Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Centrale termice si intretinere...
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Adrian_Solenza
A venit iarna... De doi ani am centrala si acum, cu schimbarea administratorului se zvoneste ca p'astia cu centrala ne obliga sa platim 20 % din caldura corespunzatoare unui apartament incalzit clasic mad.gif

Este legal prevazut acest lucru sau este un zvon aruncat de cei care sufera ca platesc mai mult si fac frigu?
Daca ati putea sa imi dati niste link-uri, eu cred ca nu este legal asa ceva... Suntem vreo 11 familii care acum stam cu frica in san, ca trebuie sa platim un exces de zel al rau voitorilor mad.gif mad.gif mad.gif
SYL
Din cate stiu eu trebuie doar sa platesti ca orice locatar caldura din partile comune (holul blocului, uscatorii, etc), deci costul acestei caldurii se imparte la toate apartamentele, inclusiv la cele care au centrala.
Lucian123
QUOTE(SYL @ 29 Nov 2004, 20:46)
Din cate stiu eu trebuie doar sa platesti ca orice locatar caldura din partile comune (holul blocului, uscatorii, etc), deci costul acestei caldurii se imparte la toate apartamentele, inclusiv la cele care au centrala.
*


Si pentru caldura radiata de conductele care traverseaza apartamentul tau.
Cel mai bine este sa fie izolate cu vata minerala si mascate cu gips-carton.
In situatia aceasta nu vad de unde ar mai putea sa vina caldura(cu exceptia patrilor comune).
Adrian_Solenza
De astazi sunt administrator... Asa ca... Partile comune sunt inexistente, caci caldura din bloc , pe sala, e oprita!
Intrebarea era daca pt niste tevi amarate care trec prin casa trebuie sa platesc 20% ? MI se pare exagerat.. sad.gif
Lucian123
20% in nici un caz. Trebuie calculat cata energie degaja conductele respective.
MariusI
Luminatii nostri guvernanti au incercat prin toamna sa bage o astfel de prevedere in lege. Stiu ca s-a vorbit prin presa, dar nu mai stiu daca pana la urma a fost adoptata sau nu.
Ideea e ca ajunsesera disperati ca se debransa prea multa lume si nu mai avea cine sa le plateasca lor pierderile, asa ca au incercat orice ca sa impiedice lumea sa-si puna centrala.
Ca dovada, pentru o centrala de apartament costa avize, aprobari, gaze cca 1000 Eur, daca nu ma insel..
CristiZ
Am si eu centrala si nu platesc asa ceva. Daca or sa ceara o sa le spun sa isi taie tevile din casa mea ca de nu le tai eu... si asta fara gluma, chiar ii dau in judecata...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.