Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: LA MULTI ANI ROMANIA !
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
adimicu
LA MULTI ANI ROMANIA. Concluzia mea este ca daca ai bani multi Romania e cea mai frumoasa tara din lume
RIon
LMA! Esti un concluzionist. Crezi ca daca scrie omul ceva aici isi dovedeste dragostea? Trebuie sa mergi la biserica ca sa arati ca esti credincios?
asybo2002
Eu unul simt o bucurie ca e Ziua Nationala si imi pare rau ca suntem din pacate prost organizati si nu facem si noi un show din aceasta zi...pacat...dar poate asta e felul nostru nu prea ne place sa ne dam in spectacol...
EEN
Full on topic: Veneam intr-o zi din Ungaria cu un grup de romani (intelectuali fini...). Dimineata chef de plecare, la prinz chef la restaurant barosan cu degustari de vinuri, dupa-masa plimbare pe Dunare cu vaporasul...distractie. Seara ne suim in avion (MALEV) plini de buna-dispozitie. Pilotul, un ungur, ne spune in Romaneste: "Buna seara, in numele MALEV transmit pasagerilor romani felicitari cu ocazia zilei nationale!"....Era 1 DECEMBRIE!!!! Nici un roman nu spusese nimic toata ziua!!! Si a trebuit sa ne aminteasca de ziua nationala un ungur. M-am simtit foarte prost...sad.gif
Valentine
Mda in imnul nostru national se impune in acest moment

Acum ori niciodata sa aratam in lume
Ca-n aste maini mai curge un sange de roman
Si ca-n a noastre piepturi pastram cu fala-un nume
Triumfator in lupte, un nume de Traian. tongue.gif

Ca o paranteza, stiati ca astazi (in mod intamplator nu zic bai) este si ziua mondiala a SIDA ... ce concidenta "frumoasa" ... tot asa mai romani!

" Din 1988, 1 decembrie a devenit Ziua Mondiala de Lupta impotriva SIDA, o zi in care sa ne amintim ca sanatatea depinde si de noi. 1981 este anul aparitiei celei mai cumplite boli, HIV/SIDA, considerata de oamenii de stiinta cea mai mare provocare din toate timpurile. Boala reduce durata de viata cit toate celelalte la un loc. Ea a ucis pina-n prezent 25 milioane de oameni de toate virstele. Situatia continua sa se agraveze peste tot in lume, ca urmare a faptului ca in fiecare zi se infecteaza aproximativ 18.000 persoane. Desi s-au experimentat peste 60 de tratamente, boala nu are vindecare, tratamentul asigurind doar prelungirea vietii. Experienta de peste 20 de ani arata ca, in prezent, singura cale eficienta de stavilire a HIV/SIDA o constituie prevenirea, pentru care este importanta cunoasterea riscurilor unor relatii sexuale libertine ori ale injectiilor cu ace nesterile. "

Si mai este si ziua celebrului post TeVe, Pro(s)TV biggrin.gif
Lucian BLK
Ehe, noi ne cam iubim tara .... da' ea pe noi?
costi
Am un deadline sa ma mai gindesc?
Am asa o greata la lingurica, nu stiu de ce!
Si nici nu am baut ........
mil
bre...am si eu o nuanta Ro e ca prima dragoste...prima dragoste nu e intodeauna cea mai reusita, dar nu se uita niciodata...hai ca ne trece....mama lor de ciocoi, ca tre sa moara si astia intr-o zi!
luxcor
La Multi Ani Romaniei unite a regilor Mihai, Carol si Ferdinand, La Multi Ani Romaniei Bratienilor, La Multi Ani Romaniei lui Maniu, La Multi Ani Romaniei lui Iorga, Duca si Madgearu, La Multi Ani Romaniei lui Enescu Coanda si Brancusi, La Multi Ani Romaniei celor de la Canal, Aiud, Sighet si Pitesti, La Multi Ani Romaniei lui Eliade, Steindhard, Manolescu si Patapievici, La Multi Ani Romaniei MELE !!!
dumitru
QUOTE(luxcor @ 1 Dec 2004, 18:58)
La Multi Ani Romaniei unite a regilor Mihai, Carol si Ferdinand, La Multi Ani Romaniei Bratienilor, La Multi Ani Romaniei lui Maniu, La Multi Ani Romaniei lui Iorga, Duca si Madgearu, La Multi Ani Romaniei lui Enescu Coanda si Brancusi, La Multi Ani Romaniei celor de la Canal, Aiud, Sighet si Pitesti, La Multi Ani Romaniei lui Eliade, Steindhard, Manolescu si Patapievici, La Multi Ani Romaniei MELE !!!
*




+10

Si la Cati Mai Putini Ani Romaniei lu Ilici, Bombonel si a tuturor comunistilor care conduc actualmente Romania.
BasIc
luxcor nu am mai auzit de mult astfel de La multi ani.
Chiar lipseste asta din peisajul TV de astazi.
Astazi nu am vz altceva la TV(cat m-am uitat ) decat frauda in alegeri jos ala, jos celalt,sincer m-am saturat.
La Multi Ani la toti romanii de pretutindeni!
Lolek
QUOTE(mil @ 1 Dec 2004, 16:37)
bre...am si eu o nuanta Ro e ca prima dragoste...prima dragoste nu e intodeauna cea mai reusita, dar nu se uita niciodata...hai ca ne trece....mama lor de ciocoi, ca tre sa moara si astia intr-o zi!
*



Adevarat grait-ai.
Plecai si eu luni din tara si o sa ma mai racaie fo' doo saptamini pina ma-ntorc.
Am mai iubit io si altele da' prima e aia care ma ia cu nabadai de mi se abureste interfata. Si ma rog de ea pentru inca o sansa, sa nu-mi dea papucii, ca o vad ca se uita cam stramb, asa, la mine...Las' ca i-oi duce un buchet de flori cand ma duc acasa si-o s-o pup pe granita biggrin.gif .

Stressul naibii sa stau fara net pina azi si sa nu stiu decat din SMS-uri ce si cum se intampla cu votul meu si altele. :-(. Pe aici ma intreaba toti cum e, si io le zic ca "well it seems that ... but i'm not sure". Si ei ma intreaba "Ah! Like in Ukraine?".
Naiba s-o cheptene de treaba. Ca si cu prima dragoste, nu pricepe nimeni ce si cum. Ce? Ea ca Veta? No way. Veta-i urita. Bleah. Ea era frumoasa rau, tati. Daca stai ani in sir cu ea nu te plictisesti.

Cum ma plictisesc eu acuma pe unde se potcovesc tzantzarii cu 3000 de ocale si tot mai zumzaie.

No bine. Hai s-om vide. Daca nu si nu si nu mai merge, asta e...ma-nsor cu alta ca deh, am si eu o varsta de acuma biggrin.gif .
Da' ea sa traiasca si tot binele din lume sa-i caute drumurile ca asta caut si eu pentru ea si pentru mine. Asa, ensemble, daca s-o putea.
SiloS
Eu nu imi mai iubesc tara ! Nu merita ! Romania ar fi o tara frumoasa daca nu ar fi locuita , dar ...
apunake
Si eu imi iubesc tara, dar cam platonic de la o vreme incoace. Nu stiu cum se face ca imi trece tot entuziasmul pe zi ce trece si observ ca si altii sunt in aceeasi situatie cu mine. Oare este un semn de occidentalizare?
Pedro
QUOTE
LA MULTI ANI ROMANIA


Whatever!


QUOTE
La Multi Ani Romaniei unite a regilor Mihai, Carol si Ferdinand, La Multi Ani Romaniei Bratienilor, La Multi Ani Romaniei lui Maniu, La Multi Ani Romaniei lui Iorga, Duca si Madgearu, La Multi Ani Romaniei lui Enescu Coanda si Brancusi, La Multi Ani Romaniei celor de la Canal, Aiud, Sighet si Pitesti, La Multi Ani Romaniei lui Eliade, Manolescu si Patapievici, La Multi Ani Romaniei MELE !!!



E, asa da, da de unde ca am cam ramas singuri! Sincer sa fiu incep sa ma intreb unde ma aflu, eu unul as schimba si numele tarii asteia in cazul unui inceput curat si cu viitor promitator, ce ziceti de DACIA biggrin.gif ?
Watchful snake
QUOTE(asybo2002 @ 1 Dec 2004, 12:01)
Eu unul simt o bucurie ca e Ziua Nationala si imi pare rau ca suntem din pacate prost organizati si nu facem si noi un show din aceasta zi...pacat...dar poate asta e felul nostru nu prea ne place sa ne dam in spectacol...
*



Ce sć organizezi iarna, īn frig?
Valentine
QUOTE(asybo2002 @ 1 Dec 2004, 11:01)
Eu unul simt o bucurie ca e Ziua Nationala si imi pare rau ca suntem din pacate prost organizati si nu facem si noi un show din aceasta zi...pacat...dar poate asta e felul nostru nu prea ne place sa ne dam in spectacol...
*

Tin sa spun ca am fost de doua ori in SUA de 4 iulie (in 2001 si 2004) si credema ca niciodata NU a fost cine stie ce. Inafara de artificii cu tona la inserat, nimic altceva! ... people didn't give a shit about it, ca sa o zic pe limba lor ... asa ca de ce n-ar interesa pe noi mai mult smile.gif

PS ma rog unii erau fericiti ca era una dintre cele 15 zile de concediu oficiale pe an biggrin.gif
ashu
Patriotismul si dragostea de tara sunt niste sentimente pe care io unul nu le inteleg. Poti sa-ti iubesti familia, grupul de prieteni, comunitatea in care traiesti, dar nu o tara. Ce kilu meu de legatura am io cu un taran din Botosani? Pai nimic as zice, mai multe am in comun cu un tip dintr-o alta capitala europeana decat cu ala. Paradele militare mi se par unele dintre cele mai ridicole chestii, mai ridicole chiar decat carurile alegorice. Niste indivizi imbracati in cachi se maimutaresc prin fata unei tribune. Parerea mea e ca vremurile pentru care au fost inventate astfel de manifestari au cam apus. Cine a citit Alvin Tofler ma poate intelege.
Watchful snake
Sīnt de acord cu Ashu
GeorgeB
sa vina al patrulea val laugh.gif
vv
QUOTE(Watchful snake @ 2 Dec 2004, 15:20)
Sīnt de acord cu Ashu
*


Io nu!!
Trebuie sa existe o coeziune intr-un grup, oricat de mare, ca lucrurile sa mearga bine. Daca noi nu avem sentimentul ca ne uneste "ceva" nu suntem o natiune. Taranul ala imputit de care zici tu ashule de multe ori face o munca foarte grea (chiar daca foarte putin calificata) de care tu ai nevoie ca sa traiesti! Orice om care munceste cinstit merita respectat, indiferent cat de prost sau manevrabil sau chiar betiv ar fi el.
Nu sunt pentru declaratii lacrimogene despre iubit tara - dar probabil ca tin la ea, altfel as fi plecat, nu? Si culmea, cred ca si ashu ar fi plecat daca intr-adevar nu avea absolut nici un sentiment pentru Romania, ca nu pare a fi din categoria celor care stau aici ca n-au unde sa plece (= ca nu-i primeste nimeni). Hai ca suntem nervosi pe conducatorii astia nenorociti, dar Romania e mai mult de atat, Romania e tara parintilor nostri si a copilariei noastre. Si cred ca ne leaga ceva chiar si de taranul ala despre care vorbea ashu.
apunake
QUOTE(ashu @ 2 Dec 2004, 14:39)
mai multe am in comun cu un tip dintr-o alta capitala europeana decat cu ala.
*



Mai putin cetatenia Ashule, care dupa cat se pare e determinanta smile.gif . Argumentele lui Tofler (tot nu v-a trecut fratilor???) ma omoara cu zile. Si sunt tanar inca smile.gif
Oricum, destul de teribilist postul tau si nu pot pentru ca sa te cred.
Mache
LA MULTI ANI, Romania!

Iata versurile unui cantecel al trupei Vama Veche , care imi place foarte mult. Si care a ramas de actualitate:


"Atentie se-nchid usile (Romania is my country) "

Metrou 1996, '97, '98, '99 si asa mai departe...
Atentie se-nchid usile
Urmeaza statia Eroii Revolutiei
Cu peronul pe partea dreapta.

Ma scol dimineata, ma duc la metrou.
Voi stiti ce-i acolo, nimic nu e nou.
Copii viseaza ca au un palat,
Metrou-i dezvata mereu de visat.
Si astfel copilul mahmur si matur
Renunta la vise si devine dur.
De ochii lui negrii ti-e frica sa fugi,
Iar el jinduieste la geaca de blugi.
Ref:
And I say Romania is my country
And I say Romania is my country
And I say Romania is my country
And I say Romania is my country

Acum copilu-are geaca de blugi,
Dar pan' la Hollywood tot n-ai cum s-ajungi.
Palatu-i departe iar banii-s putini,
Dar mai aproape e sticla de vin.
Trec anii si geaca de blugi s-a uzat,
Iar el din copil devine barbat.
Dar banii-s din ce in ce mai putini,
Iar asta-i rachiu, asta nu este vin.

Ref.

Mai trec ani si el iese de la metrou,
La stop e o gagica cu un BMW nou.
Dar cantecul asta n-are happy-end,
BMW-ul dispare, baiatu-i dement.
Apoi intr-o zi asteptand pe peron
O mama il vede c-o sticla de rom.
Tu, Radule, mama, asa n-ai s-ajungi...
Dar Radu vazuse geaca de blugi!

Ref.
ashu
Nu e chiar asa vv. Io n-am zis ca ii urasc pe tarani sau ca ii desconsider cand interactionez cu ei. In schimb am zis ca nu-i simt aproape, nu rezonez cu ei, nu-mi sunt dragi, pur si simplu sunt niste straini pentru mine, in aceeasi masura in care imi e strain si un taran ceh sau polon. Au viata lor, au drepturi si indatoriri ca si mine, punct. Nu imi poti cere sa-i iubesc ca dragoste cu sila nu se poate.
Nu inteleg de ce ar trebui io sa imi IUBESC tara. Ma comport civilizat, imi platesc darile catre stat, nu fur, nu arunc gunoiul pe strada sau pe geam in casele vecinilor, ma port ingrijit (i.e. ma spal ca sa nu put in autobuz), dau politicos buna ziua cand interactionez cu o vanzatoare/functionar/politist/altii. Io cred ca asta trebuie sa faca oricine ca sa fie un bun cetatean. Dar dragostea.... pai pielea mea, iubesti o femeie, iti iubesti copiii si parintii, nu tara. Pana la urma cum stii ca iti iubesti tara? Sa te simti miscat cand se canta imnu tarii la olimpiada? Pai io nu simt nimic, ce pot sa fac?! Sa te cutremuri de emotie cand vezi niste cioflingari cantand cat ii tin bojocii "Noi suntem romani, noi suntem stapani" sau cum kilu meu e cantecu? Pai mie mi se face greata cand vad asta.
De ce n-am plecat din tara? Pai intai, de dragul discutiei, de ce daca nu iubesti o tara trebuie s-o parasesti? Daca n-o iubesc asta nu inseamna automat ca o urasc, nu?? In al doilea rand io am mai zis ce ma tine aici: familia si prietenii. De acestia sunt io legat, asta e universul in care ma simt bine. Atata vreme cat sunt liber si duc un trai decent nu am de ce sa renuntz la lucrurile astea.
Repet, nu vad de ce si la ce m-ar ajuta sa iubesc tara. Mai mult, asta simt io, chiar daca as vrea sa fiu patriot nu pot, din moment ce asta vine din interior. Si fii convins ca oricum fiecare vede patriotismul in felul lui: unii prin a-i uri pe unguri, altii prin a tine cu nationala de fotbal si a lacrima cand se canta imnul. Poate ca io il vad altfel, pentru mine inseamna sa fii civilizat, in sensul in care e vazut un om civilizat in Europa. Mai mult de atat nu pot, daca ti se pare ca nu e suficient asta e, io nu ma schimb.
vv
ashu, patriotism la nivelul tau nu poate fi sa tremuri de emotie la discursurile lu VC Tudor. Asta e un nivel foarte jos de "patriotism" - unul destul de fals as zice. Si nu inseamna nici sa-i urasti pe unguri "fiinca mi-au asuprit stramosii". Tara = familia si prietenii = un mediu care iti e familiar si in care te simti bine. Unii parasesc tara si se simt prost in strainatate, sau le e dor de tara. De ce le e dor? De incompetenta de la toate nivelele? De birocratie? De hoti? De mizerie? De taranii care lucreaza la camp? Nu cred. Le e dor fix de familie si prieteni si mediul care le era familiar si cu care s-au obisnuit, dar zic ca "imi e dor de tara".
Chestia cu "imi iubesc tara" mi se pare o afirmatie pompoasa, si pentru marea majoritate a celor care fac aceasta afirmatie - falsa.
Ceea ce sustin eu e ca tu esti roman chiar daca nu vrei sa recunosti smile.gif Chiar daca nu ai complexele multor romani, chiar daca nu te intereseaza nationala de fotbal - a fi "roman" (sau cetatean al unei tari, in adevaratul sens) pentru mine inseamna un om pe care il intereseaza ce se intampla cu tara respectiva, un om care e dispus sa faca ce poate pentru a o "impinge" inainte, un om care simte ca in destul de mare masura interesele tarii sunt si ale lui si reciproc. In sensul asta, nu cred ca esti mai legat de un parizian, nu cred ca te-a enervat faptul ca li s-a daramat aeroportul nici pe jumatate cat te-au enervat alegerile astea sau Rafo.
O sa zici "pai da, ca astea ma afecteaza si pe mine in mod direct". Pai tocmai asta spun si eu. Pentru tine Romania e mai importanta decat confortul strict material (sau altfel spus - confortul tau personal e mai dat de mult decat salariul tau + calitatea soselelor catre casa + functionarii cu care interactionezi). Faptul ca te simti mai bine aici e o dovada mai mare de patriotism (poate suna urat, dar nu am vrut sa te injur smile.gif ) decat orice lacrima varsata pentru cascheta lu' nea Puiu.
Hai ca termin cu topic-ul asta, ca dau in filosofie si la asta chiar nu ma pricep smile.gif
ashu
vv, la ce ai spus acum nu pot decat sa fiu de acord. Pe undeva la faza asta noi gandim la fel, o spunem insa altfel.
SGN_1310
Interesante lucruri spune domnul VV! Ma bucur ca se poate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.