Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Electorale : Turul al II-lea
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4
MMihai
Sa vedem cum stam in sondaje acum pe ultima 100 de m ...
desdemona
Si iar ne exprimam votul aici, asa cum am mai facut-o si in alte parti, inainte de turul 1. Si asa cum am facut-o si in cabina de vot. Am pus-o (stampila) si .. la numararea voturilor .. ne-am dat seama ca.. am pus-o!.. noi, cu totii, multumita talpei tarii, a celor care nu s-au implicat destul, a celor indiferenti si a altor factori. Si ne intoarcem la concluzia trista ... ca toata lumea voteaza Basescu si iese Nastase.
Asta nu inseamna ca nu mai merg la vot. Merg.. Insa votul meu va fi, cu siguranta, o optiune amara - acum. Un pic mai devreme chiar credeam ca votul meu, al vostru si-al altora o sa faca diferenta. Mica, dar de calitate. Acum nu mai cred nimic. Mi-e inca o data rusine cu statutul de "roman", in oala cu specimene prea putin informate care voteaza "schimbarea" - "a lui Iliescu cu Nastase" (asa suna declaratia unui taran neaos, care isi exprimase votul democratic pe 28 noiembrie)!! No comment...
Bobo
aia care voteaza cu nastase, va rog, aratati-va si dati-mi niste motive.. unul am vazut ca e pleosc;

am vazut ca au fost 3 care au votat cu vadim.. aratati-va va rog.. aveti curajul asta, ca de omorat nu va omoara nimeni...
adso
QUOTE(Bobo @ 30 Nov 2004, 10:49)
aia care voteaza cu nastase, va rog, aratati-va si dati-mi niste motive.. unul am vazut ca e pleosc;
*



cine e pleosc ?...
Marty

Un coleg de forum, cine sa fie ?
luxcor
DA si iar o sa iasa la noi Basescu cu 89% si la ei cu 40% ... punem pariu excl.gif
GeorgeB
cine mai voteaza cu nastase inafara de pleosc ?
asarban
eu!
bomicabomic
QUOTE(asarban @ 30 Nov 2004, 12:53)
eu!
*



Si ma rog, care ar fi motivul? laugh.gif

off-topic,
La Multi Ani!
Marty
QUOTE(asarban @ 30 Nov 2004, 12:53)
eu!
*


Ma, tu ai fost abuzat cind erai mic, te-au luat cu forta de pe olita ???? blink.gif

MMihai
QUOTE(asarban @ 30 Nov 2004, 14:53)
eu!
*


Deci de asta imi zice asarban sa scot imaginea cu basescu care o aveam la semnatura... banuiam eu ceva, nu am nimic personal dar daca imi dai 3 motive serioase sa-l votez pe nastase si nu pe basescu atunci asta e.. nu are rost sa mai discutam
luxcor
I - nu conteaza cine voteaza ci cine numara
II - nu conteaza cine voteaza ci de cate ori
III - nu conteaza cine voteaza ca oricum iese

...


mai vrei rolleyes.gif
Bobo
andrei tu faci misto? La Multi Ani, a propos..

bomicabomic
QUOTE(luxcor @ 30 Nov 2004, 13:26)
I - nu conteaza cine voteaza ci cine numara
II - nu conteaza cine voteaza ci de cate ori
III - nu conteaza cine voteaza ca oricum iese

...
mai vrei  rolleyes.gif
*



Aoleooooo, eu stiam ca s-a dat ceasul inapoi cu o ora, nu cu 58 de ani. laugh.gif laugh.gif
Al dreaqului computer a uitat sa ma anunte.
In concluzie, PSD e un fel de masina a timpului, iar eu in fapt sunt bunicu' care i-asteapta pe americani, si ei ai dracului nu mai vin. biggrin.gif biggrin.gif

Trist dar perfect adevarat!
Pedro
QUOTE
PSD e un fel de masina a timpului, iar eu in fapt sunt bunicu' care i-asteapta pe americani, si ei ai dracului nu mai vin.


Da tu cine crezi ca isi da acordul pentru toate astea, daca nu "americanii"!?

Vorba lu' RAMMSTEIN: WE ARE ALL LIVING IN AMERICA!
ashu
He he he, iar ajungem la amricani si cum sunt ei de vina pentru orice, incredibil.
Vorba cantecului, "Americanii-s de vina, f*tu-i in gura sa-i f*t". Aplicati asta oricand si oricum si in orice circumstante, chiar si cand vi se arde un bec sau scapati cafeaua pe jos. Tre sa fie cumva o legatura cauzala, nu se poate altfel.
Pedro
QUOTE
ajungem la amricani si cum sunt ei de vina pentru orice


Din pacate lipsa unui contrabalans al puterii la nivel global a adus america in imfamul rol al grandomanului , de altfel atat de bine cunoscut din istorie, de la atatea si atatea formatiuni statale. America nu mai este ce a fost , din pacate ma contrazic singur si spun ca nu a fost niciodata asa cum credem noi. Ca o gluma , dar o gluma dureroasa , s-a dat in state o lege conform careia autovehiculele produse pana in anii '60 nu mai au dreptul sa circule pe sosele din cauza poluarii fonice. Fiind un impatimit al automobilelor de epoca americane am ramas traznit, mai ales stiind ca respectivele frumuseti sunt un simbol al americii. Exemplele pot continua.

America a activat peste tot in lume cu trupe si logistica militara, la prima vedere pentru a aplana conflicte sau curma tiranii. Dar cat de credibila este fiecare din situatiile astea in conditiile in care stim pana la urma ca insasi conflictul initial era declansat de serviciile secrete americane din motive pur economice sau politice. Ca orice predecesor in ale grandomaniei si Statele Unite au inceput nici sa nu se mai ascunda sau sa inceapa sa rasufle teorii ale conspiratiei de-ti sta mintea in loc, deci nu e loc decat de o noua super putere, personal sper ca ea sa nu se ridice din randurile Asiei. Chiar si pe noi romanii ne-au vandut si asta dupa ce ca niste .........sa nu zic ce , am intors armele aliatilor nostri de drept in al doilea razboi mondial. Pretul ca am tradat germania se regaseste in nivelul de trai si cultura (sau lipsa) ei in care ne scaldam ca niste porci.
Sony
Pedro, in al doilea razboi mondial noi nu am intors armele impotriva germanilor. Intai ne-am retras din razboi, iar dupa o saptamana am reintrat, numai ca de data aceasta de partea cealalta a baricadei.
Nemtii au perceput-o ca pe o tradare deoarece o treime din petrolul necesar armatei germane provenea de la Ploiesti.
bmwclub
E nebunie ce a facut Basescu azi... sad.gif
MMihai
fratilor minunati-va biggrin.gif biggrin.gif
asarban
QUOTE(Marty @ 30 Nov 2004, 13:08)
Ma, tu ai fost abuzat cind erai mic, te-au luat cu forta de pe olita ????  blink.gif
*


NU! Dar m-a scos din sarite Basescu cu kktul asta cu "anularea alegerilor"
Da-o in pastele ma-sii..atat de cretini juristi are incat sa introduca o cerere unde nu trebuie?
Atat de boi sunt sa nu stie ca cererea de anulare a alegerilor presedintelui se baga la Curtea Constitutionala?
Daca astia ii sunt oamenii..scuze...profesioanal vorbind...PA!

Si mai am un motiv..mai personal: de 6 luni stau cu o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila prin care era obligat Primarul General al Capitalei (guess who!) sa semneze un kkt de hartie (pentru care aveam alta hotarare judecatoreasca), hartie care pentru o firma inseamna fie faliment fie sa dea de lucru la 300 indivizi!
Pt cunoscatori: un cf de atestare a dreptului de proprietate!
Si pe nenea il doare in basca!
Si s-a batut cu caramida in piept ca desi candideaza isi va tine audientele!
SI am stat ca boul la coada la audiente printre babe si mame cu copii in brate!
SI.. surpriza! Nea Ludovic Orban care tot ce mi-a putut spune e ca "nu e de competenta lui"
Siktir!

Si ca sa nu avem dubii: la primul tur am votat disciplinat cu Marko Bela!

QUOTE(MMihai @ 30 Nov 2004, 13:12)
Deci de asta imi zice asarban sa scot imaginea cu basescu care o aveam la semnatura... banuiam eu ceva, nu am nimic personal dar daca imi dai 3 motive serioase sa-l votez pe nastase si nu pe basescu atunci asta e.. nu are rost sa mai discutam
*


Domnu' nu luati painea de "victima" de la gura domnilor Valentine si mai nou Sony!
Te-am pus sa stergi "semnatura" pentru ca dura un cincinal sa se incarce pe dial-up!
Si preferintele tale electorale tre sa se opreasca acolo unde incep sa coste pe altii bani in plus!
QUOTE(Bobo @ 30 Nov 2004, 13:46)
andrei tu faci misto? La Multi Ani, a propos..
*

Mersi. Nu, am explicat! Ca sunt fff dezamagi/ofticat!

A! si mai am un motiv! La alegerile locale l-am votat ca boul sa iasa primar si acuma se vrea presedinte?
EEN
Acuma eu am o problema: pe al de l-am votat in turul 1 n-o sa-l gasesc pe lista in turul 2. Si eu ce fac? Moral vorbind?..? Sa votez pe cineva numai pentru ca e mai putin rau decit altul? Ceva imi scapa aici.....Ca sa nu zic ca avintul meu pentru Basescu s-a cam topit dupa balacareala cu fraudarea alegerilor... Asta vrea sa se faca presedinte dar se pare ca undeva, intre gura si creier, are un blocaj.... Imi pare ca n-o sa merg la vot... huh.gif
MMihai
Si eu am votat pe cineva care nu este in turul 2 dar nu cred ca aici e vorba de hai sa votez raul mai bun sau asa ceva. este vorba ca toti trebuie sa ne exercitam dreptul la vot si trebuie sa facem alegerea cea mai buna. Care este alegerea cea mai buna, e dreptul tau sa decizi
asarban
Sa vedeti voi ca o sa ridice guvernul toate facilitatile acordate Renault si Dacia!
Pai daca proprietarii de Dacia voteaza cu Basescu..... radmasa.gif
Valentine
Cel mai important pentru ambii candidati o sa fie sa castige electoratul PRM, cel al lui Vadim.

Pe cine credeti ca vor vota cei care l-au votat pe Vadim in primul tur ca presedinte?

Post edit: mie imi convine asarban, daca baga facilitatile la VW biggrin.gif tongue.gif
asarban
Din pacate Basescu s-a batut cu caramida in piept prea tare si prea la TV ca nu "concepe" o alianta cu PRM-ul.
Probabil ca prm-istii vor sta acasa
MMihai
QUOTE(asarban @ 1 Dec 2004, 01:34)
Sa vedeti voi ca o sa ridice guvernul toate facilitatile acordate Renault si Dacia!
Pai daca proprietarii de Dacia voteaza cu Basescu..... radmasa.gif
*


pai de ce au oamneii dacii .. ca traiesc prea bine.. lasa are grija nastase rolleyes.gif . cum sa-l voteze?
asarban
Domnu' lasati...nu cred ca e un subiect care sa va caracterizeze nici pe dvs nici pe mine, da?
Si ideea era de gluma (aka anecdota)
Wolfmark
In primul tur am votat Basescu. In al doilea ... Nastase. Asta daca DA-ul nu reuseste sa aduca dovezi care sa arate o frauda de proportii (care sa justifice taraboiul pe care l-au declansat).
madalina
Pana la urma, are sau nu acces Alianta la listele suplimentare si la listele "normale" cu votantii?

Daca nu au acces, nu au cum sa aduca dovezi.

Eu am o intrebare juridica: daca legea 373/2004, publicata in Monitoul Oficial in 29.09.2004 (legea pentru alegerea Camerei Deputatilor si Senatului), in articolul 17 alineatu 1 spune: Exercitarea dreptului de vot se face pe baza cartii de alegator, eliberata in conditiile prezentei legi. Cetatenii romani aflati in strainatate pot vota si fara carte de alegator, pe baza pasaportului diplomatic, de serviciu, simplu sau consular, pe care se aplica stampila cu mentiunea Votat de catre presedintele biroului electoral al sectiei de votare, cu precizarea zilei si a lunii in care a avut loc scrutinul, de ce s-a votat pe baza cartii de identitate? Nu era mai corect ca cei ce au carte de identitate (si implicit carte de alegator) sa voteze cu cartea de alegator, iar cei ce au buletin clasic sa primeasca o stampila in buletin?
Valentine
madalina, normal ca exista multiple metode de a asigura o algere cat mai corecta, si mai lipsita de posibilitati de fraudare, dar crezi ca guvernarea actuala a dorit acest lucru?
asarban
QUOTE(madalina @ 1 Dec 2004, 00:32)
Nu era mai corect ca cei ce au carte de identitate (si implicit carte de alegator) sa voteze cu cartea de alegator, iar cei ce au buletin clasic sa primeasca o stampila in buletin?
*

Ba da!
Dar inaintea alegerilor TOATE partidele au urlat ca sa nu se voteze cu cartea de alegator ca nu sunt inca toate distribuite etc etc etc....

Ma...incepe sa-mi para rau ca nu am votat cu Jiji! Asta a zis-o cel mai bine: toti au furat da' acuma astora de la Alianta le pare rau ca au furat prea putin!
madalina
Traseismul electoral si celelalte nereguli de la aceaste alegeri au fost semnalate inainte de alegeri de Pro Democratia. A ascultat macar BEC aceste avertizari? NU!

E asa de simplu sa organizezi niste alegeri corecte, dar de ce? Cand poti organiza in favoarea ta, de ce sa te intereseze corectitudinea?
MoneyTalks
QUOTE(asarban @ 1 Dec 2004, 06:20)
astora de la Alianta le pare rau ca au furat prea putin!
*



ASTA e problema lu basescu & co laugh.gif
paul_s
nu se putea ca unii sa voteze cu cartea si alti cu buletinu' ,io am si una si alta ce ma impiedica sa votez si cu una si cu alta
mil
Andrei, exagerezi cu bascalia, cand zici ca pana si gorila aia cu sfori de Becali ti se pare ca merita sa iti fie presedinte...daca nu faci bascalie e surprinzator.

Reactia Da a fost si ea exagerata...da' ce au facut? Au facut o contestatie...nu e voie? Pana la urma BEC era acuzat el a arezolvat contestatia...e caragialesc smile.gif

BEC de anul asta e o caricatura incompetenta si fudula, scotea din basca ce rezultate scana calculatorul si le comunica. Apropo stii ca au un sistem de recunoastere a caracterelor...pur si simplu bagau procesele la scan si cifrele intrau in baza de date automat.
In aceste conditii nimeni nu si-a pus o intrebarea cand aveau 8% anulate. Si cand au fost sesizati, se faceau ca nu e (APD le-a spus de luni seara ca au rezultate aberante, 24 de ore au tacut). Ciocu mic...ca nu-i nimic, daca nu facea DA gura bagau sub pres. Si chiar cu agitatia asta, abia au deschis gura...sincer, in urma scandalului demisia nu isi da nimeni pe nicaieri din BEC si BEJ-uri...singurul care plateste este Basescu?

Tie ti se pare normal sa sustii o administratie si un presedinte care desi controleaza fiecare secunda de jurnal la toate tv-urile nu au nici o reactie cand BEC-ul ales de ei, se dovedeste incompetent?
asarban
Ma! Pentru faza cu "daca bateam la Poli castigam mai multe voturi" mi-a devenit simpatic personajul!
E evident ca baiatul nu are nici cea mai mica idee despre ce e vorba in politica!
A...si m-am mai kkt pe mine de ras si la ala...Milut candidatul lu' Miluta:
Ala zicea ca a fost sigur furat, el nu are 0,043%..noooo are 0,1%
Vlad Georgescu
Eu tin cu Basescu.

Se pare ca PNL+PD au descoperit pe listele suplimentare niste oameni destul de multi care au votat de mai multe ori, in orase diferite. Au facut (din cite am inteles) plingere penala impotriva lor.

Asta mi se pare un lucru bun. Dupa ce o sa ajunga citiva dupa gratii, or sa aiba mult mai putini tupeu sa fraudeze alegerile in felul asta.

Cred ca este BINE ca Basescu sustine ca s-au fraudat alegerile. Spre deosebire de Vadim, care urla din principiu si nu-l baga nimeni in seama, Basescu a adus, din cite am inteles, si niste DOVEZI.

Chiar daca Basescu acum pierde, faptul ca a adus dovezi si a depus plingeri penale va face ca urmatoarele alegeri din Romania sa fie mai cinstite.

Stiu de la diferite cunostiinte de-ale mele de la tara ca la toate alegerile de la revolutie incoace s-au fraudat alegerile intr-o anumita masura, prin diferite metode. Cred ca practica asta ar trebui sa inceteze, si consider ca Basescu face un lucru foarte bun ca face scandal SI in acelasi timp aduce DOVEZI.
mig
Mi se pare destul de slabut argumentata chetsiunea de la BEC. Banuiesc ca presedintii sectiilor de votare si restul au cel putin 4 clase pentru a citi ce scrie pe hartiile alea care trebuiau completate:
la punctul a:
Numarul total al alegatorilor inscrisi in copia de pe lista electroala permanenta si in listele electorale speciale din care:
- Numarul total al alegatorilor inscrisi in copia de pe lista electroala permanenta
- Numarul total al alegatorilor inscrisi in listele electorale speciale

la punctul b:
Numarul total al alegatorilor inscrisi in listele electroale existente care s-au prezentat la urne din care:
- Numarul total al alegatorilor inscrisi in copia de pe lista electroala permanenta
- Numarul total al alegatorilor inscrisi in listele electorale speciale.

Daca presedintii sectiilor de votare si ceilalti care au semnat (cum spun cei de la BEC) acele procese verbale inseamna ca au trei sau patru clase. Asta inseamna ca nu au fost niciodata in stare sa isi completeze o cerere singuri, nu au fost in stare sa isi completeze o fisa fiscala singuri etc. Eu ma indoiesc.
mig
In plus de cele scrise mai sus, eu stiam ca listele elctorale speciale se intocmesc acolo unde cetatenii nu se gasesc pe listele electorale permanente.
In comunicatul final al BEC apar numar de alegatori inscrisi in liste electorale speciale tip 1 552659 din care au votat 541630. Adica 11.000 s-au inscris pe lista electorala speciala de tip 1 si nu au votat. De ce s-au mai deplasat la vot ?
Nu am gasit pe lege diferenta dintre lista electoreala speciala de tip 1 si 2. In orice caz, pe lista speciala 1 sunt 5% din numarulk total al alegatorilor iar pe lista speciala 2 sunt 7%. Deci 12% din votanti au votat pe liste speciale.
bogdan3l
mai multi membrii a BEC nu au semnat procesul varbal de constatare a rezultatelor ( sau ceva de genul asta ) pentru 200 de voturi .

mi se pare mie sau ne iau la misto ? asta e bataie de joc . probabil ilegalitatile sunt mult mai mari si s-a furat din mai multe parti iar acum vor sa o dea la pace .

ne cred urangutani daca vor sa inghitim gogonica cu cele 200 de voturi mad.gif .
mil
Ca eu am spus-o cu stramosii nostrii Mihia Bravu si Stefan cel Mare...astia din BEC ori sunt destepti si fac pe prostii, ori sunt prosti si fac pe desteptii!!!
In orice caz nu sunt ceea ce ar trebui sa fie!

Andrei, daca cu Basescu nu merge, da un telefon primului ministru, am vazut ca ii face reclama, iti fixeza un rendez-vous cu Miki Shpaga in parcarea guvernului si se rezolva de la sine: isi da seama ca nu isi permite omul respectiv sa mai faca toata investitia, ca are tablouri si ceasuri de aur si alte angarale pe lista de achizitii mijloace fixe smile.gif .
mig
Nu era vorba de BEC. Era vorba de BEM la Bucuresti.
Ma poate lamuri si pe mine cineva care e diferenta intre listele electorale speciale de tip 1 si 2 ? De ce nu au votat toti cei inscrisi pe listele electorale speciale de tip 1 (care banuiesc ca erau cei care nu s-au regasit pe listele electoarale permanente si cei care au votat acasa) ?
bogdan3l
scuze de confuzie unsure.gif
Valentine
Acuma am vazut ca reprezentantii PNL-PD au semnat impotriva ... numai la noi se poate scapa cu frauda, si nimeni sa nu zica nimic ...
Adrian_Solenza
Cei sub 35 de ani au votat cu basescu.. Asa se explica si sondaju nostru pro basescu !! Avem sub 35 de ani, nu? Eu nu am vazut un pensionar pe forum sad.gif
Va rog sa faceti acest sondaj in Cismigiu, la sahisti... Exact invers.. Promisiuni la pensie, etc.. Astia habar nu au ca daca noi nu muncim ei mor.. Asta e!
Valentine
QUOTE(Adrian_Solenza @ 1 Dec 2004, 22:25)
Cei sub 35 de ani au votat cu basescu.. Asa se explica si sondaju nostru pro basescu !! Avem sub 35 de ani, nu? Eu nu am vazut un pensionar pe forum sad.gif
Va rog sa faceti acest sondaj in Cismigiu, la sahisti... Exact invers.. Promisiuni la pensie, etc.. Astia habar nu au ca daca noi nu muncim ei mor.. Asta e!
*


Chiar i-a pacalit rau cu pensiile astea. La fel au zis si in 2000, si inca am vazut reportaje la tembelizor cu niste babute care aveau pensii de 5,000 lei / luna! ...
Uncle-Sam
Bobo, eu ma numar printre cei care au votat cu vadim si nu ma ascund! in turu 2 votez pe basescu.merg pe principiu: din 2 rele il aleg pe ala mai mic!
Valentine
QUOTE(Uncle-Sam @ 2 Dec 2004, 01:23)
Bobo, eu ma numar printre cei care au votat cu vadim si nu ma ascund! in turu 2 votez pe basescu.merg pe principiu: din 2 rele il aleg pe ala mai mic!
*


Uite un om cinstit aici biggrin.gif tot asa tongue.gif
haky
QUOTE(Adrian_Solenza @ 1 Dec 2004, 23:25)
Cei sub 35 de ani au votat cu basescu..

Eu am peste 35 ani si am votat cu Basescu. Tot cu el merg mai departe, m-am scarbit de bobonel asta pana peste cap. socrii mei care sunt la pensie, tot pe Basescu au pus stampila, dar din pacate sunt cam putini ca ei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.