DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Idei de afaceri - ferma ecologica

MojoJojo
post 5 Jan 2004, 12:46
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 24 November 03
From: Poiana Lacului - Pitesti - Bucuresti




In aceasta saptamina, grupul de firme La Dorna Vatra Dornei a demarat un proiect extrem de amplu, care vizeaza construirea unor ferme ecologice. O astfel de fermă costa peste 60.000 de Euro, iar investitia este suportata, in procente aproximativ egale, de catre Guvernul Romaniei si Grupul La Dorna. Prima impresie este ca Grupul La Dorna a dat o lovitura, obtinind o finantare masiva de la stat, pentru a-si construi zeci de ferme. O astfel de reactie o putem considera fireasca, dacă ne gandim la anumite aspecte ale mediului economic si la mentalitatile de pe la noi. Surpriza apare, insa, atunci cind afli că aceste ferme vor deveni proprietatea unor persoane fizice, gospodari din Bucovina. Vrei să muncesti, ai 10 hectare de pamint (singur sau in asociere), mergi la Grupul La Dorna si inchei un contract. Pe terenul tău se construieste o fermă moderna, care este populata cu vaci de rasa. Timp de 6 ani platesti o suma de bani pentru recuperarea investitiei, perioada in care cistigul tau lunar, net, este de doar 650 de Euro. După 6 ani esti proprietarul absolut al fermei, iar cistigul lunar net trece de 1.000 de Euro. Sigur că Grupul La Dorna nu este o asociatie caritabila si nu face dezinteresata aceste investitii. Ca proprietar al fermei ai obligatia de a livra laptele, la pretul pietei, catre Grupul La Dorna. Dar ai astfel siguranta că vei avea piata sigura de desfacere si nu va mai trebui sa cauti diversi producatori pentru a valorifica laptele. Acest proiect reprezinta un pionierat pentru Romania, iar ca suceveni trebuie sa ne scoatem palaria in fata Grupului La Dorna. Cum s-a ajuns, insa, la acest proiect am aflat de la presedintele Grupului La Dorna Jean Valvis.


cine vrea sa citeasca tot, uite link-http://www.monitorulsv.ro/interviu2.html


--------------------
Excuse me! Can u direct me to the direction of the eggs so I can locate them and purchase them and take them home with me so I can eat them on a nutritious breakfast today...and maybe tomorrow
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 5 Jan 2004, 17:18
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




Apropo: stie cineva cum sta treaba cu ferma de melci? Am inteles ca in Yugoslavia merg bine cu exporturi bune in Italia si Frantza.


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 5 Jan 2004, 17:47
Post #3


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Si in Romania merg bine melcii! Era un articol intr-un ziar (cred ca Libertatea 184.gif ) unde se vorbea despre un tip care cu asa ceva se ocupa si o duce super bine


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
db
post 5 Jan 2004, 18:11
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 24 June 03




mda... dragut articol, dar din pacate 100% nedocumetat...
ferma ecologica inseamna ca animalul ala sa consume numai produse ecologice, care sa nu fi vazut pesticide, ingrasaminte chimice sau antibiotice. Produsele ecologice sunt foarte greu de produs si scumpe. Intrebarea este, cat de rentabil va fi?
Stiam ca unui petic de pamant ii ia cel putin 3 ani pana devine 100% ecologic, ca trebuie ingrasat numai cu materiale provenite de la ferme ecologice, apa trebuie tratata, etc etc etc si am mai citit ca unui producator roman de cereale ecologice i-a fost refuzata marfa la export ca a depozitat-o intr-un hambar unde cu 2 ani inainte fusesera depozitate cereale de consum.
So, eu cred ca e mai usor si mai rapid sa cultivi legume si alte acareturi ecologice pentru inceput pana faci baza si apoi treci la animale... care acum sunt scumpe si conditiile sunt grele ca nu exista cunostinte...


--------------------
Renault Megane 2000 Coupe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 5 Jan 2004, 18:29
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




Nu domnilor: treaba cu melcii nu trebuie sa fie ecologica ci pur si simplu SA FIE!. Informatii in plus...?


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
db
post 5 Jan 2004, 18:35
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 24 June 03




Eu vorbeam de ferma ecologica. Actiunea cu vacile, as compara-o cu un voiaj pe munte iarna unde te arunca un elicopter aproape in varf dar fara hanorac, coarda si coltari ... si iti spune ca in varf te astepata Madonna.

Melci sa fie! 8)


--------------------
Renault Megane 2000 Coupe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 5 Jan 2004, 18:54
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




Daca o spunea acum 15 ani era una dar acum... icon_twisted.gif


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
db
post 5 Jan 2004, 18:58
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 24 June 03




Ai lua-o la vale? laugh.gif Atunci schimbam cu cine place fiecaruia. Kylie e OK?


--------------------
Renault Megane 2000 Coupe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 5 Jan 2004, 19:12
Post #9


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Fara Kylie ca sar la scandal! E a mea! icon_mrgreen.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 6 Jan 2004, 03:21
Post #10


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Acu' vreo cativa ani, citind (din lipsa de inspiratie) "Idei de afaceri", m-am hotarat (impreuna cu un amic) sa ne apucam de ciuperci (nu, nu dintr-alea biggrin.gif biggrin.gif ) - agaricus, pleurotus.
Am dat banii pe documentatie si ne-a sosit un ditamai ceaslovu'..pe care citindu-l am ajuns la concluzia ca n-avem nici o sansa sa vedem vreo ciuperca productie proprie... :x . Era monstruos de complicat si ieseam cu ciupercile alea la pret de Bentley... Am lasat-o balta.
De atunci au aparut pe rand strutii, melcii, hamsterii mici maro de companie, broastele testoase, brotacii verzi de orezarie si, mai nou, agricultura ecologica...
Adevarul e ca in tarile cu apa calda ® se vand al naibii de scump produsele astea ecologice...dar trebuie sa fie realmente ecologice, ca le analizeaza aia de le ia draq. So... agricultura (de orice fel) sa faca aia de au chemare spre asa ceva.

Revenind cu picioarele pe pamant biggrin.gif Marty..daca Kylie e a ta...rogu-te intreab-o daca sora-sa e disponibila, da? tongue.gif


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MojoJojo
post 6 Jan 2004, 12:47
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 24 November 03
From: Poiana Lacului - Pitesti - Bucuresti




QUOTE

mda... dragut articol, dar din pacate 100% nedocumetat...  
ferma ecologica inseamna ca animalul ala sa consume numai produse ecologice, care sa nu fi vazut pesticide, ingrasaminte chimice sau antibiotice. Produsele ecologice sunt foarte greu de produs si scumpe. Intrebarea este, cat de rentabil va fi?  
Stiam ca unui petic de pamant ii ia cel putin 3 ani pana devine 100% ecologic, ca trebuie ingrasat numai cu materiale provenite de la ferme ecologice, apa trebuie tratata, etc etc etc si am mai citit ca unui producator roman de cereale ecologice i-a fost refuzata marfa la export ca a depozitat-o intr-un hambar unde cu 2 ani inainte fusesera depozitate cereale de consum.  
So, eu cred ca e mai usor si mai rapid sa cultivi legume si alte acareturi ecologice pentru inceput pana faci baza si apoi treci la animale... care acum sunt scumpe si conditiile sunt grele ca nu exista cunostinte...



MB tu ai dreptate in ceea ce spui in legatura cu cerintele si normele pentru agricultura ecologica insa te rog citeste tot articolul...uite link-ul
QUOTE

...si daca e adevarat ce se zice acolo o sa vezi ca nu sunt vorbe in vant.
Se spune acolo ca vor fi folosite pasunile montane pe care e foarte putin probabil ca s-au aplicat tratamente chimice, si oricum se vor face verificari, in asa fel incat LaDorna sa iasa cu laptele pe piata UE...dar mai bine citeste articolul.

Pacat ca nu sunt din Bucovina!!! sad.gif


--------------------
Excuse me! Can u direct me to the direction of the eggs so I can locate them and purchase them and take them home with me so I can eat them on a nutritious breakfast today...and maybe tomorrow
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 6 Jan 2004, 20:27
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




QUOTE

Fara Kylie ca sar la scandal! E a mea!  

QUOTE

Revenind cu picioarele pe pamant  Marty..daca Kylie e a ta...rogu-te intreab-o daca sora-sa e disponibila, da?  

Luati-o voi ma, nu va mai saturati! Eu sa ramin cu sor-sa! (a lui Kylie bineinteles!) icon_twisted.gif


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 6 Jan 2004, 20:35
Post #13


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




QUOTE
Daca o spunea acum 15 ani era una dar acum... icon_twisted.gif

Ma nu mi-o lua in nume de rau dar mie mi se pare mult mai f**abila acuma decat acum 15 ani. Poate si pt. ca eu ma simt atras de femeile mai cu experienta, cine stie. 111.gif


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 6 Jan 2004, 21:05
Post #14


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
Ma nu mi-o lua in nume de rau dar mie mi se pare mult mai f**abila acuma decat acum 15 ani. Poate si pt. ca eu ma simt atras de femeile mai cu experienta, cine stie.  :fumator:

Cu experienta in domeniul agriculturii ecologice, bineinteles.... laugh.gif laugh.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 6 Jan 2004, 21:10
Post #15


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Ecologica, neecologica, de la tara sa fie. Ce femei strajnice-s p-acolo... tongue.gif


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 6 Jan 2004, 21:18
Post #16


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Cit am fost plecat, bunica-miu imi zicea mereu:" Tata, gaseste-ti si tu una pe acolo, o laptareasa, o ceasornicareasa, d-alea de la tara, cu pamint si animale, iti faci si tu un rost in viata!". Deh, omul traia cu impresia ca lumea s-a oprit la anii '20-'30 si de atunci nu s-a mai dezvoltat... ma si vedeam in budicai d-aia scurti si cu bretele, cu ciorapii trasi pina la coapse, cu bocanci in picioare si palarie inflorata, mare maestru in iodlere...... laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 6 Jan 2004, 21:46
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




Totusi: cum ramine cu melcii? Stie cineva ceva? Pentru Kylie merge un topic separat!


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MojoJojo
post 7 Jan 2004, 09:38
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 24 November 03
From: Poiana Lacului - Pitesti - Bucuresti




QUOTE

Cit am fost plecat, bunica-miu imi zicea mereu:\" Tata, gaseste-ti si tu una pe acolo, o laptareasa, o ceasornicareasa, d-alea de la tara, cu pamint si animale, iti faci si tu un rost in viata!\". Deh, omul traia cu impresia ca lumea s-a oprit la anii '20-'30 si de atunci nu s-a mai dezvoltat... ma si vedeam in budicai d-aia scurti si cu bretele, cu ciorapii trasi pina la coapse, cu bocanci in picioare si palarie inflorata, mare maestru in iodlere......    
_________________


".........si apoi marmota invelea ciocolata in staniol.........
siguuur ca da!?!!!!?!" iodle hu hu, iodle hu hu


--------------------
Excuse me! Can u direct me to the direction of the eggs so I can locate them and purchase them and take them home with me so I can eat them on a nutritious breakfast today...and maybe tomorrow
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th June 2024 - 06:41
Forum Renault