DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Amenda viteza..., cand s-a vazut nr masinii aveam viteza legala

dizzy
post 20 Nov 2007, 08:51
Post #31


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Nu ma puteti convinge ca treaba aia cu restaurantul e dreptate.
Ai intrat prin efractie in restaurant adica pe proprietate privata ai cazut in fund si ma dai in judecata. Daca si asta e dreptate atunci ne meritam soarta.
Daca tot vreti sa mergeti tare, bagati mana in buzunar si gata.
Daca aveti timp sa faceti contestatii, tribunale etc, pt 40 RON treaba voastra.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 20 Nov 2007, 10:15
Post #32


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




QUOTE(ramm @ 4 Sep 2007, 21:30)
3. Nu mai fiti lupi moralisti, nu prea cred ca respectati toti vitezele legale, mai ales unde sunt limitatoarele alea jmechere cu 30km/h. Eu de obicei merg prin oras(e) cu 65/ 70km/h viteza afisata pe vitezometru si nu mi-am luat pana acum nici o amenda ptr depasirea limitei de viteza.
*



Pai stai putin ramm, nimeni nu spune ca e perfect, dar cand te stii cu musca pe caciula si anume ca aveai 64 km/h cand te-a luat radarul, de ce sa faci gura mare ? Cand depasesti viteza legala, o faci pe riscul tau. Banii tai, punctele tale de penalizare si de la o anumita viteza, permisul tau.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zamolxes
post 21 Nov 2007, 22:46
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 14 January 04
From: Bucuresti




Eu as face gura.
Cand a facut poza si datele de identificare ale masinii se vedeau era in legalitate. Asa ca...poa sa zica ca era si ozeneu. Poza zice: masina cu datele alea era in legalitate. Nu se vad datele..poa sa fie oricine in orice poza.

Si n-am de gand sa fiu mai catolic decat papa. Am facut pocinogul si m-a prins...incerc sa scap. Nu m-a prins...la revedere si n-am cuvinte. Eu consider ca e de datoria mea sa faultez statul oricat de mult pot si sa le dau cat mai putini bani. Fie din impozite, fie din amezi. Cand vor fi lucrurile la noi ca si in alte locuri poate m-as gandi de doua ori. Dar cum la noi e tara lui papura voda iar pe institutiile statului le doare fix la gaura de mine si de restul...why should I care?


--------------------
Ford Mondeo Ghia 2L 2003 Full Options - B-77-BLD
Si uite asa se duc noptile..albe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 22 Nov 2007, 09:18
Post #34


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




"Eu consider ca e de datoria mea sa faultez statul oricat de mult pot si sa le dau cat mai putini bani. Fie din impozite, fie din amezi."

Si apoi ne intrebam de ce tara e asa cum e...


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zamolxes
post 28 Nov 2007, 22:48
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 14 January 04
From: Bucuresti




Ai fi surprins. Si in afara e la fel. Oamenii isi angajeaza contabili si experti in taxe pentru a plati cat mai putin. Si la o adica ce imi ofera mie, mai ales in Romania, statul? Politie care e degeaba? Politicieni pe care ii doare fix la basca de mine si de restul? Si atunci? De ce mi-ar pasa mie de stat?


--------------------
Ford Mondeo Ghia 2L 2003 Full Options - B-77-BLD
Si uite asa se duc noptile..albe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 1 Dec 2007, 12:45
Post #36





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




ai fi tu surprins. contabilii si expertii aia sint angajati pentru ca omul habar nu are de toate taxele si legile sau ii e pur si simplu lene sa studieze problema. in ambele cazuri nu vrea sa fie prins in offside, pentru ca plateste scump. oricum sint incurajati sa procedeze asa. asta se intimpla si pentru ca ei isi deduc multe cheltuieli (vraful de chitante care trebuie sortate si analizate).
asta nu e faultarea statului, vor doar sa procedeze legal.



--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zamolxes
post 3 Dec 2007, 19:46
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 14 January 04
From: Bucuresti




Oi fi eu surprins. Dar pentru mine exact asta inseamna faultarea statului: sa faci tot posibilul sa platesti cat mai putin. Evident, pe cai legale. Iar daca se poate pe ilegale dar sa fii neprins...so be it. Hotul neprins e negustor cinstit.
Oricum, o dam in offtopic.


--------------------
Ford Mondeo Ghia 2L 2003 Full Options - B-77-BLD
Si uite asa se duc noptile..albe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 5 Dec 2007, 12:52
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(zamolxes @ 28 Nov 2007, 22:48)
[...]Si la o adica ce imi ofera mie, mai ales in Romania, statul? Politie care e degeaba? [...]


Eu as zice "politie care aplica legea discretionar".
Adica atita vreme cit pe linga echipajul ala (care pe mine ma amendeaza "conform art. x din 195") trece o caruta pe "E" sau "national", iar pe domnul carutas nici nu-l baga in seama "pentru ca nu are pe unde circula" as propune ca domnii politisti sa stea in birouri la constatari de accidente, poate cozile ar fi mai mici.

E, intr-adevar, o mare problema cu "ce drum lateral au carutasii" dar NUMAi o instanta poate decide ca amenda primita de carutas e exagerata, nu tu, politist. Tu aplici legea ASA CUM E sau pleci din sosea. In acel "asa cum e" am inclus si rolul EDUCATIV si PREVENTIV al politiei (in "195" exista si avertismente iar o activitate mai intensa pe sosele a lor poate "educa de frica" si un carutas, si un biciclist beat, si un mopedar, si un sofer). Daca doar stai la pinda "sa vada sefu ca am dat amenzi, deci am fost pe teren"....


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zamolxes
post 6 Dec 2007, 22:33
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 14 January 04
From: Bucuresti




diaconuliviu: pai ce ai zis tu dupa mine inseamna "politist care e degeaba". mai era de adaugat totusi la definitie.


--------------------
Ford Mondeo Ghia 2L 2003 Full Options - B-77-BLD
Si uite asa se duc noptile..albe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 7 Dec 2007, 07:49
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Da, mai nuantat. Chiar degeaba nu e, ca nu e gratis, ne costa pe ceilalti o avere salariile, spagile, vilele lor. Glumesc.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grosse inkultur
post 7 Dec 2007, 12:35
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 1 October 07
From: Cluj Napoca




Oare invers cum functioneaza treaba? Oare daca eu am de recuperat ceva de la stat (sa zicem) nu trebuie sa produc dovezi cum ca am dreptate? Daca arat o succesiune de poze in care prin extrapolare am dreptate oare chiar asa o fi? Nu cred. In ambele sensuri e la fel. Daca au poza cu tine mergand peste viteza legala atunci asta e, platesti. Daca nu, nu. Acuma inteleg ca tu recunosti ca ai avut 65kmph. Bun. Dar daca viteza pe care o arata aparatul nu e a ta ci a altei masini din coloana? Cum se poate dovedi asta? Mi s-a intamplat sa fiu oprit in aceeasi situatie (pe vremea aia se dadea filmul inapoi) si in momentul pozei aveam 48kmph (fiind singur pe sectorul de drum). Am depus contestatie si plangere pentru abuz in localitatea in care fusesem oprit (Sibiu) si mi-am vazut de drum, urmand ca ei sa-mi trimita PV cu constatarea. Nici pana acum nu l-am primit (de vreo 3 ani).


--------------------
Mini Cooper 2008 - nb-10-grf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 8 Dec 2007, 11:07
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




Oare chiar nu se mai da filmul inapoi?

Am luat un radar in Albesti - Paleologu (Dambovita) cu 82 la ora in localitate - pe linie dreapta. Era radarul intr-un Logan alb fara insemne si probabil in miscare. Nu l-am vazut de nici o culoare. Acolo e sosea cu 4 benzi si in timp ce toti mergeau linistiti cu 65 - 70 la ora pe banda din margine eu am trecut ca racheta pe langa ei pe banda de la mijloc si am tinut-o asa ca a avut timp sa faca zoom pe botul masinii mele si sa fie cat se poate de clar ca aveam viteza mare.

Evident ca nu era nimic de contestat.

Insa revin: cand am fost oprit de un alt sepcar am asteptat si a venit si radarul si singur mi-a aratat filmul fara sa ii cer eu asta. Ceea ce inseamna ca l-a dat inapoi.

Dar daca era sa fac scandal era de facut scandal ca si ceilalti aveau peste 50+10 km / h.

Asa ca domnii aplica oricand si oricum legea discretionar. Le place de tine te iarta iar daca nu le place te *ut.



--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 10 Dec 2007, 08:16
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




1. Nu ai de unde sti cu cit mergeau cei de vare vorbesti. Doar presupui, functie de ce-ti arata tie ceasul care, iertare, poate fi eronat.
2. Esti sigur ca in Paleologu nu era limitare la 60? Legat de asta ne poti spune unde ai fost incadrat (ce articol, din el se poate deduce la 82 ai tai cit aveai depasire).
3. Ca sa stiti, multi au radarul setat sa piuie si sa pozeze la viteza X, sa zicem 80, considerind ca pe portiunea aia e periculoasa depasirea acelei viteze. E ca o compensare la conditiile de drum (sosea dreapta, necirculata, etc).


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 12 Dec 2007, 18:42
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




1. pai am cum sa raspund si am de unde sti ca initial in filmul prezentat eu nu apaream iesind din curba mai tarziu decat daduse inapoi filmul Si cei ce erau deja pe drum aveau (dupa radar) 65 - 70 la ora. Cand am aparut si eu ca viteazul s-a concentrat doar asupra mea ca aveam destula viteza.

Cine a citit cu atentie ce a scris el in procesul verbal? eram vinovat si gata . PUNCT! nu e cazul sa comentez cat de vinovat sau daca nu cumva pot sa scap.

4 puncte penalizare si 6 puncte amenda adica 120 lei pe loc cu chitanta.


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geocosma
post 13 Dec 2007, 10:01
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




In Albesti-Paleologu (jud. Prahova, nu Dambovita cum a scris eugeniuz2004) limita de viteza este 50 km/h (viteza in localitate, conform cod rutier). Este o localitate in care radarul sta destul de des, probabil si pentru ca Politia DN 1B isi are sediul acolo.


--------------------
Renault Megane Estate II.1 - 2005 - 1,6 16V 115 CP - Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 13 Dec 2007, 20:32
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




scuze ca am confundat Dambovita cu Prahova. Insa de incasat l-am incasat. Si gata.


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 20:42
Forum Renault