DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

150 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Recomandari Culinare (locuri, Retete)

costi
post 15 Feb 2005, 18:09
Post #151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Ai sa rizi dar se dau;
Stiu ca si eu am tinut o cura de mai aveam putin si faceam MMUUUUUUU !
Asta dupa ce m-a durut burta dupa niste antiinflamatorii !

This post has been edited by costi: 15 Feb 2005, 18:09


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 15 Feb 2005, 18:09
Post #152


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




chiar că... lactate la ulcer???

charge.gif

Acum stați jos că iar fac shaorma!!
tongue.gif


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 15 Feb 2005, 18:40
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




carnea o faci tu sau o cumperi ?


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 15 Feb 2005, 20:09
Post #154


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




io fac tot, cu excepția ketcup...


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 15 Feb 2005, 20:10
Post #155


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Cum faci ma tu carnea? Iti dai felii din buca stanga?
Bre acesta!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 15 Feb 2005, 20:13
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




bleAAAAksss 182.gif


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 15 Feb 2005, 20:21
Post #157


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Se pune piept de pui pe grătar (condimentat) și gatat carnea... Ce credeți că haliți prin bucurești???

Andrei, mă fac că nu înțeleg!!! cool.gif


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
309
post 15 Feb 2005, 20:34
Post #158


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 20 November 04




apropo de lactate!

"De ce ai laptele atat de bun? Ca sa te mananc mai bine!" biggrin.gif
asarban vezi sa nu dai nas in nas cu vacutza... Fulga biggrin.gif


--------------------
Peugeot 309 GTI
Flirtez cu o tigara si imi innec amarul intr-o cana cu cafea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 15 Feb 2005, 20:38
Post #159


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




imi adusei aminte, si mi-ar parea rau sa uit:

gratarelul de revelion: fleici de la ceafa porcului propriu (ai mei au o pasiune, il cumpara viu si il prepara cum stiu ei 38.gif )

eee, se fac fleicile fripturi, se cresteaza cu un cutit ascutit, si se lasa la marinat.

marinata: vin din bolta proprie, cu piper, foi de dafin, busuioc, chimen, cimbru, herbes de provence, boia, gutui, raci (hehe, ardei rosii, uscati), iasomie si mai ales, 1/4 suc de mere, proaspat stors.

mai, se lasa cam 8 ore (noi le-am pus la 12 ziua). ne-am betivanit pana pe la 4, la 9 ne-am sculat din betie. la 10 am pus gratarul, pe la 11.30 am teriminat. neaparat gratarel de stejar cu brad la sfarsit, pentru aroma.

Doamne cat imi ploua in gura!!!


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 15 Feb 2005, 21:04
Post #160


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Reteta Shaorma Dragonului:

Carne + mod preparare:
piept de pui care se poate prepara in 2 feluri:
1. la cuptor cu mirodenii
2. pe gratar cu condimente

Sos:
O căpățână de usturoi strivită mujdei cu ulei sare apa si multa smântână

Compoziție:
Lipia
Sos
Cartofi prăjiți
Carnea
Salată de varză dulce (varză + ulei + sare + oțet)
Castraveți acrii (murați + oțet) tăiați feliuțe subțiri
Maioneză (1 ou bătut cu muștar și ulei)
Ketchup

Strângi sul și aia e!!!!

Se mai pot adăuga: roșii și ceapă! opțional

Iese ce vedeți în poză!!!!

POFTĂ BUNĂ!!!!

A SE DISCUTA AICI: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=13834

Attached thumbnail(s)
shaorma.jpg ( Size: 157.86k ) Number of downloads: 931


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 22 Feb 2005, 14:01
Post #161


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Eee copiii mosului....a venit vremea sa va ploua in guraaa
Bucatarul Metre Asarban o sa va dea prin gura cate o reteta (marty termina de râs!) pe zi sa va iasa munca din cap

Mai mult decat reteta de mititei!


Mititeii sunt un produs culinar din carne de vită, în stare finită de șapte până la opt centimetri și la o grosime de cam trei centimetri, ce se servesc ori ca o gustare între mese la o halbă de bere, ori ca entrée, ori ca fel de mâncare de sine stătătoru. Ei își au originea în Balkan, provenind din Serbia, dar se întâlnesc și în Grecia și Turcia, de unde au fost preluați de bucătăria românească. Cum le spune și numele, sunt niște rulouri mici, fiind și numiți astfel: mici, în Regat, din carne cu mirodenii, având menirea să încânte gustul mesenilor. Se servesc numai proaspăt prăjiți pe grătar de jar, fie cu tacâm, ori la scobitoare sub formă de gustare.

Se ia cărniță de vacă de la gât, fără a se îndepărta grăsimea și se dă de două ori prin mașină, pentru a se mărunți cât mai bine și cât mai uniform. Dacă va fi carnea prea slabă, se va adăuga ceva seu de vacă sau din lipsa acestuia chiar de oaie, ca la 100 până la 150 de grame pe fiecare kilogram cântărit de carne. Nu se va lua în nici un caz slăninuță, costiță sau carne de porc, care nu fac decât să strice gustul și să ia din minunata savoarelor a mititeilor.

Se fierbe o zeamă din oase de vacă cu măduvă, care se scade bine, din 500 grame de oase la fiece kilogram de carne.

Se pregătesc pentru fiecare kilogram de carne mirodenii și condimente după cum urmează:
• 8 grame de piper proaspăt pisat mărunt
• 12 grame de cimbru uscat cât mai proaspăt pisat mărunt
• 4 grame de enibahar pisat mărunt
• 2 grame de coriandru pisat mărunt
• 2 grame de chimion turcesc pisat mărunt
• 1 gram de anis stelat pisat mărunt
• 8 grame de bicarbonat de sodiu
• 1 linguriță de zeamă de lămâie
• 1 lingură de untdelemn
• 1 căpățână bună de usturoi aromat și nu din cel iute

La cantități mai mari de cinci kilograme, se va adăuga pentru fiecare alte cinci kilograme de carne, câte o măsură mai mult din mirodeniile pomenite.

Se frământă carnea într-un vas pe măsură timp de un ceas, adăugând la început bicarbonatul de sodiu, care se stinge cu zeama de lămâie. Jumătate din zeama de oase și toate celelalte condimente, afară de usturoi, se adaugă treptat, uniform și puțin câte puțin. Amestecul se acoperă și se dă la rece o zi și o noapte, după care se scoate,
se lasă câteva ceasuri la dezmorțit și se mai frământă o dată preț de o jumătate de ceas cu restul de zeamă de oase dezmorțită. Se face un mujdei de usturoi cu apă călduță dintr-o căpățână pentru fiecare kilogram de carne, care se lasă la tras o jumătate de ceas. Se stoarce mujdeiul de usturoi într-un tifon, se adaugă sucul de mujdei și se mai frământă odată amestecul preț de un sfert de ceas.
Se dă din nou la rece până a doua zi. Preț de trei ceasuri înainte de a fi prăjiți și serviți mititeii, se scoate amestecul de la rece pentru a se încălzi și muia; după trei ceasuri sau când s-a dezmorțit amestecul, se formează mititeii ca de un deget mare lungime și ca de două degete grosime, se ung cu untdelemn pe toate părțile și la capete și se lasă sa stea la zvântat un ceas. Se prăjesc pe jar iute de lemne sau cărbune, ungându-se din când în când cu mujdei, așa ca sa prindă o crusta rumenă de
jur împrejur. Gratargii adevarati întorc fiecare mititel doar de trei ori până este prăjit. La prăjit mititeii vor scădea puțin, de unde și denumirea lor, sau cea de mici. Nu se lasă să se pătrundă, ca să nu se usuce sucul care conține savoarea condimentelor. Daca se prăjesc la foc prea mic, mititeii scad prea tare, se usucă, lasă tot sucul aromat și devin seci.
Se servesc alături de chifle proaspete ori felii de franzelă, cu mustar de Dijon
sau muștar picant și aromat, după preferință și cu sare și ciușca.
Doar și numai așa veți obține mititei savuroși cum se zice ca numai la noi sunt.
Mulți din așa numiții "bucătari"i prin birturi și bodegi mai ales prin mahalale, care din neștiință ori din spirit de falsă economie înmulțesc aluatul de mititei cu alte soiuri de carne de porc, cal ori oaie. Afară că scad mai puțin la prăjit decât ca cei de carne de vacă, nu au pe departe gustul și savoarea mititeilor adevărați. O greșeală mare mai este și zgârcenia la condimente, mai ales la usturoi și piper. Mai cu seama usturoiul este partea dominantă a gustului atât de specific al mititeilor.


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 22 Feb 2005, 14:22
Post #162


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




La cererea domnului GeorgeB!
Adaugam inca o reteta!

ESCALOP DE VITEL

Necesare:
6 snitele ,3-4 linguri untdelemn,o lingurita cu virf de mustar, 100 ml smintina ,1/2 lingurita faina ,un virf de cutit de piper, un virf de lingurita de sare
(snitelele le luati din Cora de la raionul Vitel) Daca aveti bafta gasiti "snitele din vitel de lapte)

Carnea curatata de pielite ,taiata in felii de 1 cm grosime,se bate putin cu muchia ciocanului de carne ,pentru ca fibrele musculare sa se rupa (sa nu se stringa la prajit).

Carnea de vitel este o carne fada , de aceea aceste sitele se servesc cu sos condimentat .Snitelele piperate putin se trec bine prin faina ,si se prajesc,pastrindu-se calde pe un vas cu apa fierbinte ,acoperite.Cind toate sint prajite ,in grasimea ramasa ,se pune imediat putina apa ,ca sa nu se arda.Se freaca mustarul cu faina ,smintina si sarea ,amestecindu-se apoi cu sosul din tigaie si lasind sa fiarba citeva clocote ca sa se lege.Daca este nevoie ,sosul se dilueaza cu apa.
La halire,sosul se toarna peste snitelele asezate pe platou,alaturi de piure de cartofi,garnitura de orez sau de soteuri din legume.
Snitelele se pot hali si cu alte sosuri;sos de rosii in care se adauga vin si o foaie de dafin ca s fie mai picant,sos picant etc.


POfta buna Georgica


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 22 Feb 2005, 14:44
Post #163


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Booon! Si acuma ca ati sughitat voi de foame io de injuaturile voastre...

Lumeee lumee!
Special pt Cerberul lui Georgica aka Madalina (nu o meriti baaa!)

CHOUX A LA CREME!!!


Ingredinete:
1/4 kg faina, 100 g unt, 1/4 l apa, 3 oua mari, 1/2 lingurita sare.
Cine pune margarina in prajituri sa se duca in iad!

Intr-o oala mai mica se pun sa fiarba apa, untul si sarea. Cind da primul clocot, se trage oalade pe foc, se adauga toata faina deodata si se amesteca repede, trecind iar pe foc; se amesteca de citeva ori, pina cind se dezlipeste aluatul de fundul vasului.
Se lasa apoi sa se raceasca. Cind este aproape rece, se pun ouale intregi, pe rind, amestecind pina cind se incorporeaza. Aluatul trebuie a fie destul de moale, fara sa curga, sa-si mentina forma, dupa ce se pune in tava!
Atentie!
Dupa 10 minute, de cind s-au introdus in cuptor, focul se reduce la mdiu.

Cuptorul nu se deschide 20 minute, pina cind aluatul se ridica si prinde forma, altfel se va lasa, raminind cleios.

Trebuie sa creasca de doua ori pe cit au fost si sa ramina goale la mijloc. Se coc circa 30 minute, ca sa fie putin rumenite; daca se tin mai putin la cuptor, ramin cleioase la mijloc.
Dupa ce s-au racit, li se taie cite un capac (pe la jumatatea lor), se umplu cu crema rece de vanilie si, apoi, li se asaza capcul.Se pudreaza cu zahar sau se orneaza cu cite o dunga sau rotocol (ca sa nu zic rozeta ca iar rade Marty) din din frisca cu ajutorul cornetului cu varfcrestat.

Acuma o sa vreti sa stiti si cum se face crema rece de vanilie!
FIE!
Crema de vanilie cu frisca

MA SCUZATI AM GRESIT!
AM SCRIS CUM FACI FRISCA DOAR!
SA REVENIM!

Ai nevoie de: 4 galbenusuri,140-200 g zahar tos, 250 g unt proaspat, 1 pachet zahar vanilat, 1-2 linguri lapte.

Acuma:

Cind crema se prepara cu oua intregi, se poate renunta la lichid, daca este vorba de apa simpla;astfel, compozitia va fi mai consistenta si va necesita unt mai putin cu cca 50 g.
.Zaharul se pune dupa gust, dar nu mai mult de 200 g.Modul de preparare:intr-un lighenas smaltuit de 2-3 l , se pun galbenusurile sau ouale intregi, zaharul si lichidul si se freaca putin, pina ce se amesteca.
O oala mai micase pune deasupra unui vas cu apa clocotita, potrivit de inalt si de mare, incit oala sa intre in el, sprijinindu-se cu marginile de gura acestuia, ca un capac; nivelul apei din vas trebuie sa fie cu 2-3 cm sub oala.Daca vasul va fi potrivit, preparatul va fi gata in 10 minute, fara riscul de a se taia, adica de a se brinzi, cum se intimpla, cind se prepara direct de pe foc.Daca ouale intregi se bat numai cu zaharul, fara lichid, dupa ce s-au infierbintat si s-au legat, ca o maioneza subtire, se iau de pe foc, chiar mai repede de 10 minute.Pe aburi, compozitia nu se infierbinta pina la punctul de fierbere si galbenusul de ou ingroasa lichidul fierbinte, incalzit din toate partile, fara sa se brinzeasca, cu conditia sa se amestece repede, insistind pe fundul oalei, ca sa nu stagneze compozitia.Nu este bine sa se bata crema cu mixerul , fiindca nu se poate insista pe fundul lighenasului.Dupa 10 minute, cind crema se va lega ca o smintina subtire, oalase va lua de pe aburi si se va adauga zaharul vanilat, cacaua cernuta, .Crema se amesteca apoi, pe un vas cu apa rece, pina cind ajunge la temperatura degetului.Dupa aceea, in crema se pune untul si se bate cu telul numai in unt, ca acesta sa se desfaca in particule mici, apoi se freaca circular, pina cind toata crema cu oua se va incorpora in unt, compozitia devenind neteda si omogena; cu cit se bate mai mult, cu atit va deveni mai spumoasa.Operatia de omogenizare a untului cu crema de oua se realizeaza in 5 minute daca untul este moale.Crema nu se incorporeaza in unt in doua cazuri: cind untul sau crema fiarta este prea rece, sau crema fiarta este prea rece, sau cind cantitatea de crema fiarta este prea mare fata de cea a untului.Daca crema fiarta a fost prea calda, cind s-a amestecat cu untul si acesta s-a muiat (topit), compozitia se bate putin cu apa rece, pina cind crema se intareste suficient, dar nu se raceste prea mult, caci se poate brinzi untul, si, atunci, oala , trebuie incalzita iar, ca sa se repare compozitia.Crema se foloseste imediat la preparatul respectiv, care se introduce in frigider (ca sa se intareasca crema).Daca nu se intrebuinteaza imediat crema sau mai ramine o cantitate, aceasta se pastreaza in frigider sau in congelator, acoperita cu o punga de nylon, altfel va capata repede mirosuri de la alte preparate.Dupa ce s-a scos din frigider, inainte de intrebuintare cu 2-3 ore, crema se lasa in bucatarie, ca sa se moaie.De obicei, se brinzeste, cind se freaca, din cauza ca a stat la rece.De aceea vasul se va incalzi putin si crema se va bate cu telul, pina cind se va repara. Preparatele umplute cu crema sau ornate cu frisca se vor pastra numai in punga de nailon mai mare (ca sa nu atinga frisca), altfel toate capata repede orice miros din frigider.s!

POFTA BUNA!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 22 Feb 2005, 14:56
Post #164


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




bine copii ia sa va dau eu o reteta de pilaf vegie...20 mins, colesterol scazut.

ingrediente:

- orez (3 maini de orez/portie)
- pasta de tomate dublu concentrata (2-3 linguri)
- 1/3 ceapa
- ciuperci fierte sau preparate (1 ligura)
- unt (2 linguri)
- ulei de masline (3 linguri)
- otet (1/3 lingurita)
-- piper, sare (dupa gust)
- masline fara samburi (5-10 bucati)
- busuioc (la ochi)
- castraveti/gogosari in otet cu zahar (1-2 bucati)

Actiune:

se ia orezul (eu recomand de cel normal paizan, nu Uncle Ben's in saculet de gatire de 2 portii, ca e mai fad scartaie intre dinti ca in reclamele la axion smile.gif...se pune la fiert intr-o solutie de apa, sare si o lingura de ulei/portie...dupa ce incepe sa fiarba se sta cu ochii pe el si se mesteca un picut, se mai pune apa daca a scazut etc..in principiu timpul de fiert e 15-20 mins...cand il luati de pe foc solutia de fierbere trebuie sa fi disparut si in cratita sa veti o frumoasa imagine alba aburinda...acum sunt nuante si unii oameni stau pana cand orezul e super usacat si nelipicios sa il poti manaca boaba cu boaba (maniacii au niste "friteuze" de orez care il "aburesc" si ramane orezuul pur) eu nu recomand acest tratament...savoarea acestei rete nu consta in orez nelipicios, arian si aspectuos dupa cum vom vedea...

cat orezul fierbe timp e sa va apucati de sos:
se iau ciupercile si ceapa tocate in prelabil si se prajesc in "un pic" de ulei normal sau unt...2-3 mins...in ast. timp se freaca pasta de toaate cu apa, sare, piper pana se omogenizeaza si atentie la cata apa folositi, la final in acest suc lingurita trebuie sa aiba tendinta oarecare de a ramane verticala , ...cand untul a intrat in ceapa si ciuperci, se toarna cu atentie solutia respectiva intigaie si se amesteca la foc mic...1-2 minute...se ia de pe foc...Se pune sosul in castron si se adauga ulei de masline (bogat), un pic de otet, busoioc si se freaca iar..se pun niste masline fara samburi...iar se amesteca

la acest moment orezul e gata fiert...se ia si se pune in farfurie peste un patratel de unt, se amesteca un pic cat sa intre untul in orez...se scoate un gogosar sau castravete, se feliaza dupa dorinta si oreaza platoul, apoi vine sosul care se pune in centru...de aici libertate...fiecare il amesteca cum doreste si cand prindeti o maslina umpluta cu sos...o sa va para rau ca nu ati pus mai multe

P.S. tot ce v-am povestit eu se poate manca cu batul...asta daca sunteti talentati si nu puneti sos in exces...



--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 22 Feb 2005, 15:01
Post #165


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Cum cu batul ma?


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 22 Feb 2005, 15:06
Post #166


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




ma rog, cu betele... smile.gif

ca tot am auzit ca sunteti la regim! flacai e dura treaba si eu am slabit intr-un an 20 de kg...treptat..treptat...slate, fructe...fara paine si zahar si grasime animala...peste daca vreti se mai poate dar usurel. De ce credeti ca am ajuns sa gatesc orez smile.gif

apropo george...tu propui nimic, nimic...tu halesti, nu gatesti?

This post has been edited by mil: 22 Feb 2005, 17:21


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 22 Feb 2005, 17:36
Post #167


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




Biiiine! Hai ca m-ati suparat:

Gulas la ceaun (obligat numai la foc de lemne!)

-Slaninuta afumata : o bucatica lata de trei degete cu soricul aferent
-Cartofi cam 1kg (fara coaja)
-doua rosii bine coapte
-doua cepe aurii
-un gogosar
-un ardei iute mic si rosu (ciusca pentru cine stie)
-3-400 g de carnita de vita ("gulas type") dar pentru mofturosi merge si porc
-sare
-piper
-praf de paprika (dulce si iute)
-200 ml palinca (!)

Se aprinde un foc voios de lemne,se incinge ceaunul, se taie slanina in felii subtiri si se cresteaza frumusel, se arunca slanina in ceaun amestecindu-se cu o lingura de lemn....Incetisor incetisor iese untura din slaninuta ...Scoatem slaninutele afara si tzup ...punem ceapa taiata subtire la calit...o tinem pina se face aurie si repede punem rosiile taiate felii si gogosarul cubulete mici...calim totul pina cind gogosarul se patrunde putin (dar nu de tot!)...atunci stingem totul cu 500 ml de apa(de riu de munte daca se poate!) si punem cubuletele de vita la patruns...Acum avem timp si pentru noi: taiem slaninutele care s-au racit putin, pirlim putin o felie de piine direct la flacara, si presaram pe felie bucatele de slaninute si usturoi felii...cu cealalta mina se scot 50ml palinca din sticluta pregatita in prealabil si ne luam putin curaj.. smile.gif . Cum terminam palinca (adica dupa vre-o 15 minute) verificam carnea din ceaun sa fie facuta pe jumatate..atunci punem cartofii si acoperim cu apa. In 15-20 de minute gulasul se apropie de final- e timpul pentru inca 50 ml palinca care va va ajuta sa captati energiile pozitive spre procesul de productie al gulasului... Pentru ultimile 5 minute sunt rezervate sarea,piperul, paprica, bucatele mici de arde iiute (atentie sa nu beliti gulasul la sfirsit) si eventual: cimbru, busuioc si tarhon.

In final veti obtine:
-6 portii de gulas ardelenesc
-un rest de 100 ml palinca
-recunostiinta grupului de mincaciosi..

Pofta buna!

PS:ca sa nu va pice greu la stomac se asorteaza cu salata de rosii cu castraveti si in final cu porumb copt la jar! smile.gif

This post has been edited by bflorian: 22 Feb 2005, 17:38


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 22 Feb 2005, 17:42
Post #168


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Ca sa fim in ton cu domnul:
Tocana Secuiasca:


CE e nevoie: 500 g carne de vita negrasa,1 kg de varza acra taiata ca fideaua, 2-3 linguri untdelemn, o ceapa, boia dulce sau pasta de ardei, marar, cimbru, o foaie de dafin, piper, ienibahar.
Ceapa taiata marunt si carnea taiata in bucati potrivite se calesc 5-6 minute intr-o cratita cu untdelemn, la foc mic, adaugind apoi o 1/2 linguirta cu boia dulce sau pasta de ardei. Dupa aceea se adauga varza spalata si stoarsa si 200 ml apa, lasind sa fiarba acoperite la foc mic, completind din cind in cind lichidul si amestecind mai des, ca sa nu se arda varza. Se pune foaia de dafin, 1/2 lingurita cu piper si un virf de lingurita cu ienibahar, o ramura de cimbru si marar verde sau uscat. Cind toate sint fierte, mincarea nu trebuie sa aiba prea mult sos.
Unora le place cu smintina!

Imi repet sfatul de a bate patura in cuie!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 22 Feb 2005, 17:44
Post #169


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Duminica dimineata va fi nevoie de:
500 g carne cu oase de curcan, gaina, rata sau gisca, 200 g zarzavat (morcov, patrunjel, telina), o ceapa mijlocie, o lingura de orez, 1/2 l zeama de varza, ungalbenus, 100 ml smantana sau iaurt, sare, leustean.
Carnea taiata bucati se pune la fiert in 3 l apa rece cu un virf de lingurita de sare. Cind clocoteste , se adauga zarzavatul ras prin razatoare cu gauri mari, sau taiat in forma de chibrit, si ceapa taiata marunt. Cind toate sint aproape fierte, se pune orezul, amestecind bine ca sa nu se lipeasca de fundul oalei; se fierbe 20 minute. Ciorba se acreste cu zeama de varza sau, in lipsa, cu bors, cu zeama sau sare de lamiie, sau cu otet. Se fierbe cu zeama de varza sau cu borsul citeva minute. Cu zeama de lamie se acreste numai dupa ce s-a luat de pe foc, ca sa nu se distruga vitaminele. Se drege pentru aroma, se adauga leustean verde sau uscat.

ADICAA!
CIORBA DE POTROACE BAAAAA!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 22 Feb 2005, 17:46
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




eu nu mai intru pe acest topic
de ce faceti asta ,de ce de ce ???????
Andrei esti din ardeal cumva ????? - ca prea le zici bine.

This post has been edited by BOGDAN DSN: 22 Feb 2005, 17:48


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 22 Feb 2005, 17:56
Post #171


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Mai rezistati la una?
Cascaval pane!
Cascaval, unt, lapte, faina, oua (2 max)
Se poate folosi in loc de faian pesmet ALB din comertul nostru socialist!
Cascavalul se taie in felii de 1 cm grosime, in bucati potrivite. Feliile se trec prin lapte sau apa si apoi prin faina, ou (bine batut cu furculita pina cind se face putina spuma) si la urma prin pesmet. Se pregatesc toate feliile. O tigaie goala (potrivita dupa cantitatea cascavalului) se infierbinta, 3-4 minute , la foc mic . Se pune untdelemn cit sa o acopere in strat subtire (2-3 mm) si imediat se asaza feliile de cascaval care se prajesc pe ambele parti, pina ce se rumenesc si cascavalul se inmoaie. Se halesc imediat, altfel se vor intari.


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 22 Feb 2005, 17:58
Post #172


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




bine...fira'r carnurile rosii sa va fie smile.gif ce vreti somon sau scoici?






--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 22 Feb 2005, 18:01
Post #173


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Ma jignesti!
Peste vrei?
Si mai iei cu somon....bleaaahhh!

CIORBA de perisoare de PESTE!
1kg de peste (ceva mai putini pesti la 1 kg...da?), 1-2 ardei grasi, morcov, patrunjel, telina(toate 200 g),o ceapa, 2 rosii, 50 g franzela, 1 ou, 25 g faina, bors, leustean, sare.

Zarzavatul si ceapa, rasa prin razatoare cu gauri mari, se calesc 2 min cu 2 linguride ulei. Apoi totul se stinge cu 11/2 l supa de peste clocotita si se lasa sa fiarba pina cind se pregatesc perisoarele. Pestele,fara oase prea multe, se cutata de solzi si de piele si apoi se scoate carnea, trecind cu cutitul de-a lungul coloanei vertebrale de o parte si de alta a acesteia. Carnea cca 450 g care rezulta se curata de toate oasele si se trece prin masina de tocat, impreuna cu franzela muiata si bine stoarsa. La tocatura se adauga o lingurita cu virf de ceapa rasa fin sau taiata marunt, un ou intreg, faina un firf de cutit de piper, patrunjelul si sarea si se amesteca bine. Oasele de peste, capul si pielea se fierb, inainte cu apa care stinge zarzavatul. Cind zarzavatul este bine fiert, se acreste ciorba dupa gust sau cu ce exista la indemina, potrivindu-se gustul cu sare. Din compozitia de perisoare, se ia cu lingurita uda in ciorba o cantitate aproximativ cit o maslina i se da o forma rotunda in lingurita si se da drumul in ciorba care clocoteste. Cind toate perisoarele sint gata se fierb la los mic cca 15 min.Ciorba nu se drege.Pentru aroma se pune leustean.


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 22 Feb 2005, 18:04
Post #174


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Iar cine vrea sa haleasca scoici si rapane si peste cat cuprinde: La cherhanaua din 2 Mai adica la Calin adica "La Micul Golf"


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 22 Feb 2005, 18:05
Post #175


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Oricum...vad ca acest topic e cam ocolit astazi..de ce oare?


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 22 Feb 2005, 18:05
Post #176


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




vezi ca ai zis una pe zi si deja esti in luna martie cu retetele smile.gif

Tortilia stie careva?


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 22 Feb 2005, 18:13
Post #177


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Na, ca m-ati suparat. Beeei aveti grija de masinile voastre, ca pe domeniul asta profesionistii sunt in alta parte tongue.gif
Daca aveti tupeu, intrati aici. Cui nu-i ajunge threadul ala, poate incerca si aici

This post has been edited by vv: 22 Feb 2005, 18:17


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nicotine
post 22 Feb 2005, 18:14
Post #178


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 22 September 04
From: Bucuresti




una bucata pui hormonizat din piata refrigerat (ca e mai ieftin decat cei inghetati din Carrefour etc) atentie sa fie adus in ziua in care il cumperi, pe care il bucatesti eventual asezonezi.
- 3-4 rosii zemoase si bine coapte
- 2 ardei iuti (verzi nu murati)
- usturoi un catel cu cat mai mult cu atat mai bine, curatat si pisat ca pentru mujdei.
Puiu se frige barbar pe gratar (atentie la carbunii din benzinarii sa nu fie trasi sau umeziti), pe langa bucatile de gladiator de crevedia se mai intercaleaza o rosie si vreun ardei.
Rosiile, ardeiul se curata si se piseaza se amesteca cu usturoiul si se mai completeaza un pic de apa pentru a mai inmulti sosul. Intr-un castron mare amesteci puiul cu sosul de rosii si eventual mai arunci un praf de Knorr Delikat.
Mancarea e foarte picanta si se stinge setea din gatlej cu un pet 2l de vin alb din piata de la butoi + sifonul aferent(sa nu va aud de Dorna samd)/capita bizonum. Pt fitzosi se inlocuie pet-ul cu sovinioane si pinogriuri sau aligoteuri dar nu te mai incadrezi in buget.
Dezlegarea la manele e permisa caci ascultand Beatles sau Creedance samd este posibil sa-ti ramana puiul in gat si spre incultura mea chiar nu stiu cum se mai numeste manevra de resuscitare( Heinlich?)


--------------------
MII Sedan 1.6 16v Confort Privilege Beige Angora 2005; sistem supraveghere presiune pneuri; bavete noroi fata spate
, etrieri vopsiti rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 22 Feb 2005, 18:19
Post #179


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




QUOTE(vv @ 22 Feb 2005, 18:13)
Na, ca m-ati suparat. Beeei aveti grija de masinile voastre, ca pe domeniul asta profesionistii sunt in alta parte tongue.gif
Daca aveti tupeu, intrati aici. Cui nu-i ajunge threadul ala, poate incerca si aici
*


Pai bine baa aici postam ce am facut noi nu ce scriu altii!
ca asa s-ar umple topicul de linkuri!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 22 Feb 2005, 19:25
Post #180


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




Ma suparati!!!! Ce ma suparati!!!!
Usor si bestial: cotlet imapant cu varza ametita

-una bucata cotlet de porc (1 kg)
-200g slaninuta ardeleneasca afumata (de la tzara nu de la supermarket!)
-doi catei de usturoi
-doua mere
-doua prune (daca sunt afumate si mai bine!)
-piper boabe, dafin, cimbru, tarhon, busuioc (si ardei iute daca va lasa ulcerul!)
-o varza murata zdravana si acra

Se inteapa carnea cu cutitul cam 5 cm adincime facindu-se cam 20-30 de gauri. In fiecare gaura se adinceste fie un bob de usturoi fie o bucatica de slanina (alternativ). Intr-o tava teflonata se pune un deget de ulei si un deget de vin , se presara doua-trei frunze de dafin, citeva boabe de piper, merele taiate sferturi si prunele jumatati. Se aseaza carnea peste care se aseaza fisii de slaninuta ( sa nu se usuce!). Se da la foc mediu la cuptor si se urmareste sa nu scada lichidul din tava completindu-se (eventual) cu putin vin (tava nu burta !). Cind e gata friptura se scot merele, prunele si foile de dafin impreuna cu bucatica de carne. In lichidul ramas se pune varza taiata mai din topor si se iuteste focul. Varza va fi calita repejor, numai atit incit sa nu mai fie cruda dar sa ramina inca tare si acra. Asa acra varza sepune peo farfurie cu doua felii din friptura si o bucata din fruct (mar,pruna..). Se serveste cu o feteasca neagra zdravana! La sfirsit merge o Romeo& Julieta!


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
150 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd May 2024 - 07:14
Forum Renault