DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

18 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Condusul serpuit, dauneaza masinii?

Miculae Berea
post 21 Nov 2008, 18:20
Post #151





Group: Members
Posts: 0
Joined: 21 November 08




QUOTE(Vlad Georgescu @ 23 Nov 2007, 09:16)
Am si eu o intrebare:

Nu imi place sa merg cu masina drept, ci usor serpuit.

Asta imi da o senzatie placuta. In plus, daca merg serpuit, cind virez de multe ori se intimpla sa am volanul usor cotit spre directia dorita, si atunci economisesc miscare, imi este mult mai comod si mai usor sa virez.

Miscarea de serpuire este usoara - ca pestele in apa, ceea ce imi face stilul de condus mai flexibil si mai fluid, in orice moment sint pregatit pentru orice manevra - keeps me on my toes.

Acest stil de condus mai are avantajul ca creeaza spatiu in jurul meu, conduc mai aerisit si mai relaxat, am spatiu de manevra.

Intrebarea mea este daca acest stil de mers serpuit, ca pestele in apa, dauneaza cu ceva masinii. Oare se uzeaza mai mult? Si daca se uzeaza mai mult, in cit timp voi avea probleme?

Este ceva ce se repara usor?

Am vorbit cu mecanicul meu (Nea Popicu, pentru cine il cunoaste) si mi-a spus sa nu fac asa, dar n-a putut sa-mi argumenteze. Eu cred in continuare ca ar putea fi ok.
*




Apropo de ce spune D-nul Vlad Georgescu...

Întrebarea mea ar fi următoarea:
Se poate merge șerpuit și cu maybach-ul, nu de alta dar trebuie să-mi sosească și mie teama că obișnuit din solenza cu șerpuitul natural o să am mari probleme de acomodare. Cred că mi-ar trebui niște ore de condus șerpuit pe maybach, dacă știți cumva un instructor, vă rămân profund recunoscător.
MB


--------------------
Trabant 4x4 TFSI 1966/Full
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 21 Nov 2008, 18:59
Post #152


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




deci domnu vlad unde e ? sau a ajuns in copac cu tot cu mersu lui serpuit biggrin.gif


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LoganDeViteza
post 22 Nov 2008, 10:50
Post #153


I Taut I Taw A Puddy Tat!!!


Group: Banned
Posts: 43
Joined: 2 February 07




io ash vrea o metoda prin care sa sherpuiesc doar fundul masinii ...da vreau o sherpuire marfa...ceva secsi...cum fac?


--------------------
Dacia GoLogan V6 2007 3.2 MPI - CL 03 FLM
v-as coase la gura cu sfoara..... vreau sa va doara!
Si eu!!! :) Cu dragoste, Sony! ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V a L y O
post 22 Nov 2008, 10:56
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 673
Joined: 27 January 07
From: Bucuresti




Tragi frana de mana.


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2007 - FVV
If You Have Nothing Nice to Say, Say Nothing At All.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 24 Nov 2008, 11:11
Post #155


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




QUOTE(C@talin @ 21 Nov 2008, 18:59)
deci domnu vlad unde e ? sau a ajuns in copac cu tot cu mersu lui serpuit biggrin.gif
*


Domnu Vlad si-a recapatat permisul de conducere auto si nu mai are timp de stat pe forum. Exerseaza cu pasiune metode si stiluri noi de conducere.

Cindva, isi va imparti cu voi noile lui viziuni in privinta imbunatatirii vietii si capacitatii de a conduce a automobilistului, indiferent de nivelul de pregatire a acestuia.


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 24 Nov 2008, 11:36
Post #156


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Hmmm, Domnul Vlad a fluierat in biserica, de-a avut permisul suspendat? biggrin.gif


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 24 Nov 2008, 12:11
Post #157


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Eh, a fost de mult. Nici nu-mi mai amintesc de ce. Cred c-am depasit tramvaiul pe stinga. O imbecilitate, nu inteleg de ce. In locul politistului, eu m-as fi felicitat pentru creativitate, utilizarea mai completa a spatiului soselei (si pe contrasens se poate merge daca e liber) si pentru faptul ca m-am deplasat rapid, lasind loc si altora.


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 24 Nov 2008, 12:26
Post #158


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Domnu' Vald Georgescu, eu va doresc insanatosire grabnica si va asteptam cu noi topicuri meseriase, gen "nu-mi plac telefoanele negre, vreau telefon argintiu" s.a.m.d.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 24 Nov 2008, 12:28
Post #159


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.892
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Vald? nedumerire.gif

24 Nov 2008, 12:38:
QUOTE(LoganDeViteza @ 22 Nov 2008, 10:50)
io ash vrea o metoda prin care sa sherpuiesc  doar fundul masinii ...da vreau o sherpuire marfa...ceva secsi...cum fac?
*


Io creca vrei sa treci de la logan la megan...


This post has been edited by vis-a-vis: 24 Nov 2008, 12:38


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 24 Nov 2008, 13:23
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




daca are cu ce


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian_
post 9 Jan 2009, 13:43
Post #161


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 23 April 07






--------------------
OPEL Astra 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 9 Jan 2009, 15:37
Post #162


membru


Group: Members
Posts: 4.585
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Pana aici! Doar nu vrei sa spui in gura mare ca ala merge serpuit! Serpuirea e o miscare fluenta, fireasca, nederanjanta si aducatoare de buna-dispozitie atat pentru cel ce-o efectueaza, cat si pentru cei care-l urmeaza pe drum.
Iar au aparut partizanii zig-zagurilor sa induca lumea de buna credinta in eroare!


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 9 Jan 2009, 16:21
Post #163


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Ufff Dupa ce am citit TOT ..... Vad ca exista cateva omisiuni flagrante care in mod normal nu au voie sa lipseasca de pe forumul nostru.... Serpuirea cu Loganul cu subsectiunile de rigoare >>serpuirea cu loganul 1.4, 1.6, 1.6 16V.
Serpuirea cu logan pe gpl... atunci cand serpuiesti cu loganul pe GPL consuma mai mult ? Te ajuta mai mult la serpuire rezervorul toroidal?
De asemenea constat ca lipseste si sectiunea Serpuirea cu Loganul nou vs Serpuirea cu sh .....
Personal serpuiesc cu solenza dar doresc sa-mi schimb autoturismul cu un logan nou..... Credeti ca o sa dureze mult pana pana o sa ma adaptez sa serpuiesc cu ZA Car-ul .... Sau voi putea sa adaptez ZA Car-ul la serpuirea mea? Sau mai bine imi cupar un SH care este deja serpuit in germania?



--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skija
post 9 Jan 2009, 16:34
Post #164


proud not to be american


Group: Members
Posts: 513
Joined: 5 January 05
From: Bucharest/Buzau




Ia serpuiti voi in alta parte... ca-mi dati ideii...


--------------------
LOGAN MCV 1.5dci 2007 - BZ 80 SKJ
decat o viata Cioran, mai bine o zi Van-Damme...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexys
post 9 Jan 2009, 23:53
Post #165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 28 February 06
From: Topoloveni




QUOTE(nairam @ 9 Jan 2009, 17:21)
Ufff Dupa ce am citit TOT ..... Vad ca exista cateva omisiuni flagrante care in mod normal nu au voie sa lipseasca de pe forumul nostru.... Serpuirea cu Loganul cu subsectiunile de rigoare >>serpuirea cu loganul 1.4, 1.6, 1.6 16V.
Serpuirea cu logan pe gpl... atunci cand serpuiesti cu loganul pe GPL consuma mai mult ? Te ajuta mai mult la serpuire rezervorul toroidal?
De asemenea constat ca lipseste si sectiunea Serpuirea cu Loganul nou vs Serpuirea cu sh .....
Personal serpuiesc cu solenza dar doresc sa-mi schimb autoturismul cu un logan nou..... Credeti ca o sa dureze mult pana pana o sa ma adaptez sa serpuiesc cu ZA Car-ul .... Sau voi putea sa adaptez ZA Car-ul la serpuirea mea? Sau mai bine imi cupar un SH care este deja serpuit in germania?
*


Imi cer scuze ca nu am dat pe aici decat dupa ce am fost sictirit fiindca mi-am exprimat placerea de a merge serpuit:
QUOTE(eXtenSion @ 8 Jan 2009, 16:27)
Da, sa stii ca tu esti mai in masura decat prostii aia de ingineri sa ne spui cat de sigura e masina.

Iti multumim! Sper ca cei cu 1.4 sa aiba mai mare grija cand vor merge sinuos si rotind rapid de volan tocmai sincronizat cu deplasarea oscilanta a suspensiei. Ma gandesc ca, la cat de "utilizat" e acest stil de mers, ai salvat mii de vieti. Vai tu!
*


Dar eu inca mai cred ca pentru a merge corect serpuit trebuie sa ai un talent mostenit genetic (de la mama zic eu ca-l am) ca tata si bunicu au fost mecanici de locomotiva, (pentru necunoscatori sa-i numim soferi si mentionez ca n-au avut volan sarmanii). Si vreau sa ne strangem mai multi si sa facem o petitie contra comercializarii Loganului fara bara stabilizatoare. Adica de ce cei amarati care au talent la serpuit sa fie prinsi si eventual depasiti la aceasta arta de catre cei ce-si permit aceasta vehicul cu noul sistem de mers serpuit incorporat care nu mai au nevoie de experienta in acest caz? Io zic ca macar sa-l scumpeasca sau si alta solutie sa bage statul o taxa de "smecher" cum se propune des si pentru posesorii de hummer de exemplu sau pentru cei ce-si iau sh din jermania. Cine se baga sa tina lista cu semnaturi? FRATILOR FITI UNITI! JOS CU PARVENITII SI ANTITALENTELE! JOS CU SERPUITORII SUPERFICIALI! TRAIASCA .... ooooooops mi se descarca acumulatorul, promit ca revin cu volumul 3 al Shogunului....
L.E.: Ce voiam de fapt sa spun este ca intr-adevar Loganul pe GPL permite de asemenea o serpuire de maestru. Si ce afon in ale fizicii, pai normal ca ala cu butelie cilindrica serpuieste mai bine fiindca forta de inertie a lichidului aflat in balans actioneaza mai sus. In afara de asta, profilul toroidal sparge fluxul de gpl in cazul intrarii in oscilatie. Si uite ca mi-am amintit!!!! Imi placea cand tata frana doar cu locomotiva tragand cateva zeci de vagoane pline cu GPL. Era o placere sa simti ca ai putea sa zbori de pe sine, deci uite ca ideea era in subconstient de mult....

This post has been edited by alexys: 10 Jan 2009, 00:02


--------------------
KIA Sephia 1996 - AG-11-LPG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzepesch
post 9 Jan 2009, 23:58
Post #166


Japan Jupan


Group: Members
Posts: 2.403
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




domnilor, serios acum, poate ca nu ma duce capu, cum drk sa mergi serpuit. fataind volanu tot timpul, ca si cum aia avea crucea de la volan uzata? ca americanii in tirurile lor de linconuri fataind volanu de-l ia dracii pe drum drept?

intr-adevar e mai putin plictisitor, dar? excl.gif excl.gif excl.gif


--------------------
Dacia DELTA GALIDI Station Wagon 1982 - 1310 - 4VIT. - B-xx-xxx
De ce caraie cioara in zbor? ... Schimba vitezele

Toyota Auris 2L D-4D Luna Plus +
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexys
post 10 Jan 2009, 00:08
Post #167


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 28 February 06
From: Topoloveni




Ma ofer sa-ti predau cateva cursuri, contra cost evident. Daca nu intelegi situatia reala, eu sunt primul care iti recomanda sa te duci la culcare si sa revii maine odihnit si cu forte proaspete pentru a putea intelege. Pentru a intelege unde este placerea trebuie sa nu mai fii asa crispat sa incerci sa intri in ritm sa simti masina, ca la dans ... Somn usor!
P.S.: (Pentru cunoscatori) va rog nu-i spuneti cum sta treaba sa vedem daca-si da seama si singur. Stiu ca e forum si ca ar trebui sa il ajutam, dar pe noi nu ne-a ajutat nimeni sa intelegem, a trebuit sa ne descurcam singuri.


--------------------
KIA Sephia 1996 - AG-11-LPG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzepesch
post 10 Jan 2009, 13:09
Post #168


Japan Jupan


Group: Members
Posts: 2.403
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




si ca atare, pe tine te-a batut tatal, lasa sa-i bata si pe altii....

bun concept....


ps: imi place sa conduc masina ca pe un fulg cu miscari fine. in ritm de Hip-Hop tongue.gif


--------------------
Dacia DELTA GALIDI Station Wagon 1982 - 1310 - 4VIT. - B-xx-xxx
De ce caraie cioara in zbor? ... Schimba vitezele

Toyota Auris 2L D-4D Luna Plus +
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cipiotul
post 10 Jan 2009, 13:29
Post #169


^RIP^ IS28AUG


Group: Members
Posts: 264
Joined: 22 July 08
From: Iasi




iote unu busted in actiune smile.gif)

Condusul serpuit


--------------------
Dacia LOGAN 1.4 MPI 2006 - ISxxSEC
ex: Dacia 1310L - 1994 (RIP)
Dacia 1310L - 1995 (RIP 2018)
Opel Astra G-CC (Y20DTH)
Grabeste-te incet sa intarzii la timp !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 10 Jan 2009, 17:33
Post #170


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.239
Joined: 24 June 07




QUOTE(cristian_ @ 9 Jan 2009, 13:43)

blink.gif


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77sky
post 10 Jan 2009, 17:48
Post #171


Membru ocazional


Group: Members
Posts: 182
Joined: 22 March 08




Nu inteleg ce te mira...e un exemplu perfect despre punerea in practica a tendintei naturale de a fi senzuali (caci suntem, prin aceste miscari, nu?)
Sunt convins ca omul citese cu o seara inainte topicul de-a fiR-a-par si l-a pus in practica.
Ma scarbeste lipsa de cooperare a celor din jur; puteau si ei sa puna in valoare ce exersa tipul, nu sa stea pe margine si sa critice (toti suntem fotbalisti si facem sport de pe tusa, nu?).
Ati vazut ca la un moment dat, cei de pe contrasens erau foarte bucurosi de noua miscare (chiar erau extaziati, a se vedea flash-urile), si intrau si ei in gingasie...desi pentru foaaaarte putin timp mad.gif
La mai multi pe plaiurile mioritice!
Poate ne facem si un partid!

This post has been edited by 77sky: 10 Jan 2009, 18:04


--------------------
_ _ _______________
Logan Ambâț 1.5 DCi, 70HP (dopat la 95), JR5 AH, vara lu' 2007 nasterea & "Taz" 1.6 dCi 160 CP, Ints EDC, tot vara, dar lu' 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smecheras
post 11 Jan 2009, 01:10
Post #172


Tuning Fanatic ... Dacia rullz


Group: Members
Posts: 268
Joined: 18 September 06




n-am mai intrat de mult pe forum ce-i drept...
dar un topic asa de util nu trebuie ratat
lurk0000.gif


--------------------
Dacia Nova GTi 2000 1.6 - B 60 FGD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 11 Jan 2009, 13:24
Post #173


un om


Group: Members
Posts: 763
Joined: 1 November 07
From: CT






--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 12 Jan 2009, 12:05
Post #174


membru


Group: Members
Posts: 4.585
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(alexys @ 10 Jan 2009, 00:53)
... pentru a merge corect serpuit trebuie sa ai un talent mostenit genetic (de la mama zic eu ca-l am) ca tata si bunicu au fost mecanici de locomotiva,......
*



Ba ai sa razi, talentul la serpuire iti vine pe linie paterna. Toate trenurile merg serpuit. Nu te lasa pacalit de paralelismul liniilor, distanta dintre ele este un pic mai mare decat distanta dintre bandajele rotilor. Asa ca trenul isi urmeaza drumul sau serpuit, poti spune chiar ca merge ca un betiv din gard in gard.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexys
post 12 Jan 2009, 12:43
Post #175


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 28 February 06
From: Topoloveni




Tocmai mi-ai adus aminte de o mare suparare pe care o am. Uite ca pana si cu trenul poti merge serpuit chiar daca exista limitari de natura tehnica ce nu pot fi rezolvate pentru a merge pe amplitudine mai mare (va dati seama ca toti am prefera mersul cu trenul, mai ales daca am avea copii mici, numai sa ne legene). Atunci de ce puii mei nu ne lasa in unele cazuri sa folosim tot spatiul pe care il avem la dispozitie. Spre exemplu cand esti pe autostrada. Dupa ce ca are doar trei benzi pe sens din care una este de urgenta, mai au pus si benzile alea de separare inestetice. Pai e tare neplacut sa vezi ca esti constrans sa mergi ca trenul. Si apoi mai ar fi la fel la iesirea din Bucuresti spre Pitesti o portiune cu zid de beton pe jumatate, la fel au facut si la iesirea spre Ploiesti. Si ce ma mai enerveaza ar fi dunga dubla continua trasa la iesirea din Rm Valcea spre Sibiu. Eu stiu ca sunt puse pentru cei care depasesc ca nebunii, dar ar fi trebuit sa se gandeasca si la noi, amatorii de arta pura. Ar trebui legiferat cumva, fiindca principalul argument contra ar fi ca te poti lovi de cel care vin din partea opusa. Dar daca i-am obliga ca si ei sa serpuiasca eu zic ca n-ar mai fi nici o problema. Si oricum astept propuneri pentru cine vrea sa stranga semnaturi in fiecare judet, sa desfiintam glisierele si dungile (sau eventual penalizarea) pentru cei ce trec pe sensul opus de mers fara sa faca totusi manevre periculoase de gen depasire. Sunt sigur ca avem multe talente inca nedescoperite printre noi, sugrumate din fasa din cauza unor legi absurde, care ar fi astfel ajutate sa iasa la lumina. Cat despre intrebarea pusa de initiatorul topicului cu uzura masinii, eu ii dau dreptate lui nea Popicu, se uzeaza cate ceva pe la directie, dar nu exagerat fata de atunci cand ocolesti gropi mai ales ca e bine ca miscarile sa fie facute lin. Si apoi vreti arta fara sacrificii? Oricum se compenseaza prin scaderea consumului.
As mai avea multe de spus, inclusiv ca m-am indragostit de o domnisoara cu un Matiz care serpuia in fata mea inclusiv in curbe, dar nu am avut curajul sa-i fac semn sa opreasca dupa ce am trecut de ea, fiindca era ocupata sa vorbeasca la telefon si sa se macheze. Si o sa va mai spun pe masura ce ma ajutati sa-mi amintesc, zic ca ar fi bine sa fie pusa si o bulina de avertisment cu "Membrii care au postat in acest topic nu-si asuma raspunderea pentru actiunile celor neavizati care nu au experienta in serpuit si incearca sa le calce pe urme" Recomandam incepatorilor incheierea unei asigurari de viata.


--------------------
KIA Sephia 1996 - AG-11-LPG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grosse inkultur
post 12 Jan 2009, 13:16
Post #176


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 1 October 07
From: Cluj Napoca




sunt deosebit de suparat pe un incuiat care mi-a facut flash-uri in timp ce serpuiam spre sala de bowling azi dimineata, tocmai cand gasisem un serpuit sincron cu tremuratul natural, de frig (-14deg inside and outside), al mainii. pana se incalzeste masina serpuiesc ca un zeu!! a trebuit sa vina invidiosul ala si sa-mi strice retina cu xenoanele lui de China (btw, nu va enerveaza Tucsonurile cu "xenon"?).


--------------------
Mini Cooper 2008 - nb-10-grf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adimaridum
post 12 Jan 2009, 22:49
Post #177


MEMBRU INDEPENDENT


Group: Members
Posts: 330
Joined: 25 September 07
From: Bucuresti




QUOTE(Vlad Georgescu @ 23 Nov 2007, 09:16)
Am si eu o intrebare:

Nu imi place sa merg cu masina drept, ci usor serpuit.

Asta imi da o senzatie placuta. In plus, daca merg serpuit, cind virez de multe ori se intimpla sa am volanul usor cotit spre directia dorita, si atunci economisesc miscare, imi este mult mai comod si mai usor sa virez.

Miscarea de serpuire este usoara - ca pestele in apa, ceea ce imi face stilul de condus mai flexibil si mai fluid, in orice moment sint pregatit pentru orice manevra - keeps me on my toes.

Acest stil de condus mai are avantajul ca creeaza spatiu in jurul meu, conduc mai aerisit si mai relaxat, am spatiu de manevra.

Intrebarea mea este daca acest stil de mers serpuit, ca pestele in apa, dauneaza cu ceva masinii. Oare se uzeaza mai mult? Si daca se uzeaza mai mult, in cit timp voi avea probleme?

Este ceva ce se repara usor?

Am vorbit cu mecanicul meu (Nea Popicu, pentru cine il cunoaste) si mi-a spus sa nu fac asa, dar n-a putut sa-mi argumenteze. Eu cred in continuare ca ar putea fi ok.
*






Super tare frate,nu am mai ras asa demult.
Nu te lasa intimidat de gurile rele,tine-o tot asa radmasa.gif


--------------------
Mercedes W123 1979/2400 D - .......??
EX:Opel Ascona 1985
EX:Ford Transit 1985
EX:Mercedes 190 E si 230 TE
EX:1300,1310,1400 Break,2X Solenza.

FAN DACIA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adipo
post 15 Jan 2009, 09:09
Post #178


Membru


Group: Members
Posts: 88
Joined: 20 September 05
From: Pitesti




A fost gasit in trafic si mersul serpuit smile.gif)

http://www.piticu.ro/2009/01/14/cum-sa-cir...asta/index.html

Dragi discipoli, acum aveti exemplul mirobolant intruchipat din meandrele concretului. Succesuri!


--------------------
Dacia 1410 1996 / 1600cmc - AG-XX-XXX
+ Peugeot 206 Sedan Plus (2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzepesch
post 15 Jan 2009, 09:34
Post #179


Japan Jupan


Group: Members
Posts: 2.403
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti





aluia cred ca-i serpuiau piulitele in cap de la beutura... sau ii uda nevasta schimbatorul

This post has been edited by tzepesch: 15 Jan 2009, 09:35


--------------------
Dacia DELTA GALIDI Station Wagon 1982 - 1310 - 4VIT. - B-xx-xxx
De ce caraie cioara in zbor? ... Schimba vitezele

Toyota Auris 2L D-4D Luna Plus +
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian_
post 15 Jan 2009, 22:48
Post #180


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 23 April 07




QUOTE(Merced @ 10 Jan 2009, 17:33)
blink.gif
*



[QUOTE]A fost gasit in trafic si mersul serpuit smile.gif)

http://www.piticu.ro/2009/01/14/cum-sa-cir...asta/index.html

Dragi discipoli, acum aveti exemplul mirobolant intruchipat din meandrele concretului. Succesuri!

Multumesc ca ai revitalizat link-ul. Am inteles ca ala vechi nu mai mergea.



--------------------
OPEL Astra 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
18 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 22nd June 2024 - 23:59
Forum Renault