DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

108 Pages « < 20 21 22 23 24 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> TOTUL despre achizitionarea unui Logan, la ce curs, cind, creditare, Casco etc.

Rigor
post 10 Feb 2005, 19:13
Post #631


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 11 December 03
From: Iasi




By the way, la o diferenta de 1500 lei intre cursul lor si cel BNR la euro trebuie sa dau 9450000 in plus. Oare e o nimca toata?

Ma rog... poate eu sunt singurul sarac de pe aici.smile.gif


--------------------
ZKR Preferat - IS-01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rigor
post 10 Feb 2005, 19:24
Post #632


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 11 December 03
From: Iasi




Aoleu...mi-am mai amintit ceva. Daca cursul BNR este de 36000 asta nu inseamna ca eu o sa iau 36000 pe euroi ci cu cel putin 500 lei mai jos.

Uite ca se mai adauga inca ceva la pierdere.

Of of of ...ai mananc cu pene cu tot....cred ca o sa ma vedeti pe la televizor.



--------------------
ZKR Preferat - IS-01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 10 Feb 2005, 20:55
Post #633


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




domnilor, eu trebuie sa primesc masina pe 15 martie (azi mi-a zis dealera, initial era pe 4 aprilie). Si am intrebat despre chestia asta cu euro. Ce mi-a spus:
Cursul dacia pitesti este cursul bnr din fiecare marti a saptaminii. Eu am depus avansul pe 20.01.2005. Cursul de schimb a fost de 37704 lei. Era intr-o joi. Cursul euro era din martea ce trecuse. Al BNR. Am intrebat de cinci ori, sa fiu sigur: cursul dacia este al BNR din martea saptaminii cind se face plata!!!!


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rigor
post 10 Feb 2005, 21:03
Post #634


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 11 December 03
From: Iasi




spune-mi ca ai comandat maina la caremil ca iti zic o povestioara.


--------------------
ZKR Preferat - IS-01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
allcris
post 10 Feb 2005, 21:12
Post #635


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 15 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(collinro2 @ 10 Feb 2005, 21:55)
domnilor, eu trebuie sa primesc masina pe 15 martie (azi mi-a zis dealera, initial era pe 4 aprilie). Si am intrebat despre chestia asta cu euro. Ce  mi-a spus:
Cursul dacia pitesti este cursul bnr din fiecare marti a saptaminii. Eu am depus avansul pe 20.01.2005. Cursul de schimb a fost de 37704 lei. Era intr-o joi. Cursul euro era din martea ce trecuse. Al BNR. Am intrebat de cinci ori, sa fiu sigur: cursul dacia este al BNR din martea saptaminii cind se face plata!!!!
*


UITA-TE SI LA CURSUL dacia DE SAPTAMANA ASTA SI LUMINEAZA-NE SI PE NOI: DIN CARE ZI ESTE CURSUL BNR ??? !!!!
Apropo cursul ar trebui sa fie al zilei de luni pt. saptamana in curs. Deci deja esti in eroare.
Link-uri ajutatoare:
http://www.bnro.ro/
http://www.adras.ro/


--------------------
La cat ma pricep eu la fotbal,despre Valencia pot sa va spun ca sunt periculosi atunci cand au mingea.
-Jiji Becali ganditoru' lu' Steaua-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rigor
post 10 Feb 2005, 21:48
Post #636


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 11 December 03
From: Iasi




Stimabile collinro02, tot de la caremil imi iau si eu masina, si cred ca am sa fiu cel mai al dracului client pe care l-au vazut pana acum, foarte serios. Am de gand sa verific tot ceea ce trebuie sa faca dealer-ul de masini, inclusiv verificarea nivelului la uleiul din cutia de viteze, adica o sa trebuiasaca sa o urce pe elevator biggrin.gif.

Ce doresc sa iti mai spun, la caremil sunt vreo 2 fufe...mah da' asa de proasteee...habar nu au ce vand (klaus nu imi da warn). Mie mi-au spus ca avansul se reactualizeaza in momentul platii restului de bani. Ce circ am sa fac acolo!!! Raspunsul Dacia este ca avansul se calculeaza la rata de schimb din ziua platii AVANSULUI!

Acu uita-te si tu la ce ti-au spus tie si gandeste-te si tu.


--------------------
ZKR Preferat - IS-01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
algor
post 10 Feb 2005, 21:59
Post #637


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 4 December 03
From: iassy




QUOTE(calmar @ 10 Feb 2005, 23:48)
Stimabile collinro02, tot de la caremil imi iau si eu masina, si  cred ca am sa fiu cel mai al dracului client pe care l-au vazut pana acum, foarte serios. Am de gand sa verific tot ceea ce trebuie sa faca dealer-ul de masini, inclusiv verificarea nivelului la uleiul din cutia de viteze, adica o sa trebuiasaca sa o urce pe elevator biggrin.gif.

Acu uita-te si tu la ce ti-au spus tie si gandeste-te si tu.
*



Mai da mare ambit mai ai:) Pe semne ca ca nu stii ce-a patit Gh. Doja! Oricum masina este la ei, si printre altele par si acoperiti legal. Nu am cascat ochii clar prin contract, dar nu cred ca risca ei prin asta! Iti pot pune o conditie...dai banu sau nu! si cum deja ai dat 50 de mil. nu cred ca ai sa risti sa nu mai dai si restul biggrin.gif
si in plus cand ai sa iti vezi dragostea pe patru roti wub.gif , nu te gandi la prostii, ai sa uiti si de ulei si de cutie. Ai sa fii ametitde mirosul de plastic nou, eventual nervos de lipsa presurilor!

This post has been edited by see: 10 Feb 2005, 22:02


--------------------
LOGAN PREFERANCE - Tico SL
Sa traiti - bine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rigor
post 10 Feb 2005, 22:06
Post #638


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 11 December 03
From: Iasi




Ma rog ..parerea ta...nu prea am afiniti la mirosul de plastic.

Citeste contractul!!!


--------------------
ZKR Preferat - IS-01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 10 Feb 2005, 22:11
Post #639


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.474
Joined: 1 November 04
From: sat




Asa e cu avansul, se va reactualiza. Eu (mai precis mama, ca e firma ei) am luat masina in leasing. Am platit 50 de bulioane si am asteptat.
La un moment dat, suntem chemati sa renegociem contractul de leasing. Surpriza: vechiul contract nu mai e valabil, s-au schimbat preturile. Daca vrem sa semnam, daca nu, pierdem cele 50 de milioane. Semnam, ce sa facem... Dupa care am dat avans 50% si am asteptat sa curga facturile pentru ratele de leasing.
Dupa a doua factura (cred ca era la inceputul lui decembrie), imi vine somatie(!) sa achit "diferenta de achizitie a autovehiculului" vreo 8 bulioane... Telefon la firma de leasing (btw, e vorba de RCI) si cerut lamuriri. Raspunsul a fost ceva de genul "nu putem lucra in pierdere, am platit in lei cand am cumparat masina de la Dacia". In plus, la sfarsitul perioadei de leasing (cand masina va intra in sfarsit in proprietatea firmei mamei) se vor aduna ratele pe care le-am platit, si daca iese o suma mai mica (in lei) decat ce au platit ei, va trebui sa platim "diferenta de achizitie a autovehiculului". Daca iese mai mult, ni se va restitui diferenta dintre suma cu care am cotizat si suma cu care ei au cumparat de la Dacia. Cand ma gandesc ca ei au cumparat de la Dacia la sfarsitul lunii septembrie... popa.gif

This post has been edited by Illusi0n: 10 Feb 2005, 22:14


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rigor
post 10 Feb 2005, 22:15
Post #640


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 11 December 03
From: Iasi




Ce cretini!!!
Da si noi la fel ca ei ca facem ce ne spun!!!!!!!!!!!!


--------------------
ZKR Preferat - IS-01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciaclub-pablo
post 10 Feb 2005, 23:36
Post #641


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 10 February 05




Salut!
Sunt nou nout pe aici...........va rog sa ma intelegeti pana ma invat ........
treaba cu mine ii urmatoarea : am dat avans 50.000.000 lei = 1350 euro in 25.01.2005
Masina cica vine in 28 luna asta,data la care ar mai trebui sa achit diferenta de avans 1750 euro (total 3100 euro,suma minima agreata de BRD ca avans pt creditare in cazul meu).Intrebarea mea este daca cei 1750 euro cat mai am de dat imi mai ajung pt achitarea restului de avans.
Multumesc

Attached image(s)
Attached Image


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ionut_r2100
post 11 Feb 2005, 06:46
Post #642


Slow Mo


Group: Members
Posts: 87
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




Bai nene ce de discutii pe cursul asta, poate era mai bine sa fi fost 41000 e si nu se mai criza nimeni. Inloc sa o luati ca pe un castig, ca e 37k, ca e 36k, ca e 38k, este un castig pentru ca euro va fi cat de curand 41000 stati linistiti.

edit: eu l-am luat la un curs de aprox. 37k si am castigat vreo 20 mil, adica mi-am scos casco pe un an , alarma , presuri, huse etc, etc...cas mp3 biggrin.gif

This post has been edited by Ionut_r2100: 11 Feb 2005, 06:49


--------------------
Opel Corsa Enjoy 1.3 CDTi Black Saphirre 2007 - B-x8-AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 11 Feb 2005, 09:40
Post #643


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(calmar @ 10 Feb 2005, 22:48)
Stimabile collinro02, tot de la caremil imi iau si eu masina, si  cred ca am sa fiu cel mai al dracului client pe care l-au vazut pana acum, foarte serios. Am de gand sa verific tot ceea ce trebuie sa faca dealer-ul de masini, inclusiv verificarea nivelului la uleiul din cutia de viteze, adica o sa trebuiasaca sa o urce pe elevator biggrin.gif.
*


Asa spuneam si eu. Si cand am vazut-o nu stiam cum sa o iau mai repede. Afara am observat ca era plina de praf pe bord si pe panourile usilor, dar am plecat rapid. Ulterior am aflat ca presiunea in pneuri era prea mare, dar asta dupa ce o sprijinisem intr-un parapet. Si a mai trecut ceva timp si am aflat ca nu era masina mea, deoarece imi fusese livrata o masina cu alta serie.
Asa ca fii tu mai catolic decat papa si verifica masina cu atentie!
Scuze pt off topic!

This post has been edited by Sony: 11 Feb 2005, 09:41


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rigor
post 11 Feb 2005, 12:17
Post #644


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 11 December 03
From: Iasi




Am atasat contractul pe care l-am semnat.
Precum se poate vedea nu este specificat nicaieri formula de calcul al ratei euro/leu.

Asta e raspunsul Automobile Dacia!!!!
Ca sa vedeti si voi de ce o sa fie calculat 38000 pe euroi la dacia, si cand o sa il schimbati in oras o sa il vindeti cu 35000!!!!!!

Stimate domnule XXXX,

Modalitatea de calcul a cursului de schimb Lei / Euro pe care Dacia il utilizeaza in fiecare saptamana la stabilirea preturilor in Lei pentru gama sa de produse face parte din politica interna a firmei. Fiecare firma care actioneaza intr-un mediu de economie de piata isi stabileste politica de pret pe care o considera oportuna la momentul respectiv.
Reamintesc, pe bonul de comanda este mentionat faptul ca preturile Dacia sunt garantate in Euro si se calculeaza in Lei la un curs de schimb stabilit de Dacia.

O zi buna va doresc!
XXXX xxxxx
Consilier Client Vocea Clientului Dacia


--------------------
ZKR Preferat - IS-01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 11 Feb 2005, 14:15
Post #645


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Scurt si la obiect...ul...lu' masa...deci stam la cheremul lor.

Acuma vin si eu cu o intrebare. Sper sa nu spuneti ca sunt cam...intr-o ureche!
La cursul stabilit de Dacia platesc numai avansul. Restul ratelor ar trebui sa le platesc la cursul de schimb BRD, nu? Ca doar eu la BRD fac creditul nu la Dacia. Eu asa inteleg. Sunt intr-o ureche? rolleyes.gif


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rigor
post 11 Feb 2005, 14:50
Post #646


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 11 December 03
From: Iasi




10412898.gif A PLECAT RECLAMATIA CATRE OPC!!! SA VEDEM SE SE REZOLVA!!!
Va dau de stire. Sau poate ma vedeti pe la TV 10561582.gif


--------------------
ZKR Preferat - IS-01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gerula
post 11 Feb 2005, 15:19
Post #647


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 26 January 05




A facut cineva credit in Euro la Raiffeisen Bank ? Ma intereseaza daca avansul pe care trebuie sa-l depun la banca se da in Euro sau Lei (Diferenta inte 3400 Euro cat vreau eu sa fie avansul si cele 50 milioane).Va rog daca puteti sa-mi raspundeti pentru ca azi sau luni depun cele 50 milioane la Dealer


--------------------
Dacia LOGAN AMBITION - B 08 BDA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JohnyBe
post 11 Feb 2005, 15:35
Post #648


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 31 March 04
From: Brasov




@gerula: daca faci credit in EUR atunci avansul ce trebuie depus este in EUR


--------------------
SLZ Clima LGN Laureate 1.4 - BV 09 UDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gerula
post 11 Feb 2005, 15:45
Post #649


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 26 January 05




Multumesc !


--------------------
Dacia LOGAN AMBITION - B 08 BDA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Slider
post 11 Feb 2005, 15:56
Post #650


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.279
Joined: 5 December 03
From: Cernavoda




Adicatelea il platesti in EU dar in lei. Ia citeste ce scrie pe aici pe forum!


--------------------
LOGAN Ambiance - CT-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gerula
post 11 Feb 2005, 16:21
Post #651


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 26 January 05




[quote=Slider,11 Feb 2005, 15:56]
Adicatelea il platesti in EU dar in lei. Ia citeste ce scrie pe aici pe forum!
dupa 2 raspunsuri - ceata totala.Am intrebat clar: Ma duc la caserie cu Euro sau cu Lei ?
Nu am intrebat cu cat ci cu ce valuta ?


--------------------
Dacia LOGAN AMBITION - B 08 BDA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G.R.
post 11 Feb 2005, 16:33
Post #652


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 17 December 04




[quote=gerula,11 Feb 2005, 16:21]
[quote=Slider,11 Feb 2005, 15:56]
Adicatelea il platesti in EU dar in lei. Ia citeste ce scrie pe aici pe forum!
dupa 2 raspunsuri - ceata totala.Am intrebat clar: Ma duc la caserie cu Euro sau cu Lei ?
Nu am intrebat cu cat ci cu ce valuta ?
*

[/quote]

Te duci cu ROL. daca te duci cu EUR banca ti-i schimba la cursul de cumparare. Nu cred ca-ti convine.


--------------------
Dacia Logan 1.6 Preferance - CV 03 XXJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 11 Feb 2005, 16:36
Post #653


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Abia astept cursul Dacia de saptamana viitoare - cand ar trebui si eu sa achit restul de bani .
Cursul BNR de martea care a trecut e 37283. Cursul Dacia de saptamana asta e 37704 - aproape cu cel din martea precedenta 37723. - eu o sa schimb probabil pe la 35500 in cel mai bun caz. asta inseamna ca o sa pierd 1800 lei la fiecare euro. La toata suma,inseamna ca pierd o caruta de bani.
Adunat la cei fix 12 milioane pe care i-am pierdut tot din cauza diferentei dintre EuroBNR si EuroPitesti cand am platit avansul, rezulta ca am fost un bou si nu mi-am luat Octavia.


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
L O G A N
post 11 Feb 2005, 16:50
Post #654


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 21 September 04
From: craiova




avansul il dai in lei, iar pentru rata lunara o sa te duci cu euroi, cel putin asa e la BRD.


--------------------
LOGAN PREFERENCE 1,4MPI - DJ-YY-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 11 Feb 2005, 16:54
Post #655


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




La Raiffeisen e diferit de BRD. Avansul si rata in euro, sau in lei la cursul de cumparare al euro din ziua platii. Verificat!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rigor
post 11 Feb 2005, 17:38
Post #656


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 11 December 03
From: Iasi




Mai Ake, ce sa iti zic...nu esti singur. Eu imi pun sperantele in cei de la OPC ca am facut reclamatie. Sper sa rezolve ei ceva.


--------------------
ZKR Preferat - IS-01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 12 Feb 2005, 11:49
Post #657


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Ieri cand am fost la BRD (Agentia Independentei Iasi) si am intrebat de creditul Moderato Logan am primit 2 informatii una buna si una rea:

1. Pentru creditul in EURO trebuie venit minim net 250 EURO ca sa poata fi acordat asta indiferent de conditia aia cu 30% rata max din venitul net.

2. Rata la creditul in lei e undeva putin peste 21% si va scadea in cursul 2005.


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chiriac.costin
post 13 Feb 2005, 15:31
Post #658


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 26 January 05
From: Constanta




Am gasit cea mai avantajoasa oferta de CASCO pentru Logan.Mi-am luat un Logan Ambition si am platit 190 Euro(integral) cu fransiza 10% in caz de furt la Generali.E pe departe cel mai bun pret avand in vedere ca Omniasig cere 350 euro,Allianz 358,Ardaf 272,Asiban 292,Astra 220,Interamerican 238,Omniasig 352,5 !!!,Unita 475 !!!.Sper sa va fie de folos informatia. biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan Ambition - CT 01 POL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ionut_r2100
post 14 Feb 2005, 09:03
Post #659


Slow Mo


Group: Members
Posts: 87
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




calmar sa sti ca nu sunt cu pluta...(urat din partea ta) ....in fine ....eu mi-am spus parerea despre curs si tot cred ca o sa revina la 40-41k(asa ca grabitiva la 37k).
iar pt problema ta cu OPC-ul di cate am vazut sub datele tale inca nu ti-a venit masina de la Dacia si sa nu ai surprize......ca ar fi in stare astia


--------------------
Opel Corsa Enjoy 1.3 CDTi Black Saphirre 2007 - B-x8-AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lynx
post 14 Feb 2005, 09:30
Post #660


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 14 February 05




QUOTE(pablo @ 10 Feb 2005, 23:36)
Salut!
Sunt nou nout pe aici...........va rog sa ma intelegeti pana ma invat ........
treaba cu mine ii urmatoarea : am dat avans 50.000.000 lei = 1350 euro in 25.01.2005
Masina cica vine in 28 luna asta,data la care ar mai trebui sa achit diferenta de avans 1750 euro (total 3100 euro,suma minima agreata de BRD ca avans pt creditare in cazul meu).Intrebarea mea este daca cei 1750 euro cat mai am de dat imi mai ajung pt achitarea restului de avans.
        Multumesc
*





.....si eu am dat avans in dec 50.000.000 si in sfarsit a sosit masina .... Dupa calculele mele si ale dealer-ului trebuia sa mai dau la banca (pt avans, casco si comision) aprox. 67.000.000 ... DAR SURPRIZA !!!!!!!!!!!!!! cand m-am dus sa platesc ...... trebuia sa dau 97.000.000 ... cica de la diferenta de curs ... tampenii.... (imi pusesera avansul mai mare ... dar tot nu am reusit sa o fac sa inteleaga) ... acum astept sa -mi ridic Ambition-ul .... si astept ... ca cica se dau numerele provizorii "cu taraita" in Bucuresti ...


--------------------
dacia logan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
108 Pages « < 20 21 22 23 24 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 05:27
Forum Renault