Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Uleiul din cutie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
ALPU
Salut.
Uleiul din cutia de viteze il pot schimba singur sau trebuie sa ma duc la un service?
Care sunt pasii?
Mi se pare ca schimba cam greu vitezele cateodata si vreau sa ii schimb uleiul poate intra mai usor.
Merci.
apollo
desfaci acel surub de pe cutie , dupa care desfaci busonul de sub cutie.

cand pui uleiul nou iti trebuie o pompa de ulei ca altfel nu prea vad cum sa-l bagi.

10 ron te-ar ajunge la cineva.
C a t a l i n
Dacă intrebai aici, ce avea? http://www.daciaclub.ro/CV-NOVA-t90666.html

1.Desfaci dopul de golire, pe sub mașină. (e bine ca pe timpul ăsta răcoros, să fi mers ceva cu mașina înainte, pentru ca uleiul să fie cald, să se scurgă mai ușor) 2.Desfaci dopul de umplere, e pe lateralul cutiei, sub cablul de ambreiaj.
3.Lași să curgă vechiul ulei.
4.Pui la loc dopul de jos și îl strângi bine.
5.Pui 3 litri de ulei, exact până în buza orificiului de umplere.
6.Pui dopul lateral la loc.
apollo
QUOTE(MAERSK @ 1 Feb 2008, 19:00)
5.Pui 3 litri de ulei, exact până în buza orificiului de umplere.

*



unii zic 3 litri, altii zic 4 litri.cati sunt pana la urma?

inca o chestie.am vazut ceva pe cutie gen aerisitor.ce e cu el?
C a t a l i n
Scuze, 4, 4 litri incap... biggrin.gif

Aerisitor, unde?
apollo
de asta zic biggrin.gif
MIHAI8888
eu pe acolo puneam
nu stiam de ala de pe laterala
cred ca uleiul emulsioneaza la rece ca mie imi da afara pe acolo
apollo
eu am o senzatie ca pe acolo scoate ceva aer.foarte putin.

cand turnam ulei cu bidonul si un furtun in cutie pe laterl, intra tare greu.cand am desurubat acel "aerisitor" incepuse sa intre mai rapid.
C a t a l i n
Probabil că este întradevăr un aerisitor, și previne crearea de presiune în cutie, la variațiile mari de temperatură... Eu nu l-am observat până acum... tongue.gif
gabi1
Nu intra mai usor in viteze daca schimbi uleiul....doar daca ai avut alceva in cutie,inafara de ulei laugh.gif
ALPU
pai eu asa am auzit ca daca schimbi uleiul din cutie intra mai usor in viteze nu?
Eu nu l-am schimbat niciodata de cand am masina,s-ar putea nici sa nu fie ulei dupa cum spune gabi1:P.
Pana la urma are sau nu efect schimbarea uleiului?
apollo
Normal ca are.In timp uleiul isi pierde din proprietati si asta inseamna uzura la cutie.
mihai0070
orice cutie sau angrenaj functioneaza mai usor cu un ulei mai proaspat, inclusiv cutia de nova.

in cutia de nova intra ulei 4 litri (80w90 orice marca , si nu degeaba aia de la dacia au scris in foaia de revizie ca uleiul din cutie se schimba o data 20.000 km )
C a t a l i n
Je have Castrol. up.gif
apollo
QUOTE(MAERSK @ 25 Feb 2008, 21:49)
Je have Castrol. up.gif
*


Catalin, da-mi mai multe detalii despre un ulei bun.Dupa ce sa ma uit?Ce proprietati sa aibe(cifre), ce e mai bun?

Cutia mea numai ulei romanesc a "pupat" si inca se tine bine.
N-as vrea sa o "pierd" tongue.gif
C a t a l i n
Păi eu am pus un Castrol special pentru cutii manuale, nu îi știu numele complet, oricum scrie pe el 80W90. E cam 15 RON litrul.

Cel românesc parcă are specificația T90. Interesant este că uleiul românesc pe care l-a avut inițial curgea pe la burdufurile tijelor de comandă.

Castrol-ul n-a mai curs, și e la nivel.

Oricum, mie-mi place că, în ultima vreme, au apărut câțiva dubioși (după nume mă refer) de vând, dezmembrează sau ce mai fac cu Novele... Deci piese sunt gârlă smile.gif...
apollo
Eu am T90 si nu curge gram.Cu toate ca am ulei in cutie peste nivel putin.Bagat mai fortat smile.gif

Alte recomandari?Am aditiv, ceva pentru reducerea uzurii.Alte tratamente?
mihai0070
aditivi sunt multi dar nu recomand
cel mai bun aditiv este schimbat uleiul la timp.

si vazut cum arata uleiul vechi , cu un magnet vezi imediat pilitura , care arata uzura daca este cazul
Executron
Azi am achizitionat 4 litrii de ulei 80W90 pentru cutii de viteza Castrol EPX

http://www.oilshop.ro/uleimotor/product_in...?products_id=66

18 RON x 4.

Cand i-am zis 4 litrii mi-a zis imediat doamna de la magazin daca e nova ca e singura dacie in care intre asa cantitate de ulei. Nice.

Va tin la curent smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.