DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> benzina CO 98

GeorgeB
post 9 Jun 2003, 20:02
Post #31


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




umila mea parere este ca te inseli, un combustibil superior nu are cum sa fie mai prost , dar e doar parerea mea si ce am scrie am scris din ce experienta am avut cu combustibilul. oricum mai vb.


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ve
post 9 Jun 2003, 20:24
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 29 May 03




Eu am aceeasi parere: cu 98 OMV mi-a consumat mai putin decat cu 95OMV. Nu semnificativ dar mai putin. In nici un caz mai mult.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 9 Jun 2003, 20:53
Post #33


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Amindoi sinteti fericiti. Eu m-am luat dupa sfaturile voastre si m-a costat la buzunar icon_twisted.gif Noroc ca gaura nu e prea mare... icon_twisted.gif dar oricum, e o experienta utila pentru mine.

PS. Daca nu ma credeti, va invit la o proba practica (live). Daca puteti fi de fata, e perfect :wink:


--------------------
Lexus ES300H 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ve
post 9 Jun 2003, 21:08
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 29 May 03




Nu se pune problema ca nu te cred. Mie asha mi-a consumat.
Ai avut rezervorul aproape gol cand ai bagat 98?...Sau le-ai amestecat?

Oricum cand vorbeshti de viteze 160 - 180km/h nu mai e cazul sa vorbeshti si de consum. Si cum ai facut tu consumul numai pe 160-180? Ai facut ture pe autostrada? Cati km ai mers cand ai facut consumul? Trebuie sa consumi macar trei sferturi de rezervor ca sa ai ceva cat de cat realist.

Eu fac consumul de fiecare data cand bag benzina si numai de la 500km in sus. Merg pana ajung pe rosu si fac din nou plinul. La 500 de km eu zic ca poti sa calculezi un consum cat de cat corect.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 9 Jun 2003, 21:14
Post #35


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE
Nu se pune problema ca nu te cred. Mie asha mi-a consumat.
Ai avut rezervorul aproape gol cand ai bagat 98?...Sau le-ai amestecat?

Oricum cand vorbeshti de viteze 160 - 180km/h nu mai e cazul sa vorbeshti si de consum. Si cum ai facut tu consumul numai pe 160-180? Ai facut ture pe autostrada? Cati km ai mers cand ai facut consumul? Trebuie sa consumi macar trei sferturi de rezervor ca sa ai ceva cat de cat realist.

Eu fac consumul de fiecare data cand bag benzina si numai de la 500km in sus. Merg pana ajung pe rosu si fac din nou plinul. La 500 de km eu zic ca poti sa calculezi un consum cat de cat corect.


Benzina de 98 am bagat cam 45l, deci rezervor aproximativ destul de gol. Cu viteza de 160-180km/h am mers pe autostrada in Austria. O distanta de 600km este suficienta pentru a aprecia un consum? Si tine cont ca in aceleasi conditii de exploatare a masinii am mers si cu benzina de 95... Si eu am ramas surprins de consumul cam MARE cu benzina de 98 :roll:

Consumul l-am facut comparativ intre benzina de 95 si cea de 98. Evident ca nu poti vorbi de un consum optim la asa viteze, dar te poti intreba de ce in conditii identice de exploatare, consumul e mai mare cu benzina de 98 :cry:


--------------------
Lexus ES300H 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ve
post 9 Jun 2003, 21:22
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 29 May 03




Si eu ma intreb de ce e mai mare.
O fii fost 98 iarna si 95 vara?

O fii clima de vina? Eu nu am clima.

Mai poate fii o problema (dar numai daca ai facut o singura data experienta): ai nimerit pur si simplu benzina de 98 proasta.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 9 Jun 2003, 21:30
Post #37


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE
Si eu ma intreb de ce e mai mare.
O fii fost 98 iarna si 95 vara?

O fii clima de vina? Eu nu am clima.

Mai poate fii o problema (dar numai daca ai facut o singura data experienta): ai nimerit pur si simplu benzina de 98 proasta.


Masina are doar 2 luni si 2 saptamini, deci iarna inca nu am testat-o.

Benzina de 98 proasta este exclus. Am pus de la OMV din Romania si din Austria (nu OMV). Efectul este acelasi: consum mai MARE icon_evil.gif :cry:

Clima am folosit-o tot timpul, deci nu are cum sa influenteze consumul mai mare cu benzina de 98.


--------------------
Lexus ES300H 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ve
post 9 Jun 2003, 21:41
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 29 May 03




Eu am masina de un an si nu am patit pana acum asha ceva.
Adevarul e ca a scazut consumul putin dupa cateva mii de km dar asta e normal pentru ca motorul s-a rodat si nu are nici o legatura cu 98/95.

Toata iarna am mers cu 98. O sa incep sa bag din nou sa vad daca e vreo schimbare la consum. Acum merg in orash si de aia nu am mai bagat 98.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Walkirye
post 13 Jun 2003, 09:55
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 20 September 02
From: Deutschland




Legat de benzina, dar nu neaparat la subiectul discutiei: am tot vazut o reclama la Rompetrol (cu unul care se usureaza in rezervorul de la Tico parca) care sustine ca are benzina la standarde EURO dar la preturi romanesti. A luat careva benzina de la ei? Daca da, e mai buna decat altele?


--------------------
Opel Astra - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
igs
post 16 Jun 2003, 18:02
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 28 August 02
From: Bucuresti




benzina de la OMV e de la petromidia, rafinaria rompetrolului. asa ca...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Woland
post 19 Jun 2003, 14:38
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 26 May 03
From: Bucuresti




Stie cineva cum e benzina CO98 de la MOL?
Ei spun ca e fara plumb, insa pe pagina de internet a MOL-ului spun ca desi e o benzina fara plumb, contine un aditiv special care permite utilizarea ei si in motoarele care merg cu benzina cu plumb.


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Woland
post 19 Jun 2003, 14:39
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 26 May 03
From: Bucuresti




Stie cineva cum e benzina CO98 de la MOL?
Ei spun ca e fara plumb, insa pe pagina de internet a MOL-ului spun ca desi e o benzina fara plumb, contine un aditiv special care permite utilizarea ei si in motoarele care merg cu benzina cu plumb.


--------------------
Dacia Solenza 2003 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 19 Jun 2003, 16:16
Post #43





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


E buna, eu cu aia merg cel mai mult... In legatura cu abureala aia cu aditivul special tongue.gif Orice benzina fpb merge in motoare fara cat. (daca's mai noi de '65)


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 31st May 2024 - 17:24
Forum Renault