DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Piese solenza, multitudine de probleme

vaneea
post 31 Jan 2009, 21:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 31 January 09




Salutare, tuturor, dupa cum bine observati imi scriu primul post pe DaciaClub.ro in calitate de membru. Povestea mea incepe odata cu achizitionarea unei dacii solenza model 2003 clima, un model achizitionat ridicol de ieftin dar cu probleme pe masura.
Dupa ce am citit indelung pagini intregi de forum, discutii si dezbateri mi-am facut curaj si m-am gandit sa va cer ajutorul. Cum va spuneam am achizitionat o dacie solenza culoare albastru metalizat care ar avea urmatoarele probleme tehnice:

- bucse, pivoti fata spate de schimbat
- reparat inchizatoare hayon ( nu se inchide deloc biggrin.gif )
- schimbat sau spalat de 2-3 ori interiorul

si alte maruntisuri care probabil ma vor costa inca o data pretul de achizitie.

Ma intrebam pe voi cat v-au ajuns bucse, pivoti, planetare in cazul in care le-ati schimbat si daca stiti un loc de unde se pot procura mai ieftin, dar mai important daca se merita sa investesc bani in slz.

Masina are 180.000KM si totul este momentan functional la ea, in afara de faptul ca mai am batai de la bucse si ca nu mi se inchide hayonu. Am vazut ca la slz se schimba des ambreiaju si nu am idee daca la aceasta s-a facut aceasta operatiune insa momentan merge f bine iar ambreiajul pare ca se tine bine ( am mers cu slz cu ambreiajul dus rolleyes.gif ), ce credeti ar fi sanse sa pice avand in vedere km?

Va multumesc anticipat!


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solenzoi
post 31 Jan 2009, 22:35
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 11 November 07




Bine ai venit pe forum! Acuma hai sa o luam cat se poate de metodic.In primul rand nu stiu daca ai observat ca esti printre putinii , daca nu chiar primul care are solenza cu atatia km. Ai spus ca ai achizitionat-o la pret ridicol de ieftin dar cu probleme pe masura. Nici nu poate fi altfel , cel putin din descrierea ta. Inseamna ca masina aia ori a facut taximetrie pana i-a iesit pe nas ori fostul proprietar a mers cu ea si dupa paine la magazinul din coltul blocului. Spun asta pentru ca tu ai zis ca la interior ai spalat de doua, trei ori. Oricum nu te descuraja. Ai sa vezi ca fata de alte masini , solenza este , parerea mea destul de usor de intretinut. Bucsi , pivoti si alte alea am schimbat majoritatea care avem ceva mai putin km decat are masinuta ta. Hayonul se poate rezolva chiar de catre tine . Daca nu se inchide , si masina nu a fost lovita mai strange surubul de la inchizatoarea hayonului. Cu ocazia asta mai poti regla si chestiile alea de cauciuc fixate pe hayon ca sa nu auzi tot felul de zgomote. O planetara originala e in jur de 350 lei. Cel putin cu atat am iesit eu saptamana trecuta.Iar la intrebarea daca merita investit in solenza , in primul rand tu trebuie sa iti faci o socoteala. Daca iti da mana la altceva mai scump si mai bun , atunci mai bine o vinzi si iti iei altceva, dar parerea mea este ca daca vrei s-o mai pastrezi e o alegere destul de buna , cu toate ca nu e perfecta si are destule puncte slabe. Eu am o scala si sunt uneori uimit cat rezista masina asta. Referitor la directie vezi ca sunt topic-uri in care ceilalti colegi au scris despre preturi si alte alea. Oricum in comparatie cu un Logan iesi mult mai ieftin , ca sa nu mai vb de cele straine. Bafta si cat mai multi km fara evenimente neplacute!


--------------------
Dacia Solenza 2003, Scala - Cj-75 LAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan solenza
post 31 Jan 2009, 22:51
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 6 April 08




ambreiajul nu este slab la solenza eu am ambreiajul original din fabrica si am peste 106000km si nu patineaza de fel pedala nu este tare umpic se aude rulmentul la apasar dar este normal


--------------------
ARO dacia 10,4 solenza 1,4 mpi scala 2004 - bh o4 frb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vaneea
post 31 Jan 2009, 23:04
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 31 January 09




Multumesc pentru reply-uri, acum haideti sa va spun cam ce stiu despre masina.
Intr-adevar are 179.000 km smile.gif dar nu a fost taxi, a fost folosita intr-o firma care cerea multe deplasari in tara, deci masina a fost rulata 90% din viata ei in afara bucurestiului in zona de nord-vest. Astept cu nerabdare sa ma apuc de surubarit insa am sunt cam dezamagit cand am observat ca acum piese pentru dacia solenza nu se mai gasesc decat branduite ca logan cu pretul pe masura.

Sincer sa fiu eu am vrut o masina care sa ma duca din punctul A-B pentru ca trebuie sa ajung in multe puncte din Bucuresti unde nu este metrou si mi-a ajuns ingramadeala de la metrou smile.gif.
Cat depsre posibilitati sa achizitonez altceva...hmm.. sa vedem, am 20 de ani student in anul 2, lucrez fulltime, chirie iar parintii mei inca nu au ajuns columbeni, deci ma rezum la solenza care mi se pare ca face un echilibru intre fiabilitate prin motor renault si piese rezonbil de ieftine dacia, sau cel putin asa sper.


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinbum
post 31 Jan 2009, 23:13
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 9 February 08




daca zici ca nu ai dat mult pe ea, cat a costat masina?


--------------------
dacia solenza 1.4 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoomPunk
post 1 Feb 2009, 02:21
Post #6


Membru fara respect ptr lege si ``organ``!


Group: Members
Posts: 637
Joined: 20 March 06
From: Bucharest




Bun venit printre noi! smile.gif
Daca esti in Bucuresti,ai putea sa treci vinerea seara cu masina pe la parcul Carol,la farfurie,dupa ora 22.00 ne intalnim acolo mai multi.Acolo poti sa stai face-to-face de vorba despre problemele tale,sa aflii chestii noi despre masina ta si eventual te putem ajuta chiar acolo cu incuietoarea de la hayon,s-o ``pacalim`` sa se inchida.Planetarele sunt cam 350 de lei bucata,uleiul pentru cutie(pentru ca ar fi ok sa-l schimbi) te costa cam 100 de lei,bucsile de bara stabilizatoare sunt cam 10-15 lei setul,pivotii undeva intre 55 si 70 de lei,depinde de magazin,ar mai fi indicat sa schimbi uleiul de motor si filtrul de aer.Astea vor mai costa undeva intre 110 lei si 150 lei,depinzand de marca si magazin.Nu stiu daca n-o fi nevoie sa schimbi si bucsile de bascula,sau chiar basculele cu totul,alea nu stiu cat te vor costa.Dar....o privire mai atenta direct pe masina ar face mai mult decat datul cu parerea aici.


--------------------
Dacia de calcat Zepter
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th June 2024 - 17:23
Forum Renault