post #1


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




Astazi a adus tatal meu un catel acasa si nu prea am habar cum sa il ingrijesc si cum sa il invat. Am nevoie de ajutorul cunoscatorilor. Este o corcitura de labrador cu ciobanesc german, are cam 2 luni (nascut pe la sfarsitul lui noiembrie). De asemenea as vrea sa ii pun si un nume, dar nu prea am avut inspiratie pana acum. Astept propuneri. Atasez aici si 2 poze cu el.
250120064jv.th.jpg
250120060019jc.th.jpg


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex275
post 27 Jan 2006, 02:05
Post #2


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 313
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




Sa-ti traiasca "individul", e tare dulce!

Sa nu-l pui in contact cu alte animalute si sa nu-l lasi sa mearga pe afara pana nu-l vaccinezi!!!
Altfel, iti moare 95%!
ATENTIE LA PARVOVIROZA!!!

Sa nu-l lasi nici sa linga talpile pantofilor!

Apoi trebuie deparazitat! Vezi ca mananca ca porcul si are burtica mare! In principal au limbrici. Viermii astia le mananca toata mancarea din burtica.

Te duci cu el in brate la veterinar, ii faci "buletin", vaccine..., deparazitare, (ii baga un supozitor in fund) iar in rest iti povesteste ala!

Nu-i dai sa pape oase de pui si peste, grasime, carne de porc, cartofi.

In principal il tii cu lapte, orez fiert cu ceapa, carne morcovi.....

Succes si sa ne tii la curent!

LE: Vezi ca nu-i plac zgomotele stridente (se sperie rau)
Ii trebuie caldura sufleteasca, n-o sa va dezamageasca niciodata!!!

This post has been edited by alex275: 27 Jan 2006, 02:10


--------------------
dacia logan 1,6 laureate - B 46 W S T
[i]Inteleptii vorbesc pentru ca au ceva de spus. Prostii pentru ca nu pot sa taca.[/i] [b]PLATON[/b]
Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permite inteligenta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 27 Jan 2006, 02:13
Post #3


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




Eu mai am un caine (maidanez ca rasa, dar crescut de mic la stapan) si bine ca mi-ai spus sa nu il pun in contact cu el. Chiar nici in curte n-o sa il las pana nu ii fac vaccinuri si alte chestii. Deocamdata sta in garaj unde temperatura este acceptabila si este ferit de viscol. Cineva imi recomanda sa ii fac dresaj la persoane/firme competente. Nu stiu daca chiar e necesar, am un prieten cu o lupoaica pe care a dresat-o singur asa.. home made si vreau sa spun ca este foarte ascultatoare cateaua, stie chiar reguli de bun simt cum ar fi sa nu se uite in gura omului cand mananca, ceea ce multi oameni nu stiu regulile astea. Deci dupa carti si eventual net, cred ca as putea sa il educ, dar nu cunosc prea bine etapele.
Ca mancare, taica-miu i-a cumparat graunte ce se gasesc la magazine veterinare, cica a intrebat si i-a dat special pentru varsta lui. Cred ca un medic veterinar mi-ar recomanda numai de bine in toate sensurile, insa ca si doctorii de oameni, presupun ca mai pot gresi si acestia, asa ca as vrea o recomandare de doftor daca aveti.


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex275
post 27 Jan 2006, 02:30
Post #4


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 313
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




Sub nici o forma sa nu-l pui in contact cu alte animale pana nu-l vaccinezi!!!!!!!!!!!!!!
Doar cainii maidanezi rezista intr-o proportie mare la Parvoviroza!!!
Cei de rasa, nu au sanse multe!!!

Apoi, vezi si tu de unde e luat, cum e invatat si daca intr-adevar ii prieste garajul la -18C. Eu n-am de unde sa stiu ce temperatura ai tu in garaj!!!

Pune-i macar o blana, ceva, vreo trei paturi groase in cotet!

Despre dresaj, ce sa-ti spun? Fa-i dresajul de "bun simt", personal. Adica - sezi, culcat, la pas, vino aici, sa nu sara pe tine, s.a..

Pentru asta ai carti, cacalau maria ta....
Daca il tii doar in curte, este de ajuns. Daca vrei sa scoti "un domn" din el, ti-l recomand pe Gabi Cocu!

Detalii pe PM! (despre Gabriel Cocu)





--------------------
dacia logan 1,6 laureate - B 46 W S T
[i]Inteleptii vorbesc pentru ca au ceva de spus. Prostii pentru ca nu pot sa taca.[/i] [b]PLATON[/b]
Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permite inteligenta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buyaka
post 27 Jan 2006, 09:12
Post #5


Membru pasionat


Group: Members
Posts: 507
Joined: 23 July 04
From: Bucuresti




Sa-ti traiasca... frumos foc...seamana cu Tyson (Mike)... ai si o idee de nume cu ocazia asta.

Du-l la doctor si fa-i toate vaccinurile ca sa te bucuri de el din plin... numai bine...


--------------------
Dacia Berlina '96 Opel Frontera '97 '96; 4x4 '97 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan.A
post 27 Jan 2006, 09:19
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 June 04




alex275 si cei care mai stiti cum sta treaba cu cateii..
Need help si io.

Am (de aseara) un Schnautzer (sper ca-i scris corect) de 2 luni.
Aveam de gand sa-l tin in apartament pt 2 luni s-apoi sa-l duc la casa de la tara.
In dimineata asta a survenit o schimbare de planuri. Peste noapte mi-a facut zoo in casa si l-as cam duce azi la tara.

Din cele 3 vaccinuri are facute 2 si urmatorul ar fi peste 2 saptamani.
Il pot duce acum sau e prea devreme?

Acolo o sa stea oarecum afara (cusca,hambar,magazie) si sigur i-ar placea sa alerge toata ziua in curte..

Mananca de rupe, orice (paine goala,cozonac,carne,orez,papuci,ciorapi, craci de pantaloni).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 27 Jan 2006, 09:29
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Am crescut si eu o mogaldeata din asta de-a ajuns pana la 45 de kile. Doar ca l-am tinut in casa (desi am ditamai curtea); e adevarat ca si-a facut treburile peste tot si stateau ai mei iarna in curte si spalau covoare, dar nu ne-am indurat sa-l dam afara din cauza frigului; vezi ca la 2 luni e puiut si nu stiu daca rezista chiar asa bine la frig; vad ca tu ai gresie, se curata imediat, eu l-as baga in casa.

Trebuie obligatoriu vaccinat; doctorii stiu cel mai bine programul de vaccinare. Mai are nevoie de jucarii - ca sa-ti lase pantofii si mobila in pace, zgarda anti-purici - dar mai tarziu, ca acum e periculoasa si se poate otravi singur.

De mancare sa nu-i dai niciodata carne sau oase crude. Absolut niciodata, sa nu prinda miros de sange. Trebuie fiert absolut tot.

Combinatiile de caini - corcituri se cheama aia facuti cu maidanezi - sunt mai predispuse la imbolnaviri. Si ei sufera de ficat, de rinichi etc. la fel ca un om. Cu regret spun ca al meu era deja imbatranit la 7 ani - avea mustatile albe - si s-a stins de o boala de rinichi.

Singurul dresaj pe care i l-am facut a fost sa-l invat sa se duca la baie cand avea treburi si sa le faca pe ziare (asta cand era pui, ca la 4-5 luni facea de doua ori pe zi si invatase singur sa se tina pana iesea afara). Daca se scapa in casa trebuie sa strangi imediat, ca altfel tine minte mirosul si se duce iar acolo. Se facuse o bestie fata de straini, ar fi rupt pe oricine nu cunostea; dar in schimb cu oamenii casei era deosebit de jucaus si afectuos.

Noi stateam si ne uitam ca prostii la el cum doarme, cum se joaca, cum viseaza si suspina, cum sforaie wink.gif. O data l-am trezit din somn pentru ca visa si plangea de mi se rupea inima! N-as tine asemenea caine in curte niciodata. Plus ca invatase sa manance cu furculita; taica-miu isi taia carne in farfurie, puslamaua se urca pe piciorul lui si primea o bucatica in varful furculitei, o tragea usor fara sa atinga furculita si da-i la rontait. Nimeni nu s-a imbolnavit din cauza lui.

This post has been edited by thecagero: 27 Jan 2006, 09:39


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 27 Jan 2006, 09:29
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Daca-i musai sa il duci, du-l si ii faci tu vaccinul.


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buyaka
post 27 Jan 2006, 09:41
Post #9


Membru pasionat


Group: Members
Posts: 507
Joined: 23 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(Stefan.A @ 27 Jan 2006, 09:19)
alex275 si cei care mai stiti cum sta treaba cu cateii..
Need help si io.

Am (de aseara) un Schnautzer (sper ca-i scris corect) de 2 luni.
Aveam de gand sa-l tin in apartament pt 2 luni s-apoi sa-l duc la casa de la tara.
In dimineata asta a survenit o schimbare de planuri. Peste noapte mi-a facut zoo in casa si l-as cam duce azi la tara.

Din cele 3 vaccinuri are facute 2 si urmatorul ar fi peste 2 saptamani.
Il pot duce acum sau e prea devreme?

Acolo o sa stea oarecum afara (cusca,hambar,magazie) si sigur i-ar placea sa alerge toata ziua in curte..

Mananca de rupe, orice (paine goala,cozonac,carne,orez,papuci,ciorapi, craci de pantaloni).
*





... veai ca astia sunt tare galagiosi mai ales Schnauzerul urias daca aud ceva zgomote suspecte se pun pe latrat si 2-3 ore nu-l mai opresti nici daca te inchini la el... are un vecin de la et 8, eu stau la 5 si cand se apuca nebunul de latrat il aud de la mine... e misto mai ales cand il apuca pe la 3 noaptea...

La tara ar fi ideal sa-l duci dupa ce-i faci toate vaccinurile si se mai incalzeste un pic... totusi e iarna si frig iar el e pui... si unde mai pui ca acolo va mai cunoaste si alti confrati mai mari si nu atat de curati... se va imbolnavi repede si are toate sansele sa dea coltul...
Mai ai rabdare 2-3 luni... parerea mea...sa-ti triasca.


--------------------
Dacia Berlina '96 Opel Frontera '97 '96; 4x4 '97 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 27 Jan 2006, 10:35
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Stefan, mai tine-l pana la ultimul vaccin, apoi inca minim o saptamana.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stuiberv
post 27 Jan 2006, 11:37
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Mai, cainele meu a fost afara inainte de vaccinuri.
Inseamna ca am avut noroc.
Daca il tii in garaj, sa ii pui niste carpe ceva, sa nu stea direct pe gresie acum cat e frig.
Ca sa se invete sa isi faca nevoile afara: iesi din 2 in doua ore cu el, si stai pana face.
O s amai faca in casa, al meu a facut pana pe la 4 luni, dar de pe la 6 luni deja cerea afara.
Dupa un an, se tine cat e nevoie smile.gif. Bine, scheauna, dar daca nu vrei sa ils coti se tine. A invatat ca daca scheauna il scot, si incerca sa profite ca sa iasa la joaca, dar nu a mers mult biggrin.gif.

Despre dresaj: poti sa il dresezi singur foarte usor, dar trebuie sa te ocupi de el.
Eu am ramas uimit, in 3 zile a invatat sa mearga la pas, asta in conditiile in care in fiecare zi nu am lucrat mai mult de 30 de minute (bine, nu ca pt concursuri, dar imi permit sa il iau fara lesa).

Cel mai important: sa il inveti ca atunci cand il strigi sa vina la tine in secunda aia, indiferent ce ar face (eu nu am reusit, din cauza ca nu am insistat suficient, vine dupa ce il strig de vreo 4 ori).

Si mai important: cand incerci sa il dresezi, nu stii ce e aia bataie sau urlat. Vezi si tu cum il pacalesti sa faca ce vrei - eu am folosit mancarea (dar putin), si multa joaca si laude - asta din cauza ca era f bucuros cand te jucai si il mangaiai. Deci recompensa nu e neparat mancarea. Plus, sa nu dureze prea mult dresajul ca se plictiseste.

Cand mai facea cate o boaca prin casa il mai atingeam, dar nu tare, doar sa stie ca nu e bine - se poate sa fi gresit, dar e ok, nu se teme de mine, nu se teme de oameni, chiar e fff prietenos.

In final, sa ai grija de el si sa te bucuri smile.gif.


--------------------
Papuci marimea 43 3 ani bocanci - is xx undoitrei
“All parts should go together without forcing. You must remember that the parts you
are reassembling were disassembled by you. Therefore, if you can’t get them
together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer.” — IBM
maintenance manual, 1925
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 27 Jan 2006, 12:40
Post #12


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




Are o cutie de carton cu o patura groasa in ea si un cearceaf mototolit langa, tot pentru stat. Astazi e prima oara cand m-am dus sa ma joc cu el, l-am alergat putin pe acolo. Il chemam la mine si dup-aia il laudam si il mangaiam. Baiatu s-a prins si am observat ca este mai receptiv la pocnitul din degete. Am facut asta de cateva ori si dup-aia venea mai hotarat daca pocneam din degete decat daca il strigam cutu-cutu.
A inceput sa se destinda, sa se obisnuiasca, dar cand se juca cu mine am observat ca ii placea sa imi rontaie degetele si desi e mic, ma capseaza uneori destul de bine cu caninii pronuntati. E bine sa il las sa ma muste ? Adica acum cand e mic e dragalas si in mare parte inofensiv, dar mai tarziu nu stiu daca va mai fi la fel de inofensiv. I s-a pus pata la un moment dat sa imi rontaie degetele de la picioare si papucii. L-am smotocit un pic de ceafa de vreo 2 ori usor cat sa il trag inapoi sa nu ajunga si parca s-a prins, a renuntat la idee.
In rest, ce sa zic.. e scump rau tongue.gif

PS Pozele sunt facute in alta parte, nu la mine. In garaj este beton pe jos

This post has been edited by Daedalus: 27 Jan 2006, 12:40


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stuiberv
post 27 Jan 2006, 12:45
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Cat sunt mici au dintii f ascutiti si te zgarie.
Si al meu facea la fel.
Acum nu musca.
Ma mai joc si ii bag mana in gura, dar intoarce capul smile.gif. Nu vrea sa ma muste.
Oricum, depinde si de caine, al meu nu stie sa muste.
Cel mai distractiv e cand vin oameni la mine, si cand aude soneria, latra.

Pana la urma, depinde de fiecare caine daca musca sau nu.
Eu nu l-am invatat sa muste tocmai pentru ca nu e doar al meu, si nu am avut dstula rabdare sa il invat sa asculte pe loc.
Asa ca am preferat sa nu stie sa muste, decat sa strig de x ori la el nu e voie.


--------------------
Papuci marimea 43 3 ani bocanci - is xx undoitrei
“All parts should go together without forcing. You must remember that the parts you
are reassembling were disassembled by you. Therefore, if you can’t get them
together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer.” — IBM
maintenance manual, 1925
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 27 Jan 2006, 13:01
Post #14


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti






--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 28 Jan 2006, 00:10
Post #15


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




M-am hotarat in privinta numelui. O sa il cheme Nero. Oare cat ii va lua sa se obisnuiasca cu numele asta ?


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lady V.
post 28 Jan 2006, 00:23
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(Daedalus @ 28 Jan 2006, 00:10)
M-am hotarat in privinta numelui. O sa il cheme Nero. Oare cat ii va lua sa se obisnuiasca cu numele asta ?
*


Tocmai aveam o sugestie. Avand in vedere ca-i corcitura labrador+ciobanesc, eu i-as spune simplu: ABRACCIO, ca...LABRACIO ar fi interpretabil, nu?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 - gri perla
You got a fast car/I want a ticket to anywhere/Maybe we make a deal/Maybe together we can get somewhere.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 28 Jan 2006, 03:17
Post #17


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




Doar doua chestii sa-ti spun, invatate de la niste prieteni buni care au canisa.

Cand il pedepsesti, il pedepsesti in momentul in care greseste, nu dupa doua ore. Sa zicem ca face in casa. Il certi atunci cand vezi ca o face, nu cand vii tu acasa si descoperi. Altfel se zapaceste si nu stie pentru ce il pedepsesti. La fel si cu laudele.

Cainele e animal de haita. Genetic. Si tot genetic are tendinta sa devina seful haitei. Asa ca trebuie stabilita ierarhia haitei, foarte clar si fara drept de apel. In principiu tu ar trebui sa fii "seful", apoi ceilalti membri ai familiei, apoi abia el. Daca mai ai si alte animale prin curte, acolo nu trebuie sa te bagi, ca se descurca ei wink.gif. Dar el trebuie sa stie de mic ce ii e permis, ce nu, cui da ordine si de la cine primeste. Chiar daca vei voi sa dormi cu el in pat sau sa iti stea pe masa, e vorba de ierarhie, adica el trebuie sa stie ca _tu_ il lasi in pat, nu ca asa vrea el, ca _tu_ il lasi sa se urce pe masa, nu ca se urca pe masa ca asa s-a trezit el. El trebuie sa stie de cine trebuie sa asculte, cine e in varf. Stabilirea acestei ordini te ajuta la un dresaj mai lesne si mai distractiv. E o linie fina, dar, crede-ma, e usor de invatat.

Iar in privinta pedepselor... in functie de personalitate. De obicei se foloseste ziarul facut sul. Prietenii mei de care ziceam mai sus au folosit cu succes ani de-a randul furtunul cu apa (evident ca nu iarna, si nu apa cu presiune, nu sariti, ca oameni mai iubitori de caini decat aceia n-am vazut). Pana au dat acum de o generatie care _adora_ apa, pur si simplu se inveselesc cand vad furtunul biggrin.gif


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
burliu
post 28 Jan 2006, 08:04
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 11 September 03




sa-ti traiasca ! si eu am unul dupa cum se vede! i-am facut niste obiceiuri la ora 7 dimineata afara , la 18 scos iar si la ora 21 de toate acesta se ocupa fiica-mea caci aceasta estea treaba ei biggrin.gif indiferent de starea vremii, este mofturos al meu, nu maninca mincare de caini blink.gif nu i-am dat niciodata oase de pui ca ii face rau asa se spune nu am incercat si nici nu o sa incerc,in schimb ii place sa manince maduva de la oasele de vita
cu timpul o sa devii dependent de el tongue.gif , eu initial nici nu am vrut sa aud de caine dar de dragul fiicei mele am acceptat , acum mor dupa el!


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 30 Jan 2006, 15:09
Post #19


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




Azi am fost cu el la doftor si i-a dat o pastila (de fapt jumate din ea) pt deparazitare si cu niste solutie pentru exterior care mirosea incredibil de strident. Pe 1 februarie ma duc cu el la primul vaccin si peste 10 zile de acum va mai primi 3 sferturi de pastila din ce i-a dat acum.
E nascut pe 27 noiembrie 2005, deci are 2 luni si 3 zile si nu mai putin de 5,1 Kg biggrin.gif Atasez si o poza facuta azi. Nu vroia sa stea locului sa ii fac poza si l-am prins in saritura tongue.gif Super haios.

LE: Se pare ca nu vrea sa puna poza. Zice "The requested file upload failed because suitable permissions have not been enabled on the 'uploads' directory. Please contact the board administrator and inform them of this error."

This post has been edited by Daedalus: 30 Jan 2006, 15:10


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciombe
post 31 Jan 2006, 08:20
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 9 January 04
From: Arad




Al meu face in august 3 ani biggrin.gif .

Chestia cu haita si locul - e cat se poate de reala! De mic trebe sa stie "cine e sefu" in cadrul haitei, altfel nu te mai intelegi cu el. Mai ales daca are un caracter mai puternic... blush.gif . Te trezesti la un moment dat ca vrei sa il dai jos din pat si el se apuca sa maraie la tina blink.gif . Atunci nu trebe sa stai la discutii, daca vede ca esti slab si ca te poate domina- atunci o va face! excl.gif . Daca stii sa te impui - vei avea mereu un caine ascultator.
Eu am gresit mult ca l-am tinut cam 6 saptamani in casa (pe perioada vaccinurilor)!!!
Adica inainte de vaccinuri era un caine curis, nu se temea de alti caini sau oameni... Dupa ce a stat saracu in casa 6 saptamani, cand l-am scos afara era temator, fricos de-a dreptul, se speria de orice, ii era frica de oame si pasari... nu mai era cel pe care il stiam io mad.gif . A trecut o vreme pana l-am obisnuit cu lumea de afara--- cam 3 luni de zile.. .si inca mai are saracu sechele, daca aude un zgomot puternic tresare si baga coada intre picioare.. cand pornesc motocicleta ciuleste urechile, baga coada intre pisioare si ... blink.gif FUGE!!! Da fuge fratilor!!! Fuge de rupe pamantul, odata am urcat in masina si m-am laut dupa el... doi kilometri a fugit... blink.gif parca era disperat... de--abia de-abia l-am convins sa se linisteasca excl.gif .
Acum e cel mai fericit cand il plimb cu masina blink.gif . Cand vede usa deschisa la masina, nici nu sta pe ganduri... imediat e inauntru fericit si mandru pe scaunul soferului radmasa.gif . Mai nasol a fost ca mi-am tapitat masina pe interior, totul era curat, io mandru de scaunele mele d eToyota.. si deschid usa, - doar ce ma trezesc cu animalu plin de noroi ca se lafaia vesel la mine in masina 173.gif

In fine, acum de-ar fi sa-mi iau caine, as alege ceva de rasa pura... nu as mai lua un metish. La mine ta-su-i boxer, ma-sa-i Collie, iar el e un boxer cu botu lung si zmoc de blana alba in varful cozii wacko.gif . Ideea e ca tot atat te chinui cu el si daca e maidanez si daca e de rasa pura.

Sfat:
In nici un caz sa nu-i dai GRASIME cand e mic. Al meu a facut diarie si in 4 ore a slabit cam 1/3 din greutatea lui ohmy.gif . am crezut ca o sa-l pierd. Era duminica seara si nici vetrinaru nu era la lucru... asa ca am decis dupa trei ore sa ii dau juma de capsula de imodium... huh.gif Saracu facea din 20 in 20 de minute, nu mai manca, nu mai bea.. SLABEA VAZAND CU OCHII!!!. Dupa incavre-o 2 ore si-a facut efectul imodiumul ala si nu a mai facut.. . apoi dupa inca o ora a baut apa si a mancat ceva. Apoi si-a revenit incet-incet. Ma gandesc cu groaza ca daca nu as fi fost acasa il gaseam rece dupa cateva ore... Foarte-foarte sensibili cand sunt mici, trebe avuta atentie cu ei..

Numai bine!


--------------------
Oltena 12 TRS, Dacia 1304 Papuc - B-83-JJJ, AR-30-JJJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 31 Jan 2006, 16:39
Post #21


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




Vai de capu meu, ma jucam cu el, nu l-am stimulat deloc in acest sens dar incerca la un moment dat disperat sa imi f**a mana. Are doar 2 luni. E normal ? Nu stiam daca sa il las sau nu biggrin.gif Am stat cateva secunde si ma uitam curios la el cum isi face treaba cu mana mea, el se uita la mine cu o figura... biggrin.gif nu pot sa descriu laugh.gif si l-am dat jos.


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lungan
post 31 Jan 2006, 16:42
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 961
Joined: 28 May 05
From: Focsani




Ce facea? Ca nu m-am prins.


--------------------
M3 - Kia Sportage - Fiesta ST-Line Hybrid 2021
Drive carefully!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 31 Jan 2006, 16:44
Post #23


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




Cum sa iti zic sa fiu mai inteles... facea sex cu mana mea ! biggrin.gif


PS Si poza promisa de mai sus
300120060012li.th.jpg

This post has been edited by Daedalus: 31 Jan 2006, 16:45


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catami
post 31 Jan 2006, 17:01
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 2 December 03
From: Bucuresti




Sa-ti traiasca! Daca zici ca este corcitura cu ciobanesc german incearca sa nu il mangai pe urechi, poate i se mai ridica (sa fie urechi de ciobaesc german).


--------------------
Dacia Logan LAUREATE 1.4MPi 2007
"Ca sa fim liberi si drepti nu depinde decat de noi insine"
Victor Hugo - Les Travaiilleurs de la Mer
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 31 Jan 2006, 19:41
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




Sa-ti traiasca! Si sa te bucuri de el cat se poate.
Am facut si eu un topic despre subiectul asta cand mi-a fatat catelusa. N-am mai scris in el deoarece am fost dobitoc si n-am reusit sa am grija de ea si mi-a murit. mad.gif
M-am bucurat oarecum ca nu apucasem sa dau puii si mi-am oprit si eu unul, de data asta baiat, am zis eu ca-mi este mai usor decat cu o fata... acum am dubii. smile.gif In fine, a trecut de atunci un an. Mari probleme cu dezvoltarea lui n-am avut. Calciu + vitamine la greu, vaccinurile cand au trebuit, totul a fost ok. Dar (trebuia sa fie si un "dar"), nu-i cuminte deloc cand il scot afara. Nu neaparat ca nu ma asculta, daca strig la el face ce-i cer, este extrem de rau, asta-i problema. Daca vede alt caine in raza lui de actiune s-a terminat. E gramada pe el. Chiar daca sunt mai multi, ii alearga pana ii prinde (macar unul). La persoane la fel facea la inceput, acum vad ca s-a mai potolit dar tot trebuie sa fiu extrem de atent cand ii dau drumul din lesa. Mi-era si frica sa-l las liber, il plimbam 90% din timp in lesa. Chestia cu saritul la oameni cred ca o sa-i iasa din cap, parca nu mai e asa salbatic. A mai venit si pe la mine lume in vizita, parca nu mai face cum facea la inceput, s-a mai obisnuit cu persoane straine dar sa nu incerce careva sa se apropie de el ca a pus-o. icon_mrgreen.gif Intr-un fel imi place lucrul asta, sa stiu eu ca nu e un maimutoi cu care sa se joace orice strain, plus ca nu intra nimeni in curte.
Nu stiu de unde temperamentu' asta pe el. Ma-sa nu era asa rea, ta-su nu e asa rau, disperatu' nu stiu cu cine seamana.
Cu membrii familiei nu-i nici un fel de problema. De fapt este una mica... cu Pufy, birmanezul... biggrin.gif dar nu-mi fac griji prea mari.
Sper sa se mai cuminteasca cu timpul sa poate sa-l mai scoata si alti mebrii ai familiei la plimbare ca e oarecum obositor.
ps: e ciobanesc german


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th September 2024 - 05:46
Forum Renault