DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Facultatea ne mananca zilele, ...si tineretea

Marty
post 3 Nov 2004, 09:28
Post #61


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(laufery6 @ 3 Nov 2004, 10:26)
Marty, dar ce te faci daca intra la facultate la stat, la fara plata?
*


Eu asta-i si sugeram!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13nov
post 3 Nov 2004, 09:30
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 7 June 04
From: Bucuresti




@Marty: In 2000 eram in toiul distractiei!

P.S. Acum cred ca lucram in domenii apropiate - ROMAVIA - ROMAERO

This post has been edited by 13nov: 3 Nov 2004, 09:37


--------------------
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI 2008
Clio III 1.5 dci Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 3 Nov 2004, 09:48
Post #63


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




QUOTE(hash)
Cand il aud si p-ala ca nu stie sa faca o integrala (si se mandreste cu asta), imi vine sa plec in vest ... sa nu mai apuc pensia p-aici. Ca probabil atuncea toata lumea o sa fie licentiata in stiinta facutului de nimic ...


hash, n-am inteles faza asta. Eu sunt fan matematica (daca mi-ai mai citit post-urile sigur ti-ai dat seama de asta), dar departe de mine ideea de a sustine ca toata lumea trebuie sa stie integrale. Pentru Dumnezeu, profesorii de uman de la maica-mea din oras (e.g aia de romana) erau disperati cand s-a bagat teza ca 40%, ca ei nu mai pot face mediile!!! Ce integrale pretinzi de la oamenii astia? Si precizez ca era vorba de oameni care erau valorosi in domeniul lor.
E bine sa stie toata natia niste aritmetica si niste geometrie - da' de aici si pana la a obliga toti avocatii sa stie integrale e cale lunga... Si vorba lu' Marty, la ce draq le-ar folosi?


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 3 Nov 2004, 10:12
Post #64


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE(13nov @ 3 Nov 2004, 10:30)
@Marty: In 2000 eram in toiul distractiei!

P.S. Acum cred ca lucram in domenii apropiate - ROMAVIA - ROMAERO
*


Scuze de off-topic: Nu lucrez in Romaero, am lucrat intre '90 si '93.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Uncle-Sam
post 3 Nov 2004, 13:02
Post #65


MEMBRU DE PARTID


Group: Members
Posts: 1.377
Joined: 1 April 04
From: Bucuresti




sunt la stat, la fara plata. intrebarea e daca ajungeam la taxa ce faceau? ca e aceeasi taxa ca si la particular. si oricum nu se invata nimic unde sunt eu. oare de ce TOTI de la facultatea mea sunt extrem de nemultumiti ca se predau numai chestii plictisitoare, invechite si fara pic de folos?? nu cred ca suntem toti niste putori...


--------------------
DACIA 1100 1971 / DAEWOO TICO 1999 - B ** ***
Eu am numai 3 pistoane si ma cheama piTICOt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 3 Nov 2004, 13:20
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




unchiule zi-ne frate care fac? sa stim sa ne ferim de ea (sau sa ferim pe altii) smile.gif


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 3 Nov 2004, 13:24
Post #67


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




mai baieti, am 29 de ani, de la 18 de cand sunt student am infaptuit urmatoarele:
- inginer cu lucrare de diploma nota maxi,
- picat de 2x la ASE la REI,
- doua diplome de studii aprofundate (una in Ro si alta in Fr),
- sunt la doc in Fr (al III-lea an),
- si un an II repetat la facultate de ingineri...
- fost prof in invatamant ro 2 ani (5-8)


nu neaparat in ordinea astea smile.gif si uneori si concomitent

in princpiu facultatea e ca liceul sau ca o scoala, un prilej de a te pregati pentru viata...deci nu mizati pe ideea ca tre sa iesiti profesionisti dupa ce o termnati, poate doar un pic mai decisi, cu optiuni clare...altfel, meseria se invata in viata.

profii care nu isi fac meseria sunt niste ratati si cum toti se sprijina intre ei si sistemul e autonom, sistemul va supravietui si inflori...singura cale de regularizare a situatiei este concurenta reala pe domeniu (public si privat) dezvolatrea de burse private care sa acopere costul studiilor prin implicarea privatilor in formarea cadrelor. cu alte cuvinte sa fie interesati angajatorii ca absolventii sa invete ce se cauta pe piata si ei sa impuna in programa chestii clare.

in acest moment la stat, programa o face statul care are in vedere mai mult ce se poate face cu dotararea materiala si umana disponibila in facultati. orice om decent (asistent) care a ramas in sistem si educa nu ar da vina pe studenti...ei supravietuiesc asemeni profesorilor lor: ei se fac ca ne invata, noi ca invatam. studentul nu are nici o putere aproape si deci nu are decat varianta supunerii or disparitiei.

asistentul, o avea el ganduri mari la inceput, dar cum ved ca de sus i se pun talpi si studentii ii pun barbi, ii ajunge si lui si ori se domesticeste, ori se cara.



--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 3 Nov 2004, 13:30
Post #68


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Mil, ceea ce face teribil de grea viata de asistent (constiincios) e mai ales atitudinea studentilor: trebuie sa depui un efort remarcabil ca sa ii OBLIGI sa invete (sigur ca nu vorbesc de cazuri particulare, vorbesc de marea masa). Realmente asta e senzatia mea - tu trebuie sa ii obligi, ei fac tot ce pot ca sa se fofileze. Exemplu concret: ce face studentul roman cand ii dai de ex. o tema simpla in laborator, ca sa se familiarizeze cu un limbaj nou/cu un concept nou (sa zicem ca-i dai 'problema filisofilor' ca sa-l inveti sincronizare) : INTRA PE GOOGLE!!! Si iti baga barbi cu "refolosirea codului" - pai bine frate, cod il refolosesti la servici, la facultate INVETI. E extrem de greu sa ii convingi pe studenti ca nu castiga nimic daca se pun pe copiat (si ca de fapt copiatul de pe web e tot copiat!). Dezavantaj major: ca sa te asiguri ca lumea invata, trebuie sa schimbi temele de la an la an. Si asa nu se poate ajunge sa ai ca in US o serie coerenta de teme, bine puse la punct, cu tot suportul necesar - fiindca atunci lumea copiaza pur si simplu de la prietenii cu un an mai mare.

This post has been edited by vv: 3 Nov 2004, 13:31


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 3 Nov 2004, 13:33
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




vv, dar ce motivatie au studentii sa invete? Nu vezi ca diploma de absolvire nu valoreaza mare branza?


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 3 Nov 2004, 13:39
Post #70


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




DE CE NU VALOREAZA MARE BRAZA??? Pai tocmai fiindca nu invata!!! Diploma in sine nu le aduce decat dreptul de a lucra in domeniu, dar ca sa aiba succes trebuie si sa stie ce sa faca.
De ce sa invete? Ce motivatie au? Da' de ce draq au dat la facultate, pentru distractie? Daca da - sorry. Eu credeam ca mergi la facultate ca VREI sa inveti. Parca lumea sa plange ca nu reuseste sa invete. Da' cati vor intr-adevar?
La americani daca dai 15k para taxa, nu iti mai vine sa chiulesti de la cursuri ca sa te bagi in bar, si nici sa copiezi de la altcineva ca nu ai facut nimic decat sa arunci banii pe geam (bine de fapt mie nu-mi place sistemul american care te obliga sa platesti, da' uneori regret si eu sentimentul de responsabilitate pe care sistemul asta il induce studentilor).


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 3 Nov 2004, 13:49
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




vv, zi-mi si mie cat castigi ca proaspat inginer? Mai putin decat multe persoane fara studii.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 3 Nov 2004, 13:51
Post #72


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Sony - ai fi surprins. Castig foarte bine ca angajat. Si nu fur.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 3 Nov 2004, 13:52
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Nu poti generaliza plecand de la tine. Cea mai mare parte a proaspetilor inginer castiga putin. Asa ca, la absolvire, isi iau diploma, o inrameaza si pleaca sa vanda gogosi.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 3 Nov 2004, 13:53
Post #74


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




vv,
1) da-le dom'le problema sa ti-o faca in schema logica sau in pseudocod sau ceava ce nu gasesc pe net (metoda comunista, gaditi fir-ati'!)
2) spune-le ca la examen nu o sa aiba google si ca o sa fie pusi in fata unor probleme similare, ca tie te doare in tramvai daca ei copiaza la laborator, ca la examen o sa aiba doar capul lor pe umeri si ca o sa ai oata bunavointa sa beneficieze de un examen corect (metoda capitalista, nu gaditi...paguba voastra).

Hai mai vv...nu poti sa fii mai smecher decat studentii tai si sa faci variatii pe problema a.i. aiai care nu stiu nici sa inteleaga ce copiaza sa nu faca de 5?

Pai ce profii tre sa tina aceasi lectie an de an...pai scuza-ma, mai ieftin e un videoproiector ii dai play si tu te duci sa joci biliard. Prof-ul epus tocmai ca sa aduca o valoare adaugata cursului, laboratorului sa il adapteze la studenti...SA II INVETE!!!. Cand un student nu invata dessi vine la scoala nesilit, nu e vina lui, e vina profesorului care nu se coboara sa ii explice.


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 3 Nov 2004, 14:06
Post #75


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Mil, vorbesc de teme. Hai ca la laborator te descurci - le zici "dati-va jos de pe google" si inteleg. Da' mi se pare relevant pentru mentalitate. Dar temele de casa... pai din astea invata cel mai mult. Si de ex. daca materia ta este "sisteme de operare" ai putea avea un sistem de operare micutz facut de tine, in care sa-i pui sa scrie doar bucatile relevante. Da' poti? Nu poti decat daca faci alt sistem de operare in fiecare an! Pai cine draq e dispus sa faca atata munca? Iar sa-i pui pe ei sa scrie un SO de la 0 e iar imposibil. Si uite asa din cauza atitudinii lor nu se poate face un laborator ca lumea.
Acum recunosc ca eu aduc discutia in domeniul "calculatoare" si ca in alte domenii s-ar putea sa nu fie la fel de relevant, dar cred ca atitudinea asta de "facultatea nu ma ajuta" e foarte daunatoare si le dauneaza in primul rand studentilor. Trebuie ei singuri sa vrea sa invete si apoi sa inceapa sa le pretinda profesorilor mai mult.
Sa zic numai ca din cauza copiatului corectarea unei teme dureaza 3 ore. La 100 de studenti, fa calculul. Si tot nu-i prinzi pe toti care au copiat (dar daca nu incerci, atunci nu mai invata nimeni fir-ar)


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 3 Nov 2004, 14:13
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




La noi in facultate cine copiaza sau plagiaza si este descoperit este exmatriculat sau in cel mai fericit caz repeta cursul si seminarul, plateste 50 de euro.

Unii profesori au inteles ca daca pui studentii sa faca o lucrare pe o tema teoretica 90% dintre ei vor face o compilatie din mai multe texte sau vor lua de pe net o lucrare cap-coada. Asa ca au inceput sa ne puna sa facem lucruri practice, verificabile si originale.

Cativa asistenti au propus ca toata lucrarile sa fie publice, sa se pastreze undeva pe site sau pe un calculator la facultate, asa incat sa nu mai poata copia de la un an la altul.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 3 Nov 2004, 14:35
Post #77


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




de acord Mada...solutia este sa incerci sa le dai lucruri cta mai originale, subiectele de la examene sa fie publice. In actualul sistem la noi si studentii si profesorii copiaza (de la an la an subiectele se repeta) !!!

vv, nu tre sa corectezi in 2 ore totul. Aici lucrarile se corecteaza si in 2 luni...subiectele sunt originale si tre in adevar sa intelegi despre ce e vorba in curs si sa dezvolti ca sa treci. In FR profii ne prezentau la ultimul curs, subiectele date in anii trecuti...unii le corectau cu noi...Si era f. eficient, te apuca groaza cand vedeai ca ce era in curs era un fel de ghid cu care anevoie puteai sa rezolvi...

Acum nu stiu in cazul tau, poate faci o greseala, studentul nu tre sa stie sa faca de unul singur un SO (nu va avea nimeni nevoie de asta) ci sa deprinde niste reflexe, sa isi dezv. abilitati etc. temele de casa sunt, din pct. meu de vedere, o inertie de scoala. In faculta tre sa intelegi si sa aplici imediat, asa se fixeaza, asa te poti just aprecia ca viitor profesionist. Studentul nu tre crescut pentru cercetare ci pentru industrie. Cei care vor face cercetare au fost mereu in elita studentimii.

si sa stii ca si aici scoala e aproape gratis (e o taxa de inscriere de 150 de euros) INDIFERENT de cate facultati ai facut inainte. dar faptul ca nu poti copia pentru ca profii fac ceva nou an de an, si ca dupa studentie te apuci de munca si incepi sa castigi bani, te stimuleaza suficient!


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 3 Nov 2004, 15:39
Post #78


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




QUOTE(Sony_ @ 3 Nov 2004, 14:52)
Nu poti generaliza plecand de la tine. Cea mai mare parte a proaspetilor inginer castiga putin. Asa ca, la absolvire, isi iau diploma, o inrameaza si pleaca sa vanda gogosi.
*



ca sa-ti raspund - stiu 3 firme unde daca as recomanda un proaspat absolvent bun s-ar putea angaja pe approx. 1000$ (bani platiti la oficial, 100% pe cartea de munca). Daca e cineva cu experienta, suma poate sa creasca destul (nici eu nu stiu exact cat). Dar nu prea am pe cine sa recomand.... Am incercat sa aduc ceva prieteni din provincie si raspunsul a fost "nu mersi cam atat castigam si aici , nu ne mutam la Bucuresti pentru atata".
Deci daca esti bun, nu mori de foame in IT. Bineinteles ca poti sa alegi sa nu inveti nimic toata facultatea, sa pui doar cap la cap ce au facut altii - dar pentru asta nu te plateste nimeni atat.

QUOTE(mil @ 3 Nov 2004, 15:35)
de acord Mada...solutia este sa incerci sa le dai lucruri cta mai originale, subiectele de la examene sa fie publice. In actualul sistem la noi si studentii si profesorii copiaza (de la an la an subiectele se repeta) !!!

vv, nu tre sa corectezi in 2 ore totul. Aici lucrarile se corecteaza si in 2 luni...subiectele sunt originale si tre in adevar sa intelegi despre ce e vorba in curs si sa dezvolti ca sa treci. In FR profii ne prezentau la ultimul curs, subiectele date in anii trecuti...unii le corectau cu noi...Si era f. eficient, te apuca groaza cand vedeai ca ce era in curs era un fel de ghid cu care anevoie puteai sa rezolvi...

Zi-mi tu o facultate unde sta cineva mai mult de 2 ore/PER LUCRARE sa corecteze. Si nu vorbim aici de lucrarile scrise de la examenul final, ci de temele de casa (5/6 per semestru). Pai inmulteste numai sa vezi cat timp iti ia chestia asta.

QUOTE
Acum nu stiu in cazul tau, poate faci o greseala, studentul nu tre sa stie sa faca de unul singur un SO (nu va avea nimeni nevoie de asta) ci sa deprinde niste reflexe, sa isi dezv. abilitati etc. temele de casa sunt, din pct. meu de vedere, o inertie de scoala. In faculta tre sa intelegi si sa aplici imediat, asa se fixeaza, asa te poti just aprecia ca viitor profesionist. Studentul nu tre crescut pentru cercetare ci pentru industrie.
*



Trebuie sa fii bun sa faci face in industrie - in industria adevarata. Acolo unde se fac bani se face si cercetare (cu foarte putine exceptii). Spui ca un student nu trebuie sa stie sa faca singur un SO - foarte fals. Trebuie sa inteleaga foarte bine cum functioneaza un SO, ca sa stie exact ce sa se astepte de la el. Si trebuie sa inteleaga foarte bine cum merge un compilator ca sa stie cum trebuie sa scrie cod. Si trebuie sa inteleaga foarte bine care e structura unui procesor ca sa stie ce se poate astepta de la procesorul respectiv. A, da, putini fac in viata reala un compilator, dar daca intelegi cum merge unul vei sti cum sa scrii cod care sa mearga ok. Si ce metoda mai buna de a intelege decat sa faci tu cu manutele tale?
Din nou - nu vorbesc de cei care tot ce-si doresc este sa faca pagini web. Daca asta e tot ce-si doresc, sa faca un colegiu tehnic si nu ma leg de ei. Da' dup-aia se mai si plang ca nu au oportunitati de angajare - pai cum sa te angajeze cineva daca tu nu stii chestii elementare? (da, lucrurile enumerate de mine mai sus sunt chestii elementare; nu pretind sa stie tot studentul exact care e algoritumul de executie out-of-order din Pentium, dar ala care nu stie diferenta dintre executie out-of-order si executie speculativa e un student slab din punctul meu de vedere, a facut degeaba materia respectiva).
Din nou - scuze ca am dat exemple concrete, sper ca intelegeti ideea chiar daca nu intelegeti toti termenii tehnici.

[later edit] mil, pentru un necunoscator un sistem de operare e o chestie monstruos de mare la care lucreaza Microsoft de zeci de ani (si asta e ok). Dar un absolvent ar trebui sa stie ca de fapt nu e chiar asa, si sa stie ce contine un SO si cu ce se mananca, sa-si dea seama ca Windoze e doar o interfata grafica super umflata.

This post has been edited by vv: 3 Nov 2004, 15:57


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EEN
post 3 Nov 2004, 16:34
Post #79


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 30 March 03
From: Bucuresti




QUOTE(Marty @ 3 Nov 2004, 10:32)
La particulara pica mult mai multi decit la stat! La stat inca mai merge cu spaga si cu alte favoritisme. S-au dus vremurile cind problema era doar admiterea, parcursul fiind asigurat de taxa de scolarizare!
*



Da-mi voie sa nu fiu de acord: spaga si mai ales pilele merg unse atit la particulara cit si la stat. La particulara pentru a nu plati o taxa in plus in caz de restanta iar la stat pentru a da o nota mai mare si a lua bursa... Vorbesc din experineta : tatal meu a fost 8 ani prof la particulara in Bucuresti (la drept, la o facultate f.cunoscuta) iar eu sunt de aproape 9 ani asistent la stat (medicina). Crede-ma: suna telefoanele in preajma examenelor ca la Gara de Nord.

Cind ma refer la cei ce pica anul ma refer la cei ce ramin repetenti si nu la cei care renunta la facultate. Este mult mai mare numarul celor ce renunta la facultate din rindul celor de la "cu plata" pentru ca ei isi calculeaza zilnic costurile si beneficiile unei facultati. Cei ce nu platesc au tendinta sa nu renunte la facultate chiar daca constata ca nu au nici o chemare sau speranta de angajare...merg cu inertia ca tot nu costa.

Tot din experienta din familie constat ca din motive diferite exista o tendinta de a trece toti studentii, aproape ca nu mai pica nimeni anul.... iar in cazul burselor apar niste aberatii de 9 si 10 pe linie care nu spun in final nimic despre studentul in cauza..

Oricum situatia semana cu cea de pe Titanic: tot invatamintul merge in jos dar unii sunt la Cl 1 iar altii la Cl 2. In concluzie nu cred ca universitatile noastre (oricare ar fi ele) pot fi mai bune decit societatea noastra... (editare ulterioara: "ia uite ce-am mai zis-o! Parca as fi in campanie electorala smile.gif ")

This post has been edited by bflorian: 3 Nov 2004, 16:36


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2007
[FONT=Arial][SIZE=7]Adevarul "pur si simplu" e rareori pur si niciodata simplu![SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 3 Nov 2004, 16:54
Post #80


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




QUOTE(bflorian @ 3 Nov 2004, 16:34)

Oricum situatia semana cu cea de pe Titanic: tot invatamintul merge in jos dar unii sunt la Cl 1 iar altii la Cl 2. In concluzie nu cred ca universitatile noastre (oricare ar fi ele) pot fi mai bune decit societatea noastra... (editare ulterioara: "ia uite ce-am mai zis-o! Parca as fi in campanie electorala smile.gif ")
*



CE mai comparatie!!! Cere drepturi de autor pe ea, ca e super faina!!! Serios cool.gif


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 3 Nov 2004, 17:07
Post #81


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




vv, stiu ca mereu ajungem la exemplul concret in care tu esti suveran smile.gif

Eu am doar perspectiva exemplului: e normal sa iti aperi laboratorul de SO si procesorul pentium si compilatorul...inainte de '90 se preda cu osardie Z80 si CP/M si compilatorul basic la automatica, oare am inventat noi romanii vreun procesor in urma acestor serioase cursuri, am facut alt unix in locul lu' Sun...java fosta el conceput de ITC, unde cei mai de frunte studenti de sub ceasca primeau repartitie!
Nu!
De ce? Pentru ca nu aveam nevoie si nu puteam!

Asa 150 din 300 de studenti/an au plecat in toate zarile si au facut cercetare unde era nevoie de ei. Si statul a pierdut timpul si banii degeaba cu eductaia lor, ca ei o sa plateasca impozite in SUA. Restul au ramas pe aici sa faca clase in java si le trimit cu e-mailu'. Si ei au pierdut timpul in facultate cu Z80...ba chiar se pierde si acum. Foloseste statului roman, noua, studentului, cursul de SO si compilator si procesor Pentium?

Statului: nu!
Romanului: nu!
Studentilor: in proportie de max 70%, nu.

Vezi mesajul lui George si o sa vezi ca e o falie intre piata (privita in anasamblu nu un caz doua, ) oferta, si educatie. Pentru ca invatamantul nostru e bazat pe selectarea elitelor, nu pe educarea maselor. Si pe ce avem si stim nu pe ce avem nevoie.

Rezultatul...elita pleaca si studentul fortat sa studieze chestii in principiu juste, dar pe care stie ca nu le va folosi, triseaza si nu mai stie nici cat stia in liceu. Tinta invatamantului superior tre sa fie studentul mediu...pe calapodul lui si al nevoilor lui tre croit cursul, laboratorul, si notarea. Studentul mediu trebuie sa ia note de 5 si 6 daca se tine de treaba...7 si 8 iau aia care in adevar exceleaza in treaba. Si 9 si 10 aia care inteleg si fac mai mult decat lli se cere.


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 3 Nov 2004, 17:24
Post #82


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(mil @ 3 Nov 2004, 17:07)
Si ei au pierdut timpul in facultate cu Z80...ba chiar se pierde si acum.

off topic
Vorbesti serios ca se mai invata si acum Z80? Eu mi-am cumparat si carte despre el. Am citit primele doua pagini ca dupa aia mi-am dat seama ca nu-mi foloseste la nimic. Dar daca e cineva interesat pot sa o caut .


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 3 Nov 2004, 17:25
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




In Politehnica inca se invata Turbo Pascal. Poate sunt alte limbaje mult mai utile, dar...


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 3 Nov 2004, 17:32
Post #84


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Nu se invata Z80. Si cred ca s-a renuntat si la Turbo Pascal. Oricum nu asta e ideea - e stupid sa inveti despre Pentium 4 ca are multe chestii de detaliu care nu te intereseaza. La nivel de arhitectura "de baza" are mai mult sens sa inveti Z80 (dar la noi - si in SUA, de fapt - se invata DLX-ul care e mult mai simplu, e un procesor "didactic").

Off din cauza prostiei de IE am pierdut mesajul... pe scurt:
A. Studentii medii vor 7-8 daca au copiat temele de la altcineva si 9-10 daca au incercat sa le faca ei. Asta e partea trista. SI e foarte greu pentru un om sa accepte ca la materia la care a muncit cel mai mult a luat una dintre notele cele mai mici (e greu sa le explici ca nota se da si pe rezultate nu numai pe cat au muncit).
B.Vrei lohn si in domeniul software? Eu sper sa vina (si alte) companii serioase din vest, sa nu facem numai munca de lumea a 3-a. Si crede-ma ca sunt firme care sa te angajeze daca esti bun.
Sunt de acord ca trebuie si oameni care sa fie mai putin pregatiti. Dar sa faca un colegiu tehnic, sau macar sa nu-si aleaga C3 (pachetul de "programe de baza" = "sisteme de operare, baze de date, compilatoare"). Nimeni nu-i obliga sa-si aleaga C3, dar bineinteles ca da cel mai bine la angajare... prietenii stiu de ce smile.gif


BTW stiu doi tipi care au facut un kernel de OS unix-like (free) inaintea lui Linus Torvalds. Dar pe vremea aia internetu' nu era asa de raspandit - si la fel ca Windows-ul, faptul ca Linux-ul a prins cel mai tare in lumea sistemelor OS freeware nu inseamna in mod direct ca era cel mai bun sistem de operare. Aia doi nu cred ca mai fac OS acum da' nici prost nu au ajuns (unul a ramas in RO si stiu eu ca face o caruta de bani - comparabil cu cat primeste un programator in strainatate).

This post has been edited by vv: 3 Nov 2004, 17:34


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 3 Nov 2004, 17:33
Post #85


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




QUOTE(vv @ 3 Nov 2004, 10:48)
pensia p-aici. Ca probabil atuncea toata lumea o sa fie licentiata in stiinta facutului de nimic ...

QUOTE
hash, n-am inteles faza asta. Eu sunt fan matematica (daca
....
ca ei nu mai pot face mediile!!! Ce integrale pretinzi de la oamenii astia? Si precizez ca era vorba de oameni care erau valorosi in domeniul lor.
E bine sa stie toata natia niste aritmetica si niste geometrie - da' de aici si pana la a obliga toti avocatii sa stie integrale e cale lunga... Si vorba lu' Marty, la ce draq le-ar folosi?
*



Bun, am exagerat eu. Dar trebuie sa mai tii minte ca integrala se mananca cu o medie generalizata, ca avea o interpretare in plan (aria marginita de functie), ca derivata iti slujeste sa afli cum creste/scade functia ... sunt de bun simt. Dar, nu pot sa iert pe unul care nu stie sa faca media aritmetica, sau nu e in stare sa-mi deduca RAPID cat face 1+2+...+n (fie el si prof de romana), sau care uita tabla inmultirii.

Eu in general sunt impotriva curentului de a "lasa stacheta mai jos", ca ajunge jos de tot. Sa protestam totusi impotriva incompetentei, nu ? Ca sa nu ajungem sa ne para rau mai tarziu.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 3 Nov 2004, 17:37
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




vv, te asigur eu ca inca se invata Turbo Pascal in Poli!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 3 Nov 2004, 17:42
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Hash, tu stii ce este libertarianismul? Sau un teoretician al acestei doctrine?

Si mie mi se poate parea de bun simt ca orice om sa stie care sunt doctrinele politice si un minim de caracteristici despre ele, deoarece sunt cetateni ai unui stat democratic(cel putin teoretic) si aleg un partid sau altul.

Nu e vorba de coborat stacheta, dar prefer un avocat care nu stie formula de la 1+2+....+n, dar cunoaste legile perfect si imi gaseste solutia cea mai buna pentru problema mea, ca nu apelez la el pentru cultura lui generala.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 3 Nov 2004, 17:45
Post #88


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




vv,

Nu mai da examen scris cu ei. Io fac mici problemute practice, de calculat , folosind conceptele din cartea lui Tanenbaum (SO, te-ai prins). 3-4 problemutze pe bilet, 15 min. Fac ? Bravo ! nu ? TROSC !
Merge foarte repede. Faceti planificare RR intre procesele... si le dau. Sau: prezentati conceptul de segmentare. Scurt ! 2 propozitii.
Nu copiaza unu' ! Ca n-are de unde.

Temele de casa io ii pun sa mi le prezinte. Ori le copiaza si le invata Dumnezeieste (am cam 5-6 seturi de teme), si atunci mi-am atins scopul, ori ii vezi ca se balbaie. Nici nu-mi bat capul sa le inteleg incalcelile. Daca mi le explica , bine, daca nu asta e. Nu e el autorul.

La inceput dadeam lucrare scrisa, ii supravegheam, copiau.... ce rost are ? Vorbind cu ei te prinzi imediat daca au ceva de spus sau "aburesc".


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 3 Nov 2004, 17:47
Post #89


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




Mie mi s-ar parea normal ca anumite materii sa fie optionale. Iti plac sisteme de operare faci aia, iti place inteligenta artificiala faci aia, iti plac baze de date te bagi pe alea. Dar in momentul in care ai ales o treaba dintr-asta inseamna ca esti pasionat de treaba respectiva si e in intresul tau sa inveti minunile alea, sa te duci la laboratoare, semininare, cursuri, sa te documentezi de unde vrei tu. Daca eu nu am nici o tangenta cu AI, de ce sa fiu obligat sa studiez treaba aia? Normal ca o sa fac totul ca sa fentez materia respectiva.


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 3 Nov 2004, 17:58
Post #90


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Pai kaspersky - tocmai ca sunt!! Nu te obliga nimeni sa iei C3, poti lua C4 (inteligenta artificiala & stuff). Si dup-aia poti lua ca optional doar "baze de date" din C3 daca doar asta te intereseaza.
Hash, eu nu am predat SO niciodata smile.gif, ci compilatoare. Am ales SO ca exemplu fiindca mai multa lume a auzit de sisteme de operare, iar intrebarea "da de ce lucrati voi la compilatoare, ce nu sunt deja unele gata facute?" am auzit-o si de la profesori universitari smile.gif (nu, nu sunt gata facute, atata vreme cat vor fi procesoare noi vor fi si compilatoare noi). La examen e usor - exercitii. La teme e mai greu - merge asta cu prezentatul temelor dar nu foarte bine. Eu stiu personal o tipa care copia teme de rupea (desi nu era foarte proasta), si avea un papagal de speriat. Te convingea de orice daca o puneai sa-ti prezinte tema, chiar isi dorea chestia asta ca te convinge si ca o tema nefunctionala merge perfect smile.gif

Madalina - ai dreptate, asta ziceam si eu. Da' totusi ma astept ca lumea sa stie cat de cat ce e 'comunism' 'socialism' 'doctrina liberala' 'nationalism' 'nationalism sovin' samd. Deci partial are si hash dreptate - macar medii aritmetice ar trebui sa stie toata lumea, dar din pacate nu e asa. Intr-adevar integrale si formula 1+2+...+n nu sunt neaparat necesare.


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th June 2024 - 17:22
Forum Renault