DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Am ramas in urma cu regulamentul rutier?

andraeny
post 27 Jun 2006, 14:27
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 23 June 06




eu am terminat scoala acum cateva luni. de fiecare data cand dadeam cu spatele instructorul imi spunea sa nu uit sa aprind avariile. la examen, garcea m-a pus sa merg cu spatele,am aprins avariile si am luat examenul. nu a comentat nimik oricum. mie mi se pare normal sa le aprinzi,macar sa stie cel din spate ce vrei sa faci,chiar daca in regulament nu scrie. ieri in fata garii de nord,un taximetrist dadea cu spatele in fata mea, nu avea absolut nici o lumina aprinsa,daca nu mergeam eu super incet pt ca doar ce iesisem din parcare,probabil ca ne ciocneam putin.


--------------------
ford fiesta 2006 - b14wtf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strainu
post 27 Jun 2006, 15:30
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 10 April 06
From: Bucuresti




QUOTE(crocky @ 19 Apr 2006, 15:39)
Nu este o obligatie explicita; este o recomandare pe care o fac instructorii auto.
Cel putin la mine asa a fost. Cand am dat eu examen exista si "conducerea preventiva".  smile.gif
*



Mda, si la mine a fost la fel, si am terminat scoala acum 3 ani. Eu zic ca e obligatoriu din urmatorul motiv:
QUOTE
Art. 52. - Conducatorul de vehicul care executa o manevra de iesire dintr-un rând de vehicule stationate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmeaza sa efectueze o întoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze si sa se asigure în prealabil ca o poate face fara sa puna în pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.


Cand semnalizezi trebuie sa fii observat si de cei din fata, ori in fata nu ai lumina alba. In plus, mai era un articol (nu-l mai gasesc acum) in care spunea ca e obligatoriu sa pui avariile cand circuli cu viteza mica sau esti oprit daca reprezinti un pericol pentru ceilalti participanti la trafic (formularea imi apartine, dar ideea asta era).
Oricum, indiferent de articole, cred ca ar trebui folosite avariile pentru ca te ajuta (pe mine cel putin m-au ajutat), nu neaparat pentru ca a zis nu stiu ce politist asa.

This post has been edited by strainu: 27 Jun 2006, 15:31


--------------------
Peugeot 107 1.0E TWO - AG - 0533...
"Software is like sex - It's better when it's free" - Linus Torvalds
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd June 2024 - 05:27
Forum Renault