DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme, troncaneli partea dreapta fata

babu
post 11 Oct 2007, 19:43
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 11 October 07




Salutare !!!!!!!
Dupa cea de vreo doi ani citesc acest forum pe care am gasit rezolvare la putinele probleme tehnice pe care le-am avut la masina iata ca am intrat in impas.
Am o DSN comfort 2001 si de curand am urmatoarea problema.
In mers atat la viteza foarte mica 5 km/ h cat si la viteza mai mare pana in suta si peste se aude un troncanit in partea dreapta fata.
Am demontat roata si am verificat jocul in toate bucsile, capete de bara, bieleta, planetara si nimic, am prins bine niste plastice sau le-am eliminat de tot ( posibile purtatoare de zgomote ) si tot nimic.
Precizez ca troncanitul este destul de pronuntat.
Ajutatima va rog cu idei ca ma streseaza rau de tot treaba asta mad.gif .


--------------------
Dacia Super Nova Comfort 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iuliutz
post 12 Oct 2007, 14:27
Post #2


No Signal


Group: Members
Posts: 309
Joined: 9 April 07
From: Alba Iulia




Sigur e din fata? Ia-ti un avant pe un drum drept si opreste motorul. mai pune pe cineva din masina sa verifice si in spate daca nu cumva de acolo se aude. SI eu de multe ori credeam ca se aude zgomotul din fata si pana la urma era din spate. Zgomotul e permanent? in gropi? cum face ? ca un metal pe metal, metal cu plastic? plastic?


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Confort - AB05XTP
Statie: Yaesu ft857d, Wouxun KG-UVD1P
Antena: Sirio ML145, Proxel Slim Gainer AZ505
Ford Focus turnier 2002, 1.6 benzina
Matiz 2003 798 cc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
babu
post 12 Oct 2007, 16:01
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 11 October 07




Sigur e din fata si se manifesta pe dum drept cat si la curbe daca drumul are denivelari, daca drumul e bun nu se aude nimic.
Azi mi-am mai bagat nasu nitel sa vad de unde vine, de data asta fara sa dau roata jos si am observat ca daca apas pe botul masinii in partea dreapta troncane, cred ca e ori arcu ori amortizoru, sa i-mi fac timp sa merg la un serice sa ai pun sa le dea jos sa vad ce au ca la examinarea montate pe masina nu se vede nimic la arc si la testul de amortizoare pa care l-am facut acu o luna su ceva nu erau probleme deosebite, ceva uzura da mai aveu de trait.


--------------------
Dacia Super Nova Comfort 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 00:59
Forum Renault