DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Oferta la Germanos, Ce parere aveti?

sddragos
post 5 Apr 2006, 07:44
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




Am fost ieri la Germanos si mi-a fost prezentata o oferta de achizitionare a unui telefon mobil cu/fara abonament. Este vorba de un sistem de creditare (Credission) pe 10 luni, fara dobanda. Se percepe un comision de 10% din valoarea telefonului, care se achita ca avans, apoi, timp de 10 luni, rate egale cu 1/10 (adica 10%) din valoarea telefonului. De exemplu, pentru un telefon Sony Ericsson K750i (super telefon) care costa 900 RON cu abonament, se achita un avans de 90 RON, apoi 10 rate lunare de 90 RON. In total, 990 RON in 10 luni, fata de 900 RON cat costa cash. Mi se pare convenabil. Ce ziceti, sa ma bag?


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sddragos
post 5 Apr 2006, 07:49
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




Oferta e valabila doar pana pe 12 aprilie.


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanescu
post 5 Apr 2006, 08:52
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 21 August 03
From: Bucuresti





iti trebuie acte, ceva?


--------------------
renault megane 2.2 sedan 1.5dci 80cp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sddragos
post 5 Apr 2006, 08:54
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




QUOTE(bogdanescu @ 5 Apr 2006, 09:52)
iti trebuie acte, ceva?
*



Adeverinta de salariu tip (pe care o iei de la magazin) + o factura la utilitati (inclusiv o factura de Romtelecom).


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 5 Apr 2006, 09:20
Post #5


membru


Group: Members
Posts: 4.619
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Pai asta inseamna ca se percepe o dobanda de 10% pe o perioada de 10 luni. Daca gasesti un credit pentru nevoi personale cu DAE mai mica, ia-ti credit si cumpara telefonul cu banu' jos.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 Apr 2006, 09:29
Post #6


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Parerea mea, NU fa rate la telefon, nu se merita, acusi urmeaza rate la mancare, adidasi, si benzina wink.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 5 Apr 2006, 09:30
Post #7


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Deci telefonu costa 990 RON, tu dai avand 90 RON si mai dai 900 RON in rate de cate 90 RON in 10 luni. Tie nu iti pute nimic aici? Unde dracu e dobanda aici? Unde dracu is comisioanele aici?

argonele, intr-un fel ai drepate. Dar totusi e un telefon scump pentru unii. Daca il doreste si nu dispune de finante.....

Eu de exemplu ar cam trebui sa imi schimb PDA-ul, dar nu am 15-20 meleoane pentru unul nou, dar sincer nici la credit nu m-as baga, dar exista tentatia dat fiind ca anu asta is ingropat in cheltuieli.

This post has been edited by driverx: 5 Apr 2006, 09:33


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 5 Apr 2006, 09:37
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 4.243
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Pai e destul de simplu. Dobanda sunt cei 90RON comision dati in avans. A explicat tatabobu foarte bine.

Sa luam un credit de nevoi personale la BCR spre exemplu. Dobanda la lei este undeva la 12,5% pe an. Adica la 900RON platesti pe an 112,5RON iar pe 10 luni 93,75RON.

Pe scurt cu oferta germanos ai o reducere de 3,75RON la dobanda pe 10 luni si comisioanele percepute la acordarea creditului la o banca moca.

smile.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sddragos
post 5 Apr 2006, 09:43
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




QUOTE(driverx @ 5 Apr 2006, 10:30)
Deci telefonu costa 990 RON, tu dai avand 90 RON si mai dai 900 RON in rate de cate 90 RON in 10 luni. Tie nu iti pute nimic aici? Unde dracu e dobanda aici? Unde dracu is comisioanele aici?

argonele, intr-un fel ai drepate. Dar totusi e un telefon scump pentru unii. Daca il doreste si nu dispune de finante.....

Eu de exemplu ar cam trebui sa imi schimb PDA-ul, dar nu am 15-20 meleoane pentru unul nou, dar sincer nici la credit nu m-as baga, dar exista tentatia dat fiind ca anu asta is ingropat in cheltuieli.
*



Zicea ca e un comision de administrare cont de 10% (adica acel avans de 10%) = 1%/luna. Nu cred sa gasesti un imprumut cu dobanda de 10% pt. 10 luni (fara comision de dosar, asigurare de viata, etc).


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steph
post 5 Apr 2006, 10:11
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 775
Joined: 18 July 03
From: Bucuresti




driverx> telefonul costa 900 ron deci dobanda e 10%


--------------------
Toyota Yaris TS - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stargsm_ro
post 5 Apr 2006, 10:16
Post #11


Vally


Group: Members
Posts: 56
Joined: 22 February 06
From: Craiova




La 900 RON cat zici tu ca costa K700 iti iei 2 la second ambele in stare buna si unul il tii ca eventuala garantie in sifonier iar pe celalalt il folosesti si esti mai castigat smile.gif
Urasc garantiile la telefoane! Intamplator lucrez in domeniu!
Fratilor intelegeti ca telefoanele la fel ca alte lucruri sunt facute sa tina cat au garantia. Este decat un moft de a da plati dublu valoarea unui telefon decat.
Un K700 de ex daca ai grija de el si il folosesti normal nu are cum sa se strice. Eventual se poate duce softul si asta e usor si nici prea scump de rezolvat. Daca tel o sa aiba vreo problema pe perioada garantiei sunt trimise la service (pt cei din provincie la Bucuresti si dureaza 1-2 sapt) dupa care iti vine in general telefonul scos din garantie pe motiv ca are urme de apa si iti baga pe gat ca ai condens din bucatarie sau altceva daca tu zici ca nu are cum si uite asa dai o gramada de milioane pe o relicva.
Cine are urechi de auzit sa auda cine nu nu! wink.gif

OFFTOPIC: Cu toate astea si eu miam luat logan nou ca am zis sa fie masina noua ca sa nu am probleme si acum cand o aud cum scartaie si ce sunete scoate pe la opuri mor de necaz ca nu am luat ceva strain second.


--------------------
Renault Clio III 2007 - DJ 83 ANA
Vally - Craiova ; YM: stargsm_ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sddragos
post 5 Apr 2006, 10:23
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




QUOTE(stargsm_ro @ 5 Apr 2006, 11:16)
La 900 RON cat zici tu ca costa K700 iti iei 2 la second ambele in stare buna si unul il tii ca eventuala garantie in sifonier iar pe celalalt il folosesti si esti mai castigat smile.gif
Urasc garantiile la telefoane! Intamplator lucrez in domeniu!
Fratilor intelegeti ca telefoanele la fel ca alte lucruri sunt facute sa tina cat au garantia. Este decat un moft de a da plati dublu valoarea unui telefon decat.
Un K700 de ex daca ai grija de el si il folosesti normal nu are cum sa se strice. Eventual se poate duce softul si asta e usor si nici prea scump de rezolvat. Daca tel o sa aiba vreo problema pe perioada garantiei sunt trimise la service (pt cei din provincie la Bucuresti si dureaza 1-2 sapt) dupa care iti vine in general telefonul scos din garantie pe motiv ca are urme de apa si iti baga pe gat ca ai condens din bucatarie sau altceva daca tu zici ca nu are cum si uite asa dai o gramada de milioane pe o relicva.
Cine are urechi de auzit sa auda cine nu nu! wink.gif

OFFTOPIC: Cu toate astea si eu miam luat logan nou ca am zis sa fie masina noua ca sa nu am probleme si acum cand o aud cum scartaie si ce sunete scoate pe la opuri mor de necaz ca nu am luat ceva strain second.
*


Daca citesti cu atentie primul meu post, o sa vezi ca e vorba de K750i; e o mare diferenta fata de K700.



--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sddragos
post 5 Apr 2006, 10:25
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




E vorba de K750i. La 900 RON. Cu abonament la Connex.


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 5 Apr 2006, 13:16
Post #14


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




rate la ceva ieftin nu merita in general.
rate la masina/casa.. e ok.

dar se poate face un calcul de genul.. daca sa zicem ca poti pune deoparte vreo 2mil/luna atunci in 2 luni ai un mobil sh bun.. sau in 3-4 luni ai unu nou..

daca luam in consideratie si devalorizarea pe zi ce trece si inveghirea morala a telefoanelor mobile precum si la alte componente de calculculator.. pai dupa 2-3 luni o sa fie mult mai ieftin..

cu alte cuvinte.. nu as face credit..
si in general TOATE creditele/ratele . sun facute sa iasa in avantaj banca.. iti dai seama..
decat sa stau sa analizez toate scrisurile de peste tot din contrac sa vad unde e teapa mai bine pui deoparte undeva.. si in 2-3luni.. ai ce mobil vrei.. sau in functie de buget mai repede sau mai tarziu.. dar oricum are factor atenuanti.. adica daca strangi 4luni iti ve lua cu 1-2-3mil mai ieftin ceea ce voiai, daca astepti 6-8luni.. e posibil sa nu se mai fabrice si sa iti placa alt model la acelasi pret cu asta de acuma doar ca mult mai evoluat..



--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sddragos
post 5 Apr 2006, 13:29
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




QUOTE(Asi @ 5 Apr 2006, 14:16)
rate la ceva ieftin nu merita in general.
rate la masina/casa.. e ok.

dar se poate face un calcul de genul.. daca sa zicem ca poti pune deoparte vreo 2mil/luna atunci in 2 luni ai un mobil sh bun.. sau in 3-4 luni ai unu nou..

daca luam in consideratie si devalorizarea pe zi ce trece si inveghirea morala a telefoanelor mobile precum si la alte componente de calculculator.. pai dupa 2-3 luni o sa fie mult mai ieftin..

cu alte cuvinte.. nu as face credit..
si in general TOATE creditele/ratele . sun facute sa iasa in avantaj banca.. iti dai seama..
decat sa stau sa analizez toate scrisurile de peste tot din contrac sa vad unde e teapa mai bine pui deoparte undeva.. si in 2-3luni.. ai ce mobil vrei.. sau in functie de buget mai repede sau mai tarziu.. dar oricum are factor atenuanti.. adica daca strangi 4luni iti ve lua cu 1-2-3mil mai ieftin ceea ce voiai, daca astepti 6-8luni.. e posibil sa nu se mai fabrice si sa iti placa alt model la acelasi pret cu asta de acuma doar ca mult mai evoluat..
*




Bun. Recomanda-mi tu un telefon bun, la 5 milioane lei SH.


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 5 Apr 2006, 13:33
Post #16


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Da' ce telefon iti trebuie tie?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sddragos
post 5 Apr 2006, 13:48
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 532
Joined: 18 October 05




QUOTE(driverx @ 5 Apr 2006, 14:33)
Da' ce telefon iti trebuie tie?
*




MP3 player, camera foto/video de min. 1 Megapixel, 256k culori display, memorie suficienta (60-100 Mb).


--------------------
Dacia 1310 L 1997, berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu_lb
post 5 Apr 2006, 14:16
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 11 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(sddragos @ 5 Apr 2006, 14:29)
Bun. Recomanda-mi tu un telefon bun, la 5 milioane lei SH.
*


Tocmai si-a vandut un coleg K700 cu 5 mil. Si-a luat P920i


--------------------
Dacia Logan Ambition 2004 1.6MPI
Fluence 1.5 dCi 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 5 Apr 2006, 14:17
Post #19


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(sddragos @ 5 Apr 2006, 13:48)
MP3 player, camera foto/video de min. 1 Megapixel, 256k culori display, memorie suficienta (60-100 Mb).
*



Geezzz wacko.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 6 Apr 2006, 06:40
Post #20


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




Cam la 140-150 euro iti iei de la baieti LG8360 cu 3G aduse din italia noi noute. Au tot ce vrei pe ele, au si memorie externa (card microtransflash, cardul din pachet are 128mb). Vreau si eu sa imi iau din asta.


Apropo de oferte, ca sa nu mai deschid un topic nou:
Am vazut o oferta beton la Orange la fidelizare si nu numai, Motorola V3 la aprox. 420 roni. Cum vi se pare ? Ceva pute ! Nu e prea mic pretul ? Oare nu o fi un lot de telefoane cu ceva probleme de care motorola incearca sa scape vanzandu-le cu preturi mici ?

This post has been edited by SilviuB: 6 Apr 2006, 06:43


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 6 Apr 2006, 08:54
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




LG-ul are probleme de compatibilitate cu Connex-ul, din cauza 3G-ului. Am avut un LG8130 si am renuntat rapid la el din cauza asta desi telefonul mi-a placut foarte mult.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SilviuB
post 6 Apr 2006, 09:03
Post #22


Membru de BUKOWINA


Group: Members
Posts: 281
Joined: 19 August 04
From: Suceava-Bukowina




Daca e folosit pe gsm tot are probleme lg-ul ?
Eu sunt pe orange, oare este vreo problema de compatibilitate ?


--------------------
VW POLO 2005 - 8XSYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 6 Apr 2006, 09:34
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Are probleme daca este folosit pe GSM Connex. Pe Orange sau Cosmote merge foarte bine.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th September 2024 - 12:16
Forum Renault