DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Nu merge MCV pe zapada si gheata?

hash
post 29 Jan 2007, 17:53
Post #31


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Si loganul meu a venit incaltat cu Michelin Energy dar habar n-am cum se comporta pe zapada pentru ca sunt .. in pod. Pe masina am pus Dunlop Winter Sport. Mai uitati ca masina are si frana de serviciu si condusul o sa fie o placere wink.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 29 Jan 2007, 18:29
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.596
Joined: 18 September 05
From: Internet




a mea are continental si nici nu am apucat sa testez zapada.
a apucat careva cu continentalul din fabrica sa se dea cu loganu in zapada?


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PanDa
post 31 Jan 2007, 10:58
Post #33


Membru in rezerva


Group: Members
Posts: 163
Joined: 18 December 03
From: Bucuresti




Io am trecut la sava eskimo si au mers excelent pe dealu de la cioplea acoperit de zapada. Stiu din experientele cu Niva ca indiferent de ce tractiune sau sisteme electronice ai pe masina, cauciucurile fac diferenta. Din pacate am avut nevoie de cauciucuri de iarna doar 2 zile de cand am luat-o si sunt convins ca daca aveam cauciucuri de vara nu era acum DumBo in service.
Cauciucurile de iarna sunt la fel de penibile pe asfalt cum sunt cele de vara pe zapada. La cum e clima acum nu prea se mai merita sa dai banii pe cauciucuri de iarna. Cred ca cel mult intermediare sunt ok (+lanturi cand e cazul). Oricum aveti grija cei cu cauciucuri de iarna pe asfalt (distanta de franare creste la greu..intra abs-ul mai repede...)
Bafta


--------------------
LADA Niva 4X4 2004 - B 70 PND
DSN B13TTY (the Tweetee)
MCV 16V B74PND (DumBo)
Decat sa-i calci mai bine-i sperii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypher4laguna
post 31 Jan 2007, 13:30
Post #34


Honda Driver


Group: Members
Posts: 931
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




PanDa, sunt de acord ca distanta de franare iarna e mai lunga ca vara (fiindca iarna nu-i ca vara) dar sa zici ca daca acum la 5 grade celsius cauciucul transformat in plastic de pe rotile de vara patineaza mai putin ca acele de pe o anvelopa de iarna (care intr-adevar e moale si favorizeaza la masinile FARA ABS blocarea rotilor la frane bruste) e un non-adevar (ca sa nu zic altfel).

Daca te uiti la teste de anvelope de iarna diferentele la franarea pe uscat sunt foarte mari de la producator la altul. Nu contest ca nu ar fi bune Eskimo pe zapada, dar cred ca aici e diferennta intre o anvelopa premium (Michelin Alpin, Dunlop M3, Goodyear UG7) si cele medii sau resapate.

P.S. Condoleante pt. DumBo. S-a dus prea tanar (in service)! smile.gif

Later Edit: http://www.adac.de/Tests/Reifentests/Winte...urcePageID=8979

Eskimo sunt singurele cu calificativul "recomandabil" din categoria anvelopelor ieftine, dar au cea mai slaba nota la rezistenta la rulare din testul ADAC.

This post has been edited by Cypher4laguna: 31 Jan 2007, 13:42


--------------------
Honda Civic & Jazz ex-'06 Logan Laureate 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cbogdy
post 31 Jan 2007, 14:12
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 23 January 06




100% de acord cu Cypher4laguna.
Eu am Firestone WhinterHawk pentru sezonul de iarna.
Sunt bunicele, dar nu exceleaza.
Cand le termin, peste 1-2 ani, o sa incerc niste Dunlop sa vedem cum se prezinta.
Stiti ceva de Barum, cele de iarna, Polaris? Sunt ok? Ca le tot vad in oferte la Metro.

Numai bine!


--------------------
Dacia Logan 2006-1.5DCi65Cp berlina, 2009-1.5DCi85Cp MCV - HD***** tot HD*****
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
menta
post 4 Feb 2007, 23:16
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 26 February 06
From: Bucuresti




Aventuri la bran cu MCV incaltat cu debica passio.......ieri seara ... noapte chiar am urcat din bran in simon la mama cozonacilor......m-am oprit ca isi plimba unu turma pe acolo si nu a mai plecat ... noroc ca eram 4 vlajgani in masina .....la coborare......nu stiu cum am incaput pe langa un camion care urca pt ca nici cu frana de motor nu am reusit sa o opresc......iar drumul nu era suficient de lat sa trecem lejer.....pasagerii au avut ceva emotii..... oricum.... inconstient sau nu.... am plecat azi de dimineata de la bran ... rajnov predeal... bucuresti....coborarea de la paraul rece a fost la fel de palpitanta ca si cea de la simon.....maine ma duc sa incalt masina de iarna ca nu mai tine.....


--------------------
Dacia Logan Papuc / Kia ceed SW / Megane Grandtour 2008/2008/2006 - B - 38/90/909 - WWK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudino
post 5 Feb 2007, 00:21
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 4 February 07




QUOTE(menta @ 5 Feb 2007, 00:16)
Aventuri la bran cu MCV incaltat cu debica passio.......ieri seara ... noapte chiar am urcat din bran in simon la mama cozonacilor......m-am oprit ca isi plimba unu turma pe acolo si nu a mai plecat ... noroc ca eram 4 vlajgani in masina .....la coborare......nu stiu cum am  incaput pe langa un camion care urca  pt ca  nici cu frana de motor nu am reusit sa o opresc......iar drumul nu era suficient de lat sa trecem lejer.....pasagerii au avut ceva emotii..... oricum.... inconstient sau nu.... am plecat azi de dimineata de la bran ... rajnov predeal... bucuresti....coborarea de la paraul rece a fost la fel de palpitanta ca si cea de la simon.....maine ma duc sa incalt masina de iarna ca nu mai tine.....
*


Salut. Cu anvelopele alea te cred si yo ca ai dat palpitatii pasagerilor. Din cate stiu eu pasio sunt de ploaie nici de cum de zapada. E bine ca nu ai avut niciun eveniment.
Numai bine


--------------------
Dacia Logan 2005: Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RS/STI
post 5 Feb 2007, 08:57
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 2 February 07




Eu chiar nu inteleg.......e normal sa nu iti mearga masina pe zapada cu anvelope de vara....si invers....adica anvelope de iarna vara, sunt varza, se mareste distanta de franere considerabil. Nu vad legatura intre modelul de masina si faptul ca nu merge pe zapada cu anvelope de vara....


--------------------
Dacia Logan 2006 - dreptunghiular
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
HapleaSRL
post 5 Feb 2007, 09:49
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 10 March 06




Legatura e ca cu alt tip de masina, mergeau cat de cat wink.gif


--------------------
- - - -
Multumescu-ti Tie Doamne, am mancat si iar mi-e foame!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RS/STI
post 5 Feb 2007, 10:45
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 2 February 07




Aveau acelas tip de anvelope? Cele allsezon merg cat de cat pe zapada mult mai bine decat unele de vara normale......acum nu cred ca era acelas tip de anvelopa pe daua masini diferite si ca una mergea net superior..


--------------------
Dacia Logan 2006 - dreptunghiular
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
menta
post 6 Feb 2007, 21:28
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 26 February 06
From: Bucuresti




Cu dacia berlina a tatei incaltata tot cu passio am mers de la brasov la sibiu fara probleme acum 3 ani in iarna pe o superninsoare. Oricum nu aveam pretentii ca passio sa aiba aderenta pe zapada......am plecat la drum sperand ca nu va ninge....constient ca sunt incaltat de vara.....


--------------------
Dacia Logan Papuc / Kia ceed SW / Megane Grandtour 2008/2008/2006 - B - 38/90/909 - WWK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PanDa
post 13 Feb 2007, 22:59
Post #42


Membru in rezerva


Group: Members
Posts: 163
Joined: 18 December 03
From: Bucuresti




[quote=Cypher4laguna,31 Jan 2007, 15:30]
PanDa, sunt de acord ca distanta de franare iarna e mai lunga ca vara (fiindca iarna nu-i ca vara) dar sa zici ca daca acum la 5 grade celsius cauciucul transformat in plastic de pe rotile de vara patineaza mai putin ca acele de pe o anvelopa de iarna (care intr-adevar e moale si favorizeaza la masinile FARA ABS blocarea rotilor la frane bruste) e un non-adevar (ca sa nu zic altfel).

ce vreau sa spun e ca (nefacand nici un test in nici un laborator) este ca (dupa parerea mea) viteza la momentul impactului ar fi fost mai mica (in stuatia respectiva) daca:

1. aveam anvelopele de vara (vorbesc de cele standard nu de cine stie ce etaloane in materie)
2. nu aveam abs si tarsiam rotile.

sau amandoua

Dupa ce il iau din service o sa fac niste teste (pe bancuri omolagate rar) cu si fara abs. Cred ca este inutil si periculos la viteze mici (circulatie de oras). Ma gandesc sa-l folosesc doar in afara de la 80km/h in sus.parerea mea.

P.S. Condoleante pt. DumBo. S-a dus prea tanar (in service)! smile.gif

mersi. te chem la priveghi


--------------------
LADA Niva 4X4 2004 - B 70 PND
DSN B13TTY (the Tweetee)
MCV 16V B74PND (DumBo)
Decat sa-i calci mai bine-i sperii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RS/STI
post 14 Feb 2007, 08:18
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 2 February 07




Franarea cu ABS este mult mai eficienta de cat fara.....cu o singura exeptie !!!!!! Pe zapada !!!! Acelas tip de autoturisme cu acelas tip de anvelope, cu aceeasi greutate, una cu ABS una fara, pe zapada cea fara abs o sa se opresca mai repede !!! Surprinzator nu?
O sa se opresca ma repede deoarece in cazul franarii fara ABS in fata rotii se aduna zapada ceeace creeaza o rezistenta la inaintare . La auto cu ABS roata trece peste zapada din fata rotii ( ma refer la zapada care se aduna in fata rotii cum de aduna in fata unei lame pa sosea dar nu la marimea aia smile.gif )


--------------------
Dacia Logan 2006 - dreptunghiular
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 14 Feb 2007, 11:03
Post #44


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Nu zic nu ca pe zapada creste poate chiar mult distanta de franare. Dar stau si ma crucesc cate tampenii puteti scoate pe aici. Auzi....ca pui ABS doar afara la >80km/h. Pai ma omule, acum 2 saptamani am urcat la Borsa (MM) si era plin de zapada, dar asta nu m-a impiedicat sa am viteza medie vreo 40-50 la ora. Puteam frana, intra ABS, masina statea pe drum, nu aveam probleme, puteam efectua viraje care fara ABS ar fi fost problematice. De asemenea cu 200metri inainte de sosire, un catelus micut de vreo 2-3 luni s-a gandit sa traverseze strada fix in fata mea, un drum inclinat la dreapta si pliiiin de zapada. Intradevar, masina a franat tare greu, dar cum eu m-am lipit in pedala de frana, masina a franat, si-a pastrat traiectoria si nu am zburat in marginea din dreapta a soselei cum s-ar fi intamplat daca nu aveam ABS.

P.S. Catelusul a scapat. Colegul de servici care era in fata mea a vazut tot si mi-a spus ca masina s-a oprit cu spoileru deasupra catelului, iar catelul a ales sa se plimbe pe sub masina, iesind de sub ea imediat dupa roata dreapta fata. biggrin.gif

Mai lasati-o moale cu datul (pardon....aruncatul) asta cu parerea. Stiu ca sunteti romani, dar totusi.....lasati-o mai moale.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LC_TM
post 14 Feb 2007, 11:26
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 269
Joined: 27 September 06




QUOTE(Cypher4laguna @ 27 Jan 2007, 19:10)
Banuiesti corect. Nu pune Dacia din fabrica Michelin Alpin. Daca nu ma insel sunt cele mai scumpe...
*



Energy-urile mele sunt "All Season",am prins ceva zapada anul trecut prin decembrie si gumele se comporta bine,n-am avut probleme deosebite,ok n-am urcat la fel de bine cum a urcat un golf 4 TDI cu gume de iarna(la manevre de parcare in rampa),dar se comporta rezonabil.

P.S.Stiu ca nu e MCV.

This post has been edited by LC_TM: 14 Feb 2007, 11:28


--------------------
Nissan/ex. Dacia Terrano II 2.7TDi/Logan 2004/2005 Ambition 1.6MPI - TM-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypher4laguna
post 14 Feb 2007, 15:30
Post #46


Honda Driver


Group: Members
Posts: 931
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




Michelin Energy sunt de vara 100%.

http://www.michelin.de/de/front/affich.jsp...=20060301144421 (vezi casuta din test: sommerreifen test)

spre deosebire de Alpin (sau Pilot Alpin)

http://www.michelin.de/de/front/affich.jsp...=20060301184359

Diferenta e la compozitia chimica a cauciucului si la lamelele fine pentru zapada care pe Energy lipsesc cu desavarsire, dar se regasesc pe pneurile all-season (in poza Dunlop M2). Atasez poze sa vedeti diferentele:





Attached thumbnail(s)
Energy_bleu.jpg ( Size: 77.14k ) Number of downloads: 115
alpin3_bleu.jpg ( Size: 58.11k ) Number of downloads: 118
du_grandtrek_wt_m2_1000.jpg ( Size: 115.91k ) Number of downloads: 119


--------------------
Honda Civic & Jazz ex-'06 Logan Laureate 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PanDa
post 14 Feb 2007, 16:20
Post #47


Membru in rezerva


Group: Members
Posts: 163
Joined: 18 December 03
From: Bucuresti




Mai lasati-o moale cu datul (pardon....aruncatul) asta cu parerea. Stiu ca sunteti romani, dar totusi.....lasati-o mai moale.
*

[/quote]

Stiu ca cei din cluj se cred un pic mai destepti decat ceilalti romani dar repet (parerea mea) fara ABS distanta de franare scadea IN ACEA SITUATIE despre care vorbeam eu (cu toate rotile pe sinele de tramvai). Daca patrupedul era la 150m il faceai piftie deci nu stiu ce vrei sa demostrezi cu pilda ta. la viraje te poate ajuta ESP-ul sau un alt sistem de control al tractiunii (poate loganurile vandute la cluj au asa ceva dar aici jos la mitici nu au) si nu ABS-ul.
In ceea ce priveste cauciucurile iar (parerea mea) Debica Passion-urile standard de vara se comporta mai bine decat Sava Eskimo pe asfalt uscat sau umed chiar si la 5-10 grade C. Nu ma intereseaza testele facute in nusce laboratoare pentru ca nu incerc sa vand nimic. Va spun doar (sau arunc cu parerea) despre cum am simtit personal o anumita masina in anumite conditii limita.
bafta

This post has been edited by PanDa: 14 Feb 2007, 16:25


--------------------
LADA Niva 4X4 2004 - B 70 PND
DSN B13TTY (the Tweetee)
MCV 16V B74PND (DumBo)
Decat sa-i calci mai bine-i sperii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 14 Feb 2007, 16:30
Post #48


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Panda

Iao mai moale. Eu ti-am descris doar un weekend al meu....PE ZAPADA, weekend in care ABS-ul a lucrat din greu. Si nu m-a stresat deloc. Posibil sa creasca distanta de franare, posibil ca in cazuri cum a fost a tau sa fi fost mai bine fara ABS, dar astea sunt cazuri izolate, ca nu mai zic cazuri ideale. De ce ideale? Revin la faza cu catelusul. M-am lipit in frana ca respectivul catelus a inceput sa traverseze drumul imediat dupa ce colegul meu trecuse de el (remember? am amintit de un coleg care vazuse tot), mai greu sa merg impreuna cu un coleg, sa vada tot si sa fie la 150 metri....erau maxim 8 metri intre cele 2 masini. BUN....cum ziceam, am franat sa salvez patrupedul, dar sincer, cel putin eu n-am chef sa fac asa ceva in conditiile in care imi pun mie viata in pericol, sau integritatea masinii (o sa intelegi ce zic si de ce zic asa, cand vei iesi si tu din service). Daca nu aveam ABS, cine stie pe unde o lua masina (repet, drum inclinat la dreapta, + o usoara curba la stanga...dar usoara). Sunt constient ca fara ABS era posibil sa fi oprit o idee mai repede, dar nu asta este tot ce ma intereseaza, fiindca STIU ca fara ABS masina s-ar fi oprit la cu totul alte coordonate (si nu ma refer la alea la care s-ar fi oprit fara ABS). So....

Deci, am o rugaminte. Nu mai trageti concluzii asupra unor sisteme de siguranta bazandu-va pe cazuri izolate, sau chiar cazuri ideale....ca nu merg asa treburile pe lumea asta. Dar oricum, traim intr-o tara libera (cica) si poti sa iti scoti siguranta de la ABS, daca te crezi mai destept si crezi ca stii ce faci.

This post has been edited by driverx: 14 Feb 2007, 16:32


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tudormon
post 22 Mar 2007, 17:00
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 28 March 05




"De ce cele de iarna au aderenta mai proasta pe asfalt uscat, decat cele de vara?"

[ si s-a mai discutat ]

Ca idee, desi e cam off-topic, iata parerea mea despre cauciucuri.

Cauciucurile BUNE de iarna (vezi NOKIAN) au aderenta acceptabila si vara, dar se consuma foarte repede pe asfaltul care e peste 7 grade celsius (sau cat specifica producatorul)!!! Si ca idee, printre cele mai MOI compozitii de cauciuc sunt cele de ploaie, care trebuie sa se imbibe repede; fiind asa soft, s-ar putea sa aveti surpriza sa aiba aderenta pe uscat mai buna decat cauciucuri de vara cu pretentii medii.

Deci specializarea functioneaza mai "cu cantec" decat ar crede lumea la prima vedere (e.g. cauciucul pentru XYZ e cel mai bun pe XYZ iar in rest e varza) - circulati cu grija, incercati o frana de test cand nu e nimeni in spate ca sa vedeti cum tine un anume cauciuc si apoi veti intelege cum trebuie sa va purtati cu el (daca stiti a intelege, daca nu... doamne ajuta pt restul).

Si inca o completare pentru un coleg de aici.

"dar cum eu m-am lipit in pedala de frana, masina a franat, si-a pastrat traiectoria si nu am zburat in marginea din dreapta a soselei cum s-ar fi intamplat daca nu aveam ABS" {aici vine completarea} "si daca ma infigeam la fel in pedala de frana" {final completare}

This post has been edited by tudormon: 22 Mar 2007, 17:11


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 22 Mar 2007, 20:04
Post #50


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




QUOTE(Cypher4laguna @ 27 Jan 2007, 23:03)
E foarte probabil ca acum sa fie mai mare de 2,4. Verifica la o vulcanizare/benzinarie daca nu ai un barometru pt anvelope.
*



Aoooleooo ! radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypher4laguna
post 22 Mar 2007, 20:51
Post #51


Honda Driver


Group: Members
Posts: 931
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




Ok... mea culpa. Barometrul e pentru masurarea presiunii atmosferice, si nu in pneuri, dar cred ca lumea a inteles ideea de baza.

Scuze de offtopic dar am dreptul la replica!


--------------------
Honda Civic & Jazz ex-'06 Logan Laureate 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 22 Mar 2007, 21:36
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




QUOTE(tudormon @ 22 Mar 2007, 19:00)
Si ca idee, printre cele mai MOI compozitii de cauciuc sunt cele de ploaie, care trebuie sa se imbibe repede; fiind asa soft, s-ar putea sa aveti surpriza sa aiba aderenta pe uscat mai buna decat cauciucuri de vara cu pretentii medii.
*



ce se imbiba ??? cauciucul ??? blink.gif Poti sa explici mai pe larg ca eu nu inteleg


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 23 Mar 2007, 08:49
Post #53


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.519
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Probabil nu știe că anvelopele de ploaie sunt făcute să îndepărteze cât mai repede și cât mai multă apă dintre ele și asfalt, nu să se îmbibe cu apă...


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 22nd June 2024 - 09:46
Forum Renault