DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> deflectoare aer

adostar
post 19 Jan 2006, 15:50
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 419
Joined: 12 October 04
From: Galati




Vreau sa-mi montez deflectoare aer la slz. aveti idee pe net gasesc undeva? vreau deflectoare care se monteaza cu banda adeziva..nu in culisa geamului. are cineva montat asa ceva ?


--------------------
gaz cazan 1980 - gaz/porc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragosdia
post 19 Jan 2006, 16:57
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 3 December 04
From: Bucharest




QUOTE(adostar @ 19 Jan 2006, 15:50)
Vreau sa-mi montez deflectoare aer la slz. aveti idee pe net gasesc undeva? vreau deflectoare care se monteaza cu banda adeziva..nu in culisa geamului. are cineva montat asa ceva ?
*




Si eu vreau cu banda adeziva cool.gif


--------------------
Fluence Privilege 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adostar
post 19 Jan 2006, 20:08
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 419
Joined: 12 October 04
From: Galati




am cautat pe net da nu am gasit pe nicaieri ! dar am vazut montate pe unele slz.


--------------------
gaz cazan 1980 - gaz/porc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 20 Jan 2006, 14:58
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Daca aveti geamuri electrice , sa nu montati din cele care se baga sub cheder ca nu se mai inchide geamul si se strica motorasul !!! Cele care se lipesc sunt destul de ok , dar trebuie sa se potriveasca la fix , adica sa nu fie de DNS , ca ies urat !
Mare grija la montare !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Jan 2006, 15:04
Post #5


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si cu ce nu se potrivesc cele de DSN?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragosdia
post 22 Jan 2006, 00:23
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 3 December 04
From: Bucharest




QUOTE(klaus @ 20 Jan 2006, 15:04)
Si cu ce nu se potrivesc cele de DSN?
*



Salut Klaus,

spune-mi te rog daca stii unde as putea gasii aceste deflectoare de supernova
care se lipesc.

Multumesc mult, Dragos



--------------------
Fluence Privilege 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 26 Jan 2006, 10:23
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




QUOTE(marius80_eugen @ 20 Jan 2006, 14:58)
Daca aveti geamuri electrice , sa nu montati din cele care se baga sub cheder ca nu se mai inchide geamul si se strica motorasul !!! Cele care se lipesc sunt destul de ok , dar trebuie sa se potriveasca la fix , adica sa nu fie de DNS , ca ies urat !
Mare grija la montare !
*



eu am defelctoare de aer care se monteaza sub cheder si am si geamuri electrice. geamurile se inchid ok, asa ca nu e cazul sa generalizezi. ai dreptate daca te referi la deflectoarele de 20 ron din targ, dar cele unguresti de exemplu, au niste clame cu care se fixeaza sub cheder si geamul se inchide la fix.


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 26 Jan 2006, 14:13
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Cele unguresti costa prea mult si nu am vazut pe nicaieri din astea care se lipesc pe lateral . Eu cunosc o persoana care a avut probleme cu geamul electric si le-a dat jos pentru ca deflectoarele costa 200.000 si geamurile electrice doar vre-o cateva milioane .
P.S. Pe unde exista deflectoare care se lipesc pe exteriorul usii ??? La ce pret si ce culori ???


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 20 Feb 2006, 12:59
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Nu am reusit sa modific postul trecut , asa ca va scriu aici . Am cumparat din Vitan cu 200.000 deflectoare de aer pentru fata ( paravanturi ) .
Ele se baga sunt cheder si merg perfect instalate , doar ca nu merge geamul bine , asa cum stiam ! Asa ca voi trece la chinul de instalare cu banda dubluadeziva pe exterior . Problema este ca nu cred ca vor fi destul de bine prinse asa si se pot smulge de cretinii de prin parcari . La montarea pe exterior , ramane un mic loc intre deflector si suportul oglinzii , loc in care ma gandesc sa bag silicon . In afara de chederul exterior la geamului nu mai exista nici un alt siport de prindere . Iar cleme care sa prinda deflectorul de cheder nu cred ca se gasesc .

Am nevoie de idei ca imi vine sa dau cu ele de pamant !!!


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smeagol
post 20 Feb 2006, 13:07
Post #10


Membru ...


Group: Members
Posts: 238
Joined: 18 November 05
From: Timisoara




@Marius:

Daca le pui pe exterior, trebuie sa le lipesti.
Daca le lipesti, recomand altceva decat banda dublu adeziva.
Daca le lipesti mai bine (poxipol, etc) atunci sa te tii cand trebuie sa le dai jos !

Parerea mea este ca e prea mare deranjul. Sincer, ai numa batai de cap. Ar fi o solutie sa le lipesti cu banda dublu adeziva si sa-ti bagi picioarele in ei 20 RON. Cat tin, tin.


--------------------
Dacia Logan Ambition 2006, 1.6 MPI - TM 10 ???
"Ai grija ce-ti doresti. S-ar putea sa capeti."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 20 Feb 2006, 16:57
Post #11


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




QUOTE(Smeagol @ 20 Feb 2006, 13:07)
Cat tin, tin.
*


Nu e chiar asa, gandeste-te ca esti pe autostrada, mergi cu 130, se desprinde si loveste parbrizul unuia din spate.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cr|sTy
post 20 Feb 2006, 22:41
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 8 June 05
From: Constanta




eu am montat paravanturi ...din acelea care se fixeaza sub cheder...fara lipire...si nu am probleme cu inchiderea geamului..si nu au dat semne ca se desprind la viteze mari...problema e ca pot fi furate usor...


--------------------
Seat Leon 2.0TDI 140cp 2006 Sport-Up
Ex: Dacia Solenza 1.9D 2004 Confort
Don`t follow me! I don`t know where I`m going...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 25 Feb 2006, 22:29
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




QUOTE(marius80_eugen @ 20 Feb 2006, 12:59)
Nu am reusit sa modific postul trecut , asa ca va scriu aici . Am cumparat din Vitan cu 200.000 deflectoare de aer pentru fata ( paravanturi ) .
Ele se baga sunt cheder si merg perfect instalate , doar ca nu merge geamul bine , asa cum stiam ! Asa ca voi trece la chinul de instalare cu banda dubluadeziva pe exterior . Problema este ca nu cred ca vor fi destul de bine prinse asa si se pot smulge de cretinii de prin parcari . La montarea pe exterior , ramane un mic loc intre deflector si suportul oglinzii , loc in care ma gandesc sa bag silicon . In afara de chederul exterior la geamului nu mai exista nici un alt siport de prindere . Iar cleme care sa prinda deflectorul de cheder nu cred ca se gasesc .

Am nevoie de idei ca imi vine sa dau cu ele de pamant !!!
*



iti dau eu o idee si cred ca buna...deoarece mai intati am avut deflectoare de-astea de 20 ron. arunca-le sau da-le cuiva care nu se enerveaza daca mai face figuri chederul de la geam din cand in cand. eu m-am chinuit ceva cu ele...le-am subtiat ca sa se inchida geamul mai usor...dar la spalatorie cand dadea cu jetul cadea cel de pe dreapta. cand mi-a cazut a doua oara tot din cauza jetului nu mi-a placut senzatia si mi-am dat seama ca mai bine imi cumpar unele adevarate sau renunt la ele.
sunt sigur ca daca ti-a intrat in cap ideea de deflectoare iti vei cumpara ca si mine ( smile.gif ) niste deflectoare groaznic de scumpe ..de exemplu cele unguresti (eu am dat pe ele 130 ron ohmy.gif ). sunt mai subtiri decat cele romanesti si au niste cleme de plastic in forma de "U" cu care se fixeaza in cheder, astfel incat nu afecteaza inchiderea geamului deloc.
daca o sa te hotarasti la unele ,mai scumpe...iti spun de unde sa le comanzi pe pm...n-am nici o legatura cu magazinul...sa nu se creada ca fac reclama...

This post has been edited by johnsws: 25 Feb 2006, 22:30


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 27 Feb 2006, 16:15
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Le-am instalat cu banda dublu adeziva . Concluzii :
1. se prind destul de bine , dar necesita mai multe straturi .
2. se crapa foarte repede
3. isi fac treaba f bine la murdarie , dar la curent nu sunt o imbunatatire majora
4. la 200.000 oare la ce ma gandeam ? Bine ca nu am dat mai mult pe ele !
5. parca s-a diminuat putin si zgomotul de afara ! Un 5 - 7 % , dar se simte de cand am pus deflectoarele .

Daca si cele care se baga in cheder se fura repede , apai cele lipite poti spune ca te razbuni , ca astea se rup daca tragi mai tare . Oricum , mare grija la spalatorie si spui sa nu bage presiune pe acolo , ca in mod normal pe interior nu e murdar , ci numai pe exterior .
Impreuna cu aparatorile de oglinda sunt o investitie buna , dar necesita atentie sporita !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th June 2024 - 10:53
Forum Renault