Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Combina frigorifica
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
ANTIdacie
As vrea sa achizitionez o combina frigorifica, dar nu stiu ce sa aleg in sensul casa fie cu unul sau doua compresoare!Din ce stiu eu e ca un compresor este pt frigider si unul pentru congelator!Nu ma gandesc sa iau cu doua compresoare pentru a opri congelatorul dar ideea aceasta parca ma incanta!
Voi ce ma sfaturi?care ar fi avantajele si dezavantajele pe care le-ati observat?
tribunul
Ca sa lamurim mai intai, ce intelegi tu prin combina?
bygy007
categoric 2 eu am 2 combine identice de ceva timp cu 2 compresoare
ideea este ca la cele cu 2 compresoare au 2 termostate cite unul pentru fiecare si temperatura o reglezi cum vrei tu indepedent , la cele cu 1 compresor daca nu ma insel temperatura este data de termostatul cate este in frigider nu in congelator daca nu ma insel
tribunul
Fiti amabili si lamuriti-ma, ce e aia combina.
C a t a l i n
Frigider + congelator , 2 in 1 ...
vis-a-vis
Adica combini frigideru' cu congelatoru' si rezulta combina frigorifica...
tribunul
bygy erau cam multe poze acolo, si nu prea am priceput.
ANTIdacie
ma refer exact ce a descris vis-a-vis!
Diferenta dintre ce am vazut eu intre cele cu 1 si cele cu 2 compresoare este de aprx 3 mil!
Si eu as inclina spre cel cu 2!Dar mai astept pareri!
Oricum cred ca de luni vin mai multe pareri pt ca au mai mult timp oamenii la munca!
cristi.r
Hai, bre, tribunule, du-te pe saitu alora de la arctic si te lamuresti ...

antidacie, la combinele frigorifice moderne, se intampla acelasi lucru si cu unul si cu doua compresoare. Adica poti opri congelatorul fara probleme din termostatul aferent, fara sa afecteze frigiderul si invers. Problema ar fi pretul si, poate, fiabilitatea.
SilviuB
Uita-te la consumuri la una si cealalta. Combina cu 2 compresoare consuma mai mult decat una cu un compresor. Eu mi-am luat de vreo 2 luni o combina care consuma 270kw / an (e cu un compresor). Asta e combina.
bygy007
QUOTE(cristi.r @ 9 Feb 2008, 18:28)
Hai, bre, tribunule, du-te pe saitu alora de la arctic si te lamuresti ...

antidacie, la combinele frigorifice moderne, se intampla acelasi lucru si cu unul si cu doua compresoare. Adica poti opri congelatorul fara probleme din termostatul aferent, fara sa afecteze frigiderul si invers. Problema ar fi pretul si, poate, fiabilitatea.
*


ai idee ce face termostatul su cum functioneasa un frigider ? termostatul se leaga pe alimentarea motorului iar cind ajunge la temperatura stabilita opreste motorul
liviu2004
S-au inventat combine cu electrovalva si un compresor. Functionarea e identica ca si combina cu 2 compresoare.
Rover
aproape identica...
la combina cu 2 compresoare ai 2 mari avantaje:
1. Poti sa le opresti independent (la cea cu electrovalva poti opri doar frigiderul, daca vrei sa opresti congelatorul se opreste automat si frigiderul)
2. Vara cele 2 compresoare muncesc mai putin decat unul singur (mai ales daca bate soarele in bucatarie si se fac temperaturi mari).

Dezavantajul este un consum usor mai ridicat
liviu2004
QUOTE(Rover @ 9 Feb 2008, 22:17)
la cea cu electrovalva poti opri doar frigiderul, daca vrei sa opresti congelatorul se opreste automat si frigiderul)


Zici bine.
unEL
Hai sa va zic din experienta personala.acum vre-o 3-4 ani am cumparat doua combine.
Una Bosch pt. acasa la mine si una Artic pt. birou.
Cea Bosch mi-a facut probleme dupa 3 luni de la achizitionare si e folosita in regin de uz-caznic iar cea de la birou care e folosita la greu si are doar 1 compresor merge de rupe pamantul.
Acum dupa nenumarate discutii cu sotia, mancare stricata de vre-o 4-5 ori si asa mai departe ma gandesc sa ma duc sa-mi iau pt. acasa o alta combina ARCTIC.
Sa va zic ca boshul a ruginit in spate sad.gif
Poate a ruginit si articul, dar nu am fost nevoit sa-l scot de pe pozitie ca sa vad.
Singura problema e ca nu am vazut Artic de culoare argintie (aluminiu mat).
Asa ca va rog sa trageti singuri concluziile.
Marfa care se comercializeaza in RO in cea mai mare parte este de calitate inferioara.
La tara am luat un second-hand (adus de afara) si merge de 7-8 ani fara probleme.
Ov
mi-am luat acum 1 luna toate electocasnicele de la arctic. Recomand cu caldura. Combina (modelul cu afisaj) e super misto si ca aratare si ca performante (consum)
daciafan
greu de dat sfaturi
eu am un gorenje cu 2 compresoare dar nu o recomand din motive obiective (chedere sunt slabe, mancarea se strica repede)
argon
QUOTE(daciafan @ 15 Feb 2008, 15:04)
mancarea se strica repede
*




E bagat in priza?
bygy007
QUOTE(daciafan @ 15 Feb 2008, 16:04)
greu de dat sfaturi
eu am un gorenje cu 2 compresoare dar nu o recomand din motive obiective (chedere sunt slabe, mancarea se strica repede)
*


eu am 2 si tine mincarea cite o saptamina fara sa se strice
ANTIdacie
imi spuneti si mie cam ce mi-ati recomanda sa iau?As fi dispus sa dau cam 16 mil!Am gasit ceva in un whirlpool 5785 cu 2 compresoare la 16 mil si mi-a mai placut un Beko cu 1 compresor Capacitate frigider: 244 litri, capacitate congelator: 87 litri, Clasa energetica: A+,
Numar de compresoare 1+electrovalva, Rafturi de sticla, Functie antibacteria,
Control electronic, Water Dispenser, Consum anual 267 kW, Dimensiuni 201x59.5x60 cm!
Voi ce mai imi recomandati?
Voi ce mai
koldun
Whirlpool! Am unul (binenteles alt model) de ~12 ani. Pana acum nu a avut defecte.
OFF: idem hota, masina spalat.

Succese!
Ionescu
Cu 2 motoare, am primit recomandarea de la un frigotehnist.
Eu zic Electrolux, ca ar fi cei mai buni... Cu cat mai scump cu atit mai bun la electrocasnice, zic eu.
Asi
pt treaba adevarata.. Mielle

acuma la combinele astea frigorifice.. poate sunt eu mai norocos.. dar am luat un alaska (brand metro) acum ~10 ani si inca merge, iar acum ~4ani am luat un indesit care iarasi merge perfect si acum.. (modele chioare albe, entry level... )
amandoua au 1 motor, si consuma pe undeva la 1KW/zi
Andy_ACS
Recomand ce am si eu - Bosch cu 2 compresoare - luat din Metro acum 2 ani cu aprox 1300 ron la oferta.

Bafta!
crising
Readuc la actualitate acest topic. Din ce am citit pe aici inca nu am tras o concluzie ce e mai bun cu 2 sau cu 1 compresor. Pe mine nu ma intereseaza in mod special avantajul de a opri independent unul fata de celalalt frigiderul sau congelatorul ci ma intereseaza randamentul unei combne si capacitatea de a raci bine in ambele compartimente de exemplu cu un singur compresor.
Momentan posed un Whirlpool de vreo 5 ani cu un singur compresor model simplu, entry level, de care nu sunt deloc multumit. nu raceste deloc bine si din ce m-am uitat pe piata la alte modele Whirlpool calitatea materialelor este dince in ce mai slaba.
Acum as vrea sa ma orientez catre un Arctic sau Indesit, dar nu stiu daca cu 1 sau 2 compresoare.
Micutzu_BH
Pentru cei care nu se pot hotara daca sa fie cu un compresor sau doua... daca aveti in congelator tot timpul cate ceva atunci luati cu 1, daca se intampla, cateodata (cel putin o luna), sa fie gol congelatorul luati cu 2 ca sa-l puteti opri. Tocmai ce am achizitionat un Arctic cu 1 compresor, adica la mine (noi) in frigider e mai tot timpul cate ceva. Cea mai buna alegere o puteti lua consultandu-va si cu consoarta. Daca vrei bucatarie de fite si consoarta intra mai rar prin ea, ca sa faca treaba... ia, frate, de ala cu 2 usi ca-i la moda. biggrin.gif

@crising: Cumpara un Arctic, deoarece raceste berea (si nu numai) mai bine decat Indesit... stiu sigur de la prieteni. 04.gif
crising
Tot spre Arctic tind si eu dar sa fie cu 1 sau 2. Cel cu 1 face fata sa raceasca foarte bine in verile toride cand il deschidem des ca sa luam bere dupa bere?
Jack Daniel's
La mine face fata cu brio. smile.gif
tarzy
din proprie experienta confirm ca articul cu 1 compresor face fata cu brio la task-ul de racit bere
Ov
revin cu un review despre arctic la cateva luni de la achizitionare.
Acum vreo saptamana am umplut frigiderul de bere (calda). Am bagat si in congelator de ajunsese temperatura in frigider de la 6 la 10 si in congelator de la -18 la 1 04.gif. Dupa un timp de mers non-stop s-a aprins un semn de exclamare pe afisaj, semn ca ceva nu e in regula (eu stiam ce icon_mrgreen.gif); l-am lasat evident in pace. Dupa aproape 4 ore, temperatura ajunsese din nou la cea setata (6/-18), semnalul de alarma se stinsese si totul reintrase in normal. Evident berile erau sloi 38.gif


recomand ARCTIC cu caldura (frig) up.gif

user posted image
C@talin
beri multe 38.gif nu mai zice ca faci acia pofta wub.gif
tarzy
QUOTE(Ov @ 26 Aug 2008, 16:02)
revin cu un review despre arctic la cateva luni de la achizitionare.
Acum vreo saptamana am umplut frigiderul de bere (calda). Am bagat si in congelator de ajunsese temperatura in frigider de la 6 la 10 si in congelator de la -18 la 1 04.gif. Dupa un timp de mers non-stop s-a aprins un semn de exclamare pe afisaj, semn ca ceva nu e in regula (eu stiam ce icon_mrgreen.gif); l-am lasat evident in pace. Dupa aproape 4 ore, temperatura ajunsese din nou la cea setata (6/-18), semnalul de alarma se stinsese si totul reintrase in normal. Evident berile erau sloi  38.gif
recomand ARCTIC cu caldura (frig) up.gif

user posted image
*




da ce-ai avut frate cu frigideru'? ... nu e indicat sa procedezi asa .... sa-i pui din prima ditamai tona de bere la racit ..... data viitoare procedeaza mai etapizat .... adica bagi sa zicem 10 beri .... il lasi 1-2 h sa le aduca la nivel .... apoi bagi alte 10 ,.... si tot asa

necesita mai multa manopera dar .... e mai sanatos


asta daca nu ai de gand sa gati toata berea dintr-odata
Ov
luasem bere pe la 3 pm si pe la 7 imi veneau invitatii 04.gif

initial o bagasem pe toata in frigider si cand am vazut ca s-a prabusit (in sus smile.gif ) temperatura, am mutat-o in congelator si am prabusit-o si acolo smile.gif)
Micutzu_BH
La mine face fata cam cu greu asa mai ales cand imi vin prietenii in vizita, dar noroc cu unu dintre ei care sta aproape si mai aduce si de la el. 04.gif
Jack Daniel's
MULTUMIT de ARCTIC ! smile.gif
ANTIdacie
Sper sa nu am o problema cu aceea combina de la wirlpool pe care am ales-o dar am remarcat urmatoarea chestie!La inceput daca incercam sa deschid usile congelatorului si frigiderului imediat dupa ce inchideam usile nu puteam deoarece se facea vid(in special la congelator)!Acum am observat ca usile se deschid foarte usor si acel vid nu se mai face!Precizez ca nu am deschis in acest timp imedit usile dupa ce le inchideam!De la ce sa fie problema, sau este o problema de fapt?
tarzy
vid !!??? mai degraba chederul era mai bazat ... acum s-o mai imuiat un pic si de aceea nu se mai intepeneste asa de tare
Ov
mda, se face un fel de vid din cauza diferentei de temperatura. Si la mine e la fel; daca incerc sa deschid usa imediat dupa ce am inchis-o, tre' sa trag tare de ea sa mearga. Daca la tine nu mai merge, nasol smile.gif
Asi
si la mine e la fel.. e greu de deschis frigiderul imediat dupa ce a fost inchis dar merge ok dupa scurt timp (30 de secunde, cat se preseaza garnitura aia, e si magnetica). Cu o priza buna pe "maner" (scobitura) si cu ceva stabilitate il deschizi daca tragi mai viguros (dar daca nu tragi sanatos, sau e cineva mai "delicat", rahitic, etc.. gen: femeile care nu pot dechide un borcan - s-ar putea sa nu poata sa dechida usa imediat)
C@talin
daca ai imaginatie bagi mana si tragi umpic de cheder desprinzi putin garnitura de margine,si deschide instant tongue.gif
Asi
hmm nu prea vad cum, e un pic ingropata garnitura aia.. nu mai e ca la zil, o desprinzi cu un cutit sau ceva subtire, degetu nu incape.. nu merita efortul, astepti un pic sau tragi mai tare.. e ceva cu care m-am obisnuit.
C@talin
am si e un beko inaklt ca naiba si e super are si dozator de spritz biggrin.gif sa nu mai deschizi frigideru mereu ptr un pahar de apa rece 38.gif
Jack Daniel's
QUOTE(Asi @ 27 Aug 2008, 14:35)
si la mine e la fel.. e greu de deschis frigiderul imediat dupa ce a fost inchis dar merge ok dupa scurt timp (30 de secunde, cat se preseaza garnitura aia, e si magnetica). Cu o priza buna pe "maner" (scobitura) si cu ceva stabilitate il deschizi daca tragi mai viguros (dar daca nu tragi sanatos, sau e cineva mai "delicat", rahitic, etc.. gen: femeile care nu pot dechide un borcan - s-ar putea sa nu poata sa dechida usa imediat)
*


Faza e ca daca esti cu brand bazat si tragi prea tare se rupe draq usa ! Mai bine stau si astept 20 de secunde. smile.gif
ANTIdacie
dar stie cineva care e pricipiul de functionare al acestei"fixari" in rpimele 30 de secunde!
Ov
cand deschizi usa intra o cantitate de aer cald in frigider/congelator, care se raceste imediat odata ce inchizi usa. Prin racire isi miscoreaza volumul si astfel se creeaza acea depresiune in interior.
adilehanceanu
Eu am ceva de genul ăsta (n-am tăvița aia scurtă de pe ușă, a doua de jos în sus). E cu un singur compresor (frigider cu două uși), răcește bine (aș zice că face lejer -15 grade în congelator); îl am de ceva mai bine de 2 ani, nici un fel de problemă pînă acum, e și destul de silențios. Un avantaj ar mai fi faptul că ușile se pot monta și pe stînga și pe dreapta (mă rog, poate toate modelele mai noi, indiferent de fabricant, au opțiunea asta da' e bine de știut că poți să-l pui unde vrei, nu ești condiționat de direcția de deschidere a ușilor).
C@talin
si la al meu se deschideu usile spre dreapta,le-am schimbat rapid spre stanga ca altfel se loveau de cate ceva pe acolo si indoiam usa tongue.gif si nu e greu de schimbat 243.gif
negrucvj
au trecut vreo 4 anisori daca nu si mai bine de cind folosesc zanussi. L-am vrut pe cel mai mare de pe piata, clasa A, 2 compresoare= 18mil la vremea aia + ratele pe trei ani. F bun, nici o pb, dar data viitoare PA COMBINA! Mai bine un frigider normal, preferabil Arctic si separat un congelator cu 6-8 sertare ca tare mica-i combina cind vine toamna-iarna si tre' sa bagi si porcu' si zarzavatu' si fructu' si ... Ma uit la cei care au asa ceva si ma minunez ca nu mi-am dat seama inainte de... Next time!
logan1.5dci
QUOTE(negrucvj @ 28 Aug 2008, 17:32)
Mai bine un frigider normal, preferabil Arctic si separat un congelator cu 6-8 sertare ca tare mica-i combina cind vine toamna-iarna si tre' sa bagi si porcu' si zarzavatu' si fructu' si ... Ma uit la cei care au asa ceva si ma minunez ca nu mi-am dat seama inainte de...  Next time!
*




Bine acum fiecare face cum vrea, dar ma tem ca asta cu porcu s-a terminat, doar daca nu te ocupi cu cresterea intensiva a animalelor, dar atunci am vorbi de altfel de frigidere, numite camere frigorifice.

Frigiderul se foloseste la racit , hai si la conservat pe perioade scurte. Nu este rentabil din punct de vedere al curentului consumat si al prospetimii produselor sa mananci din acelasi porc mai multe luni de zile. Poti sa iei carne si fructe proaspete de la supermarket, la unele e discutabila prospetimea, dar casti ochii. blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.