Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: inteligenta BRD
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
maxx
ce patesc la brd :
- imi calculeza in lei la valoare din oct a euro pretul masinii
- apoi imi scade 50 mil si imparte restul la euro cursul de astazi (adica yo pierd vreo 200-300E)

normal era :
- calculeaza cat inseamna 50 mil la cursu' E din oct apoi scade din pretul masinii(care-i in euro)
- apoi inmulteste restul de euro la cursul actual si astfel dau diferenta in lei
(asta-i varianta sustinuta si de dealer)

P.S. - pretul masini si creditul sunt in EURO !!!
adimicu
hai fi atent ca si eu am platit diferenta acum cateva zile.asa e regula si s-a spus de la inceput.cei 50 mil se calculeaza la cursul zilei cand i-ai platit iar diferenta de aprox 7000 euro in cazul tau se plateste la cursul din ziua respectiva.in cazul de fata ar trebui sa fi fericit.daca te puneau sa platesti la cursul de acum 2 luni?iti spun eu plateai mai mult cu vreo 15 mil.
maxx
8160*41000=~334mil
334-50=284 mil
284/39400=7208 E
adica cele 50 mil la cursu ala (adica 1219E )
adica masina costa 1219+7208=8427E
maxx
bai omule nu-i normal ca masina sa coste il lei mai putin decat costa atunci ???
acum costa tot atat, si yo dau mai mult ca a scazut euro si am nevoie de mai multi(E) pt a putea acoperi acceasi valoare in lei...
cor5
QUOTE(adimicu @ 1 Dec 2004, 16:35)
hai fi atent ca si eu am platit diferenta acum cateva zile.asa e regula si s-a spus de la inceput.cei 50 mil se calculeaza la cursul zilei cand i-ai platit iar diferenta de aprox 7000 euro in cazul tau se plateste la cursul din ziua respectiva.in cazul de fata ar trebui sa fi fericit.daca te puneau sa platesti la cursul de acum 2 luni?iti spun eu plateai mai mult cu vreo 15 mil.
*




eu am platit in octombrie cei 50 si am vazut ca acel aviz expira pe 2601.05, adica atunci trebuie sa-mi vina masina? Am auzit ca Dacia a sistat livrarile/comenzile.
Pentru cei ce au facut contact cu BRD-ul si au varsat in contul uzinei avansul,trebuie cred sa le onoreze.Daca nu, ce se intampla cu acel avans a carui valabilitate expira?
maxx
stai linistit ca masina iti vor da mai mult ca sigur...JESUS....
cine ti-a zis ca nu-ti mai dau masina ??
oricum te poti duce la dealer si iti da o foaie si mergi cu ea la banca si iti iei avansu inapoi...
dar asta vrei ??? vrei sa renunti ???
cor5
QUOTE(cor5 @ 1 Dec 2004, 16:48)
eu am platit in octombrie cei 50 si am vazut ca acel aviz expira pe 2601.05, adica atunci trebuie sa-mi vina masina? Am auzit ca Dacia a sistat livrarile/comenzile.
Pentru cei ce au facut contact cu BRD-ul si au varsat in contul uzinei avansul,trebuie cred sa le onoreze.Daca nu, ce se intampla cu acel avans a carui valabilitate expira?
*



Ma gandeam la contractul pe care trebuie sa-l onoreze in timp util. Credeam ca ati auzit ceva despre faptul ca au oprit livrarile pana la un nou trend crescator al EU
asarban
Hmm...eu am cerut deschiderea unui card si mi-au deschis cont curent!
Asa ca nu ma mir de nimic
maxx
pe acel bon (albastru) de la dealer scrie clar : plata se face in lei la cursul zilei...
nu a mai luat nimeni credit auto in euro de la BRD ?
yo am fost la Bratianu(Unirii) cred ca o sa ma duc in alta parte poate au altfel de personal smile.gif
sper...
fratilor stiti ce zice un contabil (mama smile.gif ):
daca sunt bani in plus e bagat la profit...
daca sunt in minus dai de la tine...
acum inteleg totu'....
adimicu
chiar daca nu iti vine sa crezi datorita cursului o sa platesti masina mai putin decat atunci cand ai platit acei 50 de mil. chiar eu am achitat masina luni si am castigat ceva bani fata de septembrie cand am dat comanda
maxx
da mai omule asa zic si yo smile.gif
ca valoare euro dau tot atat(8160-avansul) in lei dau mai putin pt ca a scazut cursul euro...
dar in nici un caz sa dau mai mult...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.