Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: PUNTE MOTOARE NOVA
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
PINGUINUL
Stiti unde gasesc si eu o punte motoare de nova?la dacia ma costa 5 mil. poate la dezmembrari , daca stiti un centru dasta in militari , o adresa ceva?
alinushy
si cum arata o punte motoare de nova??????????????????? crazys4.gif
PINGUINUL
asta au zis cei de la servis asta zic si io, cred ca se sefereau la puntea fata.
argon
Chevrolet Nova are punte motoare, dar cea de dacia Nova cum arata, ca m-ai facut curios..
alinushy
nene, da ce pobleme ai la masina de ai fost la service si ti-au spus aia asa ceva?
PINGUINUL
sa deplasat roata dreapta fata spre usa (dar nu trage dreapta masina)doar sa deplasat spre usa
argon
Eventual bascule inferioare, pivoti, bucse, amortizoare, planetare..etc

PS: unghi de fuga..
alinushy
si de unde stii ca s-a deplasat, ai vut vre-un accident?
PINGUINUL
cati mecanici au vazuto pana acum au zis ac3easi chestie ca e puntea si un mm aici inseamna 10 acolo (la roata) ,da cert e ca intre spoiler si roata am 2 palme spatiu si intre roata si aripa (spre usa) am un deget

4 Feb 2008, 12:57:
da
argon
Puntea fata e o chestie generala si mult mai complexa ca si puntea spate, si e compusa din multe piese, asa oricine de pe strada iti spunea ca defectul e de la puntea fata...logic..
PINGUINUL
si de la ce crezi ca poate fi ca tot ce se poate ca laia de la servis vor sa ma fure puntea la dacia e 500ron + manopera inca 500ron au zis
alinushy
pai in cazul in care nu ai lonjeronul lovit, ceea ce a zis argon mai sus
argon
Aia de la service cred ca si-au gasit prostul, ia cu tine pe cineva care se pricepe la masini, si chiar daca mergi singur pe viitor, nu le arata ca esti pe langa, ca o sa profite.
deconectat
Cum ai lovit-o? Ai dat cu roata in vreo groapa, sau ce s-a intamplat? Au aparut zgomote ciudate (in special la gropi)?
Daca ai dat doar cu roata in ceva si nu ai zgomote, eu as suspecta bascula, dar nu ai cum sa-ti dai seama decat daca te bagi sub masina si te uiti. Din ce zici tu, roata e deplasata destul de mult, deci probabil e destul de vizibil ce s-a indoit.
PINGUINUL
OK MERCI MULT VA RAMN DATOR

4 Feb 2008, 13:09:
nu e nimik indoit dupa okiul meu de ne priceput din pacate. nu nu face niki un zgomot merge bine asa cum am zis si mai sus nu trage dreapta doar atat ca e deplasata intradevar destul de mult

4 Feb 2008, 13:11:
am iesit de pe sosea la 80km si de atunki e asa acolo la fata lokului totul parea ok dar cand am ajuns acasa arata asa
deplasata
alinushy
pune un cunoscut care se pricepe sa se uite sub masina, poate ai noroc si nu e lonjeronul sau urechile de la bascula indoite/rupte
PINGUINUL
asteas scumpe de inlokuit?
deconectat
Atunci probabil ca nu e de la bucsi sau de la pivot pentru ca astea au obiceiul sa faca zgomote cand mergi. Ca sa fii sigur, ridica masina pe elevator si trage de roata sa vezi daca are jocuri; daca nu are, problema e in alta parte.

Uita-te sub masina, prin fata rotii la trapezul ala care e intre lonjeron si roata (aia e bascula inferioara). Daca e indoita, nu e bine. Daca s-a indoit bascula, probabil ca nici amortizorul nu e in stare prea buna.
In orice caz, 10 milioane mi se pare mult pentru ce ai tu acolo.
PINGUINUL
merci mult de ajutor. tuturor merci mult
deconectat
Inca ceva: Daca e lonjeronul stramb (asta ar fi cea mai grava situatie) sta tot botul masinii stramb. Daca masina arata bine in afara de roata, nu cred ca e de la lonjeron.
PINGUINUL
cum adica tot botul masini?
alinushy
eventual da roata jos fa niste poze si bagale aici si vedem cum putem sa te ajutam. spor
deconectat
Cum te uiti din fata la masina, ai sa vezi ca nu se mai aliniaza capota, farurile etc. Daca zici ca e roata deplasata atat de mult, sigur s-ar vedea si la caroserie.
PINGUINUL
astea par aliniate cel putin ca si inainte de accident
ydaniel
baga o poza ceva:)
PINGUINUL
O SA FAC SI POZE NU AM ACUM DIN PACATE
ydaniel
masina unde o ai?
PINGUINUL
ACASA. in militari
PINGUINUL
pozele cerute scuze de intarziere dar nu am putut sa le fac mai bine de atat
alinushy
n-ai rezolvat nimic ?
PINGUINUL
am fost plecat azi am revenit in oras
si am zis sa fac cateva poze cum se poate la ora asta si sa le postez daca se poate observa ceva as fi foarte recunoscator multam


17 Feb 2008, 19:57:
aam fost plecat azi mam intor scuze de poze dar astea is asta am putut face la ora asta daca se poate observa ceva va multumesc
apollo
@ PINGUINUL - erai on-line si ti-am dat 2 PM-uri.

de ai raspunde, te ajutam, caci sa stau sa scriu aici, as face prea multe off-topic-uri.


La tine problema e cadrul motorului, care include lonjeroanele de care se prins basculele, suportul radiatorului si acea punte de care e prinsa caseta de directie(aici nu mai sunt sigur).

Si eu il am stramb, dar nu e deplasata roata.
Second ma ajunge 250 RON, si unul nou e 400 RON in magazin.



This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.