DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Calitate si siguranta oferita de incuietori, masina sparta si furat casetofon

zack
post 8 Jun 2006, 19:26
Post #31


Cel' incapatzanat


Group: Members
Posts: 95
Joined: 22 March 05




Alarma pune pe gand pe un hot. Dintre 100 de masini parcate, hotul o va pchi pe cea fara alarma. Mai ales daca ai si "ochi" in geam...care scrie VIPER...mai inspira unpic de teama blush.gif


--------------------
chevrolet 1.4 16v 2005, full - nu zic :))
[COLOR=blue]!!! Drive Safety !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian78
post 9 Jun 2006, 09:36
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 816
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




Bine ... mad.gif

Si daca alarma, incuietorile si anti-demarajul nu rezolva problema cu hotii si vandalii atunci cine sau ce o rezolva ?

@zack si au ochit-o pe a mea; revin cu o propunere: sa se puna alarme din fabrica pe masini.

@vijelie masina e chiar sub geamul meu; in caz ca asta nu ar fi suficient exista camere video de supraveghere sau aparate foto digitale ... asta exceptand fuga din plapuma cu bata intr-o mana si spray-ul/cutitul/toporul in cealalta.


--------------------
Logan Laureate 1.6 gri perla
"Ce ție nu-ți place, altuia nu-i face!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 9 Jun 2006, 09:37
Post #33


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.526
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Rezolvarea se cheamă C.A.S.C.O.!!!!


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian78
post 9 Jun 2006, 21:20
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 816
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




O intrebare: din cate stiu eu CASCO nu acopera actele de vandalism. Asa e? Si daca iti zgarie cineva o usa CASCO iti acopera reparatia? De cate ori pe an? Ca sa nu mai vorbim de alt aspect. Usa aia nu va mai fi niciodata ca noua.

Si daca iti fura cas o data pe luna CASCO ti-l da inapoi de fiecare data?

In alta ordine de idei: maine se face saptamana de la neplacutul eveniment. Inca nu am primit (cei de la service) acceptul asigurarilor sa imi schimbe toti butucii. Daca nu se accepta schimbarea tuturor, cel stricat poate veni pe comanda in min. 3 sapt. dar poate sa dureze si 3 luni. Urmeza reparatia ... acceptul de plata al asigurarilor ... reglarea intre politie si asigurari ... rezultatul anchetei ... ohoho sfarsitul problemei e departe ... va voi tine la curent.


--------------------
Logan Laureate 1.6 gri perla
"Ce ție nu-ți place, altuia nu-i face!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 10 Jun 2006, 00:52
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




Ia incearca sa faci niste presiuni si in service si la casco si poate se rezolva mai repede, streseazai cu telefoane atat pe asigurator cat si pe mecanici.

Depinde unde ai asigurarea, de ex eu o am la allianz si imi acopera si vandalismul si btw mi-au zgariat usa cu cheia a 2a zi de cand am luat-o ca m-a pus naiba sa nu o bag in curte si copiii de la mine de pe strada au dat o cheie pana la chit, dar nu o repar pentru ca ar iesi destul de urat si daca ma ajuta Dumnezeu sa nu am avari la usa aia, asa o si vand.

CASCO isi face singur anchetele de furt, mai bine zis firma de asigurari, si da...teoretic poate sa ti-l fure si de 2 ori pe luna si ar trebuii sa te despagubeasca, acum iti dai seama ca ai intra la banuieli.

Oricum poate nu stiai ca daca ai avarii/furturi intr-un an de casco si vrei sa prelungesti contractul la aceiasi firma de asigurari rata lunara/semestriala/anuala va creste.


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian78
post 12 Jun 2006, 16:15
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 816
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




Fac presiuni intruna - telefoane zilnic si vizite - cam la 3 zile mi-am fixat obiectiv sa trec pe acolo. Rezultatele cam intarzie sa apara. Nu stiu unde e vina dar parca inclin sa cred ca la persoana responsabila cu asigurarile din cadrul service-ului.

Avand in vedere faptul ca asigurarea CASCO mi-a venit "by default" de la firma de leasing cu procent de 2,95% din valoarea masinii, adica platesc 250 E / an, timp de 5 ani cat e valabil, rata fixa, ce se va intampla dupa ce iese masina din leasing daca vreau sa prelungesc CASCO tot la ei?

Parca acum se discuta ceva pe la televizor sa creasca substantial CASCO pentru persoanele cu "risc sporit". Probabil vor sa faca ca in vest.


--------------------
Logan Laureate 1.6 gri perla
"Ce ție nu-ți place, altuia nu-i face!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 12 Jun 2006, 16:28
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




Pai chestia asta dejea se intampla si la noi, daca ai avut avarii intr-un an, anul viitor iti va creste rata, eu platesc 15 mil pe an, cand se termina leasingu te duci tot la firma respectiva si le spui sa iti treaca asigurarea pe numele tau, la unele firme sunt si bonusuri de fidelitate, ca nu ai facut accident nush cati ani...de ex tata are casco la asirom din 92 fara nici un accident sau sa se atinga de el si l-a tot mutat de pe o masina pe alta si acum plateste o suma infima...

La mine daca nu am avarii in primul an rata anula scade cu 10% parca...oricum mai devereme de 2-3 saptamani sa nu te astepti ca o sa iti repare masina, mie mi-au inlocuit o piesa la motor dupa vreo 2 saptamani pentru ca am facut un scandal destul de mare, imi arunca ulei etc si ma luau cu vrajeli ca s-a schimbat codul la piesa etc...nu nene trebuie sa te tii de ei...ca altfel nu rezolvi nimic...si daca nu te tii de ei iti repara masina cam intr-o luna si ceva


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian78
post 27 Jun 2006, 23:23
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 816
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




Uraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. Am rezolvat-o. Acum canta si la mine in masina muzica din nou. Si mai am si butuci noi-nouti ... din cutie "de origine", cu "holograma" ... biggrin.gif ... da' tot romanesti sunt. Sa vedem cat vor rezista. Sper ca impreuna cu alarma vor face o echipa buna. Atentie! Zilnic se prezinta posesori Logan la dealeri dacia cu casetofoanele furate. S-a deschis sezonul la decodare.


--------------------
Logan Laureate 1.6 gri perla
"Ce ție nu-ți place, altuia nu-i face!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alydor
post 28 Jun 2006, 11:01
Post #39


Pressar


Group: Members
Posts: 2.771
Joined: 12 March 06




se fura si casetofoanele/mp3 playerele cu fata detasabila?


Suma respcetelor, Alydor.


--------------------
- - -
Igo8 - C520
Primo - Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos

Cine nu poate da exemple da sfaturi..
When everything fails, RTFM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 28 Jun 2006, 11:08
Post #40


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




doar daca lasi ca "proasta" fatza detasabila in masina... smile.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 28 Jun 2006, 11:15
Post #41


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




sau sub scaun, ca acolo nu cauta nimeni...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alydor
post 28 Jun 2006, 11:50
Post #42


Pressar


Group: Members
Posts: 2.771
Joined: 12 March 06




poate pana acum nu cauta nimeni... ca acu' le-ai mai dat un indiciu...
Eu sunt paranoic cu mp3 playeru din masina... Si cand imi las masina in garaj acasa scot fata si o iau in casa... si vorba aia stau la casa....

Suma respectelor, Alydor.


--------------------
- - -
Igo8 - C520
Primo - Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos

Cine nu poate da exemple da sfaturi..
When everything fails, RTFM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 28 Jun 2006, 11:54
Post #43


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




am avut un coleg de serviciu care, zi de zi, cand ajungea la munca desfacea oglinzile (pe sina), lamele de la stergatoare, antena si capacele. Ce faci, ba, zic eu, te urmareste cineva? Nu, zice omu', sa nu le fure (Dacie din 1992). Bine, zic eu, da' vezi ca de la geam arata ca si cum ti le-a furat deja! Nooo, ca le am intr-o punga...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 28 Jun 2006, 11:59
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Un amic d-al meu a mers cu tatal lui in Carrefour Militari. Parcheaza omul berlina si dupa ce coboara il intreba tatal despre casetofon. Asta ii raspunde ca sa stea linistit ca l-a ascuns sub scaun. Cand s-au intors la masina oare ce lipsea? Sa aiba vreo legatura cu agentii de paza care bantuiau pe acolo?

This post has been edited by Sony: 28 Jun 2006, 11:59


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 28 Jun 2006, 12:01
Post #45


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Sa vezi ciordeala la Metro Militari!


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian78
post 28 Jun 2006, 18:02
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 816
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




QUOTE(Alydor @ 28 Jun 2006, 12:01)
se fura si casetofoanele/mp3 playerele cu fata detasabila?
Suma respcetelor, Alydor.
*



Se fura, dar mai rar. Am auzit ca se gasesc fetze in targ. Se mai fura pentru piese si ca sa iti faca rau. Oricum, orice aparat ar fi il scot imediat si "gone in 60 seconds" ... cel mult.


--------------------
Logan Laureate 1.6 gri perla
"Ce ție nu-ți place, altuia nu-i face!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian78
post 28 Jun 2006, 18:04
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 816
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




QUOTE(vijelie @ 28 Jun 2006, 12:54)
am avut un coleg de serviciu care, zi de zi, cand ajungea la munca desfacea oglinzile (pe sina), lamele de la stergatoare, antena si capacele. Ce faci, ba, zic eu, te urmareste cineva? Nu, zice omu', sa nu le fure (Dacie din 1992). Bine, zic eu, da' vezi ca de la geam arata ca si cum ti le-a furat deja! Nooo, ca le am intr-o punga...
*



E o vorba ... paza buna trece primejdia rea ... dar nici chiar asa ... asta e manie.


--------------------
Logan Laureate 1.6 gri perla
"Ce ție nu-ți place, altuia nu-i face!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd September 2024 - 18:07
Forum Renault