DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Vreau Calibra, conditii inmatriculare

randomm
post 4 Jan 2007, 18:21
Post #1


Ex Dacia owner


Group: Members
Posts: 216
Joined: 27 June 06
From: Iasi




Ma bate gandul sa imi iau un Opel Calibra din 93 din Germania. Am auzit un zvon conform caruia daca primesti masina donatie, nu se mai plateste acea taxa imensa de inmatriculare. Stie cineva exact despre ce e vorba? Daca faza cu donatia e doar un zvon, stie cineva care sunt la ora actuala conditiile in care pot circula pe teritoriul Romaniei cu o masina cu numere de Italia si ce taxe trebuiesc platite?


--------------------
Opel Astra G 2000 - BT-03-TBF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 4 Jan 2007, 19:24
Post #2


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




E doar un zvon. Taxa se plateste, si la Calibra ala e destul de mare, peste 5000 euro, eventual doar daca circuli cu ea inmatriculata afara...de conditii poate ne lumineaza cineva ca si eu sunt curios...


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
randomm
post 4 Jan 2007, 19:34
Post #3


Ex Dacia owner


Group: Members
Posts: 216
Joined: 27 June 06
From: Iasi




Ma intreb oare cat va trece pana i se va pune si Romaniei in vedere ca taxa impusa la inmatriculare e abuziva si impiedica buna circulatie a bunurilor pe teritoriul UE? Pana atunci daca ma poate cineva lamuri care sunt conditiile in care pot circula pe teritoriul Romaniei cu numere de Italia ...... nu ezitati. Chiar imi doresc masina asta.


--------------------
Opel Astra G 2000 - BT-03-TBF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucian_v
post 5 Jan 2007, 13:52
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 543
Joined: 13 December 03
From: Bucuresti




pai cred ca atata timp cat masina e inmatriculata legal in alta tara din ue si are platite la zi taxele si asigurarile nu te impiedica nimeni sa circuli cu ea in europa.....
cred, nu sunt informat sad.gif


--------------------
--- --- --- - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ageana
post 5 Jan 2007, 14:53
Post #5


->


Group: Members
Posts: 1.885
Joined: 9 September 06




Si pe mine ma bate gandul sa fac aceeasi chestie: sa iau o masina SH d-afara si sa o tin inmatriculata acolo, pe numele unui prieten.
Singura problema e ca taxele din E.U. sunt destul de mari, plus ca trebuie sa ma duc din 2 in 2 ani cu ea acolo (dar asta nu e o problema avand in vedere suma economisita).


--------------------
Ideal Pro Rider 2009
Percussive maintenance engineer.
Turkish rhombus owner.
Dezmembrez Ferrari Enzo 2003, motor bun, nu papă ulei.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
randomm
post 5 Jan 2007, 15:40
Post #6


Ex Dacia owner


Group: Members
Posts: 216
Joined: 27 June 06
From: Iasi




QUOTE(ageana @ 5 Jan 2007, 14:53)
Si pe mine ma bate gandul sa fac aceeasi chestie: sa iau o masina SH d-afara si sa o tin inmatriculata acolo, pe numele unui prieten.
Singura problema e ca taxele din E.U. sunt destul de mari, plus ca trebuie sa ma duc din 2 in 2 ani cu ea acolo (dar asta nu e o problema avand in vedere suma economisita).
*


Fix asta voiam sa stiu, care sunt acele taxe care trebuiesc platite? Daca platind acele taxe timp de 5 ani ies la jumatate din cat m-ar costa inmatricularea in Romania, ma declar multumit. Deci stie cineva care sunt taxele care trebuiesc platite pt o masina cu motor de 2L, non-euro, din 1993, pentru a circula pe teritoriul UE?

LE: Tocmai am vorbit cu un prieten stabilit de multi ani in Italia. Pentru o masina cu motor de 1998 cmc ar trebui sa platesc in primul an aproximativ 2500 euro. 1600 asigurarea, restul pana la 2500 reprezentand alte taxe care se platesc. Valoarea asigurarii scade de la an la an, daca nu am incidente cu masina. Oricum la ce sume mi-a spus, am ajuns la concluzia ca nu se merita nici aceasta varianta. Asa cum mi-a recomandat prietenul meu.... pazienza. Si el e de parere ca nu i se va permite Romaniei sa pastreze taxa abuziva pentru prima inmatriculare. Sa dea domnu sa se scoata cat mai repede sa imi pot lua si eu jucarie noua. Daca nu mai are altcineva solutii prin care sa pot aduce in tara o masina fara sa trebuiasca sa imi vand un rinichi, topicul se poate inchide. Deocamdata consider ca m-am lamurit.

This post has been edited by randomm: 5 Jan 2007, 20:45


--------------------
Opel Astra G 2000 - BT-03-TBF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pecah
post 10 Feb 2007, 18:56
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 12 May 04
From: onesti/bacau




eu propun sa stringem voturi impotriva acestei taxe (taxa suprimarii viselui romanului sarac) pentru ca mam saturat de acesti martalogi care ne guverneaza si ca re castig cel putin 3-5000 de euro pe luna si isi permit sa-si cumpere o mashina euro 11 oricand,iar eu cu un sal de 7 mil ma gindesc cum sa fac (credite , soseta etc) sa-mi iau si eu o pisicutza de 2 kile.
CE ZICETI FACEM SAU NU O TREABA SUNTEM UNITI CA ROMANII SAU NU.
fara comentarii aiurea


--------------------
dodge charger dacia 1300 - BC-17-YRA
Passat V6 TDI (stiu, stiu!!!)
Only American V8 Muscle Car
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd September 2024 - 06:07
Forum Renault