Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Anvelope + jante
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
magelan_explorer
la anvelopele de 165/13 ce jante merg 5x13 5,5x13 6x13 !? cum aleg o janta pt anvelope de 165/13 ?
cosmin_2300
165 - 70 - R13 cu 5,5 smile.gif
SYL
Jantele de fabrica de pe DSN au latimea de 5.5'
magelan_explorer
ok,multumesc ! am gasit KMuri interesante la 2,1 mil/buc www.anvelopevara.ro /jante aliaj kormetal
magelan_explorer
alte variante de anvelope pe jante de 13 si 14 ?
va rog cei care au pus cauciucuri mai late pe 13
sau au jante pe 14 sa ne impartaseasca din experienta lor..
catalin06
Eu am jante pe 14" J6 cu cauciucuri 185/55 R14 . Inca nu am facut poze , insa cand voi face o sa le postez .
robyvol33
Eu am jante pe 13 si anvelope pe fata-165-70-13
pe spate-170-70-13
catalin06
robyvol33 : pe spate probabil ai 175 , nu 170.
robyvol33
Scuze asa e ai dreptate m-am grabit 175-70-13 worship.gif

21 May 2008, 22:16:
poza
morpheu85
am nevoie de putin ajutor ....... cn imi spune si mie cum sa masor (corect) distanta dintre gauri la o janta in 5 prezoane
magelan_explorer
QUOTE(morpheu85 @ 21 May 2008, 22:12)
am nevoie de putin ajutor ....... cn imi spune si mie cum sa masor (corect) distanta dintre gauri la o janta in 5 prezoane
*


din centrul gaurii la centrul gaurii celei mai apropiate de ea
oricum,sunt niste standarde,care difera in fc de producator
si R (diametrul/raza) jantei
la 4 prezoane sunt 4x100 4x112 si 4x120
slider2
am si eu o intrebare. cat este alezajul la jantele aliaj de supernova??, este tot 57 mm ca la slz??
catalin06
Eu stiu ca da.
magelan_explorer
QUOTE(slider2 @ 28 May 2008, 21:30)
am si eu o intrebare. cat este alezajul la jantele aliaj de supernova??, este tot 57 mm ca la slz??
*


daca vrei jante de aliaj
langa stadionul lia manoliu gasesti la 150-165 ron KM uri pe 13
aveau 6 modele cand am fost eu
evident,poti sa-ti pui si pe 14...
au acolo si anvelope,ti le si echilibreaza...
slider2
ms magelan, dar jantele nu sunt pentru mn. eu inca nu am masina, iar cea din semnatura e a tatalui. in schimb unchiul meu are o slz si nu are jante, ma rog are de tabla. masina a luat-o sh si are cauciucuri noi noute, deci nu merita sa faca investita pe 14, si am vb cu el si am zis sa punem de supernova ca sunt pe 13. acum intr-adevar sunt bune KM ca pret, si au si modele cat de cat misto, dar daca sunt 150 roni una, toate 4 fac 6 mil. pe bursa a vandut cnva jante de supernova cu 5 mil cu tot cu cauciucuri in stare buna, deci doar jantele poate le gasesc pe bursa sau la dezmembrari cu 3.5 - 4 mil. pt unchiul meu diferenta aia e semnificativa. de asta intrebam, vroiam sa stiu daca se potrivesc perfect sau mai am nevoie de inele de ghidare.
magelan_explorer
QUOTE(slider2 @ 29 May 2008, 21:02)
ms magelan, dar jantele nu sunt pentru mn. eu inca nu am masina, iar cea din semnatura e a tatalui. in schimb unchiul meu are o slz si nu are jante, ma rog are de tabla. masina a luat-o sh si are cauciucuri noi noute, deci nu merita sa faca investita pe 14, si am vb cu el si am zis sa punem de supernova ca sunt pe 13. acum intr-adevar sunt bune KM ca pret, si au si modele cat de cat misto, dar daca sunt 150 roni una, toate 4 fac 6 mil. pe bursa a vandut cnva jante de supernova cu 5 mil cu tot cu cauciucuri in stare buna, deci doar jantele poate le gasesc pe bursa sau la dezmembrari cu 3.5 - 4 mil. pt unchiul meu diferenta aia e semnificativa. de asta intrebam, vroiam sa stiu daca se potrivesc perfect sau mai am nevoie de inele de ghidare.
*


jantele de solenza sunt pe 14
cele de sn pe 13...oricum,cele de sz sunt cam nasoale ca aspect..
eu zic ca totusi sa-si ia niste kormetal noi
pt cateva milioane...dar merita...merita sacrificiul...
40% din aspectul masinii il dau rotile,,,deci...
cosmin_2300
Din cate stiu eu , doar la solenza SCALA jantele sunt pe 14 ... restul fiind pe 13 !

Sper sa nu gresesc smile.gif
ashesarchbeast
QUOTE(magelan_explorer @ 29 May 2008, 18:32)
daca vrei jante de aliaj
langa stadionul lia manoliu gasesti la 150-165 ron KM uri pe 13
aveau 6 modele cand am fost eu
evident,poti sa-ti pui si pe 14...
au acolo si anvelope,ti le si echilibreaza...
*



unde anume langa stadion...ai si tu o adresa mai exacta? Mersi...
slider2
nu e masina mea, deci nu pot sa ma bag chiar asa peste "buzunarul" unchiului meu. am vazut si eu si el o solenza cu jante de supernova si arata destul de bn. daca lui ii place si doar atat isi permite, atat o sa isi puna. oricum buna informatia cu firma aia magelan, nu se stie pe viitor poate imi iau eu masina si o sa vreau jante. am aceeasi rugaminte ca si colegul dinaintea mea, daca poti fi mai explicit cu adresa, sau macar niste pcte de reper mai bune, ca zona aia e destul de mare. mersi
magelan_explorer
QUOTE(ashesarchbeast @ 30 May 2008, 11:43)
unde anume langa stadion...ai si tu o adresa mai exacta? Mersi...
*



cosmin : jantele de tabla la solenza sunt pe 13,cele de aliaj (de la scala) sunt pe 14

bulevardul basarabia
vi dinspre piata muncii sau piata diham
n-ai cum sa ratezi,e o curte mare plina de anvelope
si jante aliaj expuse
aveau 6 modele pe 13,intre 150 si 165 ron
cauta modelele astea si-mi spui daca-ti plac:
KM 133 storm bd
KM 773 firebird silver
KM 883 summit bd
ashesarchbeast
QUOTE(magelan_explorer @ 30 May 2008, 17:13)

 
bulevardul basarabia
vi dinspre piata muncii sau piata diham
n-ai cum sa ratezi,e o curte mare plina de anvelope
si jante aliaj expuse
aveau 6 modele pe 13,intre 150 si 165 ron
cauta modelele astea si-mi spui daca-ti plac:
KM 133 storm bd
KM 773 firebird silver
KM 883 summit bd
*



Ok mersi! Dk e deschis maine dau o fuga pana acolo k ajung in 10 minute si revin cu niste pareri...sau poate cu un set nou nout de jante biggrin.gif
slider2
ms si eu magelan

30 May 2008, 21:32:
pt cei interesati www.westtires.ro, e siteul firmei de care a pomenit magelan, cica ar fi pe bd basarabia nr 36. sper sa nu iau vreun warn pt adresa siteul. nu fac reclama acestei firme, si oricum aceste date le-am luat de pe forumul reno.
Bogyciu
Vrau si eu sa pun 195/45/15, mai are cineva? Ce a trebuit adaptat? Am pus de proba 195/50.15 si atinge in interior in spate, probabil ET-ul jantelor era de vina, se rezolva ci distantiere... Deci are cineva? Daca da au intrat greu? Ce ET au?
slider2
pt cei ce vor sa-si schimbe jantele, sunt interesat de achizitionarea unor jante aliaj originale de supernova. am deschis si un topic pe bursa.
Reckno
trecand printr-o parcare am vazut la o berlina jante stock in 3 prezoane cu cauciucuri 185/60/r13
partea misto e ca jantele alea parca erau mult mai late...adik erau latite fata de cele normale..

se pot lati jantele stock..marii latimea rotii pt montarea unor cauciucuri mai late?
ccrriissttyy
Vrau si eu sa pun 195/45/15, mai are cineva? Ce a trebuit adaptat? Am pus de proba 195/50.15 si atinge in interior in spate, probabil ET-ul jantelor era de vina, se rezolva ci distantiere... Deci are cineva? Daca da au intrat greu? Ce ET au?


frate am eu 195/45/15 si nu am adaptat nimic ...nu imi atinge nicaieri e la limita
si nici incarcat nu imi atinge si in plus..in curbe..e super tare....poti sa-ti pui....
sergiu_studineanu
my friends io e nou paici. laugh.gif Pt inceput vreau si io sami schimb jentile cu unele pe 14 din aliaj, (ca pe 13 vad ca nu gasesc sau gasesc dar peste 800 ron) am amortizoarele cam lasate sad.gif si ma intreb ce afecteaza (trag mai greu de volan, gropi, o sa frece) ????????? si daca e indicat??
Merci frumos..... biggrin.gif
sergiu_studineanu
am gasit 175/65/14 sunt bune pt DSN avand in vedere amortizoarele?
Onyx
care aveti jante pe SN mai mari .Ati modificat ceva in talon?daca nu politia zice ceva?la ITP trebuie sa te duci cu jantele de 13"? tongue.gif ms

melomanuu
daca ii la o adica din multe puncte de vedere iti pot lua talonul. De omologat nu-ti omologheaza nimeni roti pe 15 la SN (am incercat eu) asa ca nu-ti ramane decat sa umbli ilegal
Onyx
macar cele de 14" de solenza sau unele asemanatoare pe 14" da fara sa am probleme tongue.gif
magelan_explorer
jantele de aliaj de la solenza scala cu cauciucurile originale (apropo: de cat sunt cauciucurile) se potrivesc fara probleme pe supernova ?!
SYL
Anvelopele sunt de 165/65 R14...Normal se potrivesc si la DSN, doar e aceeasi caroserie...
Relu_GTT
Sigur se potrivesc
Bogyciu
QUOTE(ccrriissttyy @ 17 Jun 2008, 15:52)
Vrau si eu sa pun 195/45/15, mai are cineva? Ce a trebuit adaptat? Am pus de proba 195/50.15 si atinge in interior in spate, probabil ET-ul jantelor era de vina, se rezolva ci distantiere... Deci are cineva? Daca da au intrat greu? Ce ET au?
frate am eu 195/45/15 si nu am adaptat nimic ...nu imi atinge nicaieri e la limita
si nici incarcat nu imi atinge si in plus..in curbe..e super tare....poti sa-ti pui....
*




Poti sa imi spui te rog ce ET ai la jante? Conteaza foarte mult... Merci
melomanuu
Si eu am 195/45/15 si nu freaca doar daca incarc masina cu 5 persoane si atunci doar la denivelari. ET-ul la mine e 28
argus
Sal.Eu am pe DSN a mea din fabricã jante de aliaj,ca ºi cauciucuri am pe faþã HANCOK iar pe spate MATADOR(M+S) atît pe faþã cît ºi pe spate (165/70 R13) sofer1.gif
b13mat
eu am nexen n2000 185/60/14 pe jantele de solenta (J5,5) si se potrivesc fara nici o ajustare! Nu pot spune daca sunt multumit de ele pentru ca au 50km smile.gif
manolakiss2003
salut. am o intrebare. pot pune cauciucuri de iarna de 155 r13 pe supernova?le am de o berlina care am busit-o acum 2 luni si e pacat de ele ca sunt bune.
SYL
155 cu cat ? 70, 80 ? Daca sunt cu 70 o sa ai diametrul mai mic al rotii decat cele originale, iar daca e pe 80 o sa fie mai mare decat la cele originale...
E adevarat ca pt anvelopele de iarna e indicat sa se monteye cea mai ingusta dimeniune omologata pt acel model, dar pt DSN sunt omologate doar 165/70 R13...
manolakiss2003
sunt 155 /80 r13...stiu ca sunt mai mari. pe spate banuiesc ca merg sigur dar pe fata?...
SYL
Da, merg si pe fata, au diametrul cu ~3% mai mare decat la 165/70R13..
djasu82
sunt inguste si cu circuferinta de 80 de cm totusi ai grije la derapage .
manolakiss2003
multam mult de raspunsuri. sarbatori fericite la toata lumea.
Maskatu
Cu ce va ajuta sa aveti gume de 195???? !!! blink.gif Cred ca faceti febra la maini cand efectuati o parcare laterala. Si pe langa asta fortati mult de tot caseta de directie wise_guy.gif Da bine nu aruncati cu pietre. Stiu ca e mai stabila masina si se simt gropile mai greu avand in vedere ca e atat de lat cauciucul, nu prea mai simti orice gropita, decat cele maaaaari biggrin.gif
Sper ca nu v-ati suparat console.gif
SYL
Degeaba e lat cauciucul, daca diametrul rotii e acelasi, tot cam la fel se simt gropile...
Maskatu
Pai diametrul nu mai are cum sa fie la fel daca de la 165/70/13 ajungi la 195/45/15 nu?
cristio_79
Nu, circumferinta celor de 195/45/15 va fi mai mica decat cea a celor de 165/70/13.
Relu_GTT
Eu de cand am cumparat masina pe spate dreapta cauciucu e de 175 iar celelalete 3 de 165 cat e normal
Doar uitandu-ma la roti nici nu mi-am dat seama ca e mai lat acela doar cand am vazut pe el 175 in rest nu e mare diferenta
Are vreun rol negativ acesta fiind putin mai lat asupra directiei sau asupra franarii ?
SYL
Daca e 175/70 R13, nu doar ca e mai lat, dar e si mai mare in diametru...Gandeste-te ca pe aceeasi punte trebuie sai ai anvelope identice ca profil, nu mai vorbesc de dimensiune.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.