DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cutia de viteze la 1310, trebuie sa schimb cutia?

darryus
post 15 Dec 2006, 12:46
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 15 December 06




salut!sunt incepator,am carnet de 1 an si o luna,si mai sunt incepator si pe forumul asta.sper ca am respectat regulile.amprobleme cu cutia de viteze,cand bag din 1 in a doua,suna ca si cum nu as apasa ambreiajul si de cele mai multe ori nu vrea sa mai iasa din a doua decat dupa ce opresc masina sau opresc motorul.si tata pateste din cand in cand,ca si mine,si are carnet de 10 ani,nu e vorba de turatia motorului,ca schimb viteza la viteza nepotrivita.daca ma poate ajuta cineva.multumesc


--------------------
dacia 1310 1994
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
omegabear
post 17 Dec 2006, 00:56
Post #2


membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 24 January 06
From: Bucuresti




Salut. La mine exact asta si era - nu apasam ambreiajul. De fapt pedala era pana in fund dar cablul se tinea in cateva fire, asa ca desi il reglam (cu joc de 2-3 mm), intr-o jumatate de ora firele se intindeau si de fapt nu mai debreia. Apoi pentru urmatorul drum iar il reglam... si tot asa... pana s-a rupt cablul... si-atunci m-am prins de ce caraia de mama focului cand bagam a doua cu pedala de ambreiaj pana-n fund, totusi. Verifica cablul de ambreiaj sa nu aibe mai mult de 3 mm cursa libera.


--------------------
DACIA 1310 L 1994 - B 10 AGE
"Nu are convingeri decât acela care n-a aprofundat nimic."
E. M. Cioran
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 17 Dec 2006, 23:14
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




Nu trebuie sa schimbi cutia...dar daca reglat cablul poti face singur, pentru interventie in cutie cere ajutorul cuiva care se pricepe, asta daca nu ai facut niciodata sau daca nu ai curajul de a face interventia singur


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tgg2k
post 18 Dec 2006, 11:20
Post #4


fara carnet de membru


Group: Members
Posts: 677
Joined: 24 July 06
From: Metropola Cluj-Napoca City




desi nu prea cred, poti verifica si patina, sa nu cumva s-o fi pierdut (poate e foarte uzata) si in loc de a 2-a sa bagi in marsarier... incearca cu cablul de ambreiaj si hai cu rezultate

This post has been edited by tgg2k: 18 Dec 2006, 11:21


--------------------
Dacia 1300/SupeRNova 1979 berlina/2003 Confort - CJ-06-TXR/CJ-XX-XXX
... la tăți ni greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 17:56
Forum Renault