DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Becuri de rezerva obligatorii ?, sau politistii cauta nod in papura ?

touche
post 20 Feb 2007, 18:19
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 849
Joined: 14 February 07
From: Constanta




chestia asta cu becurile este exact ca si cu vesta. Pana sa apara legea toata lumea se ingramadea sa cumpere vesta,iar apoi surpriza,era obligatorie numai la masina de >3.5tone.Desi uneori politisti mai fac si eu exces de zel. De ex. pe 5 ianuarie a.c. ma opreste unul, in CT, si imi spune ca este un control de rutina privind RCA. apoi ma intreba daca am stingator, trusa medicala , vesta si becuri.Am scapat usor cand l-am intrebat ce articol din lege imi spune ce trbuie sa am in masina


--------------------
renault megane 2.2 2006; 1,5 dci ;80 CP luxe privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirciulik
post 20 Feb 2007, 19:23
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 11 March 06
From: Galati




Dumninica pe la 3 dimineata m-a oprit nenea garcea. Nu aveam centura si nu-mi mergea faza scurta din partea stanga. (Mergeam cu faza scurta prin oras) Nu mi-a spus absolut nimic despre faptul ca nu merge un far, nu mi-a cerut sa-i arat stingatorul, trusa sau triunghiul. Mi-a cerut doar actele si m-a intrebat daca am baut si de unde vin.

Poate era obosit si nu m-a luat la puricat....dar oricum nu ma asteptam sa scap fara nimic.


--------------------
Dacia 1310 Break 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoomPunk
post 1 Mar 2007, 15:11
Post #93


Membru fara respect ptr lege si ``organ``!


Group: Members
Posts: 637
Joined: 20 March 06
From: Bucharest




La faza asta cu becurile si sigurantele,e de bun simt sa ai,sau e recomandabil,dar in nici un caz nu e legal sa ti se ceara sa prezinti asa ceva lu` nenea garcea.Incerc sa atasez mail de la comandantul pol rutiere bucuresti cu lamuriri legale despre faza asta cu becurile si chiar la cea cu TRIUNGHIURILE reflectorizante.Sincer,m-am jurat ca-l scot la imprimanta si daca mi se va intampla,il las pe garcea sa abereze cat vrea si cand vad ca se ingroasa gluma sa-i dau peste nas cu el!

This post has been edited by BoomPunk: 1 Mar 2007, 15:12

Attached File(s)
Attached File  Comunicat_pol_rutiera.doc ( 240k ) Number of downloads: 679


--------------------
Dacia de calcat Zepter
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luna
post 16 Mar 2007, 23:20
Post #94


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 11 January 07




am si eu o intrebare, poate e off topic:
Unde scrie si cum ca becul H4 e anti UV. Eu mi-am luat un set de bcuri dintr-o benzinarie cu 12 lei, dar n-am gasit nicaieri daca e anti UV sau nu. Va rog sa-mi spuneti unde scrie pe bec, ca sa stie si altii pt ca la Logan doar anti UV e bun.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4mpi 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 17 Mar 2007, 08:01
Post #95


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Pai ... rezerva din fiecare bec nu se refera la: 2 far, 2 stop, 2 pozitie, 2 iluminare numar ... cu semnalizarea e mai complicat - fata, spate!? biggrin.gif
Daca se arde unul, ... mai ramane rezerva pana la primul service, benzinarie etc.
Cum prevederea mentionata de klaus se refera la conditiile de punere in circulatie pe drumurile publice, cred ca RAR ar cere la omologare asa ceva (adica o rezerva de becuri in porbagaj), respectiv producatorii seriosi, cel putin autohtoni, ca sa nu mai vorbim de neamt sau frantuz, ar dota din fabrica masinile cu o cutiuta de rezerve, asa cum fac cu sigurantele rezerva pe care la gasiti pe sub panouri.
Pe de alta parte, concesionarii, la vanzare, pe langa setul obligatoriu cf. legii, pe care te obliga sa-l cumperi cu masina noua, ti-ar pune in factura imediat si becurile rezerva, macar pentru a fi acoperiti!

Singura problema, in situatia ca ai un bec ars, ar fi ca ti se poate "retrage" dreptul de a circula pe motiv de "defectiuni" + amenda-puncte.
De obicei nu se aplica toate astea (tocmai pentru ca poti sa spui "- Dom'le, pe ce-am mai scump, s-a faramat inainte de curba aia pe care n-o vezi matale si tocmai voiam sa opresc pentru reparatii cand m-ai oprit!") daca poti sa remediezi pe loc asa ca este recomandabil totusi sa aveti becuri si beculete.

PS Pentru situatia ca sotia sau altcineva drag noua este la volan si doar n-o sa-si ridice poalele sa se vare pe sub masina, ca sa nu mai vorbim dspre demontat jumatate din masina, exista varianta cu "nu ajutati o biata femeie singura" si se va gasi cineva ... biggrin.gif


This post has been edited by adi_ar: 17 Mar 2007, 08:26


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 31 Mar 2007, 13:36
Post #96


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.738
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Si daca ai xenoane pe masina? Ce iti face daca nu ai becuri de schimb? Sau chiar daca nu ai xenoane, ai masina la care pentru a schimba un amarat de bec trebuie sa te duci la service sa desfaca juma de masina - asa cum am patit eu la Corsa, la care se dau farurile jos, pentru aceasta operatie fiind necesara demontarea barii din fata...care nu se poate da jos inainte de a scoate scutul de sub masina...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th May 2024 - 15:58
Forum Renault