Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: inaltatoare suspensie spate
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
adyss
Salutare.Problema mea e urmatoarea:acum 6 luni am schimbat arcurile si amortizoarele spate la berlina. in peimele 4 luni(cu aproximatie)a stat ridicata de spate frumos. de vreo 2 luni s-a lasat de spate la fel ca inainte sa fac shimbu.Intrebare mea este unde gasesc si eu niste inaltatoare pt arcuri si amortizoare(in zona pitestiului)ca am cautat aproape peste tot si nu am gasit.Asta pt ca nu am bani momentan pt arcuri noi.am citit cateva topicuri dar nu am gasit nimic. smile.gif
alinushy
pe dumbravei ai fost? sau prin mioveni smile.gif
ydaniel
exista 2 tipuri de inaltatoare:din cauciuc sau metalice.
totusi nu recomand solutia cu inaltatoare-se pica l itp.
mai bine iei arcuri de fata,tai 1 spira din ele.
adyss
pe dumbravei am fost ,dar nu la toate magazinele,stii unul care are?itp-ul abia l-am facut deci momentan nu e problema,din pacate bani de alte arcuri momentan nu am.e vreo diferenta intre cele de cauciuc si cele metalice(alea de cauciuc se pun la arc,cele metalice la amortizor??)
alinushy
ma nu stiu unu anume, dar mai bine mai astepti si aplici varianta lui ydaniel, e si mai sanatos asa smile.gif
mad toz
Recomand sa te duci la remat sau dezmembrari,iei 2 arcuri de fata,tai din fiecare 1 spira si jumatate si le pui pe spate si nu vei mai avea probleme mult timp.Nu sunt bune inaltatoarele ,pe langa faptul ca ridica masina prea sus si sta aiurea ,va fii si mai instabila.
Acu depinde de tine ce vrei sa faci.
adyss
si doua arcuri la dezmembrari(informativ) cat ar costa?cum iti dai seama de uzura?sau merg indiferent? smile.gif
pcv
eu am avut pe cealalta masina inaltatoare si a mers bine,era stabila,era ridicata frumos de spate nu exagerat.acum depinde si de stilul de condus,ca daca vrei sa iei curba ca la raliu se da de spate si cu inaltatoare si cu arcuri de fata/break puse. biggrin.gif
alinushy
post-336-1110552475.gif mama ce de lume din pitesti mandru.gif

eu n-as pune inaltatoare
ydaniel
pai ca 30-50 lei bucata de arc fata;) vezi sa nu fie prea ruginite.
adyss
ok o sa fac un efort financiar si o sa-mi iau arcuri,ca acum cu 4 persoane in masina imi ating presurile de jos.da se pun cu taietura in jos sau in sus?conteaza?daca nu le tai se intampla ceva(inafara ca o sa fie rigida suspensia) smile.gif .multumesc pt sfaturi.
pcv
faci cum vrei da cu arcuri de fata pe spate o sa-ti zdruncini si creierii,si cu spirele taiate si fara. poate de break ar fi mai bune da nu stiu cum e cu amortizoarele.da si cu inaltatorele,nu stiu de ce sunteti importiva(ati avut si nu au fost bune?)ca la mine nu am avut nici o problema nici macar la itp,bine acolo nu cred ca s-au uitat aia bine. wub.gif
Mihai Simon
Eu am Break si am inaltatoare si la arcuri si la telescoape (precizez ca toate 4 telescoapele sunt noi) si sunt foarte multumit! Sta bine in curbe, are stabilitate, nu scutura si nici nu se mai lasa de spate ca inainte! Mie imi place!
Bafta!
mad toz
QUOTE(pcv @ 4 Feb 2008, 23:16)
faci cum vrei da cu arcuri de fata pe spate o sa-ti zdruncini si creierii,si cu spirele taiate si fara. poate de break ar fi mai bune da nu stiu cum e cu amortizoarele.da si cu inaltatorele,nu stiu de ce sunteti importiva(ati avut si nu au fost bune?)ca la mine nu am avut nici o problema nici macar la itp,bine acolo nu cred ca s-au uitat aia bine. wub.gif
*


Daca vii la bucuresti te plimb o tura cu masina si o sa observi ca nu te zdruncina blush.gif .Am avut eu inaltatoare pe masina si ma bucur ca am scapat de ele.Masina arata foarte urat cu inaltatoare.
Acum fiecare cu parerile lui.
Si eu am facut aceiasi prostie ca si adyss,am cumparat arcuri noi de spate de "uzina" si dupa 6 luni erau moi ,cu arcurile de fata nu am probleme.
pcv
si eu am avut arcuri fata pe spate si nu mi-au placut deloc,prea rigida suspensia.am pus arcurile vechi inapoi cu inaltatorare si a fost super bine.dar ai dreptate fiecare cu parerea lui.omul ne-a cerut sfaturi si noi ii oferim. biggrin.gif
acum si la tine si la mine depinde probabil de montaj(cred). smile.gif
la tine merg bine arcurile, la mine au mers inaltatoarele,adyys tu hotaresti.
desi nu cred ca e vorba de aspectul masini ci de a nu se mai lasa asa mult cand e incarcata.
Mihai Simon
corect pcv
adyys poti sa incerci si cu inaltatoare la arcuri si telescoape. toata investitia te duce pana la 20 ron. ca sa incerci cu arcurile, eu zic ca te costa mult mai mult, si dup-aia poate o sa vezi ca nu-ti convine...
tu hotarasti!!!
bafta!
PaulT
Nici eu nu as pune inaltatoare.Arcuri de fata din care tai o spira.Asta e o solutie ok(asa cum a spus si ydaniel).
adyss
cred ca o sa incerc mai intai cu inaltatoare(ca sunt ieftine doar 20) si daca nu-mi convine o sa-mi cumpar arcuri.oricum la stabilitate nu-mi fac probleme ca rar depasesc 80km/h.nu-mi place viteza.aspectul nu ma intereseaza,adica nu cred ca e diferenta intre inaltatoare si arcuri fata taiate,pe mine ma intereseaza sa nu mai aud frecand presul cand merg cu prieteni sau cand car cate ceva.deci o sa incerc inaltatoarele si apoi daca nu-mi convine pun arcuri.o sa caut pe dumbravei sa vad daca gasesc.multumesc
smile.gif
pcv
e bine si asa. poti sa pui inaltatoare temporar(pana faci rost de bani pt arcuri,dar eu cred ca nu o sa mai vrei sa-ti pui arcuri) si dupa aia sa-ti cumperi arcuri fata. daca nu ajungi maine pe dumbravei o sa ma duc eu sa cumpar niste piese si o sa ma interesez si de inaltatoare(cat si unde).
CriSTI68
pe berlina ca sa o inalte putin merg arcurile de break la remat le iei la pomana, inaltatoare am eu 2 bucati dar din cauciuc, am avut odata si inaltatoare de fier pe ea
ydaniel
acurile de spate de break au aceelasi diametru ca cele de berlina de spate dar sunt mai dure.arcurile de fat sunt comune ambelor modele,comparativ cu cele de in spate au spira mai groasa in diametru,sunt mai lungi si mai dure.cu arcuri de fata pe spate intr-adevar suspensia e dura.sau mai e o varianta ,sunt niste arcuri mici care se pun pe puntea din spate langa prinderea basculei.unele model au venit din fabrica cu aceste arcuri.
SGM.MYKE
Arcuri fata la dezmembrari 30RON perechea. La Bradu.
Mihai Simon
QUOTE(ydaniel @ 5 Feb 2008, 06:51)
...mai e o varianta ,sunt niste arcuri mici care se pun pe puntea din spate langa prinderea basculei.
*



nu recomand!!! nono.gif am avut si eu si abia am asteptat sa ma scap de ele!! scutura, e rigida si fuge spatele in curbe!!!
legat de arcurile de spate de break, i-am dat si eu la un prieten cu o berlina sa si le puna, dar aceasi chestie... scutura! sunt mai tari!
ydaniel
un prieten a avut 36.000km o dacie cu arcuri suplimentare si am condus-o si eu multi km.statea f bine in curba.acu cine stie ce cotet de masina ai avut cu amortizoare,bucse si tendoane varza.
adyss
Nu va mai "certati"! tongue.gif Am hotarat sa pun momentan inaltatoare(arcuri de break oricum o pun dar mai incolo ca nu am bani acum),pcv ai facut rost de inaltatoare cum am vorbit? va multumesc la toti pt sfaturile date,dar asa o sa se rezolve treba pt mine smile.gif .
pcv
acu am ajuns.Da ti-am facut rost.Omu le avea prin garaj.Sunt noi ca le-a luat si nu a apucat sa le mai puna ca a turtit rau masina si nu vrea nimic pe ele,ca oricum nu avea ce face cu ele .Sa-mi dai id de mes pe PM sa mai vorbim. biggrin.gif
Merced
Eu nu recomand d-alea de cauciuc ca mi se bloca intr-o veselie un amortizor din cauza unuia. In service, acum vreo 10.000km am fost in graba mi-au dat jos unul. Am ramas cu unul pe o parte, si in cealalta parte fara. Stiu, nu e bine, etc. etc., dar momentan n-am ce face. Eventual il dau si pe celalalt jos. Mai am si arcuri de break pe spate, suspensia e teapana bine, nu se lasa prea rau masina nici incarcata bine de tot, dar fuge spatele dupa cum mai spunea cineva mai sus.
Parerea mea, mai las-o asa si pune-i arcuri de fata noi cu spira taiata. As face si eu la fel dar cred c-o duc cat de curand la Remat, deci mai merg cu ea asa... icon_mrgreen.gif
parpanel
Nu recomand inaltatoare din alea tipa oala din cauciuc. Se monteaza si o tija metalica in capatul de jos al amortizorului. Eu le-am dat jos pentru ca mi s-a rupt surubul din capat al amortizorului cu prima ocazie cand am facut un drum la mare cu 2 persoane in masina.
ydaniel
QUOTE(Merced @ 5 Feb 2008, 21:15)
Eu nu recomand d-alea de cauciuc ca mi se bloca intr-o veselie un amortizor din cauza unuia. In service, acum vreo 10.000km am fost in graba mi-au dat jos unul. Am ramas cu unul pe o parte, si in cealalta parte fara. Stiu, nu e bine, etc. etc., dar momentan n-am ce face. Eventual il dau si pe celalalt jos. Mai am si arcuri de break pe spate, suspensia e teapana bine, nu se lasa prea rau masina nici incarcata bine de tot, dar fuge spatele dupa cum mai spunea cineva mai sus.
Parerea mea, mai las-o asa si pune-i arcuri de fata noi cu spira taiata. As face si eu la fel dar cred c-o duc cat de curand la Remat, deci mai merg cu ea asa...  icon_mrgreen.gif
*


tunere icon_mrgreen.gif vezi poate te vedem si pe tine la tv! ca si asa pe site-u la pro tv scria ca accidentu a fost in pitesti.daca vi pana la mine iti dau un set de amortizoare de spate folosite,da bune icon_mrgreen.gif
crys_bb
eu am inaltatoare pe amortizor...facute de tata pe cand traia...si nu au fost probleme la itp.....daca vreti detalii trim msg pe privat
Merced
daniel nu cred ca ajung la TV, nu am obiceiu sa bruschez volanu, in niciun caz la viteze mari.
ydaniel
f bine;)
Merced
Si asa, mai mult sta decat merge in ultima perioada. Azi mi-a scos peri albi cat am schimbat garniturile de la cilindrul de frana pe spate, nu mai vreau s-o folosesc vreo doua-trei zile, sa se invete minte. tongue.gif
ydaniel
mai cumparai un cilindri nou...eu am schimbat vreo 3 seturi pana a mers ceva,dar dupa 5okm iar s-au dus.... asa ca...piese noi si de calitate;)
Mihai Simon
QUOTE(ydaniel @ 5 Feb 2008, 20:00)
cine stie ce cotet de masina ai avut cu amortizoare,bucse si tendoane varza.
*



post-336-1110552475.gif merci ydaniel!!! mad.gif iti intorc complimentul...

fiecare a scris ce a incercat si impresiile lui personale!!! nu comentarii de 2 lei...
ydaniel
console.gif ce te-ai suparat?nu de la arcurile suplimentare iti facea asa masina big_wheel.gif
Muttley
Nu zau?!?

Da' masinile sport de ce au suspensia-n interiorul jantei?

Sau sa zicem altfel... La Dacie, in loc de cele doua arcuri din lateralele puntii, oare cum s-ar comporta daca ar avea un singur arc pe centru?
ydaniel
deci ce vorbim noi si ce vrei sa zici?
Muttley
Tu afirmi ca...

QUOTE(ydaniel @ 6 Feb 2008, 10:48)
nu de la  arcurile suplimentare iti facea asa masina big_wheel.gif
*



...iar eu te contrazic. In plus, ti-am si demonstrat ca n-ai dreptate.
ydaniel
cum zici tu:)
adyss
Mi-am montat inaltatoarele de cateva zile si am facut cateva drumuri,inclusiv azi am fost la tara(100km),si nu am vazut nici o schimbare la stabilitate sau franare cum spuneati uni dintre voi,deci inafara de un spate ridicat frumusel(nu mai ating presurile nici cu 4 saci de grau) nu am de ce sa ma plang.
oricum cei ce vor mai citi topicul pt a se documenta sa aleaga ce vor,arcuri sau inaltatoare.cei ce vor sa care cu ea(la mine a fost ceva rar sa car cu ea greutati din astea)sa aleaga arcuri fata,cei care vor doar sa nu mai fie lasata de spate si sa nu sacrifice prea mult confortul cred ca inaltatoarele sunt mai bune si mai ieftine(bani+timp).multumesc baieti pt sfaturi. smile.gif
ydaniel
eh,fiecare face cum ii place.dar nue bine sa fie inalta.daca o folosesti la carata ia un 1304.
CriSTI68
o prefer cat mai joasa smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.