DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Scurgeri de ulei intre Motor si CV

boobybooby23
post 23 Jan 2009, 23:49
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




mersi dacis de reclama dar nu este nevoie de asa ceva,la noi incercam sa ne facem traba cat mai bn (ai vazut si tu) ,oricum avan d in vedere topicul de mai sus po t spune ca nu stiu cum se procedeaza in alte service-uri dar la roman nu exista asa cv sub nici o forma wink.gif asa ca , curaj


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solidu
post 14 Apr 2010, 15:33
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 27 November 07
From: Pitesti




Ok, alta belea. Am fost la ITP cu Loganul si tipul mi-a zis ca am scurgeri de ulei intre cutie si motor, "pe la palier" zice el. Am vazut si eu cu ochii mei, uleiul era proaspat fara depuneri de praf pe zona umeda. Am avut si cealalta belea cu uleiul pe la distributie (problema rezolvata mai demult). Intreb si eu, daca nu rezolv problema (asta cu uleiul pe la palier) ce se poate intampla? Am inteles ca se da baia de ulei jos, deci ar fi mai bine sa fac reparatia inainte se schimbul de ulei nu? Daca scoate si uleiul din cutie il schimb si pe ala, dar cat credeti ca o sa ma duca totul? Am inteles ca interventia costa cam 250 lei plus daca schimb uleiul la cutie inca vreo 100 lei....

This post has been edited by Solidu: 14 Apr 2010, 15:34


--------------------
Renault/Ford Symbol/Focus Fidji dCi 70 CP, 2007/ Titanium 1.6 TDCI 2008 - AG-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 14 Apr 2010, 16:41
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.792
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Acolo sunt 2 surse de ulei, motorul sau cutia de viteze. Primul lucru trebuie sa stabilesti ce ulei este. Cel mai usor este prin...miros. Daca miroase a benzina e de motor, daca miroase urat (nu pot sa-l descriu este de cutie).
Daca e ulei de motor cauta urmele peste tot sa nu curga din alt parte si sa se infiltreze pe acolo, te uiti pe baie, pe imbinarea chiulasei, pe capacul culbutorilor pe joja. Poate ai noroc si e de prin alta parte. Daca nu, te-ai scos de cel mai al dracu' simering de schimbat. Trebuie data cutia jos, planetare, cadru motor, volanta, ambreiaj etc. O placere. Daca ai ceva kilometri nu e rau sa te gandesti si la un ambreiaj nou, ca tot umbli. Nu am acum imaginea zonei sa-ti spun exact, dar e operatiune laborioasa rau.
Daca e ulei de cutie trebuie data jos si schimbat in principiu simeringul din fata sau refacuta etansarea carterelor.
Daca n-o repari in cel mai rau caz poate sa-ti ajunga uleiul pe ambreiaj si sa patineze. Nu avanseaza repede scurgerea,mai poti sa mergi o perioada.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 13th June 2024 - 20:06
Forum Renault