DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Despre medici

wabbit
post 21 Aug 2004, 04:34
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 4 February 04
From: NRW




QUOTE

Un medic invata 5 ani facultate + 1 an de stagiu + 4 ani rezidentiat. Adica in total 10 ani. Facultatea de medicina este mult mai grea decit alte facultati.

Salariul in timpul stagiului si rezidentiatului este extrem de mic.



De fapt... Facultatea dureaza 6 ani, iar rezidentiatul intre 3 si 7, in functie de specialitate. Salarul de rezident este de 3200k net.


--------------------
Renault Clio 197 / / Golf 3 GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 21 Aug 2004, 05:27
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




da asa este au salarii mici dar asta o stiu inainte de a se duce sa faca medicina. Cine se face medic se face pt ca ii place meseria si sa vindece oamenii. Asta nu este o scuza ca au salarii mici si in consecinta tb sa/si bata joc de oameni. Au 10 ani de scoala? Las ca si Ciomu a avut si a taiat aiurea sau e de vina asistenta ca nu l/a atentionat? Am intrebat mai sus si revin si acum pt toti medicii sa spuna de cate ori au luat "atentii" in plic de la pensionarii cu pensii sub 6 mil. daca fac asa pe victimele de ce nu se gandesc sa trateze acel om doar ca asta le este meseria si ca au depus un juramant? Dar ei iau de la toata lumea fie ca e bogat fie ca este sarac si asta se cheama bisnita cu sanateta omului. Sunt multi medici capabili in Romania, multi oameni de treaba dar din cauza a catorva borfasi care/si spun medici aceasta tagma are o imagine f proasta. Este de ajuns ca in fiecare spital sa ai un asemnea samsar . Au salarii mici dar au toti jeepuri si vile saraciii de ei, si nu asta e problema ci baza acestei acumulari (ah daca ai cabinet particular te priveste dar cand lucrezi la stat vindeci pe toata lumea la fel si fara bani.. IN ultimii ani pt asta s/au dus sa se umple de bani de la amaratii pe care oricum trebuiau sa/i trateze. S/a ajuns pana acolo incat unii medici refuza sa opereze pt ca nu li sa dat plicul ba mai mult iti sopteste inaintea operatiei ca inca nu a primit nimic si s/ar purtea sa greseasca....asta mi se pare cea mai mare mitocanie sa/ti bati joc de un om aflat in suferinta. Acum multe asemenea eminente cenusii dupa ce au pus deoparte ,au deschise firme care importa medicamente si fac presiuni de tip mafiot. asta este adevarul.
Repet nu toi medicii sunt asa dar este de ajuns sa fie cativa.....si e mult


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 21 Aug 2004, 15:49
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Întîi vreau să spun că sînt de acord cu Vlad Georgescu, cu o excepție: facultatea de medicină durează 6 ani, dar probabil l-au luat tastele pe dinainte. Soția mea este medic și dacă ar fi luat șpagă așa cum se afirmă pe aici, v-aș fi invitat să facem întîlnirile la viloiul meu de la Șosea și n-aș fi avut o Solenza în rate, ci probabil de la Megane în sus...

QUOTE
da asa este au salarii mici dar asta o stiu inainte de a se duce sa faca medicina.


Asta este o afirmație gratuită. Unii se duc să facă medicina pentru că le place, alții pentru că au învățat bine în școală chimie sau au urmat un liceu sanitar, etc. etc. Au salarii mici din cauza guvernanților de toate culorile care s-au perindat după 1989 pe la putere, fără să le pese că sistemul sanitar este în criză. Să nu-mi spui că ideea "strălucită" cu Casa de asigurări a fost o soluție, că de data aceasta pot aduce argumente să te combat.

QUOTE
Cine se face medic se face pt ca ii place meseria si sa vindece oamenii.


Este adevărat numai în unele cazuri. Poate că unii se duc să învețe atîta carte numai pentru a-și dovedi lor înșile că pot să facă o asemenea facultate grea, poate că unii se duc tocmai pentru că au auzit că în unele specializări se cîștigă mai bine, dar te asigur că cei mai mulți se duc pentru că se gîndesc că odată ce au terminat facultatea și vor începe să profeseze, își vor schimba statutul social și vor veni și satisfacțiile, atît profesionale, cît și materiale (dar nu din șpăgi, cum crezi tu...)

QUOTE
Asta nu este o scuza ca au salarii mici si in consecinta tb sa/si bata joc de oameni. Au 10 ani de scoala? Las ca si Ciomu a avut si a taiat aiurea sau e de vina asistenta ca nu l/a atentionat? Am intrebat mai sus si revin si acum  pt toti medicii sa spuna de cate ori au luat \"atentii\" in plic de la pensionarii cu pensii sub 6 mil. daca fac asa pe victimele de ce nu se gandesc sa trateze acel om doar ca asta le este meseria si ca au depus un juramant?


Nu trebuie să generalizezi. Uiți că întreg sistemul de dinainte de 1989 se baza pe relații, pile și șpăgi? Obiceiurile se schimbă greu. Omul dă nu pentru că îi cere medicul. Dorește să se vindece, dorește o asigurare în alb dacă vrei și atunci dă șpagă. Pe mine mă deranjează șpaga în general, dar de ce te deranjează pe tine că unii medici iau șpagă? Nu doresc să mă îndepărtez de subiect, dar au fost scandaluri în presă cu niște fonduri europene și cu niște miniștri bănuiți a le fi folosit în scopuri personale, ca să dau numai un exemplu. Nu te-am văzut luînd o atitudine atît de vehementă împotriva lor. Dar probabil că se permite să iei șpagă cînd faci parte din partidul de la putere...
Iar afirmația cu jurămîntul este falsă. Nici un medic din România nu depune nici un jurămînt, niciodată și nicăieri. Jurămîntul lui Hipocrat este doar o figură de stil.

QUOTE
Dar ei iau de la toata lumea fie ca e bogat fie ca este sarac si asta se cheama bisnita cu sanateta omului. Sunt multi medici capabili in Romania, multi oameni de treaba dar din cauza a catorva borfasi care/si spun medici aceasta tagma are o imagine f proasta. Este de ajuns ca in fiecare spital sa ai un asemnea samsar .


Poți să ne spui, stimabile domn, ce meserie ai? Dacă ai ajuns să vorbești despre medici cu expresii ca "bișniță", "tagmă", "borfași", "samsar"? Și mai vrei ca, dacă te îmbolnăvești, acești oameni să te facă bine, pe gratis, dacă se poate?

QUOTE
Au salarii mici dar au toti jeepuri si vile saraciii de ei, si nu asta e problema ci baza acestei acumulari (ah daca ai cabinet particular te priveste dar cand lucrezi la stat  vindeci pe toata lumea la fel si fara bani..t


Pe alt topic iei o înverșunată apărare oamenilor actualei guvernări. Uită-te la ei, săracii de ei, la vilele lor, la Jeep-urile lor, dă-mi o justificare care să stea în picioare că le-au cîștigat cinstit și pe urmă vino și aruncă piatra în medicii care iau șpagă...

QUOTE
IN ultimii ani pt asta s/au dus sa se umple de bani de la amaratii pe care oricum trebuiau sa/i trateze. S/a ajuns pana acolo incat unii medici refuza sa opereze pt ca nu li sa dat plicul ba mai mult iti sopteste inaintea operatiei ca inca nu a primit nimic si s/ar purtea sa greseasca....asta mi se pare cea mai mare mitocanie sa/ti bati joc de un om aflat in suferinta. Acum multe asemenea eminente cenusii dupa ce au pus deoparte ,au deschise firme care importa medicamente si fac presiuni de tip mafiot. asta este adevarul.
Repet nu toi medicii sunt asa dar este de ajuns sa fie cativa.....si e mult


Ai pățit tu personal așa ceva? Ți s-a condiționat actul medical? Vino cu date concrete, nu cu povești. Află că sînt extrem de puțini cei care procedează așa, tocmai pentru că societatea, încet, încet, se însănătoșește. Am colegi de-ai soției mele, chirurgi, care cîteodată aduc de acasă jucării pentru copiii din spital. Așa că termină cu prostiile. Iar cei care au firme de medicamente și procedează cum spui tu sînt cei înhăitați cu ăia de la putere, indiferent ce culoare ar fi ei. Cum explici că medicii și profesorii au rămas cu salariile cele mai mici? Două sectoare importante ale societății, sănătatea și învățămîntul sînt tratate în continuare cu o indiferență vecină cu nesimțirea. E o vorbă veche: peștele de la cap se împute. Hai că m-am aprins și am dat-o pe politică.
Nu sînt de acord cu șpaga, nici la medici și nici la altcineva. Să știi un lucru: sistemul medical merge tocmai pentru că medicii, asistentele și surorile au o conștiință. Pentru că la salariile pe care le au, muncesc cam pe gratis. Și încă ceva: nu toate specializările permit deschiderea unui cabinet particular, sau dacă permit, mulți oameni nu se pot duce acolo din cauza prețurilor ridicate, preferă la stat, că este "pe gratis". Dar aici, naivii de ei, dau șpagă, că le cer medicii...
Uiți că orice relație de acest gen este biunivocă. Dacă unii n-ar mai da șpagă, n-ar mai fi nici cei care să o ia (miniștri, medici, etc.).
S-a mai vorbit pe forum despre cei care cumpără lucruri de proveniență dubioasă, din tîrg. Dacă n-ar mai fi clienți pentru casetofoane și telefoane mobile furate, nu s-ar mai fura. Așa și cu șpaga.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 21 Aug 2004, 18:26
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Exista si www.nudaspaga.ro pentru cei ce vor sa contribuie la starpirea acestui fenomen !

Consider ca iau spaga daca vine un tip sanatos la mine si spune ca vrea 20 de zile de concediu medical pentru a merge la mare sau da 500 de euro pentru a fi pensionat medical !

Dar ce ma fac cu pacientul care a venit la mine cu 10 oua si 50 000 lei , eu l-am refuzat principial ; ,, Nu primesc ciubuc matusa ! " si urmarea a fost ca a intrat in cabinet cu 500 000 lei si cand am refuzat din nou , mi-a spus ca insemna ca are o boala foarte grava daca nu vreau sa iau de la ea sau ca nu ajunge , trebuie sa dea mai mult ?

Pentru cine nu stie , medicii , chirurgii in speta , provin din vechii barbieri , ei faceau micile interventii si extrageau masele ! Astazi este stipulat ca bacsisul dat frizerilor nu constituie mita !

In afara de anii de facultate , medicul trebuie sa se pregateasca continuu pentru a fi la curent cu noile medicamente sau metode terapeutice . Stiti cat costa 2-3 abonamente la reviste de specialitate ? Un tratat de endoscopie sau de chirurgie ce au fost expuse si la targul de carte de la Palatul Culturii din Iasi ( Paulp trebuie sa stie , ca Poliromul a avut stand acolo ) este la circa 300-400 de euro, si peste 4 ani poate fi folosit pe post de maculatura , la fiecare 5 ani volumul de informatii din medicina se dubleaza ! In 5 ani trebuie sa acumulez 200 de puncte din articole , participari la congrese, cursuri, comunicari , altfel mi se ridica dreptul de practica ! Pentru un singur congres de exemplu , la Urologie taxa a fost de 110 euro , la Gastroenterologie 49 euro , etc . Fratilor , mai trebuie sa si mancam !


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 21 Aug 2004, 18:57
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




Bine spus, Ghidioneanu!!! Uite, de pregătirea continuă a medicilor uitasem să scriu...
Dar nu-mi ridicase misterb mingea la fileu! laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 22 Aug 2004, 05:56
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




in primul rand snake amesteci borcanele si te contrazici singur in postul tau. daca ai sa citesti mai atent ai sa observi ca nu am generalizat deloc si am specificat clar ca datorita unor medici (putini) aceasta tagma are acum o anumita eticheta. Nu e vina mea ca , colegiul medicilor nu ia masurile care trebuie si nu acorda sanctiuni mai aspre musamalizand si fardand de cele mai multe ori cazul ca sa dea o pedeapsa blanda in detrimentul imaginii de medic. O suspendare de sase luni de ex pt unul care uita foarfeca in tine mi se pare mica. Si mai mult vezi fraza de incheire. Prin aprecierile tale se vede clar ca esti subiectiv . Nu Am spus toti medicii ci unii.
Am subliniat clar aspectul ca daca te faci medic o faci ca/ti place , pt ca inainte de a alege aceasta meserie sti ca in sistemul nostru medicii au salarii mici (eu nu am amestecat poliicful aici ca si cei dinainte nu au facut nimic pt medici si din cate stiu cei de acum le/au mai marit salariile si asa mici dar asta este alta discutie).
In medicina ai valoare ai clienti, nu ai valoare mananci grisine sau daca ai pile le tai puta la pacienti aiurea. 8) Oricum majoritatea medicilor care au program la policlinici si spitale din sistemul de stat au colaborari cu clinici particulare medicover, CMU si altele.
Spuneai ca e mai acceptabil sa iei ceva ca sa/i dai unui concediu medical pe degeaba. pai asta este ca si cum ai contribui la coruptia din Romania (pt ca ala sta acasa pe degeaba din bani publici pe care ala care ii da concediu ii risipeste. Culmea ipocriyiei apoi ca ala care da concediul sa mai urla si de coruptia de la noi.
Uite imi vin in minte doar cateva exemple>
1. Cazul doctorului -profesor din timisoara parca care ca sa dea nota mare nu vroia decat o felatie (oare cate note se pun asa ci ce calitate profesionala si morala pot avea acei studenti viitori medici?)
2. Cel mai recent poate cazul Ciomu
3. cazul de la o maternitate unde atat femeia cat si copilul erau gata sa de ortul pt ca medicul nu a vrut sa asiste nasterea pt ca nu a primit ceva
4. Tot la o maternitate medicul declara bebelusii morti pt ca apoi sa faca trafic cu copii...
Exemplele pot continua daca nu ma crezi dute pe google.ro cauta malpraxis si ai sa fi uimit.
uite doar unul
http://www.gardianul.ro/index.php?a=evenim...t2004080503.xml

si mai sunt cauta-le
Si in alte tari sunt cazuri nu yic nu dar la noi se suprapune si bagatul mainii in sac nu numai malpraxisul si problema este ca aceste cayuri s/au inmultit. Totusi medicii au o rsponsabilitate si de asta sunt considerati o elita ca au pe mainile lor viata oamenilor si un medic adevarat se gandeste mai intai la juramantul lui Hipocrat.
De unde stiu? din media. urla media de cazuri de malpraxis si de spaga la spitale si de refuzuri de a opera daca nu le dai si tu faci pe surdo/mutul doar ca ai nevasta medic si evident esti super subiectiv. Foarte bine sa/ti traiasca si sa aibe numai succese in meseria ei , eu nu am am afirmat vreodata ca nu e buna profesional , chiar am precizat ca avem multi oameni de valoare in domeniu si sper ca ea sa se afle printre ei. Numai bine !
PS. Propun sa se revina la subiect adica la compensate ...


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Watchful snake
post 22 Aug 2004, 19:28
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 4 June 03
From: București




QUOTE
Spuneai ca e mai acceptabil sa iei ceva ca sa/i dai unui concediu medical pe degeaba. pai asta este ca si cum ai contribui la coruptia din Romania (pt ca ala sta acasa pe degeaba din bani publici pe care ala care ii da concediu ii risipeste. Culmea ipocriyiei apoi ca ala care da concediul sa mai urla si de coruptia de la noi.


N-am afirmat niciodată așa ceva. Ai încurcat un pic postul meu cu al lui Ghidioneanu, care dădea niște exemple cu care sînt de acord, dar nici el nu spune ce ai spus tu.

Repet: sînt împotriva șpăgii în orice domeniu de activitate și sînt împotriva promovării pe orice alte criterii în afara meritelor profesionale. Dar nu trăim într-o societate perfectă și nici nu putem fi atît de naivi încît să credem că lumea se va schimba de azi pe mîine. Nici în Occident, dacă nu ai pe cîte cineva, cîteodată, nu prea te poți descurca. Dar tu, acum, aduci malpraxisul în discuție... Ce pot să spun? Vinovații, oricine ar fi ei, trebuie să plătească.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003
Nu conduceți mai repede decît poate zbura îngerul vostru păzitor!!!...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 22 Aug 2004, 21:33
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Sa revenim la compensate ! In ultimii doi ani s-au schimbat si preschimbat si lista de compensari , si formularele de recepte si modalitatea de prescriere . In fiecare an , cu fiecare contract -cadru se inaspresc conditiile de acordare a retetelor , se adauga noi restrangeri .
De exemplu aceasta idiotenie cu plafonul de compensare , medicul nu trebuie sa prescrie mai mult de 2 mil de lei pe o reteta si are obligatia de a sti preturile medicamentelor . Pai si farmacistul daca este intrebat de pret se uita pe calculator , eu de unde sa visez ce preturi are el in farmacie ? Pe de alta parte preturile variaza de la o farmacie la alta , doar suntem intr-o economie de piata ,, functionala " ! :evil:
Daca reteta depaseste 2 000 000 lei / luna , trebuie sa fac referat de justificare , alta birocratie ! mai bine spun pacientului ca nu am timp si il trimit la altcineva , sau ajunge in spinarea medicului de familie , de la care voi avea ,, multumiri calduroase " ... :impuscat:
Medicul de familie are si el plafon la consultatii si retete ! Nu va dati seama cate minciuni spun cei de la Casa de Asigurari pe posturile radio si Tv ! :polemica:
Daca ii asculti , ai impresia ca medicii de famile sunt cei mai bogati patroni din Republica Capitalista Romania ( nu ma iertati de cacofonie , e voita ! )
Cum poate supravietui un cabinet cu 2000 de asigurati , la care esti obligat sa ai cel putin doua asistente si o infirmiera incadrate ? Buget de 24 de milioane din care sa platesti 3 salarii , din ce ramane sa-ti faci si tu un venit , sa platesti impozit si sa innoiesti aparatura , sa varuiesti cabinetul ! :charge: Acelasi lucru si pentru cabinetele din Policlinici , subfinantare cronica si vorbe mari ... Bugetele spitalelor se duc pe cate un bolnav grav , pe care eventual Casa nu il deconteaza ! Un accidentat de exemplu poate consuma pana la 100 milioane cu sangele , plasma , antibioticele si interventiile chirurgicale , iar Casa de Asigurari de Sanatate nu deconteaza decat poate 4 800 000 pe pacient , cat este bugetul la spitalul unde lucrez ! Si in plus , conform regulamentului mictionat recent de onor ministrul Branzan , nu am voie sa ma plang ... :vmad:


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 23 Aug 2004, 06:55
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




pt a iesi din aceasta criza in opinia mea nu cred ca cei de aici tb sa se chinuie sa inventeze un nou sistem. Se studiaza sistemele unor tari super avansate unde sistemul este aproape perfect (suedia, austria etc, cel păutin in cazul suediei ea a fost care a impus anumite standarde cand a intrat in UE si nu invers). Se analizeaza m,ai multe optiuni, se vede care se apropie si care poate fi implementata cel mai bine la noi si se copiaza adliteram legislatia. Astfel nimeni nu o poate contesta ca nu e buna. Apoi se aplica fara modificario indiferent cine vine la putere. :roll:

Oricum acest eprobleme ale sanatatii, si sociale in general devin o problema a intregii Europe si nu numai datorita cresterii sperantei de viata si a diminuarii populatiei active. Sistemulk incet incet intra in colaps de aceea si nemtii sunt nevoiti sa fcaca niste schimbari si altii ii vor urma


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 23 Aug 2004, 21:26
Post #10


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




[quote]pt a iesi din aceasta criza in opinia mea nu cred ca cei de aici tb sa se chinuie sa inventeze un nou sistem. Se studiaza sistemele unor tari super avansate unde sistemul este aproape perfect (suedia, austria etc, cel păutin in cazul suediei ea a fost care a impus anumite standarde cand a intrat in UE si nu invers). Se analizeaza m,ai multe optiuni, se vede care se apropie si care poate fi implementata cel mai bine la noi si se copiaza adliteram legislatia. Astfel nimeni nu o poate contesta ca nu e buna. Apoi se aplica fara modificario indiferent cine vine la putere. [/quote]


Cel mai bun sistem de sanatate din lume il are Franta.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 23 Aug 2004, 22:41
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Nu este adevarat ! Nu cred ca Franta are cel mai bun sistem . E drept ca nu il are pe cel mai prost ! Poate ca Suedia are un sistem mai bun , dar daca ma uit mai bine la modul de viata si legile de acolo , sunt mai comunisti decat am fost noi vreodata ! E pe gustul lui papa Iliescu , impozit de 80% , spalatorii comune la bloc , un partid ce conduce tara de mai multe decenii , etc .
Singurul lucru defect la suedezi este monarhia , dar o rezolva ei si pe asta !
Cat despre francezi , sa studiati un pic arhiva la revistele de specialitate , eu stiu de exemplu , Revue du Praticien , sa vedeti ca Ciomu e mic copil !


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 23 Aug 2004, 23:14
Post #12


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Asa am invatat eu in facultate (la sanatate publica si management sanitar, si la altele) ca Franta are cel mai bun sitem sanitar din lume.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 24 Aug 2004, 06:47
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




recent s-a facut clasamentul celor mai bune conditii de viata ,protectie sociala si asistenta sociala. Mare le-a fost uimirea unora sa constate ca SUA se afla abia pe locul 4-5 printre primele se aflau tarile scandinave, danemarca, suedia, Norvegia, si
Olanda, Luxemburg, Elvetia, Austria. Germania si Franta erau in top 10-15 dar dupa aceste tari.

Acum nu spun ca la ele sistemul de asigurari sucks . Doamne fereste este vorba de o departajare "fina" intre cei dezvoltati. IN orice caz tarile scandinave au cel mai ridicat standard de viata si protectie sociala. Ma rog, macar sa fim noi la jumatatea lor 8)

Desi e putin off topic cred ca e interesant sa stiti. IMpozitele acolo sunt f mari (nu chiar 80% cat s-a afirmat aici) dar la 50-55% ajung dar pt salarii f mari. Oricum la ei salariile sunt mari. Nu bag mana in foc dar impozitul maxim se ia de pe la 5000 - 6000 de euro in sus, ponderea acestor salarii mari fiind mai ridicata decat in restul Europei. Si preturile sunt pe masura (lasand Norvegia la o parte ca inca nu vrea in EU si au niste preturi de bubuie Oslo este printrecele mai scumpe capitale din lume la concurenta cu Tokyo) ca exemplu un banal Clio care in alte parti costa intre 11000-13000 de euro in aceste tari costa....22000 - 24000 de euro. Daca nu crededti intrati pe siteul unui dealer din danemarca si va convingeti. Au niste taxe de import ff marei pt ca ei tin la mediu si considera masina un fcator de poluare de aceea la ei bicicletele sunt principalul mijloc de locomotie cel putin in orase. IN plus acolo , desi isi permit, nu aio sa vezi ca la noi snobism numai X5-uri etc ci masini mici sau medii.
Chiar va sfatuiesc daca aveti ocazia sa vizitati tara lu Hamlet si de ce nu si a lui Nobel, e o lume de vata cu alt ritm de viata o civilizatie si o grija fata de om iesita din comun pt noi. Atentie la flegme si la chistoace ca luati o amenda de ramaneti fara bani de sedere... :wink:
Am asistat la o astfel de faza si mi-a crapat obrazul de rusine si de indignare in acelasi timp cand respectivul era roman . Si desi sunt aparent inexistenti (dar au camere de luat vederi) au aparut niste baieti bine facuti (ca toti politistii nordici) dar f politicosi si l-au usurat pe individ de vreo 150 de euroi. Bine au facut !


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Michidush
post 24 Aug 2004, 07:20
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 6 July 04




Poporul roman tinde sa devina un popor de tampiti bolnavi!!! Educatia si sanatatea, neglijate profund in tara asta contureaza aspectul pe care poporul roman il va avea in viitor. Nu mi-e frica mai rau de ceva pe lumea asta e decat de spitale si de toata cohorta aferenta.
Sanatate si numai bine.
MIsterb!! Sa sti ca mai ai si dreptate!!


--------------------
"Nu aj dori sa pot zbura si sa nu ma creada nimeni, ci sa nu pot zbura dar sa ma creada toti"
Tetelu (Jurnalul lui Tetelu` A.C.)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 24 Aug 2004, 22:05
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




1. La spital vii cu o boala si pleci cu zece .
2. La spital s-ar trai foarte bine daca nu te-ar deranja bolnavii .
3. Munca cinstita e sanatate curata si de aceea o recomand tuturor bolnavilor .
4. Soarele lumineaza succesele medicinii si pamantul acopera greselile.
Mai sunt si altele , dar sunt off-topic si ma muta la bancuri...


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 24 Aug 2004, 22:59
Post #16


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




> Am subliniat clar aspectul ca daca te faci medic o faci
> ca/ti place , pt ca inainte de a alege aceasta meserie
> sti ca in sistemul nostru medicii au salarii mici

Multi tineri cind dau la facultatea de medicina habar n-au care e salariul unui medic! De obicei isi dau seama de-abia in anul de stagiu sau in rezidentiat, adica dupa facultatea de 6 ani, si atunci deja e prea tirziu - nu prea mai pot opta sa invete alta meserie.

Orice meserie o faci de obicei si pentru ca iti place, dar si pentru ca vrei sa cistigi niste bani, sa pui o piine pe masa.

Eu sint programator. Fac asta si pentru ca-mi place, dar si ca sa imi cistig existenta.

Mi se pare foarte neechitabil faptul ca un programator care invata 5 ani cistiga de 3 ori cit un medic care invata 12 ani. In nici o tara civilizata nu este asa.

In SUA, Germania, etc, medicii cistiga semnificativ mai mult decit, sa zicem, inginerii, si, oricit de mult as iubi ingineria, mi se pare normal sa fie asa.

Motivul pentru care la noi medicii sint f.f. prost platiti este faptul ca medicina este in proportie de 99% controlata de catre stat, minister, etc. Chiar si policlinicile particulare sint aproape complet controlate de cei care deja au posturi foarte mari in minister, deoarece pentru a deschide o policlinica trebuie o gramada de aprobari, care se obtin foarte greu fara pile.

Nu exista in medicina o piata libera a muncii, in care sa se negocieze salarii intre medicul angajat si angajator, medicul (sau policlinica care angajeaza medicul) sa-si poata impune propriile preturi pentru serviciile medicale, etc. Toate preturile sint impuse de catre stat, si sint impuse preturi extrem de mici.

Faptul ca medicii la noi sint foarte prost platiti (salariu putin mai mare ca al femeii de servici) intr-adevar nu le da dreptul sa isi bata joc de pacienti.

Dar pe de alta parte, daca gindim economic: In orice domeniu, daca impui celor care lucreaza un salariu mult mai mic decit cel pe care l-ar stabili o piata libera a muncii, calitatea serviciilor prestate va scadea mult. Asta se intimpla indiferent daca e vorba despre inginerie, informatica, medicina, maturarea strazii, mecanica auto, etc.

Asta se intimpla in sistemul medical romanesc, iar masurile de rezolvare trebuie neaparat sa includa si niste salarii DECENTE pentru medici. Altfel, poti sa ii dai in judecata pentru malpraxis de 100000 de ori - serviciile medicale tot proaste vor ramine.

In medicina exista foarte multe probleme care nu au legatura cu medicii. De exemplu "La spital vii cu o boala si pleci cu zece". Asta se intimpla din cite stiu din cauza lipsei de igiena.

Este vina medicilor ca nu se spala pe jos in spital cit ar trebui, ca toaletele nu sint spalate suficient, ca nu exista bani pentru sonde sterile, etc? Nu. De multe ori e fie vina ministerului, fie vina directorilor de spitale, care de multe ori nici nu sint medici!

Ca sa intelegeti cum e treaba cu sonda sterila: in strainatate anumite piese cu care se fac analize se folosesc o singura data, ca sa nu infectezi pacientii unul de la altul. La noi, se folosesc sonde si alte lucruri de unica folosinta de foarte multe ori, pentru simplul motiv ca nu exista banii necesari ca sa se cumpere una pentru fiecare bolnav!


> In medicina ai valoare ai clienti, nu ai valoare mananci grisine

Din pacate pacientii de multe ori nu pot evalua valoarea unui medic. Exista medici prosti, care spun pacientului ce vrea sa auda si au skill-uri sociale bune, si in felul asta dau impresia pacientilor ca sint medici foarte buni, cind in realitate ei fac greseala dupa greseala.

Si exista medici buni, dar pe care nu ii lasa constiinta sa-i spuna pacientului ce vrea sa auda, ci ii spun adevarul dpdv medical. Pe astia multi pacienti nu ii considera buni.


> sau daca ai pile le tai puta la pacienti aiurea.

Exact, daca ai pile, esti mare si tare, nu mai conteaza competenta. Se poate orice.


> Totusi medicii au o rsponsabilitate si de asta sunt considerati
> o elita ca au pe mainile lor viata oamenilor

Interesant este ca sint considerati o elita numai cind e vorba de indatoririle pe care le are un medic. Cind este vorba despre drepturile pe care le are un medic (de exemplu un salariu decent, niste conditii ok de munca, etc), as zice ca dupa comportamentul societatii fata de ei, sint dispretuiti.

Apropos de conditiile de munca.. stiti ca medicilor care lucreaza cu pacienti cu TBC si alte boli grave usor transmisibile nu li se dau masti ca sa se protejeze cit de cit de boli? Macar pe vremea lui Ceasca se dadeau masti! :-(


> un medic adevarat se gandeste mai intai la juramantul lui
> Hipocrat

Da, este adevarat. Dar atunci si societatea trebuie sa se gindeasca sa recompenseze la justa valoare eforturile unui medic, si nu sa-i transforme pe medici in semi-muritori de foame!


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ckristi
post 25 Aug 2004, 10:41
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 4 June 04
From: botosani




QUOTE

Mi se pare foarte neechitabil faptul ca un programator care invata 5 ani cistiga de 3 ori cit un medic care invata 12 ani.

Sunt si programatori care castiga mai putin!
In alta ordine de idei, cam cat castiga un medic ginecolog, bine vazut, dar nu profesor universitar?
Cam 100 E cezariana, 1-200 000 lei consultatia, etc. Cam 100.000 lei/10 minute, ca medie. Un stomatolog (particular), tot cam pe aici, cu observatia ca stomatologul trebuie sa plateasca multe chestii, dar oricum ii mai ramane si lui.
De acord ca sunt medici care nu iau nimic. Sunt medici care primesc numai dupa consultatie/operatie, daca-i dai bine, daca nu,nu!Insa sunt si medici (de obicei chirurgi) care, daca nu-i dai banul inainte, te lasa sa mori (nu este o figura de stil). Cu acestia din urma, ce te faci?
Inainte de a fi medic, esti om si prin definitie poti gresi. Insa multe din culpele ce se aduc medicilor nu sunt greselile involuntare ci delasarea, nepasarea si neglijenta in tratarea bolnavilor.
Insa medicii sunt doar o parte a problemei.
Mai sunt si asistentele, care te tapeaza de bani de nu te vezi. Vrei injectie, vrei una, vrei alta: cotizeaza.
Bineanteles, cele enumerate mai sus sunt doar parti ale problemelor sistemului de sanatate, care are si multe alte probleme, de care nu se face vinovat personalul medical.
ps Respectul meu profund acelor (multi) medici care-si fac cu constiinciozitate meseria, desi pentru unii recompensele meteriale nu sunt nici macar simbolice.


--------------------
Laureate 1.4
Nu-i masina ca Loganul decat, poate, doar Mertanul. Sau ..invers ??
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 25 Aug 2004, 12:32
Post #18


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Intalnirile mele cu medicii (in afara de taica-miu laugh.gif ), in ultimii zece ani:

1. Mama bolnava de ciroza hepatica. Stat doua saptamani la capatul ei, la fostul Sahia, toata lumea de acolo (medici) nu stia ce sa-i mai faca (doar lucrase acolo ca sefa de tura la urgente pe vremuri). Vine din nou acasa. Recidiveaza hemoragia interna, vin (cu greu) cei de la Salvare, ii baga cu mare greutate perfuzie cu solutie salina, in ciuda protestelor vehemente ale lui taica-miu (doctor cu peste 37 ani experienta) si in ciuda impotrivirii mamei mele, asa bolnava cum era ea (fusese asistenta medicala). Stat apoi o zi la capatul ei, vazand cum se umfla, pana a murit. La spitalul Sahia, spaga 0. La Urgenta, spaga 100 $, neconditionata, dar nu mai era oricum nimic de facut.

2. Apendicita, eu. Elias. Curat, relatii direct la director (sic), salon separat, balcon, soare, atmosfera de sanatoriu. Spaga, 100 $, neconditionat. Operat curat, rapid, odihna curata.

3. Soacra-mea sare garduletul din fata Fiscului si aterizeaza pe un BMW. Fracura de femur, tibie si peroneu, hematom cranian, mici alte probleme. Dusa din reanimare intr-un hol de trecere. Dat spaga 50$, mutata in salon cu alte 8. Amanata trei saptamani cu operatia, pana am strans banii, peste 600$, de care era CONDITIONATA operatia. Putea fi operata inca din prima zi, caci dupa trei saptamani analizele erau perfect la fel, de fapt chiar mai proaste. Adus pe banii nostri tija, medicamente. Plata asistente medicale pentru lasat in salon trei saptamani (avea asigurare medicala...): 150$. Anestezista revenit pe hol cu plicul de bani, de fata cu toata lumea: "Doar atat ati dat??? Sa stiti ca este mult prea putin!". Promis operatie din partea profesorului (nu dau nume), a operat pana la urma un arab care si-a facut mila. Scor total: 850$ la prima operatie. Scor total la operatia de scoatere tija, iarasi bani conditionati: 250$. Deci 1000$, in care NU bag pretul tijei si al altor medicamente.

4. Medicul stomatolog la care ma duc, particular. Ia fix tariful afisat, lucreaza rapid, eficient, fara durere (anestezie), lucrarile dureaza. Curat si bine programat. Scorurile nu sunt deloc mari. 200k lei pentru o extractie.

5. Naste o prietena de familie. Programata la cezariana cu mult timp inainte, la Caritas (problema ei...). Amanata o zi, ca erau "alte urgente". Spaga mentionata de anestezista (caci cu ea se trateaza la operatii...): 300 euro. Cu 1 ora inaintea operatiei, se rasteste asistenta sefa: da' nu i-ati adus vata, solutie salina, tifoane, samd?!?! Ca noi nu avem in spital! Ce paziti? Mai dat 50 euro pentru tinut inca o zi in salon (total: 3 zile de tinut in spital pentru o femeie de 42 de ani care a nascut!). Scor total: 350 euro, conditionati.

6. Unul dintre sefii clinicii de plamani din Bucuresti. Nu pretinde spaga, nu pretinde atentii. Dispus sa ocroteasca un bolnav de plaman fara adapost, cazandu-l pe un pat disponibil in spital pe toata durata iernii. Venit fara conditii la domiciliul bolnavilor, desi tine conferinte medicale universitare in Paris, Londra si alte orase in mod regulat. Seful campaniei anti-tutun din Romania.

7. Bunica neveste-mii. 67 ani. I se face rau dimineata, dureri groaznice de cap. Suspecta de accident cerebral. Sunat de repetate ori la Salvare. N-au venit nici dupa 4 ore. Dusa cu masina la spital (imi scapa care, din pacate). Nu i s-a luat nici macar tensiunea, i s-a recomandat sa-si cumpere niste algocalmine. Asta fara ca macar doctorul sa se uite pe fisa ei (hipertensiva cu suspiciune de diabet, samd). Cauza? Femeia avea atat 67 de ani (desi arata bine) si nici nu daduse decat o atentie de 150k lei. Caci atat avea, din pensia de 2 milioane. Din fericire si-a revenit. Probabil ca o sa moara peste 2 luni, la un atac mai puternic. Credeti ca acelui individ o sa-i pese?

8. Parintii mei, medici toata viata lor. Au "realizat" un ap cu trei camere, o Dacie 1300 si o vizita in Bulgaria, pe timpul comunistilor. Nu au cerut niciodata atentii, dar nici nu le-au refuzat. Tocmai de-aia nici nu s-au imbogatit.

Asa ca adevarul este, ca intotdeauna, la mijloc. Exista medici minunati, gata sa sacrifice multe pentru pacientii lor, exista medici eficienti, profesionisti, care lucreaza extraordinar dar si castiga pe masura, si exista si politruci infecti, adevarati macelari cu titluri universitare, care conditioneaza actul medical de cantitatea spagii. Acestia din urma, din pacate, sunt din ce in ce mai multi si mai raspanditi in sistemul care a ramas la stat. Iar vinovatul este GUVERNUL, indiferent de culoarea politica, cat si calitatea infecta a acestor indivizi fara scrupule.


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 25 Aug 2004, 13:03
Post #19


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE

Anestezista revenit pe hol cu plicul de bani, de fata cu toata lumea: \"Doar atat ati dat??? Sa stiti ca este mult prea putin!\". Promis operatie din partea profesorului (nu dau nume)


Daca nu dai nume, toate aceste lucruri suna a birfa ieftina la coltul strazii. Exact ca si cu marii corupti din Romania, care exista, dar nimeni nu ii cunoaste... :mrgreen: Poate sa fie adevarat, dar la fel de bine si fals.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 25 Aug 2004, 13:10
Post #20


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Pai e un singur profesor la Urgenta in Floreasca, la ortopedie! Si il cheama Ionescu (sau Popescu? :mrgreen: ). E seful clinicii de ortopedie, deci poate fi gasit usor pe net. Nu am dorit sa-i dau numele pentru ca pana la urma a acceptat sa opereze. Numele anestezistei nu mi-l mai amintesc, au trecut 5 ani de atunci. Dar o pot intreba pe soacra-mea, daca vrei.

Oricum, toate fazele cu spaga sunt greu de dovedit in afara unui flagrant organizat.

Or, cand ai ruda zacand pe un pat de spital, numai de organizat flagrante cu cel care ar putea sa-i salveze viata (sau un picior) nu iti arde, crede-ma. Tocmai aici este buba problemei.


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 25 Aug 2004, 13:25
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




in principiu de plans sunt medicii tineri, care nu au apucat sa-si faca un nume.. pe cei de peste 35-40 ani nu-i plang.. de ce? pentru ca ei intretin sistemul.. ei sunt in frunte, ei isi apara colegii de breasla cand e vorba de malpraxis; ei tin cu dintii de sistem pentru ca beneficiaza de gramezi de avantaje... si desi medicii au asigurare de malpraxis pana acum nu a fost acordata nici o despagubire; de ce? bucuria asiguratorilor;

mai trista mi se pare insa tagma profesorilor; aia chiar nu prea au de unde sa scoata; meditatii? vax..


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pedro
post 25 Aug 2004, 13:37
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 551
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Eu unul sunt extrem de multumit de atitudinea medicilor tineri, comportamentul lor vizavi de pacienti este remarcabil si sunt plin de admiratie pentru ei. Am avut o experienta de curand (acum 3 luni am fost operat de apendice la spitalul de urgenta) si am ramas placut impresionat de cum am fost tratat , bravo si cinste lor , e mare lucru sa ramai civilizat si cu sufletul cald intr-un sistem plin de lipitori si putreziciuni care te batjocoresc pe fata. Totusi sa nu uitam ca vechea generatie de medici , de altfel niste fripturisti de mare clasa , care dupa parerea mea ar trebui sa dispara din lumea medicala cat mai urgent, inca dicteaza si inhiba talente. Chirurgii din vechea garda (inainte de '89) dupa umila mea parere sunt niste macelari , cel putin 99,99%. Stim cu totii ca inainte de '89 a te duce la doctor insemna una bucata sticla Ballantines si una bucata cartus kent + mii lei, altfel erai un om nenorocit si probabil ajungeai rau pe masa de operatie , mai rau decat inainte (eu stiu ce vorbesc). Problema spagii este reala si astazi dar totusi ceva s-a schimbat mult in bine si eu sunt convins ca aste li se datoreaza tinerilor medici dar poate si unora dintre profesori plini de pasiune pentru meseria lor, oricum inca o data cinste lor si toata stima mea .


--------------------
Dacia 1300 OFF ROAD Berlina
O zi trista pentru tara, mare victorie comunista, traiasca.......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Michidush
post 25 Aug 2004, 16:03
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 6 July 04




Cei mai competenti medici sunt cei tineri, pentru ca pun mult mai mult suflet in ceea ce fac si inca nu au deprins mentalitati gen "merge si asa". Onorabilii "Profesor Doctor...." sunt mai susceptibili la a-ti taia dick-ul sau a-ti uita foarfecile prin tine. Niste oameni care s-au format intr-un sistem medical infect si corupt cum era cel de inainte de 1989 trag dupa ei "bolile" acelor vremuri. Mizeria din spitale si miile de oameni infectati cu diversi virusi de pe instrumentarul medical nesterilizat, furtul generalizat care incepe de la cantine, continua cu magazia de medicamente si se termina cu jecmanirea bolnavului sunt dovada vie a unui Ceausescu care iata nu a cazut din spitale!
Mai tineti minte cum se intra la medicina inainte de 89? Ca sa poata avea privilegiul de a jecmani amarasteni toata prostimea se inghesuia sa dea la medicina! Erau oameni care dadeau examenul de admitere cate 7-8 ani lla rand!
....Marita-te mama cu un doctor... era indemnul cu care crestea fata de la tara....si adevarul e ca medicul din Romania ca si popa, ia bani si de pe viu si de pe mort....
Sanatate si numai bine!


--------------------
"Nu aj dori sa pot zbura si sa nu ma creada nimeni, ci sa nu pot zbura dar sa ma creada toti"
Tetelu (Jurnalul lui Tetelu` A.C.)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dexter
post 25 Aug 2004, 16:47
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 15 April 04
From: Bucuresti




Situatia medicinei romanesti e rezultatul direct al politicii tuturor guvernelor care s-au perindat pana acum.
In loc de a incerca o rezolvare a situatiei, s-a mers pe principiul "las' ca tot iau ei spaga".
Astfel s-a incurajat exact acest tip de comportament care dauneaza tuturor, atat medici cat si pacienti.
Si nu exclud posibilitatea ca aceasta situatie sa fie perpetuata intentionat, deoarece astfel pacientul este taxat de 2 ori pentru acelasi lucru: prima oara plateste contributia de asigurari de sanatate, bani pe care-i inghite bugetul, si a doua oara plateste direct serviciul medical respectiv, prin spaga.
Partea cea mai proasta e ca astfel se distruge direct calitatea actului medical. Prin salariile foarte mici se incurajeaja exact intrarea in sistemul medical a persoanelor care, de la bun inceput, pleaca cu ideea de a lua spaga, si nu in primul rand a celor pasionati/priceputi. Acestia, la sfarsitul facultatii sau dupa cativa ani de practica si de lupta cu mafia din sistem, de obicei parasesc sistemul medical romanesc.
In cazul meu, dintre colegii de grupa sunt mai multii care nu profeseaza medicina (in Romania) decat cei care au ramas! Acestia fie au plecat in strainatate, fie s-au orientat spre alte domenii (farmaceutic, informatica, chiar politica! smile.gif )
Chiar si eu, deoarece nu sunt de acord cu spaga sub nici o forma si din salariul de medic nu se poate trai, m-am orientat spre informatica, unde am un salariu, corect, de 4-5 ori mai mare decat salariul pe care l-as fi avut daca ramneam rezident.
Si o situatie similara cu cea din medicina este din pacate si in invatamant, cu aceleasi prostii perpetuate de guvernanti si cu aceleasi rezultate tragice pe termen lung.


--------------------
Skoda Octavia 2 Tdi Trend / septembrie 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 25 Aug 2004, 17:22
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Apropo de medici tineri si cinstea lor. Ma duc in Spitalul Fundeni cu bunica mea cu analizele facute, in stare extrem de grava, cu bilet de internare pt Cardiologie de la camera de Garda si la sectie refuza sa o interneze. Ii dau unui profesor doctor un plic cu 1 milion numai pt a vedea analizele, nu pt a o consulta si-mi spune cu sictir ca este de gastroenterologie, nu de cardiologie dupa ce numara banii. La gastro o interneaza o rezidenta de27-28 de ani, dupa ce mi-a cerut 2 500 000 pentru a o interna. Discutand cu asistentele, aflu ca este tariful minim pentru internare si era mai rau daca era colegul doamnei doctor, pentru ca tariful lui este de 5 000 000. Dupa 7 zile, o externeaza.

Are varice in strae extrem de grava si nu prea poate merge, pentru a o duce cu caruciorul la extrenare, "taxa" este de 50 000. Pentru a schiba cearceaful cand te internezi, trebuie sa platesti iar 50-100 000.

In primara, iar o internez pe bunica. I-am dat doctoritei 3 500 000 pentru a o tine in spital pana se simte bine si nu dupa o saptamana asa cum obisnuieste ea. A trebuit sa vin zilnic de acasa cu mancare deoarece murea la propriu de foame cu mancarea din spital.

Ca sa ii puna o perfuzie cu albumina, absolut necesara pentru a trai, a trebuit sa ii dau 100 000 asistentei, desi doctorita scrisese in foaia de observatie.

Dupa 10 zile de internare, bunicei ii plezneste buricul si este operata. Dupa 3 zile, doctorita o chema pe matusa mea sa o ia pe bunica acasa ca a terminat tratamentul.

In ziua in care trebuia sa o externeze, intra doctorita in salon si ii spune bunicei ca ii face in 5 minute biletul de externare. O iau pe doctorita pe hol, ii mai dau 2 milioane si imi spune " Ah, ce bine! Oricum nu terminasem tyratamentul! O mai tin cel putin 5 zile".

In acel moment am vrut sa o strang de gat pe asa-zisa doctorita. Am externat-o pe bunica mea si am dus-o la o clinica particulara, unde am platit 3000 000 toate analizele si consultatiile si si-a revenit bunica mea cu taratamentul dat de ei, au citit cu atentie toate analizele, s-au consultat medicii de la diferiote specializari intre ei pentru a-i da un tratament unitar, au fost amabili si in afara de taxele oficiale si legale, nu am dat nici macar o floare.

Bunica mea are pensie 1.050.000.

E o legenda sa spui ca daca e tanar nu ia spaga sau medicii mai in varsta iau in totalitate spaga!


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 25 Aug 2004, 18:09
Post #26


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Cum ii cheama pe toti acesti doctori?


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 25 Aug 2004, 20:06
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Prof. dr. Macarie de la Institutul de Cardiologie CC Iliescu - nu si-a dat seama ca o persoana cu un cheg de sange in aorta, urme de infarcty vechi, malformatie la inima si cu inima marita de vreo 3-4 ori are nevoie de tratament cardiologic.

Dr rezident Cristina Dragulin - doctor ce nu trateaza intr-un spital public decat contra-cost.

Si multi altii care au plimabat-o de la o sectie la alta, desi era aproape lesinata.

In acel spital, ar trebui schimbat totul, de la paznic la director. Orice ai nevoie, trebuie sa platesti.

La clinica particulara unde am dus-o o consultatie a fost 500 000, din care isi lua clinica 40%, iar din restul medicul plateste un impozit catre Casa Asigurarilor de Sanatate si unul catre Colegiul Medicilor. Din banii platiti, doctorul primeste aproximativ 200 000 si totusi au putut sta si cate o ora, doua sa o consulte.

Medicii pe care ii cunosc personal si pe care ii apreciez spun intotdeauna ca iau bani de la cel care are si pentru cel care nu are si ii trateazala fel. Si mai ales, nu trebuie sa ceri. Trebuie sa itit faci treaba cat mai bine, sa iti dea bani din recunostinta omul si nu ca obligatie.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 26 Aug 2004, 02:33
Post #28


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Referitor la medici si la facultatea de medicina: acum 5-10 ani, erau multi pe loc si se intra la facultatea de medicina cu medie mare.

Acum concurenta s-a micsorat, sint mai putin de 1 candidat pe loc, si se intra cu 5.

Asta arata ca oamenii nu mai vor sa fie medici asa cum voiau inainte. Nu mai vor, tocmai din cauza conditiilor din medicina. In afara de asta, din cite stiu de la cineva care e asistent acolo, calitatea studentilor a scazut, lucru care se vede si din nota.

Peste inca 10-12 ani, cei care au intrat acum la medicina cu 5 vor fi medici si ne vor trata pe noi.

Parerea mea este ca daca vrem sa avem medici buni, trebuie sa le imbunatatim salariile si conditiile de lucru.


> Inainte de a fi medic, esti om si prin definitie poti gresi. Insa
> multe din culpele ce se aduc medicilor nu sunt greselile
> involuntare ci delasarea, nepasarea si neglijenta in tratarea
> bolnavilor.

... care sint o reflectare a nepasarii si neglijentei cu care societatea ii trateaza pe medici. Salarii mici, conditii de lucru foarte nasoale, regulamente din ce in ce mai multe si mai aberante, lipsa echipamentului elementar de protectie a muncii, etc.

Voi o sa ziceti ca "da, dom'le, dar medicul e obligat moral sa faca tot posibilul sa trateze pacientii si in conditiile astea, nu conteaza ca au salarii mici, ei tot au obligatia morala".

Ok. E adevarat. Dar in conditiile astea, mult mai putini oameni vor vrea sa devina medici, concurenta va fi mult mai mica, si calitatea medicilor va scadea.

Nu trebuie sa ne miram ca apar tot felul de cazuri de malpraxis. Si in domeniul asta ca si in toate domeniile se aplica proverbul "atita dai, atita face".


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 26 Aug 2004, 08:51
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




io nu vreau sa cad in capcana acuzarii medicilor ca sunt prosti.. am o gramada de medici prin familie si unii dintre ei sunt de coispe ani afara; am ajuns la concluzia ca medicina, ca stiinta e neputincioasa si orbecaie;

problema care ma enerveaza e alta; la cazuri simple ai nostri o dau in bara din nepasare;
sau dezinteresul lor de a-si curata tagma de lepre si de a se impune; tin cu dintii de scaune, se cred mari manageri de spitale, fac pe desteptii si ei de fapt sunt prosti gramada; (in ale managementului);
mi se pare ca tre sa fii cretin sa ai o oarecare putere si sa schimbi ceva si sa nu vrei;
adica as avea pretentii de la ei, ca totusi si-au tocit coatele invatand, nu vorbesc de ei ca de fotbalisti;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ckristi
post 26 Aug 2004, 08:52
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 4 June 04
From: botosani




QUOTE

\"atita dai, atita face\".

7% din salariul meu + inca 7% unitatea->14%., in fiecare luna.
La banii acestia se adauga spaga (substantiala). Crezi ca-i putin?
QUOTE

care sint o reflectare a nepasarii si neglijentei cu care societatea ii trateaza pe medici

Ce intelegi prin societate?
Guvernul? Atunci DA, de acord!
Pacientii? Spaga, plecaciuni, etc.

Daca maine vor creste salariile medicilor la vreo 1-1,5 mii euro, nu se va mai da mita in spitale?


--------------------
Laureate 1.4
Nu-i masina ca Loganul decat, poate, doar Mertanul. Sau ..invers ??
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd September 2024 - 09:52
Forum Renault