DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> tremura volanul, tremura volanul peste 140

cioloro
post 19 Jun 2006, 14:52
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 3 January 05




Salut,

Am un logan 1.4 laureat plus.
am fc 7000 km zilele astea, si nu prea am mari pb, decat un zgomot prin bord in dreapta sau cel putin asa mi se pare, si unul in usa sofer.

un pic face figuri la bagat in marsalier... in fine nu pb mari.

de la un timp, in ultima luna am obs ca in vit 4, pe la 50-60km la ora, imi tremura mai tare schimbatorul ca de obicei si masina nu mai mergea asa lin, adica un pic tremura, si am zis ca sa echilibrez rotile.
cand mergeam cu viteza intre 140-165 pe bord, nu aveam nici o pb nici o vibratie nimic.

am mers pe autostrada buc-ct, la intoarcere, am echilibrat rotile si surpriza - suruburile de la sofer nu erau bine stranse... le-a strans omul, mi-a echilibrat toate rotile, cam 25-30 la toate arata pe aparat.

la intoarcere, parca la viteze mici nu se mai simte clatinatul masinii, dar peste 140 tremura volanul destul de tare, adica vibratii de 4-5 mm nu am avut curaj sa ii dau mai mult de 150-155 sa vad cum face si mai sus...

e posibil sa nu imi fi echimibrat bine rotile, sau nu a strans bine suruburile la vulcanizare?

multumesc.


--------------------
Dacia Logan LaureatePlus 2006 - BXXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 19 Jun 2006, 15:00
Post #2


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




QUOTE(cioloro @ 19 Jun 2006, 15:52)
erau bine stranse... le-a strans omul, mi-a echilibrat toate rotile, cam 25-30 la toate arata pe aparat.
*



cum ti le-a echilibrat daca aparatul indica ... dezechilibru ?! eu dupa ce le-am echilibrat, aparatul indica 0.
Ai luat vreo groapa / bordura / pietroi ? Ai mers pe drumuri neasfaltate / pietris ? Nu cumva vreo anvelopa se deformeaza ?

Ai capac de roata cu antifurt nestandard, cureluse de prindere, dispozitive artizanale ?

Ai putea sa dai jos rotile de pe puntea fata si sa le evaluezi vizual.

This post has been edited by hash: 19 Jun 2006, 15:01


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cioloro
post 19 Jun 2006, 15:04
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 3 January 05




salut,

aparatul arata intre 20-30 inainte de echilibrare, 0 cu 0 dupa la toate rotile.
deci mi le-a echilibrat.

m-am uitat la ele sunt ca noi cauciucurile, sunt continental.
capacele sunt standard, fara antifurturi.

nu am luat nici o groapa nimic, ciudat mi se pare ca totusi la viteze mari masina merge impecabil, ca la 100 la ora, nu tremura nimic, doar motorul ca se auzea mai tare.. acum tremura de la 140 in sus... e de la cauciucuri clar dar nu stiu ce sa le fac ? nici nu pot testa prea usor, decat pe autostrada chestia asta sad.gif


--------------------
Dacia Logan LaureatePlus 2006 - BXXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinI
post 20 Jun 2006, 07:27
Post #4


Nd 4 Spd 4 Life


Group: Members
Posts: 178
Joined: 13 April 06
From: Bucuresti




vezi ca s-a mai discutat pe undeva... si eu am cauciucuri continental, cu jante de aliaj si am avut EXACT aceeasi problema... rezolvat cu echilibrare roti si verificat presiunea... acum nu mai tremura nici la ...

"aparatul arata intre 20-30 inainte de echilibrare, 0 cu 0 dupa la toate rotile."

nu shtiu exact ce trebuie sa indice aparatul ala, dar mie individul de la vulcanizare mi-a zis ca trebuie sa arate x cu y, diferite de zero, (asta inainte sa le puna pe aparat) nu mai shtiu exact cat... pe aparat a aratat valori relativ aproapiate de valorile zise si nu au necesitat multa munca... nu shtiu daca ar fi trebuie sa fie 0 cu 0, dar dupa ce le-a echilibrat chiar am simtit o mare diferenta...

acum intrebare pentru cine se pricepe la echilibrari... merita sa fac o vizita la alt meserias, sau o fi facut bine respectivul...


--------------------
Subaru Impreza 2.0 Hatchback 2009
'06 Dacia Logan 1.6 mpi
Whishlist Honda S2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
QUASAR78
post 20 Jun 2006, 10:00
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 167
Joined: 27 December 05




ECHILIBREAZA ROTILE
SIGUR ACESTA ESTE MOTIVUL !

a!
POATE AI JOCURI IN BUCSE ( POSIBILITATE FOARTE MICA )

This post has been edited by QUASAR78: 20 Jun 2006, 10:01


--------------------
LOGAN PREFERANCE - IS 00 CDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAD_MF
post 20 Jun 2006, 10:16
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 9 May 05
From: Iasi




Am si eu o problema in domeniul asta, o sa postez tot aici.
Cand merg lin cu a 4-a pe la 60-70 km/h masina are un tremur, se vede clar la schimbatorul de viteze care tremura destul de tare, parca ar merge intrerupt masina. Daca accelerez mai tare isi revine, dupa 90 pana la 180 nu mai face nimic. A mai intalnit cineva problema asta, daca da care era cauza? Rotile sunt echilibrate si presiunea ok, deci astea sunt excluse..


--------------------
Seat leon FR 1.8 TURBO 2003 - IS-xx-COD
9.5j 255/35R18>>8.5J 225/40R18 PORSCHE CHROME WHEELS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rattlesnake
post 20 Jun 2006, 10:17
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 2 April 06
From: Bucharest




salutare,

si eu am o problema asemanatoare, doar ca la mine nu face asa rau...nu tremura volanul, ci topaie usor...

cineva de la service mi-a zis ca e de la antifurtul de la roti! am pus antifurturi pe toate rotile si se pare ca nu s-au strans suruburile inmod egal...


--------------------
Opel Astra H 1.7Cdti 100cp 2008 (ex Dacia Logan 1.4 2006)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cioloro
post 20 Jun 2006, 12:58
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 3 January 05




eu am avut problema asta cu tremurat la 50-60kmph, acum peste 140 imi tremura, deci e clar ca nu sunt puse calumea rotile, ori neechilibrate desi tocmai ce l-am echilibrat... etc.
ciudat este ca inainte imi mergea beton chiar si la 160+
acum de la 140 tremura... la viteze mici merge ok.

jocuri in bucse? asa devreme?


--------------------
Dacia Logan LaureatePlus 2006 - BXXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darius
post 20 Jun 2006, 22:52
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 396
Joined: 18 March 05
From: arad




Am si eu problema asta cu tremuratul,la mine face de la 120 in sus si eu tocmai mi-am pus jante de aliaj si cauciucuri noi.Jantele au fost echilibrate inainte sa ii pun inelele de ghidaj necesare.Oare trebuiesc echilibrate din nou acum dupa ce am inelele de ghidaj fixate pe janta?


--------------------
Seat Cordoba 6L - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 8 Aug 2006, 00:35
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




eu am plecat in concediu in afara romaniei si am zis ca ar fi bine sa echilibrez toate rotile desi nu tremura nimic. si surpriza : cand am intrat pe autostrada in ungaria imi topaia masina ca naiba la viteze de chiar 100 km/h. ma enerveaza foarte tare,oare ce sa fie? capace la roti nu am.prezoanele le-am verificat.vizual cauciucurile nu par deformate. cu cat cresc viteza cu atat creste tremuratul masinii si al volanului. e ingrozitor.

ps: am stat langa ala care a echilibrat si am vazut ca erau 0 - 0 dupa echilibrare.


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Aug 2006, 08:43
Post #11


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu zic ca ar putea fi:
- roti neechilibrate
- deformare janta/pneu
- defect banda rulare pneu (inclusiv depuneri de materiale pe o partea a pneului - asfalt etc)
- fulaj roata (butuc)
- deteriorare rulment protbutuc
- o problema pe frana (disc deformat)
- joc in directie
- uzura amortizor (ma indoiesc sa fie de la tren rulare fata defectuos sau de aliniere tren fata-spate, totusi)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 8 Aug 2006, 08:51
Post #12


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




QUOTE(han_1.6 mpi @ 8 Aug 2006, 01:35)

ps: am stat langa ala care a echilibrat si am vazut ca erau 0  -  0 dupa echilibrare.
*



Daca ai cauciucuri Montana sau Kormoran schimba-le, am avut aceeasi problema, le-am echilibrat si paraechilibrat pana nu am schimbat gumele nu am scapat de vibratii!


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 8 Aug 2006, 21:20
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




da am kormoran. incerc maine sa schimb rotile de pe spate pe fata.poate e vreo schimbare.pana una alta masina sta parcata la marginea orasului ca e prea scumpa parcarea in centru.deci nu am mai condus de 2 zile.

ce cauciucuri imi rcomandati ?


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 9 Aug 2006, 07:00
Post #14


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.514
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




smile.gif Avem topic special pentru această întrebare... http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=8061


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pgpdesign
post 18 Aug 2006, 15:03
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 28 July 05
From: Șimleu Silvaniei




Ar mai fi de adaugat o cauza (am patit-o eu): noroi in interiorul jentii. Mei mi se manifesta peste 120 km/h. M-am dus sa le echilibrez, tipul de acolo mi-a dat jos rotile si a vazut ca la una aveam noroi in interior. A curatat-o cu o perie de sarma dupa care nu a fost nevoie de nici o echilibrare (le-a pus la aparat dar erau ok).


--------------------
Dacia Duster 1.5 4WD 2012 - B 102 DOT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th May 2024 - 14:29
Forum Renault