Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: zgomot rezervor
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
alex syke
salut,

problema cu care ma confrunt eu si care imi scoate peri albi:

un cloncanit incredibil de sacaitor in spatele masinii, in exterior. in masina se aude de parca as avea o lada cu sticle in portbagaj. scuzati exprimarea plastica smile.gif

bon. ridicat masina pe rampa, verificat toate articulatiile, bucsile... nimic.

doar in zona rezervorului se auzea un zgomot, cand ii trageam cate un pumn.

dat rezervor jos. langa pompa de benzina, are un fel de picurator, cam cat o minge de ping pong, in care se exista ceva liber care la orice miscare face ca toti dracii.

intrebari: ce este? e normal sa existe si mai ales, ce e de facut pentru a scapa de acest mancator de nervi.

multam frumos, astept pareri
klaus
O poza cu obiectul incriminat se poate?
alex syke
din pacate nu se poate, am pus rezervorul la loc. am rezolvat problema imbracand chestia aia in insonorizant Dynamat pe care il aveam prin masina (thank GOD!)

am mers cu masina cam o ora prin oras si nu s-a mai auzit niciun zgomot. poate doar foarte putin si nu garantez ca din acel loc.

prin urmare... sunt happy.

acum mai am de rezolvat problema cu casul care mi-a intrat in protectie din cauza unor fire maltratate.

deci, daca are cineva aceasta problema... o folie de insonorizant e solutia cea mai rapida smile.gif

cristio_79
Si chestia respectiva, "ca un picurator",care facea zgomot unde se afla?In rezervor,in exteriorul rezervorului,pe langa,deasupra?Da si tu mai multe detalii.
cristi 2007
subscriu si eu celor relatate de alex syke.exact acelasi zgomot este prez si la mine.a aparut acum vreo 2 luni.initial credeam ca am ceva prin portbagaj dar am scos tot din el si zgomotul era tot acolo.apoi am dat vina pe amortizor cu toate ca nu au decat vreo 20.000 de km da cand le-am schimbat.in prima faza se auzea doar la gropile mari acum se aude la orice denivelare.deci ce trebuie facut?ce trebuie schimbat?inca o chestie:daca lovesc rezervotul cu pumnul in partea de jos se aude ca si cum ar cadea o moneda jos(stiti cu totii zgomotul pe care il face in timp ce se roteste pana in momentul opririi)nu stiu daca e relativ exemplul dar altul mai bun nu-mi vine in minte. ar fi interesant daca a mai avut cineva aceasta problema cum a remediat-o?
alex syke
cristi 2007 ... ce pot sa spun, patesti si tu la fel ca mine smile.gif chiar ma bucur ca am deschis topicul.

deci, cum te uiti in poza postata mai sus de cristio_79, in stanga pompei de benzina (acel decupaj mare de pe mijloc), in partea stanga sunt 2 chestii... un furtun lung si... ceva in forma de .... juma de cheie fixa (proasta descriere dar sper ca intelegeti). eh, in acea piesa (nu este demontabila fata de rezervor) se gaseste o bila (cred) care se misca si face un super zgomot.

rezolvarea, asa cum am spous si mai sus a fost infasurarea acelei piese intr-o folie de insonorizant. cauta in google Dynamat extreme si o sa vezi despre ce vb.

din cat am mers cu masina, mi se pare ca zgomorul a disparut.

toata demontarea/montarea rezervorului s-a facut la un service si m-a costat 20 roni constatarea si 100 ron lucrarea propriu zisa.
cristio_79
Aceea este o supapa (antirasturnare,daca nu ma insel),care impiedica scurgerea de combustibil prin conducta care face legatura cu canistra de carbon in cazul nefericit al unei rasturnari.
Acum,eu nu stiu cat de recomandat este sa infasori acea piesa in insonorizant.
cristi 2007
daca denivelarile peste care trec sunt pe partea stanga nu se aude nimic.daca sunt luate cu roata dreapta spate se aud acele"sticle de sampanie".acea piesa nu are o denumire?nu se poate schimba?tie la service de ce ti-au izolat-o si nu au incercat o alta solutie de remediere a problemei(daca exista aceasta).prin schimbarea de exemplu a pompei de benzina nu se inlocuieste si chestia aia?sau aia e sepata si are legatura doar cu rezervorul?
YR-ZBG
Subscriu si eu...
am un fel de troncanit pe spate...am dat vina pe amortizoare (nu-s ele)...apoi pe suportul de la numar (nici el)...in cele din urma dau cu pumnul in rezervor si "brrrrr".....parca ar fi o bila de metal in rezervor.
Stiam de supapa antirasturnare dar nu stiam exact locul lei...deci zic" destepti astia de la dacia...au bagat bila in rezervor pe post de supapa"...

Acum din cate inteleg de la voi...desi dadeam cu pumnul in rezervor pe sub masina sa inteleg ca bila aia e undeva pe pompa...in partea superioara. Totusi as putea sa jur ca zgomotul e undeva in rezervor..deci:
exista totusi posibilitatea ca bila aia sa ajunga in rezervor?

Si inca ceva....pana acu vreo luna nu facea asa.... de ce acum?...ce s-a intamplat?
alex syke
acea supapa nu are legatura cu pompa de benzina. dupa cum vedeti si in poza, e cam la 15 cm de unde se monteaza pompa. are legatura doar cu rezervorul si nu este demontabila.

partea cu insonorizarea a fost ideea mea, in lipsa de alte variante (cumpararea unui rezervor nou). sunt sigur ca nu are cum sa faca rau acea folie pentru ca nu obstructioneaza cu nimic, in nicio parte.

apropo, are cineva idee cat costa un rezervor nou?
cristio_79
Iata o schema a rezervorului:
alex syke
3. supapa antirasturnare. se vede o bila inauntru... ea toaca nervii marunt.
cristio_79
Am si eu cateva intrebari pentru cei care au zgomote anormale in zona rezervorului:
-acele zgomote se manifesta cand rezervorul este gol,plin sau in ambele cazuri?
-cand faceti plinul,umpleti rezervorul pana la primul "tac" al pompei sau pana sus?

Eu am avut o problema cu rezervorul masinii de servici.Plinul se facea pana sus,nu pana cand pompa se oprea prima data.Deoarece se fac multi kilometri, fac plinul cam la doua zile.Dupa o perioada,am sesizat un zgomot in rezervor,de parca aveam o bila de popice in el,care se lovea de peretii lui.Acest zgomot se manifesta de cand aveam rezervorul plin si pana cand nivelul carburantului ajungea cam la jumatate.Treaba urata era ca pierdeam in jur de 3-4 litri de carburant daca umpleam rezervorul.Am fost la reprezentanta cu masina,mi-au spus ca s-ar putea sa fie supapele blocate si trebuie schimbat.Au facut comanda si cand a venit,rezervorul a fost schimbat pe garantie,urmand ca cel defect sa fie trimis in Franta pentru expertiza.A fost impachetat si sigilat chiar in fata mea.
Ca fapt divers,am intrebat cam cat ar fi costat un rezervor,daca nu se schimba pe garantie si raspunsul a fost 1800 RON (18 milioane lei vechi).Masina de servici este diesel si nu este Solenza.
YR-ZBG
mda....
Eu pot spune ca se aude cam tot timpul. Alimentez doar plin....plin..adica dupa ce sare pompa mai intra cam 3..4litri.

Nu pierd carburant iar realimentarea o fac cam dupa 450...500km facuti (fac asta pt ca nu imi functioneaza corect litrometrul)....deci realimentez cand in rezervor ar mai fi vreo 10l.

Si repet ..cand dau cu pumnul in rezervor suna de parca bila ar fi in rezervor ...pe fundul lui.
cristio_79
Am pus aceste intrebari deoarece cred ca ar exista o legatura intre umplerea completa a rezervorului si defectarea acelor supape.Se stie ca umplerea completa dauneaza in timp canistrei de carbon.
GabyT
Ma bag si eu in discutie...

M-a ingrijorat destul de rau cele citite aici ohmy.gif , mai ales ca nu am auzit de o asemenea problema pana cand am descoperit acest topic, iar spre bucuria mea, cu Solnita din dotare n-am asemenea probleme.

Totusi, in ceea ce priveste efectuarea plinului, vin sa infirm banuiala lui cristio_79 : in cei 84.900 km efectuati cu masina, in procent de 99,9 % am efectuat plinul full (inca 3-4 litri dupa ce sare prima data pompa) si, asa cum am spus, (inca) nu am nici o bila care sa se "plimbe" prin rezervor (ori sunt exceptia care confirma regula, ori ma pandeste si pe mine aceasta problema).

Kruger
QUOTE(alex syke @ 5 Feb 2008, 17:08)
3. supapa antirasturnare. se vede o bila inauntru... ea toaca nervii marunt.
*




Exact. Am un coleg cu SLZ si a fost si el tocat marunt de aceeasi problema. Rezolvarea a gasit-o in a inveli tubul cu bila respectiva, in folie dynamat. Problem solved.
YR-ZBG
n-am studiat inca problema...dar din ceea ce s-a spus trag concluzia ca supapa asta nu e pe pompa ci langa si faca corp comun cu rezervorul, intreb:

1. Se poate ajunge la ea fara a demonta rezervorul ?
2. De poate insonoriza fara a demonta pompa de benzina ? (capacul ala de la pompa sistem "capac de borcan" n-as vrea sa il deranjez pt ca sigur are o garnitura care va face nazuri)
alex syke
YR-ZBG:

1. nu
2. da smile.gif
cristi 2007
si cum poti sa ajungi la supapa buclucasa fara sa demontezi pompa de benzina?pe unde bagi mana in rezervor daca nu prin orificiul pompei(capacul de borcan cum zicea YR-ZBG),ca doar alta gaura mai mare nu este la rezervor?ar fi mai logic asa in felul asta nemaifiind necesara si demontarea rezervorului.a incercat macar cineva?
klaus
Si daca ai solenza dupa 2003, care nu mai are trapa de vizitare, cum bagi mana prin gaura pompei fara se demontezi rezervorul? Ca sa nu intreb cum scoti pompa afara...
cristi 2007
eu am solenza din 2003.nu stiu cum e la cele de dupa 2003 dar eu am avut scoasa pompa de benzina din cauza sondei litrometrice parca asa se cheama.pompa a fost scoasa fara a fi demontat rezervorul prin portbagaj prin acea trapa de vizitare.in momentul in care pompa era scoasa aveai destul loc pt a baga mana in rezervor.legat de ceea ce ai spus tu nu stiam ca cele de dupa 2003 sunt diferite din pct asta de vedere.eu am vb crezand ca la toate este la fel.deci daca acea gura de vizitare exista se poate sau nu ajunge si lucra la acea supapa Klaus?
alex syke
pentru solenzele fara acea trapa in portbagaj, se da jos rezervorul pentru a se ajunge la acea supapa.
partea din supapa care inglobeaza acea bila este in afara rezervorului deci nu trebuie sa bagi mana pe nicaieri, e la suprafata.

nu stiu sigur, dar nu cred ca se poate ajunge la supapa aia chiar daca exista trapa de vizitare...
cristio_79
Pentru cei care au facut operatia de izolare/insonorizare a supapei antirasturnare:ati izolat doar partea care se afla in exteriorul rezervorului sau si prin interiorul rezervorului?
alex syke
doar exterior, ce e in interior nu te deranjeaza
cristio_79
Mai devreme postasem amandoi cam in acelasi timp si nu vazusem ce ai scris in postul #23.Bine ca nu am probleme,ca n-am chef de demontat rezervorul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.