DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pedala frana teapana, Pedala tare, nu poate fi calcata

Reed
post 22 Jan 2007, 18:41
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 773
Joined: 16 June 05
From: Cluj-Napoca




1. prin search pe google sau pe wikipedia smile.gif
2. Apare ca ai probleme la servofrina. Daca nu dispar dupa ce cureti supapa de comunicare cu exteriorul (busonul din plastic) atunci din pacate va trebui sa schimbi servofrina.


--------------------
Seat Toledo Signo 1,6 16V 2002 - -
former Solenza Prima 1,4 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moustache
post 23 Jan 2007, 23:34
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 12 July 04
From: Brasov




Tot la 2. Ai o problema grava cu servofrana. Poate fi supapa de la exterior (cred ca se numeste oficial ansamblu clapeta retinere) - in cazul cel mai fericit, sau ceva mult mai grav - supape din interiorul mecanismului, membrana fisurata... si asta inseamna ca va trebui sa schimbi toata servofrana. Dupa parerea mea e mult mai periculos comportamentul asta decat daca nu ar merge deloc. S-ar putea ca aparent sa-si revina si sa nu-si faca treaba intr-un moment critic. Ia imagineaza-ti urmatorul scenariu: in ultima vreme a mers relativ bine si cand trebuie sa pui o frana brusca... pedala beton. Si dupa cum ziceam mai sus, si atunci masina franeaza, dar trebuie un efort mai mare, cu care de obicei piciorul nu e obisnuit. Si pana te prinzi tu ca trebuie sa o calci sa o rupi... s-ar putea sa fie prea tarziu (nu e vorba ca nu merge, si cei din service ti-au zis ca blocheaza bine, dar mai e ceva, in cat timp...). Ai grija cum mergi si asteapta-te la orice de la ea. Fuga la service.


--------------------
Dacia Solenza Clima - BV-36-MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-53-SDP
post 25 Jan 2007, 17:30
Post #33


1.6 16v E5 + GPL


Group: Members
Posts: 489
Joined: 12 March 06




Salutare !

In acest topic vad ca se discuta de pedala de frana (initiatorul topicului spunea ca pedala de frana e tare si nu poate fi apasata). Pentru a nu mai deschide un topic nou imi exprim si eu problema aici: uneori pedala de frana e mai tare alte ori e mai moale care este problema ? ca nu reusesc sa imi explic cum azi e pedala moale si franele sunt mai putin eficiente si maine pedala e mai tare si frana mai eficienta ?

Va multumesc anticipat si mii de scuze ca am fost cam offtopic


--------------------
Dacia Logan Laureat
1.6 16v E5+ GPL On the street, drive safely and reponsibly and wear the seatbelt !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pos
post 6 Feb 2007, 21:21
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 12 May 04




este normal sa se auda un fasait continuu daca tin pedala de frana apasata (ca si cand sufla aer...) iar pedala e un pic cam tare.
trebuie schimbata servofrana?


--------------------
Renault Kadjar 1.33 tce, 159 cp, manuala, Intens+ 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 7 Feb 2007, 09:04
Post #35


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Fasaitul ala e normal. Se aude ca si cand ai apasa o minge sparta.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th May 2024 - 07:40
Forum Renault