DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Accident Solenza, Sicriu pe roti

La ce viteza credeti ca s-a produs treaba din poza?
 
<40 [ 20 ] ** [17.86%]
40-50 [ 27 ] ** [24.11%]
50-60 [ 22 ] ** [19.64%]
60-70 [ 16 ] ** [14.29%]
70-80 [ 14 ] ** [12.50%]
80-90 [ 4 ] ** [3.57%]
90-100 [ 4 ] ** [3.57%]
100-110 [ 1 ] ** [0.89%]
110-120 [ 1 ] ** [0.89%]
>120 [ 3 ] ** [2.68%]
Total Votes: 112
Guests cannot vote 
b64chr
post 28 Feb 2006, 09:05
Post #31


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




QUOTE(Gicu @ 27 Feb 2006, 18:01)
Cu CASCO e in mare parte rezolvat, numai ca reparatia dureaza minimum 2 luni.
*


Nu stiu ce e rezolvat si ce nu dar eu zic ca e clar dauna totala.
Care e valoarea asigurata?
Care e valoarea estimata a reparatiei?
Vezi sa nu iei teapa cum a mai luat unul cu un taxi Logan si se plangea pe aici. S-au apucat sa-i repare masina si valoarea reparatiilor a fost mai mare decat valoarea asigurata. Diferenta o plateste din buzunar. Plus ca ramane cu o masina lovita.
Sfatul meu e sa insisti pentru dauna totala.

In ce priveste viteza ta la impact nu cred ca era 60km/h. Puteai sa stai pe loc si sa intre tirul cu 30km/h in tine si tot cam asa arata masina. Eu zic ca in momentul impactului aveai maxim 30km/h.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 28 Feb 2006, 14:41
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




In primul rand eu nu cred ca impactul a fost perfect frontal . Adica s-au lovit , dupa care Solenza a ricosat spre dreapta . La testul ADAC sau EURO-Ncap impactul frontal este cu un fel de figura geometrica , care ar simula o alta masina si este putin deformabila , nu este un zid de beton !!!


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gicu
post 1 Mar 2006, 10:45
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 7 July 05
From: Cluj-Napoca




Valoarea asigurata e 5900 euro.
Iar reparatia undeva pe la 15000 RON.

Daca reparatia depaseste valoarea asigurata ii dau in judecata.
Faza e ca motorul n-a fost atins.

This post has been edited by Gicu: 1 Mar 2006, 10:50


--------------------
Dacia Solenza Clima - CJ99GPP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stuiberv
post 1 Mar 2006, 10:58
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Ar fi fost mai bine sa iti dea dauna totala. Iti dadeau 80% din val asigurata si epava.
Acum, trebuie sa stai pe capul lor sa o repare bine, si apoi sa o vinzi sau sa o folosesti in continuare.
Oricum, eu zic ca masina a facut ceea ce trebuia, a avut grija sa iesiti teferi din ea (bine, mai greu cu iesitul, ca portierele sunt cam strambe).


--------------------
Papuci marimea 43 3 ani bocanci - is xx undoitrei
“All parts should go together without forcing. You must remember that the parts you
are reassembling were disassembled by you. Therefore, if you can’t get them
together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer.” — IBM
maintenance manual, 1925
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 1 Mar 2006, 20:34
Post #35


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




@stuiberv - cred ca ar trebui sa incepi sa faci afaceri radmasa.gif . Cum sa-i dea dauna totala cu mai mult de jumatate din masina intreaga. Si daca face recarosare iese mai ieftin decit valoarea asigurata!
Daca dadeau asigurarile 80% din valoarea asigurata + epava, iesea omu' nostru in cistig!


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gicu
post 1 Mar 2006, 21:10
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 7 July 05
From: Cluj-Napoca




Am tot discutat cu asigurarile si cu oamenii de la service si zice ca la Allianz daca insisti foarte tare iti da dauna totala mai usor decat la altii.

Stiti cumva daca centurile se schimba dupa accident?

This post has been edited by Gicu: 1 Mar 2006, 21:48


--------------------
Dacia Solenza Clima - CJ99GPP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 2 Mar 2006, 08:55
Post #37


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




@kaspersky - chiar daca mai mult de jumatate din masina este intreaga e foarte posibil ca valoarea reparatiilor sa fie mai mare decat valoarea asigurata. Operatiile de tinichigerie-vopsitorie sunt extrem de scumpe.

@Gicu - Nu cred ca depinde atat de asigurari cat mai ales de service. Du-te la cel mai scump service autorizat Dacia pentru devizul estimativ si insista sa-l faca cat mai complet.
Da, centurile se schimba.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 4 Mar 2006, 14:36
Post #38


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




QUOTE(rtulea @ 27 Feb 2006, 15:25)
Avand in vedere faptul ca un tir are o greutate de 20 tone plin,
*



Un tir incarca 18-19 tone si el are gol 15-16 tone, deci plin are peste 35 tone...

QUOTE(b64chr @ 28 Feb 2006, 09:05)
Nu stiu ce e rezolvat si ce nu dar eu zic ca e clar dauna totala.
Care e valoarea asigurata?
Care e valoarea estimata a reparatiei?
Vezi sa nu iei teapa cum a mai luat unul cu un taxi Logan si se plangea pe aici. S-au apucat sa-i repare masina si valoarea reparatiilor a fost mai mare decat valoarea asigurata. Diferenta o plateste din buzunar. Plus ca ramane cu o masina lovita.
Sfatul meu e sa insisti pentru dauna totala.

*



Am vazut o solenza lovita asemanator si masina s-a reparat (tot in 2 luni) era cam in aceeasi situatie cu plafonul tensionat lovita si din spate si din fata insa usile se deschideau nu erau intepenite. Masina e intreaga si circula si azi la acelasi proprietar.

QUOTE(Gicu @ 1 Mar 2006, 21:10)
Stiti cumva daca centurile se schimba dupa accident?
*



normal se schimba, dar sa verifici expres lucrul asta pt ca badea de la service zice ca las' ca nu sunt rupte...

This post has been edited by driver: 4 Mar 2006, 14:38


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stuiberv
post 6 Mar 2006, 14:21
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 8 April 05
From: Iasi




QUOTE(kaspersky @ 1 Mar 2006, 21:34)
@stuiberv - cred ca ar trebui sa incepi sa faci afaceri  radmasa.gif . Cum sa-i dea dauna totala cu mai mult de jumatate din masina intreaga. Si daca face recarosare iese mai ieftin decit valoarea asigurata!
Daca dadeau asigurarile 80% din valoarea asigurata + epava, iesea omu' nostru in cistig!
*




Pai, chiar asa a patit un prieten.
Asa ca se poate smile.gif.
Cumparat masina, inmatriculat, platit casco, accident dupa o luna
Masina era lovita cam la fel, motorul era intact, doar ca mai avea si portierele sifonate putin.
A dus masina in service, s-au uitat la ea mesterii, au facut un pret estimativ, a mers cu pretul la asigurari si aia au spus e prea mult, nu o reparam, iti dam 80% din bani plus epava.
Pe epava a luat 3k euro (vorbim de un opel astra caravan), a mai pus banii luati de la asigurari si a luat un passat. Asa ca daca va faceti casco, sa nu trageti de agent sa va subevalueze masina sa iasa mai mica suma pe care trebuie sa o platiti.


--------------------
Papuci marimea 43 3 ani bocanci - is xx undoitrei
“All parts should go together without forcing. You must remember that the parts you
are reassembling were disassembled by you. Therefore, if you can’t get them
together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer.” — IBM
maintenance manual, 1925
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grafitscala
post 19 Jun 2006, 23:49
Post #40


Solenza = prima iubire


Group: Members
Posts: 33
Joined: 11 June 06
From: Bihor




QUOTE(stuiberv @ 6 Mar 2006, 15:21)
Pai, chiar asa a patit un prieten.
Asa ca se poate smile.gif.
Cumparat masina, inmatriculat, platit casco, accident dupa o luna
Masina era lovita cam la fel, motorul era intact, doar ca mai avea si portierele sifonate putin.
A dus masina in service, s-au uitat la ea mesterii, au facut un pret estimativ, a mers cu pretul la asigurari si aia au spus e prea mult, nu o reparam, iti dam 80% din bani plus epava.
Pe epava a luat 3k euro (vorbim de un opel astra caravan), a mai pus banii luati de la asigurari si a luat un passat. Asa ca daca va faceti casco, sa nu trageti de agent sa va subevalueze masina sa iasa mai mica suma pe care trebuie sa o platiti.
*


de cele mai multe ori !
Cap sa ai !


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 20 Jun 2006, 09:01
Post #41


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Stai s-ajung la service-ul unde este masina si-ti arat impact la 40 km/h aproape perpendicular pe spatele tirului. Usile nu s-au deschis decit cu ranga (stilpii de la parbriz fiind indoiti, nu stiu daca si stilpii de pe mijloc), usa din dreapta fiind chiar f. sifonata (ornamentul oglinzii pleznit si geam spart), amicul care era in dreapta reusind sa iasa pe geam. La mine a fost un pic mai greu, ca nu se mai misca scaunu' si nu puteam iesi cu picioarele de sub bord.
Toate astea s-au intimplat pentru ca am apucat sa calc frina, lovind remorca tirului cu partea de deasupra barii, cam in dreptul farurilor. Probabil ca daca apucam sa lovesc cu bara si intaritura, nu se rupeau prinderile motorului si nu erau pagubele chiar atit de mari.

Masina s-a comportat mai mult decit decent, tinind cont de faptul c-am scapat doar cu un genunchi dureros vreo 2 zile.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th September 2024 - 02:36
Forum Renault