DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> n-am frane bune, am pedala tare dar opreste greu

oviss2006
post 12 Jan 2007, 11:52
Post #1


Oviss


Group: Members
Posts: 90
Joined: 10 August 06




am schimbat cilindrii pe spate, am aerisit bine instalatia, am reglat frana de mana(la 7 dinti a prins), dar tre sa apas pedala ca nebunul ca sa prinda. imi prinde frana daca dau mai multe pedale la fel ca la prima deci nu am aer pe instalatie. imi prinde repede nu se duce mult catre podea. daca vreau sa franez brusc, dupa ce ca apas ca tampitul fata nu se blocheaza decat pe nisip, pe asfalt nu vrea decat spatele. am verificat placute fata si au cam 1cm grosime, oare sunt bune?


--------------------
dacia libertalogan 1990/1325-2007/1.4mpi - VL02RIS/VL28GOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eellaa
post 12 Jan 2007, 12:07
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 28 September 06




Unele noi au cam 14mm iar minimul admis parca era de 7mm iar grosimea discului de nou parca e 10mm si min trebuie sa fie de 9mm(da stai linistit ca eu am avut unu de 5mm si am mers cam 2 ani fara probleme)


--------------------
dacia 1310 1992 break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B31AYZ
post 12 Jan 2007, 19:04
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 647
Joined: 1 April 04




Salut ,

Daca ai pedala tare dupa ce faci pedale si nu ai scurgeri , ai aer pe instalatie . Verifica si repartotorul . Asa am patit si eu . Dar tinea cand era tare (cel putin asa mise parea) .Treaba-i simpla(dar de munca) , trebuie sa verifici tot , pompa , garnituri , repartitor .

Bafta !


--------------------
DACIA 1300 din 1980 - B31AYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oviss2006
post 12 Jan 2007, 21:30
Post #4


Oviss


Group: Members
Posts: 90
Joined: 10 August 06




QUOTE(B31AYZ @ 12 Jan 2007, 20:04)
Salut ,

Daca ai pedala tare dupa ce faci pedale si nu ai scurgeri , ai aer pe instalatie . Verifica si repartotorul . Asa am patit si eu . Dar tinea cand era tare (cel putin asa mise parea) .Treaba-i simpla(dar de munca) , trebuie sa verifici tot , pompa , garnituri , repartitor .

Bafta !
*


de la prima pedala am frana tare ceci aer pe instalatie nu am sigur ca stiu cum e. deci oricate pedale as da toate sunt egale


--------------------
dacia libertalogan 1990/1325-2007/1.4mpi - VL02RIS/VL28GOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali vtk
post 12 Jan 2007, 23:46
Post #5


Membru cu scame-n sange


Group: Members
Posts: 221
Joined: 8 November 06
From: Braila




Daca ai relantiul instabil ,atunci ai probleme la servofrana :membrana sparta sau supapa stricata si de acea ai senzatia de pedala tare.Poti sa verifice daca sunt probleme la servofrana prin strangularea furtunului care duce la servo si daca ce observa o ridicare in ture a motorului, atunci ai probleme SI la servo.

This post has been edited by vali vtk: 12 Jan 2007, 23:46


--------------------
DACIA 1300 1980 - BR-15-DNL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 02:23
Forum Renault