DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Accident la Coloneºti, Olt, provocat de un poliþist

argon
post 12 Mar 2007, 20:39
Post #31


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(Mirciulik @ 12 Mar 2007, 20:00)
sa nu uitam de viteza relativa. 90Km/h cat avea masina de pe contrasens + 100 si ceva cat avea cel care depasea ==>  sub 7 secunde....
*




blush.gif mi-a scapat acest mic amanunt.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 12 Mar 2007, 21:32
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Unii vor raspunde legal pentru ucidere din culpa!Altii sunt autori morali ai accidentului dar nu vor avea nici macar mustrari de constiinta pentru ca nu realizeza partea lor de vina.Nu mai confundati uciderea din:culpa/neglijenta cu uciderea cu premeditare.Daca il bati pe un individ si el are doi martori faci puscarie de la 1 la 5 ani obligatoriu,daca il calci cu masina eventual primesti un an doi si pe aia cu suspendare.Doar pentru faptul ca garcea e politist si mai e si sef in politie credeti ca trebuie neaparat sa ajunga la ocna,galera,parnaie?Ce i-a omorat pe aia cu cutitul in mana?Pe raniti i-a batut cu ranga?Dintre toti cei implicati in accident nu a lasat nimeni nimic de la el nici cat negru sub unghie.
Fiecare pasare pe limba ei piere!!!


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex_MiG-21
post 12 Mar 2007, 21:59
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 39
Joined: 9 December 06
From: Bacau




1. Politist cu solenta - depasire relativ neregulamentara;
2. Idiotul cu espero - sofer cu carnet luat pe spaga; daca vezi inconstientu' ca vrea sa depaseasca, il lasi...pe urma, daca poti si te tin buzunarele de amenzi, il depasesti (daca il mai prinzi);
3. Alt idiot, soferul cu solenza galbena, care circula cica regulamentar (cu 90 la ora blocat pe bord in momentul impactului) in localitate;
REZULTAT: cel pe care il stiti.
Din pacate, cand vezi asa ceva, iti dai seama ca selectia celor care iau carnete de conducere este prea permisiva si ca amenzile astea de care se plang toti sunt prea mici. Va spun eu ce meritam - niste politisti din Germania sau din orice alta tara civilizata care sa ne faca de rahat si sa ne lase fara carnet fara posibilitate de discutii, contestatii si alte alea... Si spun asta nefiind politist!


--------------------
Dacia1300 1979 Toyota Prius 2004 Executive Business edition - BC-03-DAU, BC-02-BLA
Daca pot, o fac eu - iese mai bine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 12 Mar 2007, 22:36
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Nu mai dati flashuri celui de pe contrasens care executa o manevra de depasire riscanta.
Nu rezolvati nimic cu flashurile, ci doar, daca e un bou la volan, o sa se sperie si o sa faca o gafa si mai mare.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Retype
post 12 Mar 2007, 22:46
Post #35


Himera


Group: Members
Posts: 223
Joined: 27 November 06
From: Bucuresti




politist vinovat clar.
Daca a depasit de ce a pus frana? sa mearga paralel cu el si sa ii zica vreo doua?
A fost un inconstient, un nesimtit, si la urma urmei un criminal!!!!

LA PUSHCARIE!!!


--------------------
Dacia Logan 2006/ Audi 6.0 quattro 2006/ Mio a701 cu MioMap
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
a4tech01
post 12 Mar 2007, 22:48
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 3 October 06




Toti cei 3 soferi au avut partea(particica) lor de vina;Inconstienta celor 2 soferi a depasit limitele!Desi incepator si m-am confruntat des cu astfel de situatii,si aproape de fiecare data cand ma depaseste cineva iau piciorul de pe acceleratie si ma dau in dreapta.De asemena cand vad ca unu vine pe contrasens intr-o depasire riscanta din reflex am apasat frana!Si am abia 1000 km condusi.Sunt chestii de bun simt,insa unii se cred asi si forteaza inotdeauna limitele.
Tot ar fi bine daca "smecherii" depasirilor , care depasesc in curba,pe pod si in varf de rampa(cel putin 2 dintre astea in acelasi timp) ar avea ceva de invatat din astfel de evenimente!Dobitocii vad ca merge o data,de 2 ori,...,de n ori si isi fac un obicei din asa ceva!!La astia le-as interzice dreptul de a conduce pe viata!
Ar trebui bagata o prevedere ca la 2 "ridicari" de carnet pentru depasire neregulamentara(in situatii extrem de riscante) sa se anuleze permisul,pentru ca daca recidiveaza,cel in cauza este un pericol public pe sosele!

Revenind la accidentul de fata,e apropae incredibil ce au facut cei 2 soferi care s-au depasit,deoarece:
1)politistul se angajeaza intr-o depasire extrem de riscanta,deci ignora clar codul rutier
2)cel cu espero daca a accelerat din nou a incalcat legea,sau daca nu a franat vazand ca vine masina din sens opus macar a incalcat conduita preventiva(bunul simt care va sa zica)
3)desteptul cu espero franeaza apoi exact cand nu trebuie,fapt ce a facut posibila pierderea controlului si ajungerea pe contrasens datorita desteptului de politist care l-a lovit din spate.Probabil asta e explicatia.Cand am auzit prima data despre accident(mi-a relatat cineva,nu vazusem la stiri),mi se parea imposibil ca cel care depaseste sa-l bage pe depasit pe contrasens.Uite ca se poate.Dar e nevoie de muuulta idiotenie/inconstienta cum vreti sa-i ziceti din partea ambilor soferi.

Un rol important l-a avut si lipsa de anticipare de care a dat dovada cel cu solenza galbena,care se pare ca avea ceva viteza(in localitate) si totusi nu a franat deloc!
Din cate se pare,urma o curba.Atunci cum de avea soferul solenzei galbene(dumnezeu sa-l ierte) 90 la ora daca tocmai iesise din curba probabil cu cateva sute de metri inainte??Asta daca intr-adevar avea 90 la ora(nu stiu daca ne putem lua dupa indicatia vitezometrului).Si de ce n-a atins frana?L-a luat valul?

This post has been edited by a4tech01: 12 Mar 2007, 23:24


--------------------
nu am ** **
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 12 Mar 2007, 22:49
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Eu absolut de fiecare data cand ma intalnesc cu vreun disperat care forteaza depasirea:DAU SEMNAL DREAPTA,FRANEZ SI TRAG PE DREPTA CAT POT DE MULT si nu-mi cad gradele de pe umeri,nu ma macina frustarile,nu astept semne de multumire si nu vreau decat sa-mi vad de cursa mea.


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur_dci
post 12 Mar 2007, 23:36
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 21 April 05




de acord cu tine "bulan"

numai ca intr-o zi am dat peste unul care s-a speriat de masina din fata exact in momentul in care eram stalp langa stalp...am franat ca sa-l las sa termine depasirea dar A FRANAT SI EL !
am avut noroc sa fie loc de manevra pe dreapta si nu aveam viteza, eram la iesirea din Fetesti catre Drajna: imediat dupa Rompetrol e linie dreapta de cateva sute de metri urmata de o curba
idiotul radea cand s-a terminat toata faza

mare vorba mi-a zis instructorul meu : "acum ca stim sa conducem mai trebuie sa invatam sa ne ferim de cei care nu stiu!"

scuze daca sunt off-topic


--------------------
Clio Bicorp 1.5dci 80cp extreme 2005
clio symbol fidji 2006 1.5dci 65cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 12 Mar 2007, 23:51
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(adi_ar @ 12 Mar 2007, 21:31)
............
QUOTE

3. Unul cu o Dacie 1310 cand am dat semnal s-a apucat sa accelereze, noroc ca nu venea nimic de pe contrasens; depasirea inceputa la 80 km/h s-a terminat la 120 ...

Adica i-ai dat "blituri" de la 20m cu faza lunga? Era si noapte cumva?
*




contrar parerii tale (ce rezulta din postul pe care l-am citat eu mai sus), depasirea nu se semnalizeaza cu "blituri" (aka flashuri sau schimbari rapide faza scurta-faza lunga, mai pe romaneste), ci cu ajutorul semnalizarii de schimbare a directiei (de obicei becul galben de pe partea stanga, intrucat pe acolo se efectueaza de obicei depasirile).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 12 Mar 2007, 23:59
Post #40


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




QUOTE
[...]sau daca nu a franat vazand ca vine masina din sens opus macar a incalcat conduita preventiva(bunul simt care va sa zica)

Fiind depasit avea toate motivele sa nu franeze pentru a nu periclita manevra de depasire a acelui disperat. Nu stiu daca ai patit vreodata sa te bagi la o depasire si sa vrei sa te razgandesti la care cel din dreapta franeaza si nu te poti replia si esti fortat sa depasesti pana la urma. Stii cum te trec sudorile pe spate si toate blasfemiile pe la gura la adresa desteptului care a franat?

Ideea e cand esti depasit, cel care depaseste sa fie in control, nu cel depasit !


QUOTE
3)desteptul cu espero franeaza apoi exact cand nu trebuie,fapt ce a facut posibila pierderea controlului si ajungerea pe contrasens datorita desteptului de politist care l-a lovit din spate. Probabil asta e explicatia. Cand am auzit prima data despre accident(mi-a relatat cineva,nu vazusem la stiri),mi se parea imposibil ca cel care depaseste sa-l bage pe depasit pe contrasens.Uite ca se poate.Dar e nevoie de muuulta idiotenie/inconstienta cum vreti sa-i ziceti din partea ambilor soferi.

Asta imi spune ca n-ai prea jucat jocuri cu masini la viata ta. Cand atingi spatele (fix spatele) din laterala cu o alta masina reactia imediata a masinii atinse e sa se rasuceasca, ceea ce a si facut. Iti recomand filme cu urmariri cu politisti sau un post de Reality TV seara in care sa vezi ce tehnica au politistii in a opri pe cei care gonesc pe autostrada (si iti zic eu ca e fix manevra la care ai fost martor in cazul de fata).


QUOTE
Un rol important l-a avut si lipsa de anticipare de care a dat dovada cel cu solenza galbena,care se pare ca avea ceva viteza(in localitate) si totusi nu a franat deloc!
Din cate se pare,urma o curba.Atunci cum de avea soferul solenzei galbene(dumnezeu sa-l ierte) 90 la ora daca tocmai iesise din curba probabil cu cateva sute de metri inainte??Asta daca intr-adevar avea 90 la ora(nu stiu daca ne putem lua dupa indicatia vitezometrului).Si de ce n-a atins frana?L-a luat valul?

Ai dreptate si nu prea... Pana la urma limita aia de viteza era pentru a creste timpii de reactie ai soferilor. Era clar cu viteza in afara limitei legale (in localitate am inteles cu 90 la ora, 30 peste limita legala = naspa) dar nu cred ca putea anticipa ce urmeaza sa se intample. Asta ar trebui doar sa ne dea de gandit. Ti se poate intampla si tie fara sa faci nimic special cand nu te astepti.


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 13 Mar 2007, 00:16
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Era mai simplu sa treaca toate 3 masinile pe sosea. La fel cum va complicati si acum, cu franari si cu tot felul de combinatii, asa se intampla si pe sosea.
Repet: aveau loc toate 3 masinile.

Din cauza fricii n-a trecut. Nu ca n-avea loc.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 13 Mar 2007, 00:46
Post #42


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Emit si eu o ipoteza (doar o ipoteza!) care n-a fost aruncata pana acum: Este oare posibil ca dapasitorul sa nu fi fost cu ochii pe drum, din motive de injuraturi, degete aratate pe geam si altele, la adresa depasitului? Si cand s-a trezit cu masina de pe contrasens in fata sa-si fi pierdut stapanirea si sa fi franat brusc si apoi se stie ce-a urmat?

Si eu sunt de parere ca masinile ar fi incaput toate trei lejer pe drum.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 13 Mar 2007, 01:30
Post #43


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Politistul e clar vinovat. A facut depasirea neregulamentar, si trebuia sa-si dea seama ca nu poate, sa franeze, sa intre in spatele acelei masini si apoi sa faca din nou depasirea in conditii favorabile. Nu am ce sa spun in apararea lui, vinovat 100%

DAR, se pare ca aici, fiind toti soferi, am fost mai intelegatori cu omul dar am auzit de aceasta stire si toti vorbesc de vinovat ca si cum ar fi cel mai rau criminal in serie. Eu il inteleg, pentru ca si eu am fost de multe ori in situatii 'limita' la depasiri. In ultimul timp pot sa ma laud ca am mers destul de regulamentar, mai ales de frica punctelor si suspendarii, dar mai fac si eu excese. Mi-e greu sa-l acuz de prea multe pe acest politist. Nu conteaza care ii e meseria, omul a incercat o depasire si a fost depasit clar de situatie, s-a panicat si din instinct a intrat in cel din dreapta. Nu stiu daca m-as baga in depasiri chiar ca el, si daca m-as baga as sti sa franez la timp si sa intru la loc, imi place sa cred asta cel putin, dar sunt convins ca asa ceva mi s-ar putea intampla si mie oricand, asa ca ganditi-va putin inainte de a-l judeca prea aspru.

Emil a fost martor la o depasire super periculoasa facuta de mine (facuta din prostie, nu din grandomanie, nu am estimat corect distanta) si va spun sincer ca daca as fi vazut eu pe altul facand ce am facut eu, l-as fi facut in toate felurile dar iata ca mi s-a intamplat si mie sa fac o cretinatate mare pe sosea.

Oricum, dpdv legal, nu avem obligatii, dar dpdv moral ar trebui sa lasam boii sa se duca. Inteleg sa te ambitionezi sa nu-l lasi pe unu sa te depaseasca in trafic, il lasi sa-si ia 'dumnezei' de la ceilalti si il inveti minte, desi nici acolo n-ar trebui sa-ti pui mintea, dar la asemenea viteze eu m-as fi dat pe banda din dreapta, as fi scos mana pe geam, i-as fi aratat un anumit deget si probabil as fi trait sa va povestesc la Coltul Suparatilor despre el. Asa, uite ce se intampla cand te pui cu prostul.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 13 Mar 2007, 08:03
Post #44


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Scuze pentru offtopic, dar poate ajuta!

QUOTE
Smiley
"... contrar parerii tale (ce rezulta din postul pe care l-am citat eu mai sus), depasirea nu se semnalizeaza cu "blituri" (aka flashuri sau schimbari rapide faza scurta-faza lunga, mai pe romaneste), ci cu ajutorul semnalizarii de schimbare a directiei (de obicei becul galben de pe partea stanga, intrucat pe acolo se efectueaza de obicei depasirile). "


N-am prea inteles la cine se refera afirmatia ta, eu am vrut sa fiu ironic!
Ca fost posesor de Dacie stiu ce inseamna, cu parbrizul aburit, oglinda ca vai de ea, noaptea, cu ochii inrositi de farurile formidabile ale propriei masini ... sa-ti blituie, toti cei care vor sa te depasasca (ca doar n-o sa stea in ... unei Dacii), in oglinzi de la 20-30m.
Este un obicei prost si nefolositor, mai ales noaptea, cand efectul blitului este maxim. Dealtfel este ilegal, se incadreaza in categoria "folosirea necorespunzatoare a luminilor" ... permis suspendat, puncte ... stiti voi, din pacate nu-i prea vede nimeni!
Reflexul este sa-i "bagi" si tu o lunga in oglinzi, sa vada si el cum este, dar atunci te asezi pe aceeasi clasa de intoleranta si in final puteti ajunge amandoi ... intr-o curba la Colonesti, Olt


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
a4tech01
post 13 Mar 2007, 09:41
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 3 October 06




QUOTE(DigitalScribe @ 13 Mar 2007, 00:59)
Fiind depasit avea toate motivele sa nu franeze pentru a nu periclita manevra de depasire a acelui disperat. Nu stiu daca ai patit vreodata sa te bagi la o depasire si sa vrei sa te razgandesti la care cel din dreapta franeaza si nu te poti replia si esti fortat sa depasesti pana la urma. Stii cum te trec sudorile pe spate si toate blasfemiile pe la gura la adresa desteptului care a franat?

Ideea e cand esti depasit, cel care depaseste sa fie in control, nu cel depasit !
Asta imi spune ca n-ai prea jucat jocuri cu masini la viata ta. Cand atingi spatele (fix spatele) din laterala cu o alta masina reactia imediata a masinii atinse e sa se rasuceasca, ceea ce a si facut. Iti recomand filme cu urmariri cu politisti sau un post de Reality TV seara in care sa vezi ce tehnica au politistii in a opri pe cei care gonesc pe autostrada (si iti zic eu ca e fix manevra la care ai fost martor in cazul de fata).
*



Tu vrei sa spui ca franand periclita manevra de depasire?Daca te uiti pe film,la un moment dat solenza politaiului e cu jumate de masina avans fata de espero.Ce e de facut in situatia asta?Franeaza ala care depaseste,desi are avans fata de masina depasita,ca sa se replieze in spate, sau dimpotriva franeaza depasitul,ca sa-i permita celui care depaseste sa-si termine manevra?
Daca franeaza cel ce executa depasirea,fiind deja mult in fata,vrand sa se replieze brusc,poate agata spatele celui depasit si il poate impinge pe contrasens,cum s-a si intamplat.In timp ce,daca frana cel cu espero,solenza incercand sa-si termine manevra ce putea sa-i faca?Doar o stergere laterala,cu consecinte mult mai putin grave!In nici un caz nu-l mai putea impinge pe contrasens!
Pentru mine e extrem de clar ce trebuia facut in situatia asta:trebuiau sa franeze si sa treaca pe cat posibil in dreapta atat desteptul cu espero cat si nefericitul ce vinea din sens opus.Avea politaiul loc suficient sa treaca si nu s-ar fi intamplat nimic!

Iar cel cu Solenza galbena,daca n-ar fi avut 90 la ora,ci 50(ca doar tocmai ce iesise din curba),eu zic ca avea tot timpul din lume sa franeze si chiar sa iasa cu o roata pe acostament(daca reducea viteza suficient de mult,avand in vedere ca era sant).
Normal ca la 90 la ora(sau cat o fi avut) n-a avut timp sa-si dea seama ce fac tampitii aia si sa ia masura potrivita.
Nu stiu,eu sunt incepator.Daca gresesc,va rog sa ma corectati.

This post has been edited by a4tech01: 13 Mar 2007, 09:50


--------------------
nu am ** **
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cossty
post 13 Mar 2007, 10:18
Post #46


Cossty


Group: Members
Posts: 112
Joined: 19 April 06
From: Ploiesti




Dumnezeu sa-i ierte!

Bine ar fi ca noi toti sa invatam din acest accident, care pot fi rezultatele unei depasiri cel putin riscante!
Fac naveta cu masina proprie zilnic intre Campina si Ploiesti si observ cel putin 10-15 soferi fara pic de bun simt fata de ceilalti participanti la trafic, fie ei soferi sau pietoni (o exprimare foaaaarta voalata pentru ca nu vreau acum sa incep sa injur sau sa dau exemple).

Dar pana ne vom civiliza noi ca natie va mai curge multa apa pe Dunare.

A si cu toate ca nici mie nu imi convine, intr-un fel ma bucur de faptul ca, in Ploiesti au inceput sa puna radarul ceva de speriat.


--------------------
Dacia Logan 2006 - PH-xx-FRG
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI (deocamdata multumit)
Opel Corsa D 1.2 enjoy + optionale (f. multumit)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai0070
post 13 Mar 2007, 10:27
Post #47


NOVA Gt , 1997


Group: Members
Posts: 2.752
Joined: 5 July 06
From: Bucuresti




Nici nu stiu ce sa zic ...pe drumul ala circum de cand ma stiu ... pana sa am carnet am facut drumul ala de sute de ori ... si acum cu masina mea la fel ... si asemenea accident nu am vazut ... nu pot sa cred ca s-a intimplat decat din ambitia de a depasi si din neatentie ... loc este destul pentru depasire ... dar nu il inteleg pe soferul depasit ... la un moment data a accelerat puternic ... tocmai ca sa nu fie depasit ...


--------------------
Dacia Nova LPG Benzina 1997 GT Rosu 1600cc - 1-B-5550
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 13 Mar 2007, 11:38
Post #48


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.482
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(adi_ar @ 12 Mar 2007, 21:31)

Adica i-ai dat "blituri" de la 20m cu faza lunga? Era si noapte cumva?
*



Eu unul stiu ca semnalizarea depasirii se face cu ajutorul manetei de semnalizare, nu cu comutatorul de faza lunga, cum procedeaza altii.
Dar cand vezi ca ala din spatele tau semnalizeaza nu te apuci sa accelerezi. E incredibil cati fac chestia asta, mai ales posesorii de Dacii mai vechi. Pe acelasi drum am depasit un Mercedes E-Klasse si un Porsche Cayenne. Nici unul nu si-a incordat muschii, desi aveau masini care puteau depasi orice vehicul care circula pe drumul ala. Oamenii nu cunosteau drumul, mergeau cu 90-100. Eu am facut drumul ala de zeci de ori, il cunosc ca pe buzunarul meu si in plus era aproape liber, asa ca am mers cu 110-120 unde am putut.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IONICA71
post 13 Mar 2007, 11:57
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 5 December 06




SALUTARE LUME.V-am citit parerile si va dau in parte dreptate. As vrea sa cred ca cel care a provocat accidentul v-a raspunde penal.Dar ,din pacate traiesc in Romania ,si nu mai cred in Mos Craciun. Acum vreo 2 ani ,prin august 2005, in fata mea,am asistat la un accident in direct. 2BMW trec in viteza ,ma depasesc, din urma lor un Ford, in dreptul meu derapeaza, imi taie fata , intra intr-un sant de scurgere betonat , ruleaza pe el cu partea dreapta, lovesc un podet , se rasuceste in aer si din el cade o femeie se loveste cu capul de podet si moare instant. Am oprit masina ,am sunat la 112 si am trecut la scos victimele,care mai erau in masina. Culmea, soferul iese pe geam lovit la piept ,dar salvat de airbeg, la fel si persoana din dreapta. iIn spate, o mama cu un copil de vreo 7 ani in brate. Vor muri mai tarziu in drum spre spital , dupa ce le trimisesem cu o masina iar pe drum s-au intalnit cu salvarile. Fetita fusese luata in brate de mama si strivita de banchetele din fata. Dupa sosirea organelor... cu tot tambalaul ( declaratii ,masuratori , martori....) am plecat ,dupa ce mi-am lasat adresa, nr. telefon unui politist. Dupa parerea mea ,eram singurul martor ocular, ar fi fost normal sa fiu cautat si ............etc. CULMEA NESIMTIRII-- dupa cateva luni aflu verdictul de la un amic politist-- FEMEIA DECEDATA CONDUCEA. Ce spuneti ?? Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul. Have a nice day.


--------------------
DACIA 1310 2000- INJECTIE - GL92EMP
Cainii mor de alergatura si prostii de grija altora !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 13 Mar 2007, 12:12
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Un pasager din Espero a recunoscut ca masina lor a accelerat spre finalul depasirii. Pare ca au decedat soferul din Solenza care venea din sensul opus si pasagerul din fata din Espero.

Sursa: http://www.libertatea.ro/index.php?section...tire&sid=174771

This post has been edited by thecagero: 13 Mar 2007, 12:13


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sinaxis
post 13 Mar 2007, 12:36
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 388
Joined: 30 March 04




Eu pe zi ce trece, cu toate ca ma straduiesc din rasputeri sa evit situatii riscante, sa am o conduita atenta si preventiva, sa-i ajut pe cei din trafic prin ingaduinta, sa-i tratez cu calm, am ajuns la concluzia ca numai Bunul Dumnezeu ma fereste de accidente.
Am scris la topicul "care soferi va enerveaza cel mai tare" ca de multe ori eu ma supar cel mai tare pe mine. Cand sunt obosit dupa multi Km parcursi devin nerabdator, distrat si fac gafe. Daca suntem sinceri ar trebui sa recunoastem cu totii ca nu suntem mama perfectiunii sau mici Schumacheri...
Chiar daca legea ii scapa, nu va (vor) scapa de chinul constiintei.

Multumesc lui Dumnezeu ca pana acum (am trecut demultisor de suta de mii de km) m-a ferit de evenimente majore.

This post has been edited by sinaxis: 13 Mar 2007, 13:58


--------------------
tohan stas 2012 full
"as fi de parere ca ar trebui interzisi copiii din locurile publice (...). Un sugar stie doar sa manince, sa se cufureasca si sa urle" by Marty
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Twister
post 13 Mar 2007, 12:47
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 281
Joined: 4 May 05




Gaborul poarta intreaga vina, el a initiat depasirea in loc nepermis, a lalait-o cand se afla in plin proces de depasire si apoi el a provocat accidentul. Sa lasam aiurelile ca a accelerat victima din Espero, ca Solenza galbena avea 90km/h, ca ploua in Arizona. Politistul poarta intreaga culpa. Un om cu nevasta si copii dupa el (Espero) nu se apuca sa creeze sicanari ce frizeaza teribilismul.
Daca va intrebati de ce Dumitru Bucur mergea paralel cu Espero, pe contrasens si nici nu-l depasea, dar nici nu renunta la manevra, am sa va spun eu de ce: pentru ca vb la tel.

This post has been edited by Twister: 13 Mar 2007, 12:48


--------------------
Dacia 1310L 1397cm³ 1994 - CT-01-...
Imi place munca: ma fascineaza. Pot sta sa o contemplu ore intregi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bujor Stefan
post 13 Mar 2007, 13:17
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 712
Joined: 17 March 06
From: Bucuresti




Se poate sa fi vorbit la telefon.
A accelerat pana cand s-a plafonat motorul in treapta respectiva, apoi au inceput ezitarile si greselile: i-o fi intrat limitarea, a vrut sa schimbe dar sa si franeze, sa se replieze... A iesit o varza din conducerea lui.


--------------------
Dacia Logan 2006 Ambition 1,6 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anamana
post 13 Mar 2007, 13:26
Post #54


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 2 September 05




QUOTE
Dumitru Bucur era preocupat sa-si indrepte aripa masinii ...
fapt confirmat si de patronul restaurantului care a surprins si pe camerele de supraveghere tot evenimentul


Pfoaiii... Asta era principala lui problema in clipa aceea!!! Nu pot sa cred!!! death.gif

Dupa parerea mea, e plauzibila teoria vorbitului la telefon si plafonarea motorului in treapta respectiva.


--------------------
xx ABC
Mircea cel Batran a fost inmormantat la Cozia impreuna cu umbra sa.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
modulsys
post 13 Mar 2007, 13:43
Post #55


Sofer cuminte


Group: Members
Posts: 192
Joined: 26 May 04
From: Brasov




Dintr-o mie de motive e vinovat individul ala, Dumitru Bucur , care mai e si cadru MAI.
Puscarie de la 10 ani in sus ar fi o pedeapsa binemeritata!

A inceput depasirea intr-o zona de repliere, nu a calculat corect spatiul de reincadrare pe banda, si multe alte greseli facute de acest individ.

M-as rezuma insa la fraza tipica pe care o folosesc ei: "cetateanul Bucur Dumitru a produs din culpa un accident de circulatie cu victime deoarece nu a adaptat viteza la conditiile de trafic si s-a angajat intr-o depasire neregulamentara."

Pentru ca, in fond si la urma urmei, orice depasire inceputa si neterminata urmata de accident se considera depasire neregulamentara.


--------------------
Ford Focus C-MAX 2004 1.6 TDCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 13 Mar 2007, 14:00
Post #56


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.482
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(Bujor Stefan @ 13 Mar 2007, 14:17)
Se poate sa fi vorbit la telefon.
A accelerat pana cand s-a plafonat motorul in treapta respectiva, apoi au inceput ezitarile si greselile: i-o fi intrat limitarea, a vrut sa schimbe dar sa si franeze, sa se replieze... A iesit o varza din conducerea lui.
*



Mai vad pe cate unii vorbind la telefon in timp ce conduc. Stau cu o mana pe volan, alta pe schimbator sau atarnand pe geam, telefonul strans intre ureche si umar.
Oare dobitocii astia nu au 15 lei pentru un handsfree? Ca majoritatea conduc masini de 15.000+ euro...


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anamana
post 13 Mar 2007, 14:19
Post #57


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 2 September 05




Or avea 15 lei pentru handsfree. Atata iese chiar si din cea mai jenanta spaga, dar NU ARE ROST sa-si cumpere asa ceva,
din moment ce niciun "coleg" nu-i va da puncte de fidelizare pentru vorbitul la telefon in timpul condusului.


--------------------
xx ABC
Mircea cel Batran a fost inmormantat la Cozia impreuna cu umbra sa.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 13 Mar 2007, 16:45
Post #58


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Tanara spune ca imediat dupa producerea accidentului Dumitru Bucur a coborat din masina si a inceput sa tipe la ei. ”Eram prinsa cu piciorul sub scaun si nu ma puteam misca. El tipa si ma intreba cine e soferul. "N-ati vazut ca ma grabeam? Trebuie sa ajung la Bucuresti sa-mi iau gradele. Cine e soferul?" s-a rastit Bucur. Eu i l-am aratat pe sofer, care era dat cu scaunul pe spate, fara cunostinta. Atunci, ne-a intors spatele si a plecat vorbind la telefon”.


Rudele lui Ionel Bica, care au ajuns la locul accidentului, spun ca Dumitru Bucur era preocupat sa-si indrepte aripa masinii si ca nu a bagat pe nimeni in seama. Mai mult, fapt confirmat si de patronul restaurantului care a surprins si pe camerele de supraveghere tot evenimentul, Dumitru Bucur a incercat sa-si stearga urmele. Familia lui Bica ar fi vrut sa-l vada pe Bucur venind in curtea lor sa-si ceara scuze si sa ofere ajutor victimelor. ”Sa dea Dumnezeu sa ajunga el sau familia lui asa cum sunt copiii familiei Bica, fara parinti si fara viitor”, a spus matusa lui Bica.


Mda...durerea de p... tipica politiei romane! mad.gif


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 13 Mar 2007, 16:47
Post #59


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(pastrama_stelistu @ 13 Mar 2007, 16:45)
...Rudele lui Ionel Bica, care au ajuns la locul accidentului, spun ca Dumitru Bucur era preocupat sa-si indrepte aripa masinii si ca nu a bagat pe nimeni in seama. Mai mult, fapt confirmat si de patronul restaurantului care a surprins si pe camerele de supraveghere tot evenimentul, Dumitru Bucur a incercat sa-si stearga urmele...
*

Si inregistrarea unde e? Ca la suparare lumea spune multe...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 13 Mar 2007, 20:19
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




Adevarul e ca, fara vreo intentie de a generaliza, conceptia politistilor, de toate gradele, este ca sunt mai presus de lege. Si nu numai ei, oricine are o functie cat de "rasarita" in aparatul de stat e frate cu Dumnezeu si te priveste de sus. Vorbitul la telefon la volan, opritul in zone unde este interzis, intratul in intersectie chiar si cind nu au prioritate, vorbitul de sus, toate acestea sunt numai expresia dispretului suveran pe care orice functionar public, de la politist comunitar la prim-ministru, il are la adresa cetatenilor. Nu stiu daca politistul implicat era sau nu in uniforma dar daca era reactia sa a fost probabil ceva de genul "da-te ma nu vezi ca sunt politist?". Ce e mai trist e ca mai mult ca sigur va scapa basma curata, doar traim in Romania.

This post has been edited by Garett: 13 Mar 2007, 20:20


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th June 2024 - 02:01
Forum Renault