DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Recalcularea asigurare CASCO!, Aveti grija!

Tudor
post 13 Nov 2006, 09:22
Post #31


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




ccezar: 1. la allianztiriac rsa nu se mai plateste, suma nu scade cu valoarea daunelor, ramane cea inscrisa in polita pentru anul respectiv de asigurare 2. valoarea de plata ramane aceeasi pe toata durata politei (asta ar trebui sa poti vedea scris si pe polita, la esalonare rate), nu variaza in functie de malus / bonus. 3. teoretic alarma scade valoarea primei, dar imobilizatorul codat si cheia cu chip pe care le are orice renault sunt considerate de allianztiriac ca fiind alarma corespunzatoare, deci din start prima calculata a considerat ca ai alarma.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 13 Nov 2006, 11:56
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




super.... mersi de info.... e bine de stiut treaba cu alarma.... chiar nu cunosteam treaba asta.... atunci inseamna ca o sa o las mai moale cu alarma... ca si asa e scumpa...

LE: curiozitate: de ce nu se modifica prima de asigurare (rata lunara) daca ai pagube?... pentru ca este in leasing? este un alt mod de a incheia contractul de asigurare?... sau tine de allianz?...

This post has been edited by ccezar2004: 13 Nov 2006, 11:57


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 13 Nov 2006, 12:26
Post #33


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




pentru ca e in leasing, polita casco contine clauze speciale, ce nu se regasesc in politele standard, se incheie si se pretuieste in baza unei conventii intre asigurator si firma de leasing; nu tine de allianz si alti asiguratori practica asta.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 23 Nov 2006, 09:02
Post #34


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




Salut! Am și eu o nedumerire. Am loganul luat în rate (72 rate lunare) din data de 20 ianuarie 2006. Polița casco mi-au făcut-o cei de la BRD. Din câte am citit eu polița este pe un an. Întrebarea mea: să fac tot la Asiban ( din câte am citit pe aici polița scade în anul 2 dacă nu am avut daune) sau să trec la altă societate de asigurări ( care am auzit că sunt mai serioase)?
Please help! sad.gif

PS: Dacă ar fi să rămân tot la Asiban, când ar trebuie să mă duc (penultima rată, cea din octombrie am plătit-o. Eu, când trebuie să plătesc casco, plătesc cu rată cu tot - plătesc casco în patru rate lunare 250 RON la interval de trei luni).
Dacă mă hotărăsc să fac polița la alltă societate, trebuie să- anunț și pe cei de la BDR, nu?
Scuzați-mă pt postul lung, dar am vrut să descriu situația cât mai bine.
Mulțumesc anticipat! sad.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian.paul
post 23 Nov 2006, 09:45
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 23 July 06
From: Bucuresti




Profit de topic să pun și eu o întrebare pentru Tudor sau asybo2002. Dacă am poliță casco valabilă 31.07.2006-30.07.2011 in valoare de 1250 E, după daune apărute o să îmi crească prima de asigurare sau rămâne neschimbată pentru toată perioada? blink.gif Mulțumesc


--------------------
Logan Prestige 2008 1.5 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 23 Nov 2006, 10:18
Post #36


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




lostboy_mir:
- daca vrei sa reinnoiesti tot cu asiban, trebuie sa te adresezi la agentul asiban unde ai incheiat si prima polita (banuiesc ca era un agent care lucra in spatiul brd) cel tarziu in ultima zi de valabilitate a politei actuale (scrie pe ea).
- daca vrei sa schimbi asiguratorul, adreseaza din timp catre brd o solicitare in acest sens si afla de la ei care sunt alti asiguratori agreati; dupa ce aobtii aceste informatii, contacteaza un agent sau broker al asiguratorului preferat si incheie polita; demersurile trebuie incepute astfel incat sa ai noua polita incheiata si achitata la prima rata cel tarziu in ultima zi de valabilitate a politei actuale

adrian.paul: fara suparare, daca citesti atent acest topic s-a raspuns cat se poate de clar la intrebarea ta: nu se modifica prima de asigurare.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 23 Nov 2006, 11:30
Post #37


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




@Tudor: Merci mult. Ma gândeam să mă duc să-mi recalculeze polița cei de la asiban (sau brokerul care mi-a încheiat polița din BRD) și să mă interesez și la altă societate, după care să iau o decizie.
Încă o dată mulțumesc mult.
Numai bine!


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian.paul
post 23 Nov 2006, 16:48
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 23 July 06
From: Bucuresti




Multumesc mult pentru raspuns. Nu am avut timp din pacate sa citesc blush.gif.


--------------------
Logan Prestige 2008 1.5 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 17th June 2024 - 17:29
Forum Renault