DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> piese comune Nova-supernova-solenza?, amortizoare/discuri

marcalogul
post 23 Oct 2007, 09:42
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 19 February 07




salutare. am incercat prin "search" sa caut ceva piese comune intre nova/supernova si solenza. ma intereseaza in special daca amortizorul de nova este acelasi si pentru super nova, poate chiar si pentru solenza? aceeasi intrebare o am si la discul de frana de nova...acelasi ca si cel de supernova/solenza?
Merci.


--------------------
logan laureate 1.5 dci 2006 - b 52 cfj
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costinel_sandu
post 23 Oct 2007, 12:44
Post #2


Aliaj mecanic+sofer


Group: Members
Posts: 185
Joined: 25 March 04
From: Alexandria / Bucuresti




Amortizoarele de SLZ sunt mai moi fata de cele de pe DSN, deci nu sunt la fel. (search pe forum si o sa afli ca unele sunt pe gaz si altele pe ulei) dar sunt compatibile in sensul ca se pot monta cele de SLZ pe DSN si invers. Din cate stiu la amortizoare spate de nova difera prinderea de jos fata de cele de pe DSN.
Discurile de frana cred ca sunt identice la DSN si nova. La SLZ s-au montat si discuri pline fata de DSN care avea discuri ventilate dar din cate stiu sunt si SLZ cu discuri ventilate care probabil sunt identice cu cele de DSN. Difera suruburile de prindere (inbus sau surubelnita) ale discurilor la DSN fata de SLZ.


--------------------
dracia DSN-ul lui tata:) 2001 Rapsodie - TR-03-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marcalogul
post 23 Oct 2007, 13:16
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 19 February 07




merci frumos de raspuns...am observat ca sunt 2 tipuri (gaz vs ulei). din cate stiu sunt mai bune cele pe gaz. am sa incerc sa ma conving la un service daca sunt sau nu diferente intre nova/sn si slz...oricum, sunt diferente de pret.


--------------------
logan laureate 1.5 dci 2006 - b 52 cfj
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th May 2024 - 07:42
Forum Renault