DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> rust remover, substanta magica de la wheeler dealers

Adrian_Boy
post 1 Jun 2009, 17:20
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.849
Joined: 31 October 07




Dupa folosire, se obtine un strat zincat peste acel metal, exact cum scrie pe ambalaj.

Uite aici si o poza http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1837920


--------------------
Opel Astra Z16XE 2001 - B
16V 101 caluti de rasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 1 Jun 2009, 17:57
Post #32


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu zic sa o lasi moarta asa cum a picat, ca nu o sa-ti depuna feruginolul strat de zinc decat daca il dai poate pe o piesa de zinc, si nu sa-l depuna ci sa-l ia.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_m
post 1 Jun 2009, 20:41
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 1 January 09




eu am incercat Protecta de la Policolor. am vopsit niste tevi de la o terasa si de 2 ani nu a aparut rugina. tevile erau ruginite, am dat un strat, iar dupa vreo 2 zile am dat si al 2-lea strat. stratul de vopsea este elastic, cauciucat, nu sare daca este lovita si nici nu crapa. ce ma mira pe mine, am vorbit cu un tip de la un mare atelier de vopsitorie, ei au zis ca nu au folosit niciodata asa ceva. oare nu o fi bun si la masini?


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureat Plus - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor Badescu
post 20 Feb 2010, 00:49
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 17 December 09




Feruginolul e un decapant si e foarte bun,dar nu se da o data ci pana nu mai e pic de rugina.Apoi NU SE DA CU APA ! Desi la un moment dat Policolor asa indica,desi cand a aparut nu se indica asa ceva, si am fost si am discutat asta acolo.Se spala cu alcool etilic 99...99,8%(NU TEHNIC) sau alcool izopropilic(izopropanol) care se gaseste la unele magazine de componente electronice.Ideal e ca dupa aceea sa se utilizeze un grund reactiv de ex. de la Policolor care are si la spray.Dupa care grund ,slefuire(sa nu se ajunga la tabla,altfel se reface local grunduirea),chituire,etc.E cam migalos,dar cu procedura asta,dupa peste 20 ani,lucrurile sunt in regula la masina tatalui meu si atunci nu aveam grund reactiv ci doar Gruant si trebuia sa-l lasi aproape o saptamana la uscat ca sa fii sigur ca nu se umfla la vopsire.Mai rapid,se poate incepe cu Strong Feruginol de la magazinele de chimicale,e si ieftin si mai rapid,pana dispare complet rugina.Se spala cu apa,apoi se incepe procedura cu Feruginol de Policolor care face fosfatarea finala.
Convertorii de rugina sunt altceva.Ei transforma rugina aderenta intr-un strat inert,impermeabil. Dar NU SE DA APOI CU GRUND REACTIV deoarece contine acizi.Eu lucrez de 10 ani cu un produs romanesc,Siltan,ieftin,produs la Institutul de Cercetari si Proiectari Electrotehnice din Bucuresti (si se ia pe comanda doar de acolo),dar acum am avut ceva surprize,nu mai e ca la inceput,nu mai patrunde in grosimea stratului de rugina.Asa ca vreau sa fac probe cu produsele discutate pe topic.
Atentie la compusul albastrui ce ramane pe tabla in urma sudurii! Trebuie bine curatat sau lasat sa rugineasca pentru a putea fi tratat.
Am dat si cu Protecta 3 in 1 si e clar mai bine decat ce fac in general tinichigiii:dau un grund direct peste sudura si rugina.Dar curat tabla pana apare bine metalul,ca nu are cum sa patrunda Protercta in rugina oricat de groasa!Si,desi se dizolva bine in nitrodiluant,el se evapora prea rapid.Asa ca trebuie folosit diluantul indicat pe cutie.Si dau un prim strat mai diluat.
Si inca ceva:Feruginolul nu face zincare ci fosfatare;de aceea il dau la sfarsitul oricarei decapari.Stratul de fosfat apara fierul decapat (care e foarte reactiv) de oxidare pana la grunduire.


--------------------
dacia 1310, 1991/standard ; Mercedes Sprinter 311 CDI, 2004.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dobre
post 21 Feb 2010, 21:24
Post #35


-classic-


Group: Members
Posts: 425
Joined: 2 December 07
From: Severin




cand am facut RK la masina, am folosit feruginol inainte de grund...adevarat, l-am curatat cu benzina, dar pot spune ca exact acolo a aparut rugina, parca mult accelerata decat in locurile unde nu am intervenit cu feruginol....

in legatura cu rustconverterul, am folosit direct pe suprafata ruginita dupa ce am curatat in prealabil pe acolo...daca tabla este patrunsa, chiar daca am chituit peste rustconverter, rugina tot a aparut, in schimb unde era doar vopseaua sarita si rugina superficiala care si asa a fost frecata cu peria de sarma, smirghel, si rust converter, acolo nu a mai aparut....asa ca nu va asteptati la minuni sad.gif

This post has been edited by dobre: 21 Feb 2010, 21:28


--------------------
Dacia 1300 1972 - GJxxSPR
Dacia 1300 RAT 1972
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 25 Feb 2010, 12:25
Post #36


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Unde gasesc de cumparat acest feruginol in Bucuresti? Este sub forma de flacon sau cum? unsure.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2xGI
post 25 Feb 2010, 12:58
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 993
Joined: 24 October 08
From: Bucuresti




feruginol gasesti cam in toate magazinele de chimicale, mat. de c-tii!!
mai sigur gasesti in Bri....re!!


--------------------
ex. Dacia 1300 1978 - momentan Treanta 2
niciodata sa nu spui niciodata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 25 Feb 2010, 13:03
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Mai bine ai folosi un rust converter.... Pentru Bucuresti incearca la Maer Group .Produsul se numeste Kelfos.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiask
post 13 May 2012, 19:39
Post #39


Disc-Jockey


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 22 April 09
From: Bucuresti




Salut baieti ! Am luat io azi de la Real o sticluta de solutie ce elimina rugina si cred k ca o intareste , stopand extinderea ei. 15 lei , de a Nigrin. Am dat cu o pensula pe toate punctele de rugina , pe usita de la rezervorul de benzina, imbinarile de la pragtu, sub prag, la portbagaj , capota , etc . si intr-adevar a indepartat fain tot . In urma ruginii au ramas puncte de culoare inchisa , spre negru, care se pot da cu spray in culoarea masini. Este absolut miraculos , pt mine . Va recomand smile.gif


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 13 May 2012, 22:41
Post #40


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Pune o poza cu solutia minune sa vedem cum arata.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 13 May 2012, 22:43
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.596
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




Si cu efectele daca se poate niste poze... apropo... ia o surubelnita si zgandare in pic unde ai dat cu solutie si vezi daca cumva rugina nu a ramas bine mersi dedesubt.


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th June 2024 - 08:23
Forum Renault