Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Alegere cauciucuri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
kalyyyyyy
Nevoia (plecatul in germania)a facut ca mama ,care are un matiz sa trebuiasca sa ia cauciucuri de iarna.Cum nu a gasit dimensiunea din talon ,a luat dimensiunea de la dacia mea,un pic mai mari.Cand a revenit cauciucurile imi revin mie,care am dacie.Intrebarea este:La vara sa le pastrez pe acestea,niste dunlopuri scumpe si bune dar de iarna sau sa merg in continuare cu ale mele,niste montana,netocite dar care au vre-o 4 ani vechime(si sunt de vara)?As dori niste raspunsuri bazate pe experienta,sau date tehnice,cum ar fi comportarea cauciucurilor de iarna vara in comparatie cu comportarea cauciucurilor proaste peste care a trecut timpul.
Adrian_Boy
E bine sa dai un search pe aici ca o sa gasesti cate ceva.
Ideea este ca ai 2 incaltari biggrin.gif
djasu82
Eu unu am mers cu montana 56ooo de km si acuma le-a sunat ceasul sa le dau jos sunt 165/70/R13. Nu am avut probleme mari pina acum 2 luni cand un cauciuc mi s-a taiat in mers la viteza mica pur si simplu .
kalyyyyyy
Reformulez ca vad ca nu se intelege.Eu am mers cu aceste montana 2 ani de zile.Inainte de asta au stat ,impreuna cu masina in strada tot 2 ani.Sunt model ieftin si in consecinta prost,au aderenta slaba,si vara si iarna.Am citit topicul despre folosirea cauciucurilor de iarna vara,stiu ca nu este recomandat.dar eu vreau sa stiu pe care dintre cele 2 rele sa-l aleg.
argon
Daca o sa mergi vara cu cele de iarna, sa nu te astepti sa le mai folosesti de la toamna, asta daca nu faci 1000 km / vara.
EUROPE_
Eu ajung la cea de-a doua vara cu ele, la ce sa ma astept, la peste 10ooo de km folosite si iarna si vara?
ydaniel
cel mai bine sa ai 175/65 de vara si 165/80 de iarna:)
kalyyyyyy
Din nou,a deviat tiopicul.Eu nu intreb care cauciucuri sunt mai bune,exista cel putin un topic pe tema asta.Eu intreb care este cea mai buna solutie dintre cele 2 pe care le am deja.Nici nu intreb avantajele/dezavantajele utilizarii in general a cauciucurilor de iarna vara.
Muratu
Daca vrei aderenta si siguranta sporita indiferent de conditii alaturat unui condus fara frane bruste sau scartaieli de roti mergi pe anvelopele de iarna. Daca vrei sa mergi muult cu un condus mai sportiv pune anvleopele vechi!
kalyyyyyy
Deci totusi aderenta celor de iarna este superioara celor de vara proaste.Multumesc de raspuns.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.