DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

70 Pages « < 45 46 47 48 49 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ALARME (Reunit), Totul depre alarme aici.

Cipar
post 26 Feb 2006, 19:21
Post #1381


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 30 January 05




Salut!
Am icercat din nou, dupa ce m-am documentat mai bine, dar fara nici un rezultat cu privire la senzorul de soc.
In schimb am constat ca functia localizare masina merge, trebuie apasat rapid de 2 ori.
De asemenea am constat ca in manualul de utilizare tradus de cei de la firma de la care am cumparat alarma exista unele contradictii cu privire la reglarea senzorului de soc.
Practic in manualul original se prevede doar modaliatea de ajustare a senzorului de soc ( How to adjust internal shock sensor sensitivity

. Sensor can only be adjusted under the disarm mode.
2. To enter sensor adjustment mode, press & hold〔4 〕first , then press and hold 〔4 〕again, system will sound 2 long beeps.
3. When LCD displays icon (Refer picture No.21) following system’s 1 long beep, excert light impact on to the car. System will sound one short beep to confirm this setting is done.
4. Again excert heavy impact on to the car when icon (Refer picture No.22) is shwon. If system sounds 2 short beeps, this setting is done.
5. System will automatically jump out.the sensor adjustment mode in the end.
6. During any process of sensnor adjustment under 2 conditions below, the settings will be nullified
A) If “light impact” is not received by the system within 10 sec while picture No.21 displays. The system will sound 4 beeps and LCD display icon (Refer picture No.23) to notify “ nullify”.
cool.gif If “heavy impact” is weaker than “light impact”, the system does not recognize this and will nullify this process. Excert “heavy impact” again.
7. If sensor sensitivity needs re-adjustment, follow the above procedure from step 2 to 5.


In manualul tradus se prevad la Modul de utilizare al pager-ului si al telecomenzii urmatoarele mentiuni referitoare la reglarea senzorului de soc, mentiuni pe care se pare ca nu le regasesc in manualul original :
- &laquo; reglare senzor soc (in stare armat) : tineti apasat butonul 4 pentru o secunda, apoi apasati scurt butonul 4
- reglare senzor mai putin sensibil (in modul reglare) : apasati scurt butonul 1
- reglare senzor mai mult sensibil (in modul reglare) : apasati butonul 2 &raquo;

in alta parte unde se detaliaza (cred), se prevede :
&laquo; pentru reglarea sensibilitatii senzorului de soc : sistemul trebuie sa fie dezarmat si contactul luat pentru a regla sensibilitatea senzorului de soc. Apasati lung butonul 4 si apoi scurt. Apasati butonul 1(pentru o senzitivitate mai redusa) sau doi (pentru o sensibilitate mai mare) , dupa fiecare scimbare a treptei serena va ciripi de un numar de ori corespondent cu treapta aleasa (1,2,3,4,…..8 ; treapta 1 fiind cea mai sensibila/ atunci cand ajungeti la treapat 5 sirena va emite un beep lung, treapta 6 – un beep lung urmat de unul scurt). Dupa selectarea treptei alese trebuie sa apasati lung butonul 4 si apoi scurt pentru iesirea din acest mod.

Se pare ca sunt doua proceduri diferite, dar care nu se regasesc (ambele) in cele doua manuale.
Poate sa ma lamureasca cineva in ce stare trebuie sa fie alarma (armare/dezarmare) pentru a regla senzorul de soc ?

Oricum luni am sa incerc toate variantele.



--------------------
dacia LOGAN - vso7csf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 26 Feb 2006, 20:32
Post #1382


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(dae @ 25 Feb 2006, 00:47)
Ce parere aveti de alarmele Maat?
sa va arat si noile telecomenzi!!!
*




foarte fine

daca apreai pe aici acum un 1 an (cu asa preturi) sigur nu montam EM pe logan (cu toate ca nici EM nu-i rea deloc)

ultima telecomanda (cea paraliliptpedica) ptr ce tip de alarma este?


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dae
post 26 Feb 2006, 21:47
Post #1383


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 7 December 05




QUOTE(Cipar @ 26 Feb 2006, 19:21)

Se pare ca sunt doua proceduri diferite, dar care nu se regasesc (ambele) in cele doua manuale.
Poate sa ma lamureasca cineva in ce stare trebuie sa fie alarma (armare/dezarmare) pentru a regla senzorul de soc ?

Oricum luni am sa incerc toate variantele.
*




sal sint chiar doua modele diferite cu aceiasi serie lea 722

din cite ai scris pe aici am impresia ca ai un model de alarma cu traducerea de la al 2 model

spune-mi atunci cind nu folosesti telecomanda pe pager se afiseaza ceva sau pare ca e oprit

uite cum ar trebui sa mearga daca ecranul de la peger e plin de pictograme

1 sistemul dezarmat
2 tii butonul de funcii apasat lung pina da un sunet apoi mai apesi o data pe el (asta inseamna ca ai inrat in procedura)
3 lovesti o data masina cu intensitatea care ai vrea sa daeclanseze preavertizarea
4 lovesti masina cu o putere mai mare pentru declansare
5 iese singura din programare

acum ar trebui sa sune la socuri
daca nu suna scoate o data mufa de curent si pune-o la loc



--------------------
dacia pikup - b97dae
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cipar
post 27 Feb 2006, 15:29
Post #1384


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 30 January 05




QUOTE(dae @ 26 Feb 2006, 20:47)
sal sint chiar doua modele diferite cu aceiasi serie lea 722

din cite ai scris pe aici am impresia ca ai un model de alarma cu traducerea de la al 2 model

spune-mi atunci cind nu folosesti telecomanda pe pager se afiseaza ceva sau pare ca e oprit

uite cum ar trebui sa mearga daca ecranul de la peger e plin de pictograme

1 sistemul dezarmat
2 tii butonul de funcii apasat lung pina da un sunet apoi mai apesi o data pe el (asta inseamna ca ai inrat in procedura)
3 lovesti o data masina cu intensitatea care ai vrea sa daeclanseze preavertizarea
4 lovesti masina cu o putere mai mare pentru declansare
5 iese singura din programare

acum ar trebui sa sune la socuri
daca nu suna scoate o data mufa de curent si pune-o la loc


Cand nu folosesc telecomanda pe pager imi arata urmatoarele chestii: masina, lacatul, ceasul, bateria si pictograma ce indica tipul  de armare simpla /silentioasa)   

*




--------------------
dacia LOGAN - vso7csf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cordial
post 28 Feb 2006, 13:43
Post #1385


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 6 June 05




sper sa nu fiu chiar off-topic.
am o problema cu alarma de la masina: nu mai merge sonorul - daca pot sa-i zic asa - e "tacuta" adica a murit audio ce mai. este modelul cel mai des intalnit prin parcari azi cred - nu face bip la mers inapoi, face 2xbip-bip la deschidere si 1xbip la armare. dimineata a avut sonor, dar cand a ajuns la serviciu a ramas "muta". nu se aprind nici becurile! mecanic functioneaza normal, armeaza-dezarmeaza usile.
ca o obs: ledul de alarma care palpaia acum a ramas aprins!
ajutati-ma cu un sfat! o fi vreo siguranta arsa? ma gandeam ca poate nu ajung la service. masina e noua, 6 luni, alarma nu mi-a facut probleme niciodata.

multumesc


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-23-GHN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 28 Feb 2006, 13:46
Post #1386


-


Group: Members
Posts: 21.898
Joined: 19 April 05
From: Romania




Citeste manualul. Ai activat modul valet sau silent, . ..etc ?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danielle
post 28 Feb 2006, 14:17
Post #1387


Membru


Group: Banned
Posts: 166
Joined: 9 December 05
From: Pe alt forum.




QUOTE(cordial @ 28 Feb 2006, 13:43)
ca o obs: ledul de alarma care palpaia acum a ramas aprins!
ajutati-ma cu un sfat! o fi vreo siguranta arsa?
*


Parerea mea e ca e arsa o siguranta (cum ai spus, dealtfel).
Si eu am patit-o si aceeasi simptoma, ledul respectiv (care palpaia) a ramas aprins. Sfatul meu e sa vezi pe unde sunt sigurantele de la alarma (la mine a venit cu ea din fabrica si sunt in panoul de bord) si sa te uiti atent la ele, sigur vei gasi una arsa.


--------------------
Bad User Bad Example - Be Aware
Moderating Team, remember?
"Excesul de severitate produce ura. Excesul de ingaduinta produce haos."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cordial
post 28 Feb 2006, 22:19
Post #1388


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 6 June 05




Danielle: multumesc de raspuns.
O sa caut prin panoul de sigurante sa vad daca gasesc ceva ars.
Nu am manual la alarma, dar nu e prea desteapta, si nu cred sa aiba "mod silent".
o seara buna....atat cat se mai poate cu nametii astia .....de final de iarna?!


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-23-GHN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dae
post 1 Mar 2006, 00:19
Post #1389


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 7 December 05




QUOTE(cordial @ 28 Feb 2006, 22:19)
Danielle: multumesc de raspuns.
O sa caut prin panoul de sigurante sa vad daca gasesc ceva ars.
Nu am manual la alarma, dar nu e prea desteapta, si nu cred sa aiba "mod silent".
o seara buna....atat cat se mai poate cu nametii astia .....de final de iarna?!
*




salut ma bag si eu in seama!!

cind se arde sigurante se cam stinge si ledul
pare a fi in modul valet
ce model este ca poate te ajut cu manualul
daca totusi cauti siguranta nu prea se gaseste in tabloul de sigurante ci pe firele care duc la unitatea centrala alarmei(o cutie neagra cu 2-3 cuple pe lateral la cre duce si ledul)


daca ai nevoie de un acoperis la ora 19 pleaca baieti mei de la mecanica si am in garaj 2 locuri libre pe cre le pot folosi toti forumisti care se pricep la masini

am elevatoare pentru cei ce doresc sa-si monteze ceva pe sub masini sau sa le vada podeaua

This post has been edited by dae: 1 Mar 2006, 00:22


--------------------
dacia pikup - b97dae
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
petalex99
post 1 Mar 2006, 01:00
Post #1390


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 1 March 06




Am avut o tentativa de furt pe Logan, proaspat cumparat, asa ca m-am hotarat sa-mi pun o alarma. (aproape 7 milioane!!!) BIneinteles, la service autorizat Dacia, fiind avertizat ca altfel pierd garantia. Mi-au montat o alarma, de-a lor, pentru care nu am primit nici un prospect, mod de intrebuintare, etc. Prin viu grai, am aflat de la maistru ca ar fi un model "Cobra", singurul existent in service-urile Dacia. Dar nimeni nu stie cum se poate dezactiva in caz de forta majora sau atunci cand las pe cineva in masina, dar doresc sa inchid portierele.
Stie cineva?
P.S. Alarma nu e deloc grozava, cred ca cei de la Dacia o aveau pe stoc si doreau sa-l epuizeze. Poti juca tontoroiul pe masina, poti sa o lovesti cu picioarele, , cu bata, o poti muta din loc, ii poti fura rotile.......nimic! Am aflat de la dealer ca suna doar daca spargi geamul, smulgi usa sau capota... halal alarma! sad.gif sad.gif sad.gif


--------------------
DACIA Logan 1.5 DCI - CT-34-CDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GIC
post 1 Mar 2006, 09:26
Post #1391


Doar membru


Group: Members
Posts: 920
Joined: 13 January 04
From: Oradea




QUOTE(petalex99 @ 1 Mar 2006, 01:00)
Am avut o tentativa de furt pe Logan, proaspat cumparat, asa ca m-am hotarat sa-mi pun o alarma. (aproape 7 milioane!!!) BIneinteles, la service autorizat Dacia, fiind avertizat ca altfel pierd garantia. Mi-au montat o alarma, de-a lor, pentru care nu am primit nici un prospect, mod de intrebuintare, etc. Prin viu grai, am aflat de la maistru ca ar fi un model "Cobra", singurul existent in service-urile Dacia. Dar nimeni nu stie cum se poate dezactiva in caz de forta majora sau atunci cand las pe cineva in masina, dar doresc sa inchid portierele.
Stie cineva?
P.S. Alarma nu e deloc grozava, cred ca cei de la Dacia o aveau pe stoc si doreau sa-l epuizeze. Poti juca tontoroiul pe masina, poti sa o lovesti cu picioarele, , cu bata, o poti muta din loc, ii poti fura rotile.......nimic! Am aflat de la dealer ca suna doar daca spargi geamul, smulgi usa sau capota... halal alarma! sad.gif  sad.gif  sad.gif
*



http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=8292
Succes!!! smile.gif


--------------------
Dacia Duster 2021 TCe 150 EDC / Rover 45 1.6L - 2002
Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tony-s
post 1 Mar 2006, 09:29
Post #1392


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 465
Joined: 24 June 05
From: Cluj-Napoca




QUOTE(petalex99 @ 1 Mar 2006, 01:00)
Am avut o tentativa de furt pe Logan, proaspat cumparat, asa ca m-am hotarat sa-mi pun o alarma. (aproape 7 milioane!!!) BIneinteles, la service autorizat Dacia, fiind avertizat ca altfel pierd garantia. Mi-au montat o alarma, de-a lor, pentru care nu am primit nici un prospect, mod de intrebuintare, etc. Prin viu grai, am aflat de la maistru ca ar fi un model "Cobra", singurul existent in service-urile Dacia. Dar nimeni nu stie cum se poate dezactiva in caz de forta majora sau atunci cand las pe cineva in masina, dar doresc sa inchid portierele.
Stie cineva?
P.S. Alarma nu e deloc grozava, cred ca cei de la Dacia o aveau pe stoc si doreau sa-l epuizeze. Poti juca tontoroiul pe masina, poti sa o lovesti cu picioarele, , cu bata, o poti muta din loc, ii poti fura rotile.......nimic! Am aflat de la dealer ca suna doar daca spargi geamul, smulgi usa sau capota... halal alarma! sad.gif  sad.gif  sad.gif
*



Exact asa e si alarma mea Cobra pe langa ce ai spus a mea nu bate numai de la aprox. 1 m de masina.
Se poate dezactiva daca ramane cineva in masina si vrei sa inchizi portierele trebuie sa mai apesi o data butonul de activare al alarmei in intervalul de 20 secunde in care se armeaza alarma.

This post has been edited by tony-s: 1 Mar 2006, 09:30


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anpop
post 1 Mar 2006, 13:00
Post #1393


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




s-a discutat de mult subiectul....alarmele se pot monta in centrele si service'urile agreate Dacia....sunt foarte multe firme "de cartier" care monteaza bine si sunt agrementate.....iti alegi modelul de alarma, iti dau un certificat de garantie+instructiuni de folosire si nu-ti pierzi garantia pe partea electrica...


--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
74r12
post 2 Mar 2006, 09:28
Post #1394


Membru autentic


Group: Members
Posts: 514
Joined: 2 July 04
From: Planeta Pământ (Terra)




QUOTE
Mi-au montat o alarma, de-a lor, pentru care nu am primit nici un prospect, mod de intrebuintare, etc. Prin viu grai, am aflat de la maistru ca ar fi un model "Cobra", singurul existent in service-urile Dacia. Dar nimeni nu stie cum se poate dezactiva in caz de forta majora sau atunci cand las pe cineva in masina, dar doresc sa inchid portierele.

Instructiuni de utilizare - alarma COBRA 7897 - vezi imaginile - am pus si versiunea in engleza, pe mine cel putin m-a ajutat mai mult.

Daca cineva ramane in masina si inchizi usile din telecomanda masinii, automat se armeaza alarma, care se va declansa daca cel care a ramas in masina se misca.
In schimb, cel care ramane in masina poate sa blocheze usile din interior, fara a se arma alarma.
Din momentul in care se armeaza alarma din telecomanda masinii, doar dupa 1 minut este efectiv activata.

Apropo de pret, eu am luat-o cu 4.413.000 ROL cu manopera inclusa (a fost o promotie la dealer).

This post has been edited by 74r12: 2 Mar 2006, 09:49

Attached thumbnail(s)
1.jpg ( Size: 120.5k ) Number of downloads: 44
rom.jpg ( Size: 187.4k ) Number of downloads: 44
eng.jpg ( Size: 175.09k ) Number of downloads: 33
2.jpg ( Size: 20.24k ) Number of downloads: 30


--------------------
Megane 2.2 Expression+ 1,5 dci 85 cp
Megane 3 Sport Tourer Privilege 1,5 dci 110 cp EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 2 Mar 2006, 09:54
Post #1395


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Oare nu ar fi mai bine daca un moderator ar lipi acest topic cu cel dedicat alarmelor?


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cordial
post 2 Mar 2006, 14:40
Post #1396


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 6 June 05




dae: multumesc, am rezolvat "beleaua"!

era in modul valet, desi nu credeam ca are asa ceva...am scos-o din valet si e OK.
comments:
alarma are 4 butoane, cred ca este similara eaglemaster.
o sa incerc sa o programez, ca sa imi inchida geamurile la armare si sa faca bip la mers inapoi (sper sa fie bun manualul asta). pe factura nu scrie tipul alarmei, dar e pusa de un tip de la floby electronic srl din fundeni.

o zi buna!


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-23-GHN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 2 Mar 2006, 16:50
Post #1397


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Ca sa-ti ridice geamurile la armare ii trebuie un modul suplimentar.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madkat
post 2 Mar 2006, 17:02
Post #1398


™™™™™™™™™


Group: Members
Posts: 2.351
Joined: 3 May 05
From: Bucuresti




si bip la marche-arierre iti face doar daca e legat firul care trebuie unde trebuie dry.gif


--------------------
Alfa Romeo & VW 156 2.5 V6 & Bora TDI 1999 & 2001
Hoping for the best, and expecting the worst
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dae
post 3 Mar 2006, 09:50
Post #1399


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 7 December 05




QUOTE(cordial @ 2 Mar 2006, 14:40)
dae: multumesc, am rezolvat "beleaua"!

era in modul valet, desi nu credeam ca are asa ceva...am scos-o din valet si e OK.
comments:
alarma are 4 butoane, cred ca este similara eaglemaster.
o sa incerc sa o programez, ca sa imi inchida geamurile la armare si sa faca bip la mers inapoi (sper sa fie bun manualul asta). pe factura nu scrie tipul alarmei, dar e pusa de un tip de la floby electronic srl din fundeni.

o zi buna!
*




ca sa te pot ajuta te rog sa ii faci o poza cu telecomanda ca sa imi dau seama ce fel de alarma este sau spune-mi in ce perioada ai cumparat alarma sa il intreb pe cristi de la flobi ce alarme vindea pe atunci

pentru celelalte functii te rog sa specifici si tipul de masina


--------------------
dacia pikup - b97dae
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mumulacke
post 5 Mar 2006, 22:10
Post #1400


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 19 January 05
From: Sibiu




am si eu o intrebare,la o alarma Scorpion luata din Metro daca vreau sa ii pun si inchidere centralizata mai trebuie vreun releu??


--------------------
Dacia 1310L 1997 - SB-25-CIP
Mitac Mio A701
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dae
post 6 Mar 2006, 11:28
Post #1401


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 7 December 05




QUOTE(mumulacke @ 5 Mar 2006, 22:10)
am si eu o intrebare,la o alarma Scorpion luata din Metro daca vreau sa ii pun si inchidere centralizata mai trebuie vreun releu??
*




scorpionu are releele pe placa si din cite stiu eu si schema de montaj pentru motorase

daca nu te descurci vii la mine si iti arat fizic cum se face ! gratis biggrin.gif



--------------------
dacia pikup - b97dae
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meserie
post 7 Mar 2006, 18:44
Post #1402


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 15 May 05




Am gasit in magazin alarma FREEWAY la 835.000 lei. Din cate am inteles da si comanda pt inChidere centralizata, si senzor de soc. Stie cineva daca este buna de ceva? Merita cumparata?


--------------------
Dacia 1310 berlina 1997 - CT-52-PON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mumulacke
post 7 Mar 2006, 19:44
Post #1403


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 19 January 05
From: Sibiu




QUOTE(dae @ 6 Mar 2006, 11:28)
scorpionu are releele pe placa si din cite stiu eu si schema de montaj pentru motorase

daca nu te descurci vii la mine si iti arat fizic  cum se face ! gratis biggrin.gif
*


mersi mult de informatie,sper sa ma descurc singur oricum ar fi cam greu de ajuns pana la tine din sibiu.oricum mersi mult


--------------------
Dacia 1310L 1997 - SB-25-CIP
Mitac Mio A701
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dae
post 7 Mar 2006, 20:53
Post #1404


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 7 December 05




QUOTE(mumulacke @ 7 Mar 2006, 19:44)
mersi mult de informatie,sper sa ma descurc singur oricum ar fi cam greu de ajuns pana la tine din sibiu.oricum mersi mult
*




scuze nu am observat ca esti din sibiu sad.gif

dar daca te impotmolesti te trimit la prietenii mei de la autospecialist tongue.gif
tot gratis biggrin.gif



--------------------
dacia pikup - b97dae
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meserie
post 7 Mar 2006, 22:06
Post #1405


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 15 May 05




QUOTE(tarzy @ 14 Feb 2006, 10:19)
ce versiune de alarma este la 1.075.000? si poate ne spui si de unde?

parerea mea este ca nu se merita nici "pe gratis" o alarma care sa nu aibi minim:
- posibilitatea de comaanda IC
- posibilitatea de comanda inchidere portbagaj
- senzor de soc pe 2 nivele
*



Sa inteleg ca alarma de la Metro FREEWAY la 835.000 ROL nici nu merita atentia?


--------------------
Dacia 1310 berlina 1997 - CT-52-PON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 8 Mar 2006, 19:24
Post #1406


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(Meserie @ 7 Mar 2006, 22:06)
Sa inteleg ca alarma de la Metro FREEWAY la 835.000 ROL nici nu merita atentia?
*




parca am mai discutat de aceast tip de alarma pe alt topic

adica aici: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=35553&hl=

vad ca moderatori cam dorm in post,am dat ieri un report ptr unificare acestor topice

This post has been edited by tarzy: 8 Mar 2006, 19:27


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dae
post 8 Mar 2006, 21:10
Post #1407


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 7 December 05




QUOTE(Meserie @ 7 Mar 2006, 18:44)
Am gasit in magazin alarma FREEWAY la 835.000 lei. Din cate am inteles da si comanda pt inChidere centralizata, si senzor de soc. Stie cineva daca este buna de ceva? Merita cumparata?
*




chiar acum am montat o alarma din asta pe dacia

pret 95ron din carefour cred ca in metro e fara tva pretul ala

sun 1 era SF pe linga asta

soc simplu fara preavertizare sirena 15 w
de buton de valet nici nu au auzit
nu mai vorbim de comanda de stop motor sau de releu

schema e cam imbirligata sau foarte sigur este de la alt model ca daca te ei dupa ea sigur arzi alarma

in rest va spun cind se intoarce clientul sa-i fac constatare ptr garantie daca o avea alte belele !!

toate cele bune


--------------------
dacia pikup - b97dae
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meserie
post 8 Mar 2006, 21:55
Post #1408


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 15 May 05




In cele din urma am cumparat Thor SUN I. Inca nu am montat-o, dar am vazut pe topic comentarii negative la adresa ei. Chiar nu este nimeni multumit de aceasta alarma? In documentatie spune ca are comanda pt IC, si pentru portbagaj, senzor antisoc (e drept ca pe un singur nivel), blocarea pornirii motorului. Problema cu aprinderea luminilor de avarie la mersul inapoi am rezolvat-o deja cu un montaj simplu, inainte de a monta alarma, de asemenea si descuierea usilor in momentul cand soferul coboara din masina, deci teoretic nu ai cum sa uiti cheile in masina si sa ai usa incuiata. Din punct de vedere teoretic corespunde cerintelor mele. Singura problema este ca nu stiu cum sta la capitolul "fiabilitate". Si mai este ceva: in manual se spune ca se intra pe o anumita setare pentru a seta codul telecomenzilor. Aceasta operatiune trebuie facuta la montarea alarmei neaparat, sau nuamai daca vrei sa pui/schimbi codul telecomenzilor? Poate primesc si vreun raspuns pozitiv, sa nu mi se taie elanul de tot inainte de a incepe sa o montez.

This post has been edited by Meserie: 8 Mar 2006, 21:57


--------------------
Dacia 1310 berlina 1997 - CT-52-PON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 8 Mar 2006, 22:15
Post #1409


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(dae @ 8 Mar 2006, 21:10)
chiar acum am montat o alarma din asta pe dacia

pret 95ron din carefour cred ca in metro e fara tva pretul ala

sun 1 era SF pe linga asta

soc simplu fara preavertizare  sirena 15 w
de buton de valet nici nu au auzit
nu mai vorbim de comanda de stop motor sau de releu 

schema e cam imbirligata sau foarte sigur este de la alt model ca daca te ei dupa ea sigur arzi alarma

in rest va spun cind se intoarce clientul sa-i fac constatare ptr garantie daca o avea alte belele !!

toate cele bune
*




stric din pura curiozitate

ai retinut cumva care dintre modelele de aici http://www.gfgroup.com.tw/auto.htm era?

nu de alta, dar ... in descrierea "completului"de pe site apar toate gageturile (releu+senzor cu 2 zone+valet+etc - comanda ptr IC inclusiv)



--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meserie
post 8 Mar 2006, 22:24
Post #1410


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 15 May 05




QUOTE(tarzy @ 8 Mar 2006, 22:15)
stric din pura curiozitate

ai retinut cumva care dintre modelele de aici http://www.gfgroup.com.tw/auto.htm era?

nu de alta, dar ... in descrierea "completului"de pe site apar toate gageturile (releu+senzor cu 2 zone+valet+etc - comanda ptr IC inclusiv)
*



Din cate stiu, daca este aceeasi cu cea din Selgros de 83,5RON este FAI 330. Apare si ea pe site-ul mentionat mai sus dar din cate am vazut eu in schema nu comanda inchiderea/deschiderea din telecomanda ci numai incuierea /descuierea usilor la pornirea/oprirea motorului. Din acest motiv am optat pt THOR la Metro la 107 RON.

This post has been edited by Meserie: 8 Mar 2006, 22:24


--------------------
Dacia 1310 berlina 1997 - CT-52-PON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
70 Pages « < 45 46 47 48 49 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th May 2024 - 19:42
Forum Renault