DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Firme de securitate pentru paza domiciliu, cu abonament?

Vlad Georgescu
post 16 Apr 2007, 15:34
Post #1


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Am inteles ca ar exista firme de securitate care pazesc domiciliul in felul urmator:

Le platesti lunar un abonament, ei instaleaza in casa alarme, iar daca intra hotii si declanseaza alarma, vin si intervin foarte repede.

M-ar interesa si pe mine o astfel de firma pentru paza unei case in Bucuresti.

Ce firma imi recomandati? Cit e abonamentul?

Multumesc.


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 16 Apr 2007, 15:47
Post #2


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Eu am la firma, platesc 1 euro / zi. Alarma ti-o cumperi tu (au si ei de-ale lor, dar sigur gasesti aceeasi alarma mai ieftina, eu am cumparat-o de la fostul chirias). Alarma e destul de simpla:
- are 4 zone de prezenta cu senzori de miscare
- are o urlatoare pe peretele exterior suficient de puternica incat sa trezeasca toti vecinii
- raporteaza prin telefon orice miscare - armare/dezarmare/alarma/avarie (nu e ton la telefon, nu e curent electric, s-a deconectat un senzor, etc...). Deci iti convine sa ai o linie telefonica ieftina si cu multe impulsuri incluse. La mine merge pe RDS foarte fericita.

N-am avut pana acum placerea sa vad in cat timp vin baietii care intai bat si dupa aia te intreaba de ce s-a declansat alarma, dar in caz ca nu intervin la timp platesc ei pagubele in valoare de un X maxim.

Daca te intereseaza, iti dau numele firmei pe PM.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 16 Apr 2007, 19:17
Post #3


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Totusi eu zic ca e mai buna alertarea dispeceratului prin radio sau GSM, ca hotii mai meseriasi intai taie linia telefonica sau cablul...
Trebuie sa mai vezi care e taxa pt. alarme false, la cei ce asigura interventia la firma noastra era cam 25 euro / alarma falsa.


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 16 Apr 2007, 19:20
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Dati, bre, si nume! Sa stim si noi ce firme sunt pe piata.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirciulik
post 16 Apr 2007, 20:52
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 11 March 06
From: Galati




In general firmele care instaleaza astfel de sisteme de alarma nu stiu..sau din motive pur practice nu instaleaza "tot ce poate" centrala de alarma.

In general clientii vor ceva ieftin si care sa mearga....

Abia cand o patesc prima data vor veni la tine si-ti vor cere ceva mai bun. Adaptoarele gsm sunt scumpe, tariful la un abonament e mare, dar se merita.

Multi spun de ce sa dau 2000 Ron pe un sistem de alarma...cand in metro au unul la 100 ron. Dar daca stai sa te gandesti ca numai calculatorul din casa ta face 2000 ron....eu zic ca e o investitie buna.

Firme sunt enorm de multe....problema e modul in care iti instaleaza sistemul...


--------------------
Dacia 1310 Break 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 16 Apr 2007, 22:38
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.599
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




sistem antiefractie :
1 centrala alarma Paradox(Canada) - 277.76
1 tastatura comanda LCD Paradox - 205.84
1 tastatura comanda LED Paradox - 133.92
1 senzor PIR Paradox PET immunity digital <40 kg - 91.76
1 senzor PIR Paradox Light - 39.68
1 suport senzor PIR - 4.96
1 contact magnetic - 14.88
1 senzor geam spart - 69.44
1 senzor fum(include soclu) - 76.88
1 senzor vibratii - 86.8
1 sirena interior cu flash 104dB - 34.72
1 sirena exterior cu flash si carcasa metalica - 96.72
1 modul cu 2 telecomenzi( functie de panica si armare/dezarmare) - 140
1 acumulator back-up 12v/7Ah - 29.76
1 rola cablu 6 fire(100 ml) - 94.24
1 pachet jgheab mascare(50 ml) - 80.6
consumabile(dibluri,suruburi etc) - gratuit
1 comunicator GSM(modem) pentru dublarea liniei telefonice - 870

ATENTIE! preturile sunt informative ! ca sa nu se creeze discutii inutile! asa poate sa isi faca doritorul o idee despre ce bani trebuie sa pregateasca pentru un sistem profesional si o monitorizare pe masura!

Cam astea ar fi preturile pentru un sistem de alarma recomandat de mine!
In functie de locatie se face un calcul si in maxim 48 de ore se demareaza lucrarea daca beneficiarul este de acord!
PRETURILE NU INCLUD T.V.A . Daca se doreste factura se adauga la preturile din lista 19%. Manopera pentru instalare este de 20% din valoarea echipamentelor.
Monitorizarea la firma la care lucrez(dispecerat 24 din 24, masini de interventie, totul autorizat si legal) variaza intre 130 si 250, cu 3 interventii gratuite!

PRETURILE NU CONTIN T.V.A SI SUNT EXPRIMATE IN "RON". Preturile pot varia in functie de cursul USD(calculate la 1 USD = 2.48 RON).
La cerere se poate face o configuratie cu un sistem wireless performant(mai putine gauri, mai putina mizerie, mai rapid)

Pentru detalii P.M sau mail(cele de la profil)

This post has been edited by sorin1983: 16 Apr 2007, 22:40


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SUPERCAR
post 16 Apr 2007, 22:41
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 624
Joined: 6 June 05
From: Constanta




QUOTE(Vlad Georgescu @ 16 Apr 2007, 15:34)
Ce firma imi recomandati? Cit e abonamentul?

Multumesc.
*


BGS abonamentul/luna parca e in jur de 500 ron/luna.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dCI Martie 2007 Euro4 - 70CP@90CP - CT 82 PWR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 16 Apr 2007, 22:52
Post #8


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




@Gogu, e destul de complicat si pentru hoti sa intre, pentru ca daca sistemul e armat se intampla asa:

- taie goarna exterioara - incepe si urla direct pe baterii, simultan cu apel prin linia telefonica
- taie telefonul - sistemul intra in stare de avarie, singura comanda pe care o accepta este codul de dezarmare, daca il gresesti urla direct. Si cred ca si perioada de gratie e mai scurta.
- taie curentul - sistemul merge bine merci pe baterii si daca n-a picat si telefonul, raporteaza. Daca in zona e singurul sistem cu avarii, se prinde dispeceratul si da singurel alarma (asta daca mai au abonati prin zona...)

Nu prea au ce sa-i faca decat daca stiu exact cum e amplasata alarma si vin cu o unitate de comanda modificata care sa dezactiveze goarna exterioara, si inainte taie telefonul. Din cate am vazut eu, codurile interne folosite de componente au vreo 8 digiti, deci nu stiu daca au timp in 20 de secunde sa il gaseasca.

In fine, ce vreau sa spun este ca daca un hot are cunostintele si echipamentul pentru a ocoli elegant sistemul, va gasi o metoda de a va fura oricum. Si atunci aveti o problema mai mare smile.gif


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirciulik
post 18 Apr 2007, 09:51
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 11 March 06
From: Galati




e foarte greu sa pacalesti un sistem de alarma.
Daca pui linie telefonica prin gsm e mai scump dar esti mai protejat.

Eu am montat un sistem de alarma la o firma si acestia au vrut sa nu fie legati la un dispecerat. Au dat cateva alarme false si su observat hotii ca nu vine nimeni la interventie. Dupa care intr-o seara au umplut o cutie cu spuma poliuretanica (pt usi si ferestre) si au acoperit complet sirena de exterior. Ziua nimeni n-a observat..doar o angajata de acolo a vazut ceva spuma pe pervazul geamului dar nu s-a uitat nimeni la sirena.
In seara urmatoare hotii au actionat. Au fortat usa, au intrat rapid, au furat niste geci..si lucruri marunte...cam cat poti lua in 2 minute...

Practic pt ca nu au vre\ut sa dea 1 mil pe luna la o firma de monitorizare, au pierdut in cateva minute cam cat ar fi dat pe un abonament de 2 ani.


--------------------
Dacia 1310 Break 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
angel35
post 19 Apr 2007, 08:08
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 2 February 05




Argus....
Vin baietii, instaleaza sistemul, si au masini de interventie ...in caz de alarma vin la fata locului urgent...transmisia alarmei se face radio nu pe telefon....


--------------------
Logan Ambition - B-xx-CHE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
criss_slc
post 19 Apr 2007, 11:46
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 12 October 04
From: Bucuresti




Grup 4 Falck sau G4S nu mai stiu cum se cheama acum. Eu la ei am si sunt foarte multumit. Mai multe detalii in privat daca vrei.

This post has been edited by criss_slc: 19 Apr 2007, 11:47


--------------------
Dacia/Opel Logan 1,5 dCi Laureate/Astra G 2007/2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd June 2024 - 17:01
Forum Renault