DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Reglare instalatie gaz LOvato, Consum prea mare

Ovidiu20
post 24 Mar 2007, 23:59
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 19 February 07




Eu am o instalatie de gaz LOVATO si are 3 suruburi de reglaj dar nu stiu exact ce sunt fiecare pentru ce. Unu ii pe furtunul care duce la carburator ala stiu ca e pentru debi si consum si lam strans aproape de minim cat sa mearga motorul rotund. Dar mai am 2 suruburi pe pulverizatorul ala de gaz unde e si membrana aia. unu este sus din ala si unul este un pic mai jos si este din plastic. daca invart de ala de sus scade turatia motorului sau creste. Dar la surubul ala de jos invart degeaba ca nu se intampla nimica. Problema este ca este cam mare consumul. cu 15 litri de gaz am mers cam 100km. cine imi poate spune si mie cum sa reglez instalatia ca sa imi consume si mie mai putin?


--------------------
DACIA 1310 1993, 1.4 - TM O3 YVA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lunaticul
post 4 Jun 2008, 18:45
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 27 December 07
From: Iasi




M-ar interesa si pe mine cum se face reglajul la acest tip de instalatie. Multumesc


--------------------
Dacia 1310 L 1996
In orice situatie, ceea ce este cel mai dificil de facut, este, deobicei, ceea ce trebuie facut.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 4 Jun 2008, 22:35
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




exista un intreg topic destinat GPL -ului http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...indpost&p=75628


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lunaticul
post 5 Jun 2008, 07:24
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 27 December 07
From: Iasi




Am citit acel topic, dar ma gandeam ca instalatiile Lovato au anumite ,,clenciuri". Am reglat-o asa cum scria in acel topic si aveam un consum mixt de 12%(9,3% afara) wacko.gif . Am reusit sa o aduc la 9%, dar ma deranjeaza ca nu merge decat cu filtrul de aer partial obturat, iar motorul nu merge rotund. La ralanti cand am 900 rpm, cand am 1000rpm,cu alte cuvinte nu are un regim de functionare stabil (cred eu ca e din cauza obturarii traseului de aer).


--------------------
Dacia 1310 L 1996
In orice situatie, ceea ce este cel mai dificil de facut, este, deobicei, ceea ce trebuie facut.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
baranga
post 5 Jun 2008, 09:01
Post #5


...eu merg cu DACIA iar tu pe jos....


Group: Members
Posts: 888
Joined: 8 February 08
From: Slobozia- IALOMITA




surubul de care zici ca nu are nici un efect s-ar putea sa fie surubul de forta la care nu se umbla,decat daca pui instalatia pe o masina de o putere mai mare.sfatul meu e sa te duci la un service si le spui unde ai umblat ca daca nu le spui degeaba te duci.o sa fie si service-uri care nu o sa te primeasca din aceasta cauza unsure.gif


--------------------
Dacia Break 1999 - 1310CL - IL 03 HLE
mi-au sters reputatia;eu o aveam cea mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 5 Jun 2008, 10:31
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




QUOTE(Lunaticul @ 5 Jun 2008, 08:24)
Am citit acel topic, dar ma gandeam ca instalatiile Lovato au anumite ,,clenciuri". Am reglat-o asa cum scria in acel topic si aveam un consum mixt de 12%(9,3% afara)  wacko.gif . Am reusit sa o aduc la 9%, dar ma deranjeaza ca nu merge decat cu filtrul de aer partial obturat, iar motorul nu merge rotund. La ralanti cand am 900 rpm, cand am 1000rpm,cu alte cuvinte nu are un regim de functionare stabil (cred eu ca e din cauza obturarii traseului de aer).
*


pe mine nu ma deranjaza consumul atita timp cit pe gaz reusesc sa am putere mare la demaraj si sa nu ma rog de ea in depasiri ( eu am dat un pic mai mare debitul ) in oras am cam 12-13 iar in afara cam 8-9 mie mi se pare destul de convenabil


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 5 Jun 2008, 11:08
Post #7


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




incercati sa continuati discutia pe topicul indicat de bygy mai sus


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 19:39
Forum Renault