DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 6 7 8 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Haos in invatamant

bion
post 21 Jul 2022, 15:33
Post #211


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Moshe penru nou vanderbilt doi. biggrin.gif

Un bogat tace un koklar se lauda. Fiecare are dreptul la standardul lui de viata. La unii scoala cultura sunt fix cenzurat, banu e totul.
Persoanele de fata se exclud icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 21 Jul 2022, 15:45
Post #212


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(Marty @ 21 Jul 2022, 13:19)
Ce plm e aia????  blink.gif
*


https://www.rri.ro/ro_ro/facultatea_muncitoreasca-2546770


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 21 Jul 2022, 16:02
Post #213


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Miki cu asta o sa creezi crize parinti copii in unele familii wink.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 21 Jul 2022, 17:52
Post #214


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(bion @ 21 Jul 2022, 12:11)
In pm de ingineri...
*



Mai, daca am fi un forum de medici, probabil subiectele predilecte ar fi fost cele medicale. Asa asta e...

Simpatia ta pentru ingineri e bine binoscutata.

Tu sa fii sanatos. In domeniul tau ai facut doua lucruri mari si late. Ai studiat medicina si ai practicat medicina o viata intreaga. Tot respectul pentru cariera ta profesionala, dar ramai la ea... Lasa-i pe ingineri sa-si rezolve singuri problemele legate de breasla.

In invatamantul tehnic nu a existat niciodata forma de scolarizare la ff, iar seralul nu mai exista de decenii intregi. Poate pe la Spiru Haret...

Am 34 de ani de experienta profesionala, din care 26 am practicat ingineria. Ai o abordare foarte rigida. Minieritul nu se rezuma exclusiv la cei care se imbraca in salopeta si coboara in groapa cu lampasul pe casca ca sa dea tarii cat mai mult carbune (lozinca veche). Am lucrat cativa ani de zile la o fabrica de echipamente miniere, iar acum de destui ani, in protectie antiexploziva, o specialiare derivata tot din industria extractiva. Nu bag mana-n foc, dar cred ca am fost singurii care am avut cursuri legate de explozivi si de protectia antiexplzoiva. Nu iau in calcul scolile militare.

Am vazut la mai multi dintre voi, stimati clegi de forum, o atitudine de superioritate fata de industria extractiva. Care-i motivul? Industria carbonifera, e drept, se apropie de ultima gara, dar, nu se justifica o astfel de atitudine. In ultimile doua secole a avut de spus un cuvant major in progresul tehnologic. Cu exceptia mobilierului din lemn masiv, dati-mi un singur exemplu din obiectele care va fac viata confortabila si care provine din materii prime care cresc prin gradini, pomi sau ogoare.

Am vazut si nu putini, ingineri automatisti (facultate grea) prin combinate chimice, silozuri de cereale, etc. al caror echipament de munca era murdar de la conditiile de munca si care urcau pe structuri metalice, pe care, personal, nu m-as fi urcat nici batut. Nu toti pot fi gulere albe, dar nu inseamna ca merita sa fie dispretuiti.

N-am comparat niciodata targul meu cu marile centre urbane care pe langa activitatea industriala au si o viata culturala, medicala, etc, care merita tot respectul.

N-am comparat niciodata nici scoala de ingineri de mina cu marile cenre universitare. Am zis doar ca are o traditie cum putine institutii de invatamant superior se pot lauda.

Marty, tu chiar ai vorbit serios cand ai intebat de facultatile muncitoresti? Au fost in exclusiv domeniul tehnic, din cate stiu eu, unde in anii '50, dupa ce comunistii au umplut temnitele cu detinuti politici au constatat ca au un deficit major de cadre tehnice. La facultatile muncitoresti erau trimisi sa studieze tinerii muncitori comunsiti, zelosi, cu rezultate in productie. Erau frecvente, aproape o regula, a termne facultatea muncitoreasca, care dura vreo 3 ani, apoi sa-si termine liceul la seral. An avut un profesor, despre care zice ca, era student in anul III, asistent universitar la studentii din anul I si isi termina si liceul la seral.

Asfel de facultati muncitoresti au existat in taote centrele unviersitare unde fiinteau facultati tehnice.

Tatabobu, uimeste-ma, care-i diferenta intre un centru muncitoresc si unul industrial? Cei din centrul industrial sunt mai scoliti? Mai spalati? In week-end merg la teatru sau la opera?


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 21 Jul 2022, 18:25
Post #215


membru


Group: Members
Posts: 4.553
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Am scris mai sus. Exista centre industriale de proiectare, in care partea de munca e sensibil mai slab reprezentată. Nu spun că un centru muncitoresc ar fi inferior sau superior intrinsec, ci doar diferit.
EDIT: oricum ai luat-o, inginerul de acum este echivalentul muncitorului de acum o sută de ani.

This post has been edited by tatabobu: 21 Jul 2022, 18:26


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 21 Jul 2022, 18:44
Post #216


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




In fine, tu te referi le centre de cercetare stiintifica, institute de proiectare etc. Eu ma refeream la fabrici si uzine... Unde predomina proletarii.

Daca. in aceptiunea pe care o dai tu acetor sintagme, faci referire la Valea Jiului, sa stii ca te inseli. Au existat in targ doua centre de cercetare stiintifica si vreo 4, 5 institute de proiectari. Nu am in vedere atelierele de proiectare din fabricile de utilaj minier. O parte s-au desfiintat, o parte au resusit sa se reorienteze. Targul nu se rezuma doar la hoardele care au devastat capitala. Desi e drept, datorita acostora ne-am ales cu faima...

Ingineria nu s-a nascut cu IT si mecatronica. Am avut ocazia sa rasfoiesc studii geo-tehnice, legate de zacamintele din Valea Jiului, realizate, in urma cu mult peste 100 de ani pe care expertii din ziua de azi, cu toata tehnologia moderna pe acare o au la dispozitie. le apreciaza ca fiind incredibil de exacte.

Industria locala, fabrica unde am lucrat cativa ani buni, azi desfiintata, are in palmares, acum multi ani, turnarea elementelor care compun Coloana Infinitului, conceputa de Brancusi, la Targu Jiu. Ai vazut-o? As baga mana-n foc ca doar niste simpli muncitori metalurgi (centru muncitoresc) ar fi putut face cel mult potcoave pentru caii din mina.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 21 Jul 2022, 18:52
Post #217


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




In perioada bolsevica fiind excedent erau pusi sa faca pontajele in sectii etc. Multi faceau treaba unui maistru.
Pe felia mea am avut de a face permanent cu ingineri. Multi habarnisti. Cativa meseriasi de clasa si o cultura vasta.
Din clasa mea din 43 6 am devenit felceri, un arhitect, un psiholog restul ingineri. Msjoritatea su performat profesional. Dar toti am avut o cultura generala multumita unor dacsli buni. Asta ne-a permis sa comunicam si sa legam amicitii de durata. Doi din prietenii mei de zeci de ani sunt imgineri dar nu numai.
Adi esti amicul meu tin la tine dar unrori vezi lumea cam câș.
Inca se gandeste kakaia technika niet kultura. smile.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 21 Jul 2022, 22:07
Post #218


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.474
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(einstein1984 @ 21 Jul 2022, 15:29)
Nu mai zic ca e usor sa faci bani cand "famiglia " are bani, vezi la Moshe (sau elon musk).
*


Cu banii, bani faci. Am un fost coleg de școală, s-a apucat de afaceri prin facultate. Părinții l-au sprijinit cu bani de fiecare dată când a pus câte o afacere pe picioare. A rămas cu două din ce mai știu, după ce a investit și în imobiliare și în comerț, și în servicii și manufactură. Vânzările și închirierile au mers cel mai bine, a avut câteva magazine, a rămas cu două sau trei și cu două hale industriale, din care a amenajat una ca birouri.
Acum vreo doi ani, înainte de pandemie, îmi spunea că dacă vrea, poate să nu mai lucreze și să trăiască din chirii, pentru că numai de acolo face profit lunar 10 mii de euro și are și 8000 mp de teren într-o zonă bună, pe care îl ține până se înmulțesc oportunitățile fie de a-l vinde, fie de a construi blocuri. Și când mă gândesc că a început cu vânzări de pixuri prin cămine...


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 25 Jul 2022, 14:07
Post #219


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Anul acesta, in multe licee s-a intrat cu 4, in timp ce elevi cu medii de 9+ au ramas nedistribuiti. Onor Ministerul pu... Invatamantului, a anuntat ca la nivel national existain licee locuri pentru toti elevii, numai ca un calcul sumar arata ca-s 1800+ de elevi mai multi decat locurile disponibile de clasa a IX-a. Ca faza, in Brasov au ramas 44 de locuri disponibile in tot judetul, (27 cu predare in maghiara, 12 in germana si 5 in romana), in Constanta doar 2 locuri, iar in Alba...0. Repet, peste tot au ramas nedistribuiti copii care au mediile mult mai mari decat unii acceptati si asta datorita sistemului cretin de distribuire automata.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 25 Jul 2022, 14:13
Post #220


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




Noroc cu inteligența părinților sau a cui completează opțiunile bieților copii cool.gif


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 25 Jul 2022, 14:13
Post #221


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.474
Joined: 1 November 04
From: sat




Am avut și noi un lucru bun în învățământ, examenul de admitere, și l-au scos să aibă șanse toți proștii.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 25 Jul 2022, 14:17
Post #222


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




Treapta a doua, practica în uzine, PTAP, UTC wub.gif


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 25 Jul 2022, 14:22
Post #223


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.474
Joined: 1 November 04
From: sat




Eu am dat admitere, dar nu mai exista treapta. Iar examenul ăla filtra foarte bine cine unde intra.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 25 Jul 2022, 14:24
Post #224


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




Părea mai ok fiindcă inteligența părinților nu se împletea cu hazardul.


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 25 Jul 2022, 14:30
Post #225


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(RDK @ 25 Jul 2022, 15:13)
Noroc cu inteligența părinților sau a cui completează opțiunile bieților copii cool.gif
*

QUOTE(RDK @ 25 Jul 2022, 15:24)
Părea mai ok fiindcă inteligența părinților nu se împletea cu hazardul.
*

Dezvolta, te rog! Daca la un copil cu medii bune, un liceu a fost al 15-lea pe lista, iar la un copil cu medii mai slabe, acelasi liceu a fost primul pe lista de optiuni, de ce are prioritate elevul cu medie mai mica? Unde-i lipsa de inteligenta a parintilor? Chiar sunt curios.

This post has been edited by Marty: 25 Jul 2022, 14:31


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 25 Jul 2022, 14:45
Post #226


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




Toate cazurile de acest fel, cunoscute în detaliu de mine, au avut drept cauză felul în care și-au exprimat opțiunile.


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 25 Jul 2022, 15:04
Post #227


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.474
Joined: 1 November 04
From: sat




Când am dat eu și alții examen de admitere aveai opțiunea pentru profil. Dacă puneai "filo", "chimie-biologie", "fizică-chimie", "mate-info" și aveai 10.00 la examen, intrai la "filo" cu 10. Dacă unul cu 7.25 punea "mate-info", "fizică-chimie", "filo", "chimie-biologie", putea să intre ultimul la "mate-info" dacă media îi permitea, pentru că a fost prima opțiune, sau primul la "chimie-biologie", că nu ajungea la celelalte opțiuni cu media pe care o avea.
NB: "filo" era cam ultima opțiune pe listă dacă nu aveai înclinație spre altceva.

Dar examenul de admitere chiar filtra loazele, indiferent ce se spune.

LE: dacă îmi aduc bine aminte, a fost o fată care a intrat la filologie pentru că a pus "fizică-chimie", "filologie", în loc să pună altceva imediat după profilul dorit. Le-a pus, probabil din greșeală, aiurea pe celelalte, fără să se gândească la posibilitatea de a nu avea medie pentru "fizică-chimie". Din ce știu, acum e un avocat relativ bun smile.gif

This post has been edited by marksman: 25 Jul 2022, 15:48


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 26 Jul 2022, 10:30
Post #228


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.241
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(marksman @ 25 Jul 2022, 14:22)
Iar examenul ăla filtra foarte bine cine unde intra.
*


Singurul avantaj al admiterii e ca exclude posibilitatea notelor date oe ochi frumosi prin scoala.

Alta diferenta, imi pare rau, da' nu vad.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 26 Jul 2022, 11:12
Post #229


-


Group: Members
Posts: 21.892
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Marty @ 25 Jul 2022, 15:30)
Dezvolta, te rog! Daca la un copil cu medii bune, un liceu a fost al 15-lea pe lista, iar la un copil cu medii mai slabe, acelasi liceu a fost primul pe lista de optiuni, de ce are prioritate elevul cu medie mai mica? Unde-i lipsa de inteligenta a parintilor? Chiar sunt curios.
*


Nu toti parintii vor sa isi faca copii manageri?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 26 Jul 2022, 11:53
Post #230


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Eu am beneficist de metoda blosevica simpla. Dupa 8 clase examen de admitere la liceul la care doreai.Cu media de admis la unul puteai fi picat la altul, dar asta eraDaca promovai urma clasa a noua la profil comun . In a zecea optai pentru real sau uman. Bacu pe profil.Cine nu intra la liceu putea opta pentru profesionala .
Pe urma a inceput nebunie cu generala de zece clase., la liceu clase speciale etc.
Dupa bac urmau admiterile la fac. Probe scrise si la unele si orale. Dupa, admiterile la postliceale. Si pe urma venea toamna cu incorporarile.
Prima invatatura la liceu era, Dragi elevi liceul nu e obligatoriu.

This post has been edited by bion: 26 Jul 2022, 11:57


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 26 Jul 2022, 12:06
Post #231


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




Ai uitat de ședința de adeziune la UTC wub.gif


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 26 Jul 2022, 12:11
Post #232


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.474
Joined: 1 November 04
From: sat






--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 26 Jul 2022, 12:18
Post #233


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




QUOTE(RDK @ 26 Jul 2022, 13:06)
Ai uitat de ședința de adeziune la UTC  wub.gif
*


Io am prins cu adeziune individuala in a opta. Chemati vreo trei in o pauza la biroul utc. . Ne-au dat sa invatam rapid cateva puncte din statut. Intrat la comisie unde erau si niste pule de la liceu. Raspuns la o intrebare. Felicitari Strangere de mana tovaraseasca si primit kktul de carnet rosu.
La pionieri macar a fost frumos , cadru festiv emotionant pentru pisarciosi de 10-11 ani.Te simteai mandru ca porti cravata rosie ( din aia cu nod) icon_mrgreen.gif
Cu PCR a fost tentativa de recrutare in anul trei de profesionala si a fost ceva duios radmasa.gif

This post has been edited by bion: 26 Jul 2022, 12:27


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 26 Jul 2022, 12:23
Post #234


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




Adeziunea a fost mereu individuală, cererea se putea dezbate imediat ce împlineai 14 ani, nu conta clasa.

Mi-au dat lacrimile blush.gif


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 26 Jul 2022, 13:37
Post #235


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(bucatzel @ 26 Jul 2022, 11:30)
Singurul avantaj al admiterii e ca exclude posibilitatea notelor date oe ochi frumosi prin scoala.
...
*



Copii care promovau examenul pe "pile" in detrimentul altora care ar fi meritat mai mult sa promoveze sunt de cand lumea si pamantul. Cel putin in RO. Experienta mea didactica este zero barat, dar din afara, parca interviul cu o comisie de profesori ar parea, la prima vedere, mai OK.

QUOTE(RDK @ 26 Jul 2022, 13:23)
Adeziunea a fost mereu individuală...
*



Adeziune pwla. In liceu, in primul an, m-au anuntat colegii ca am fost "admis" UTCist. Eu am chiulit de la sedinta. In anul I la facultate, am fost facut ASCist, de asmenea in lipsa de participare.

Pana in anul III faceam de serviciu la cantina cate o saptamana (sapte zile legate). Ziua de lucru incepea la 6 dimineata si se termina pe la 10 seara. Munca silnica. Cu vreo doua ore pauza la pranz. Administratorul cantinei era mare amator de sah. Cine juca cu el si reusea sa-l invinga castiga o zi libera. Prima data cand mi-a venit randul am pus botul. Apoi am prins ideea ca pentru chiul de la serviciul la cantina se dadeau sanctiuni administrative. Ii afectau doar pe caministi, mie, fiind din oras, nu aveam nevoie nici de cazare nici de masa, mi se rupea pwla de cantina lor.

La fiecare sedinta de ASC eram aspru criticat, de cele mai multe ori in lipsa, pentru sustragerea de la serviciul la cantina.

Imi aduc aminte de o sedinta ASC, pe la sfarsitul anului I. Dupa ultima ora de curs, a inceput sedinta imediat, fara pauza. N-am apucat sa o intind. Am avut un coleg, banatean, foarte fain tipul. Avea un singur defect, nu tinea la bautura. Odata a venit cu noi la bere, dupa jumatate de halba a inceput sa cante tricolorul apoi a adormit cu capul pe masa. Avea parul cret si si-l lasase sa creasca, avea o frizura afro. La sedinta cu pricina a fost aspru criticat de presedintele ASC pe facultate si apoi de presedintele ASC pe anul de studii. Chiul de la cantina, o gramada de absente la cursuri, a scapat la mustata de exmatriculare, diverse alte abateri, frizura ofensatoare, refuza constant sa poarte uniforma, era singura institutie de invamant superior, civil, din tara, care aveam uniforme. Pe scurt un non-conformist, in sensul care se putea intelege in acei ani. L-au bestelit ca pe o cocina de porci.

Apoi i-au dat cuvantul. Ideea era ca in fata intregii serii, eram 4 grupe, 120 de studenti in an, sa-si ceara scuze, sa spuna convingator ca-i pare rau pentru ce a facut si sa promita ca nu mai face. Imi aduc aminte si acum, avea o preche de blugi si o geaca de blugi, verzi amandoua si o claie de par pe cap. Ei, colegul, i s-a adresat presedintelui ASC pe Facultate. Ceva de genul: tovarasul presedinte, dumneavaostra v-ati gandit, macar o clipa, m-ati facut troaca de porci in fata colegilor mei. V-ati gandit ce a fost in sufletul meu? Ce am simtit eu cand m-ati umilit in fata a 120 de oameni.... Si a mai crosetat pe ideea asta cateva minute pana a fost rugat sa taca dracului din gura. Evident, toti radeam cu gurile pana la urechi. Norocul lui, ca pana la sfarsitul anului scolar nu a mai fost niciun consiliu profesoral ca sigur nu scapa de exmatriculare. A fost singura sedinta ASC la care mi-a facut placere sa particip...

A scapat de exmatriculare, dar era recidivist. A facut liceu militar, 4 ani, apoi a mers la scoala de ofiteri de armata, 3 ani, in anul 2 l-au examtriculat pentru ceva abaterii similare si l-au incorporat, a facut armata la trupa. A acumulat vreo 7 ani de armata... De aici i s-a tras si inversul pentru ideea de uniforma, pe care refuza sa o poarte. Din cate imi aduc aminte, a fost singurul coleg la care proserii inchideau ochii pentru lipsa uniformei. Am avut multi profesori care nu ne primeau la cursuri daca nu aveam macar sacoul de la uniforma pe noi.

This post has been edited by radian: 26 Jul 2022, 13:38


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 26 Jul 2022, 14:39
Post #236


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.096
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(radian @ 26 Jul 2022, 14:37)
Copii care promovau examenul pe "pile" in detrimentul altora care ar fi meritat mai mult sa promoveze sunt de cand lumea si pamantul. Cel putin in RO. Experienta mea didactica este zero barat, dar din afara, parca interviul cu o comisie de profesori ar parea, la prima vedere, mai OK.

Te contrazic. Admiterile de atunci erau mult mai pe bune decat cele de dupa '89, iar la un interviu sunt infinit mai multe posibilitati de apreciere subiectivista decat la scris cu numele secretizat.
QUOTE(radian @ 26 Jul 2022, 14:37)
A facut liceu militar, 4 ani, apoi a mers la scoala de ofiteri de armata

De ce? Era sado-maso?


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 26 Jul 2022, 14:53
Post #237


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Maho, nu sunt in masura sa fac o analiza, daca pe stil vechi sau pe stil nou se faceau mai multe magarii al admitere. Probabil ca acum. Dar se faceau si inainte.

Dar eu tin minte, cand am dat examenul pentru treapta a doua de liceu, intra cate un profesor cu rezolvarea subiectelor pe hartie si le distribuiau celor care trebuiau sa le primeasca. Am vazut co ochii mei.

Bine, nu-i vorba de examen de admitere, ci doar de o banala teza. Ai prins perioada cand in tot judetul tezele la o anumita materie se dadeau in toate liceele in aceeasi zi, la aceeasi ora. La un moment dat, am dat teza la limba romana in ora de sport. Asa s-a nimerit. A venit comisia, ne-a dat subiectele. Profesorul de sport s-a dat in stamba, mai, am X ani de scoala, cunosc toate metodele de copait, bagati-va mintile in cap, nu incercati sa copiati ca va dau afara din sala. Dupa ce a plecat comisia si ne-a lasat cu profesorul de sport, acesta a schimbat placa. Printre subiecte, trebuia sa citam o strofa dintr-o poezie, nu mai retin detaliile, si apoi s-o comentam. In clasa aveam o colega, handbailista, evident, protejata profesorului de educatie fizica. A vazut ca fata nu stie strofa, a mers la colegii tocilari, a citit strofa apoi a mers la handbalista si i-a dictat-o. Evident, in urmatoarele cinci secunde, toti eram cu manualele si caietele de notite pe banca pentru inspiratie...

La examenul de admitere, perimetrul universitatii era protejat de Securitate. Nu aveai voie sa te apropii de cladirile in care se organiza examenul. Stiu, in anul I am facut practica de vara la atelierul scoala, care era in imediata vecinatate a cladirii in se organizau examenele de admitere. In zilele de examen nu aveam voie sa iesim din curtea interioara a atelierului scoala.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 26 Jul 2022, 15:49
Post #238


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.096
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




P-aici n-am vazut manarii de-astea la liceul meu cel putin, unul "cu pretentii"; poate or fi fost la altele, n-am cum sa bag mana-n foc. La vremea aia diferentele intre nivelul diferitelor licee era f. mare (mai ales intre alea "bune", vreo 3 la numar, si restul). Cu atat mai mult am motive sa cred ca diferentele astea se accentuau daca extrapolam la orase diferite. Acum, daca te uiti la nivelul general de semianalfabetism al absolventiloor de liceu (inclusiv cu bac), e clar ca nivelul e sub cel de atunci (si) din cauza manariilor. Dupa aia se propaga la nivel universitar.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 26 Jul 2022, 17:42
Post #239


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Mai, targul meu cu siguranta n-a fost vreo exceptie. Si la vremea respectiva era cotat ca un liceu bun. Cu liceul Decebal din Deva se bateau pentru primul loc pe judet. Nu ca as avea eu personal vreun merit, dar din colegii mei de clasa, la vremea respectiva, au fost patru olimpici cu premii la nivel national, unul la fizica, unul la chimie si doua fete la informatica.

Evident, in orasele mari, concurenta era mult mai mare, era si mult mai probabil sa apara mai multi elevi cu merite deosebite.

This post has been edited by radian: 26 Jul 2022, 17:43


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 26 Jul 2022, 19:04
Post #240


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.946
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(radian @ 26 Jul 2022, 14:53)


La examenul de admitere, perimetrul universitatii era protejat de Securitate.
*



Mai nou examenele de admitere se protejeaza cu jammere GSM, 3G si bineinteles CDMA US ca asa vin majoritatea!! plange.gif


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 6 7 8
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 04:12
Forum Renault