DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages « < 10 11 12 13 14 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vodafone

UXE
post 30 Nov 2010, 12:54
Post #331


Modelator


Group: Members
Posts: 6.730
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




acuma depinde si cat vorbesti.. ptr mine 700 in retea si 90 nationale sunt suficiente smile.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 30 Nov 2010, 13:15
Post #332


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




@uxe- regula nr 1 - nu se accepta niciodata prima oferta biggrin.gif


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 30 Nov 2010, 13:16
Post #333


Modelator


Group: Members
Posts: 6.730
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




prima a fost.. 500 de min in retea cu 70 nationale


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 2 Jan 2011, 23:55
Post #334


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Astia dau si SMS-uri in retea la abonamentele Complet? Ca pe site-ul lor de kkt nu am vazut nimic.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 3 Jan 2011, 00:08
Post #335


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




ai grija ca dau si facturi .....


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k.soze
post 1 Mar 2011, 18:49
Post #336


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 18 July 07




intrebare: cum e cu denuntarea unilaterala a contractelor? legea 161/2010 spune ca nicio clauza nu poate impiedica denuntarea unilaterala a contractului dar asta asta nu afecteaza drepturile partilor la justa despagubire.
in cazul meu, vreau sa renunt la un contract iar cei de la relatii clienti imi spun ca tre sa platesc vreo 12,5 euro pentru fiecare luna ramasa. ei au luat taxa de reziliere de 150 de euro si ii spun acum taxa de justa despagubire cu diferenta ca nu se mai plateste suma fixa ci doar proportional cu numarul lunilor ramase din contract. si e 150 euro pentru contractul de telefonie si 150 euro pentru telefonul la pret subventionat.
din cat drept stiu eu... despagubirile se platesc pentru daune, asta inseamna, ma gandesc eu, ca dauna e cea legata de pretul subventionat al telefonului. deci, ar trebui sa platesc, proportional cu lunile ramase din contract, doar diferenta intre pretul platit de mine pentru telefon si pretul telefonului la liber. gresesc undeva?
de ce ar trebui sa platesc si pentru contractul in sine? care e dauna? nu mai folosesc serviciile lor, nu mai platesc...
daca are cineva mai multa experianta cu chestiile astea, pls help!


--------------------
renault megane sedan 2007 confort expression 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 2 Mar 2011, 16:31
Post #337


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




cand ai cumparat telefonul, nu scria pe contract care e valoarea subventionata?
in principiu ar trebui sa te taxeze doar pt subventia acordata, nu si pentru contract.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k.soze
post 4 Mar 2011, 13:55
Post #338


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 18 July 07




asa ma gandeam si eu, ca doar pentru valoarea subventionata, dar si aia calculata proportional cu numarul de luni ramase din contract. dar ei,nu: 150 de euro calculat proportional cu cat mai e din contract pentru telefon, 150 calculat la fel pentru contract. wtf???? de acord ca pentru subventia telefonului trebuie sa platesc daca aleg sa plec de la ei mai devreme de 24 de luni; dar daca nu vreau sa mai folosesc serviciile lor (telefonie, date) tre sa platesc si pentru asta? e ca si cum la abonamentul la electrica, daca vreau sa ma deconectez pentru ca mi-a crescut o eoliana in curte tre sa le platesc...
aaa...iar pe contract nu scrie cat a fost subventia ci doar pretul la care il ofereau ei pentru tipul meu de abonament si reducerea prin folosire de puncte.

cred ca voi cere si un punct de vedere de la protectia consumatorilor

This post has been edited by k.soze: 4 Mar 2011, 13:56


--------------------
renault megane sedan 2007 confort expression 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 4 Mar 2011, 14:00
Post #339


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




pai ai semnat pe o perioada, ti-ai asumat niste raspunderi, este ca si in cazul creditelor la banca - e normal sa iti ceara despagubiri pentru abonament, pentru ca ei se bazau pe veniturile alea in urmatoarea perioada, probabil ca suma nu ar trebui sa fie egala cu valoarea abonamentului, dar aici este de discutat daca ei accepta si astfel de negocieri- bafta


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k.soze
post 7 Mar 2011, 09:05
Post #340


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 18 July 07




@aleksanders: nu vreau sa intru intr-o polemica pentru ca oricum nu rezolvam nimic aici. dar nu mi se pare ca un contract cu un operator telefonic e ca un credit. de la banca primesti niste bani ca sa iti cumperi casa, masina, catel, purcel, care ti se iau daca nu platesti rata. cu operatorul de telefonie e un contract de prestari servicii: ei ma lasa sa le utilizez reteaua contra unei sume de bani. daca nu mai vreau sa beneficiez de serviciile lor, inteleg sa nu mai platesc.
am exclus cazul in care ai luat un telefon subventionat. aici mi se pare normal sa platesti contravaloarea subventiei, eventual proportional cu lunile din contract la care renunti.
pe de alta parte, legea aia 161/2010 e un mare fâs (desi am inteles ca multi si-au reziliat contractele in temeiul ei): la vodafone cel putin, taxa de reziliere s-a transformat in taxa de "justa despagubire" (expresie utilizata in actul normativ), singura diferenta fiind ca taxa nu se mai plateste in suma fixa ci doar proportional cu lunile ramase din contract.
reiterez ca de fapt e vorba de 2 taxe "de justa despagubire": una pentru contractul de telefonie, una pentru telefonul achizitionat cu subventie


--------------------
renault megane sedan 2007 confort expression 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 8 Mar 2011, 08:43
Post #341


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




eu stiam ca mai pot percepe taxe (indiferent cum le-or numi) doar pt acoperirea eventualei subventii a telefonului.

tu ai si un raspuns in scris, sau doar unul verbal? depune o cerere scrisa de reziliere si vezi ce-ti raspund la asta.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k.soze
post 8 Mar 2011, 12:19
Post #342


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 18 July 07




pana la urma nu mai reziliez contractul cu ei, ba chiar am mai si prelungit pe 2 ani wacko.gif
ideea era ca mi s-a stricat telefonul si as fi vrut sa imi iau un altul cu prelungire de contract, fiind dispus sa trec si la un contract mai scump. in mai multe randuri mi s-a spus ca fiind in perioada contractuala nu pot face asta decat cu maxim 3 luni inainte de expirarea contractului, iar pentru asta am zis ca reziliez cu ei si ma duc la portocala. pana la urma am dat de un operator mai flexibil, asa ca...mai raman 2 ani in vodafone. ce nu face omul ca sa aibe telefon "jmeker" tongue.gif


--------------------
renault megane sedan 2007 confort expression 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buntom
post 18 Jul 2011, 09:55
Post #343


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 4 May 11
From: Bucuresti,Militari




Welcome in Maximia up.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala dec. 2004
"When in doubt... C4"-Jamie Hyneman
LG Optimus G

ex. Samsung Wave 723 cu Bada 2.0,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 18 Jul 2011, 10:04
Post #344


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




WTF?

Attached thumbnail(s)
wtf.png ( Size: 84.76k ) Number of downloads: 356


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 18 Jul 2011, 11:20
Post #345


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




E popular.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buntom
post 19 Jul 2011, 08:00
Post #346


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 4 May 11
From: Bucuresti,Militari




foarte...


--------------------
Dacia Solenza Scala dec. 2004
"When in doubt... C4"-Jamie Hyneman
LG Optimus G

ex. Samsung Wave 723 cu Bada 2.0,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 19 Jul 2011, 08:05
Post #347


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




cand?


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 19 Jul 2011, 08:07
Post #348


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




În visele lui umede.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coco
post 28 Oct 2011, 12:31
Post #349


Membru


Group: Members
Posts: 165
Joined: 17 May 06




Am sunat acum mai bine de o saptamana la *222 ca sa cer negocierea unui nou contract caci actualul se apropie de sfarsit mai sunt 38 de zile (sunt 9 numere pe contract + 1 modem de date), dar mi-au zis ca au foarte multe solicitari si ma vor suna ei.
Pana acum nu au dat nici un semn de viata si as dori sa trimit o cerere de reziliere in care sa le spun ca daca nu ajungem la o intelegere nu mai doresc prelungirea contractului dupa trecerea celor 38 de zile. Ce se intampla daca nu mai prelungesc contractul, se pierd numerele sau trec pe cartele prepay?


This post has been edited by coco: 28 Oct 2011, 12:33


--------------------
Megane 1.9 dci Octavia 2.0 tdi Fiesta 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 28 Oct 2011, 12:33
Post #350


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Ceri sa fie trecute pe prepay, sau, cel mai bine, te duci din timp la competitie, sa dea si aia ceva ca portezi la ei 10 abonamente wink.gif


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 28 Oct 2011, 12:34
Post #351


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




numerele se pierd - daca vrei sa pastrezi numerele cere trecerea lor pe prepay apoi daca nu sar cu oferta generoasa mergi la concurenta specificand ca e vb de 10 numere si apoi portezi - bafta


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coco
post 28 Oct 2011, 12:38
Post #352


Membru


Group: Members
Posts: 165
Joined: 17 May 06




Nu ma duc la competitie decat in ultima instanta, vreau doar sa ii pun pe astia de la Vodafone in miscare un pic.


--------------------
Megane 1.9 dci Octavia 2.0 tdi Fiesta 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 28 Oct 2011, 12:44
Post #353


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




fa cerere sa treci pe prepay si or sa te sune imediat...


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrK
post 31 Oct 2011, 17:33
Post #354


Lapins Creed Assassin


Group: Members
Posts: 2.132
Joined: 5 January 07
From: From: From:




1. Termenul de raspuns in situatii de re-negociere mai ales la abonamente mai multe este de 10 zile lucratoare. Nu voi sta sa explic de ce exista acest timp de asteptare. - din ce vad eu inca nu a trecut timpul
2. Daca tie iti expira termenul cu care ai stabilit o intelegere cu Vodafone, abonamentul (abonamentele) se vor prelungi automat in fiecare luna fara ca tu sa mai ai olbigativitatea de a plati vreo suma daca vrei sa renunti definitiv la numere.
3. Daca doresti sa treci pe cartela, toate beneficiile de pana acum se pierd. Aici vorbim de vechimea in retea si punctele acumulate.

Chestiile astea gen "spune-le ca pleci la orange / vrei sa treci pe cartela" sunt lucruri destul de josnice. Sunt lucruri care poti sa le spui sa sa nu faca diferenta. Depinde foarte mult de cine te asculta / cine iti citeste e-mailul.
Daca te deranjeaza asa rau ca nu s-au miscat cum ai fi vrut tu, poti sa dai un e-mail la persoane.fizice_ro@vodafone.com sau persoane.juridice_ro@vodafone.com (in functie de nevoile tale) si ai sanse sa treci peste operatorii *222.

Good luck.

This post has been edited by DrK: 31 Oct 2011, 17:37


--------------------
Sedan Negru 2015
Bunul simt nu creste in pom.
Veni Vidi Discepto Exsecror Cesso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coco
post 3 Nov 2011, 15:14
Post #355


Membru


Group: Members
Posts: 165
Joined: 17 May 06




In cele din urma mi-au alocat o persoana cu care sa negociez un alt abonament dar fix dupa ce i-am sunat in a 10-a zi. Oricum este o bataie de joc renegocierea tu ii rogi sa iti raspunda la ceva, ei iti raspund la altceva si cand vor ei, iti promit ca raspund a doua zi in scris sau ca te suna si nu se intampla. Daca nu avem multe cunostinte in vodafone eram de mult plecat de la ei. La orange am sunat si in 30 de min am primit oferta completa. Inca ma mai lupt cu Vodafone sa vedem ce iese.


--------------------
Megane 1.9 dci Octavia 2.0 tdi Fiesta 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 27 Nov 2011, 19:02
Post #356


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Ca sa vezi ... acu vreun an si ceva erau opariti tare astia de la vodafone, cum puneai piciorul in vreun rahat de magazin cu sigla rosie de-o schioapa cum te lua din prag - ia abonamentu' neamule, haoleu mancatiash abonamentu e bun de ce nu iti faci abonamentu' iti dam si minute si semeseuri si memeseuri ... cand le raspundeam idiotilor - ca sa-mi tin costurile sub control, faceau o fata ofuscata si se suparau ca iete al dreacului mujic nu se lasa pagubit. Ce sa-i faci boul se leaga de coarne si omul de iscalitura.
Deci am o cartela de vodafone pe care o incarc lunar cu 5 euro. De fiecare data cind ma duc sa o incarc ma ia in primire tipa de la vodafone: ca nu vreau un telefon nou? nu, raspuns. are ea o oferta misto cu minute incluse. nu ma intereseaza zic. e o oferta cu internet gratis. nu intru pe net ii spun. dar ce va trebuie atitea minute la cartela, pun pariu ca nu le vorbiti pe toate, nu se lasa ea. ba da zic, vorbesc fix o mie de minute lunar. dar totusi... mai insista ea. uite ce e, ii zic, am venit sa imi incarci cartela cu 5 euro, vrei sau ma duc in alta parte? 27 de lei, miorlaie ea ofuscata ...

Renuntati la abonamente cei care puteti si treceti pe cartela. Ca idee generala, e mult mai ok sa-ti iei telefon la liber si nu cu abonament. Reducerea aceea pe care o primesti la telefon cand il cumperi si faci abonament e o iluzie. De fapt tu platesti mult mai mult in timp. Pe asta se bazeaza si ei, de aceea dau reduceri la telefoane la contract.


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 28 Nov 2011, 00:41
Post #357


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




platesti mult mai mult, dar nu folosesti abonamentul ala?! normal, daca tu iti iei abonament doar ca sa ai un tel mai ieftin, atunci e o mare teapa.


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 28 Nov 2011, 19:59
Post #358


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Cum bre 1000 de minute cu 5 heuroi? Ca eu am 3000 de minute / sms in retea, 75 de min / sms nationale si 150 de mega de net (pt ca m-am inscris in vomafone pt tineri), tot pt 5 heuro.

PS: ca sa iti faci abonament doar pt telefon este cea mai mare porcarie posibila. Pai un telefon decent, la un "pret mic" pleaca cu un abonament de ~18-20 de euro lunar. Te obliga sa cotizezi 2 ani, deci 20*24, deci dai cam 500 de euro... nu prea merita, nu? icon_mrgreen.gif

This post has been edited by Iulikk: 28 Nov 2011, 20:04


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 28 Nov 2011, 20:43
Post #359


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Am o intrebare, ce s-ar putea intampla daca pur si simplu arunc simul de vodafone si nu mai platesc abonamentul? Abonament la care am cerut indreptatit sa renunt, dar cica nu se poate pentru ca, chipurile sunt obligat 2 ani de acum inainte in urma unui acord verbal de schimbare abonement, despre care ca prin minune nu-mi amintesc absolut nimic, sau sa fi facut asa ceva wacko.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexTM
post 28 Nov 2011, 20:48
Post #360





Group: Members
Posts: 8
Joined: 19 August 11
From: Bucuresti




mentalitate de roman....


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
20 Pages « < 10 11 12 13 14 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 19:19
Forum Renault