Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intimplare cu Politia
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
Vlad Georgescu
Vreau sa va povestesc o problema pe care am avut-o cu Politia care s-a petrecut acum citiva ani.

Scopul pentru care o povestesc este ca sa va puteti proteja de intimplari similare.

Povestea este utila mai ales celor mai tineri, care nu au multa experienta de viata.


In primul rind vreau sa mentionez ca sint un om care respecta legile. Nu am facut in viata mea vreo infractiune, nu am furat, etc. Mai mult, consider ideea de a face o infractiune profund dezgustatoare.


Prietena mea a vrut sa devina asistenta la facultatea pe care a terminat-o. A vorbit cu profesorul, etc. Initial era vorba sa tina niste laboratoare neoficial, urmind ca dupa aia sa dea concurs in mod oficial pentru post si sa i se faca contract de munca.


Inainte de al doilea sau al treilea laborator a stat la mine peste noapte. Si-a pregatit ce urma sa predea si sa faca toata noaptea, si eu fiind mai insomniac, am stat treaz.

Am dus-o cu masina la facultate, am intrat in curtea facultatii, si am lasat-o acolo. Urma sa o si iau de la facultate. Eu lucrind independent pe firma proprie am program destul de flexibil, asa ca pot face lucrurile astea dimineata.

Mi-a fost foarte somn, asa ca m-am gindit ca in loc sa ma duc acasa sa ma culc (ca sa recuperez noaptea pierduta) mai bine dorm in masina, in parcarea facultatii, si peste 2-3 ore, cind termina prietena mea laboratorul, s-o iau cu masina.

Zis si facut.. am dormit in masina, la un moment dat am fost in facultate la WC (dar nu in aripa unde avea prietena mea laboratoare), si mai tirziu am mutat putin mai incolo masina pentru ca treceau pe linga mine niste muncitori care carau tabla, si mi-a fost teama sa nu-mi zgirie masina.

Pe urma am luat-o si am plecat acasa.

In drum spre casa, mi-a povestit ca altui asistent de acolo i se furase laptop-ul din cabinetul lui, chiar in timp ce tinea prietena mea cursul. Inainte de asta imi povestise si dupa alt curs de laptop-ul tipului, care avea o problema in privinta unui periferic, si m-a intrebat cum poate s-o remedieze, sau daca pot eu s-o remediez.

Asistentul ala era un tip care o cunostea pe prietena mea de ani de zile, inca de cind era studenta.


A doua zi, ma trezesc cu un telefon de la Politie. Puteti sa veniti sa discutam, etc. Am spus ca da, normal ca pot, am stabilit o ora la care sa ma duc la ei la facultate, etc.

Credeam ca or sa ma intrebe daca am vazut ceva (pentru ca in tot timpul ala eu statusem afara) si eram bucuros sa pot da o mina de ajutor.


Cind ajung acolo, ma conduce la o sala unde vorbesc cu politistul care ancheta cazul. Surpriza mare.. de fapt eram acuzat ca eu am furat laptop-ul!

Politistul mi-a spus "haideti sa mergem in cabinetul domnului X" (in cabinetul asistentului), si "haideti, luati-o inainte". De fapt voia sa vada daca stiu unde este cabinetul! Dar nu am stiut - sincer nu stiam.


Cind am ajuns in cabinet si am ramas numai eu cu asistentul si cu politistul, au inceput presiunile. Cind asistentul a plecat, politistul a inceput sa ma preseze si mai tare.


M-a interogat cam 5 ore.

"Haide, ca stim ca tu l-ai luat, da-l inapoi si nu-ti facem nimic"

"O sa aflam oricum totul, am luat amprente din camera"

"O sa-ti facem dosar penal"

"Ai fost vazut in facultate cu o geanta mare neagra ca a laptop-ului, avem declaratii in sensul asta" (ceea ce NU era adevarat, am intrat o singura data in facultate in perioada aia si nu aveam nici un bagaj la mine)

"Accepti sa-ti facem perchezitie?"

Initial am fost cooperant. Am vrut chiar sa scriu in declaratie chiar ca accept sa-mi faca perchezitie, pe mine nu ma deranja chestia asta.. dar atunci cind au vrut sa le scriu ca accept sa-mi faca perchezitie si la parintii mei le-am spus NU in mod hotarit.

M-au intrebat cu ce ma ocup si mi-au cerut sa le aduc actele firmei.

Cind scriam declaratia, politistul incerca sa dicteze. Eu spuneam ca o sa scriu ceva, incepeam sa scriu, si in timp ce scriam el incerca sa imi dicteze textul diferit de ce stabilisem ca o sa scriu - imi dicta o varianta in care ma auto-incriminam mai mult sau mai putin.

Mi-au aratat o declaratie a unui profesor din facultate care a trecut intimplator pe acolo, si a scris ca "tinarul se uita nelinistit spre usa facultatii care ducea in laborator", povestea ca i-am parut dubios, etc.

M-au intrebat unde as putea vinde un laptop daca as avea unul si as vrea sa-l vind. Au testat sa vada daca stiu mai multe despre laptop-ul lui X decit ar fi trebuit.

Mi-au aplicat multe presiuni psihologice de diferite feluri. Eu pe vremea aia NU aveam multa experienta de viata, asa ca experienta m-a impresionat si m-a marcat profund.


De asemenea, au incercat sa ma faca sa semnez ca accept testul cu poligraful (detectorul de minciuni). La chestia asta m-am opus hotarit.

Intimplator m-a pasionat subiectul, asa ca stiu despre poligraf lucruri pe care majoritatea oamenilor NU le stiu, si anume:

Poligraful (detectorul de minciuni) este un aparat cu rezultat destul de subiectiv. Un om mai emotiv poate sa "pice" testul desi e 100% nevinovat, pentru ca se emotioneaza/se enerveaza/devine indignat si aparatul indica asta.

De asemenea, rezultatele poligrafului depind foarte mult de cel care conduce testul si interpreteaza graficele. Daca ala vrea sa te scoata vinovat, poate sa-ti puna intrebari in asa fel incit la intrebarea "tu ai comis fapta cutare" sa te emotionezi puternic, si sa apara asta pe graficele poligrafului.

Eu fiind pe vremea aia un tip mai emotiv, am refuzat categoric testul cu poligraful si am si explicat de ce.


Dupa ce am plecat de-acolo, eram in stare de soc.

Pentru ca am scris in declaratie, ca n-am facut niciodata afaceri cu hardware, am inceput sa fac ordine in casa, ca sa elimin orice piesa hardware, orice carte de hardware, orice curs de hardware.

Mai aveam si eu, ca orice informatician, un modem vechi, un hard-disk, o carcasa.. in general chestii vechi care ramasesera dupa upgrade-uri.

Asa ca am vrut ca astea sa dispara din casa pentru cazul in care imi faceau perchezitii.

Am facut tot posibilul sa dispara din casa tot ce ar fi putut fi interpretat in defavoarea mea.

De exemplu aveam mai multe manusi chirurgicale. Eu le folosesc la spalat vasele sau alte chestii din astea, dar hotii probabil le folosesc ca sa nu lase amprente.. asa ca am scapat de ele.

Asa am pierdut si un client important - nu m-am ocupat suficient de proiectul lui, si s-a dus naibii afacerea.

Avind in vedere modul total incorect in care fusesem anchetat, m-am asteptat ca in continuare ancheta sa continue la fel de incorect, si de-aia am fost asa de paranoic.


Am primit inca un telefon de la Politie, cum ca sa vin la Politie cu actele firmei. Am considerat ca e un abuz, si i-am spus ca vin numai daca primesc o citatie... pe care am si primit-o in citeva zile.

Pe vremea aia eram la inceputurile firmei. Nu prea aveam bani si nu imi puteam permite un avocat foarte bun.


De data asta am fost la Politie cu un avocat. Mi-a explicat cineva ca chiar daca e un avocat slab dpdv profesional care sta acolo de lemn-tanase, tot e mai bine sa vin cu un avocat, pentru ca in felul asta politistul nu mai poate sa faca ce presiuni vrea el.

La Politie m-a anchetat seful tipului care ma anchetase initial, asa ca inainte de a intra in amanunte i-am povestit, impreuna cu avocata, ce a facut subalternul lui.

Tipul l-a criticat pe subaltern, dar sint convins ca a facut-o doar asa, de ochii nostrii, pentru ca se vedea din atitudinea lui ca de fapt e de acord cu metodele subalternului lui.

Am dat inca o declaratie. Nu a trebuit sa aduc actele firmei.

Se pare ca pe ei i-a preocupat in principal faptul ca prietena mea, cind a declarat ce a facut cind a plecat din facultate (cu mine, adica cu suspectul) a declarat si ca ne-am oprit undeva (a fost o oprire de vreo 5 minute).. iar eu uitasem de oprirea asta, pentru ca am fost foarte obosit.

De asemenea ma mutasem recent in apartamentul unde stateam atunci, si nu stiam adresa completa. Si asta li s-a parut dubios - ce naiba, parca eram Johny Mnemonic, trebuia sa memorez toate prostiile. Nici acum NU stiu pe dinafara adresa unde locuiesc pentru ca consider super-inutil sa memorez asta, dar o am memorata in mobil.

Li s-a mai parut suspect si faptul ca am declarat ca NU vreau sa ma supun testului cu poligraf, desi explicasem in declaratie de ce.

Faptul ca am fost cu un avocat acolo a contat enorm de mult. Nu s-au mai purtat necivilizat, etc.

Dupa asta am scapat de ei, nu m-au mai contactat.


Prietena mea a mai predat vreo 2-3 laboratoare acolo. Toti asistentii se purtau cu ea de parca era infractoare. Asta in conditiile in care o cunosteau inca de cind era studenta, si fusese studenta cu bursa de merit.

Dupa 2-3 laboratoare, a vorbit cu profesorul.. care i-a spus ca are dreptate, dar ca el nu vrea sa aiba conflicte intre asistenti, asa ca a zburat-o.. asta in conditiile in care era CLAR mai competenta decit alti asistenti si profesorul stia asta.

Si lucrul asta m-a revoltat ingrozitor, pentru ca stiu cit suflet a pus prietena mea in predat la laboratoare, si stiu cit de mult se pregatea.


Ce invataminte am tras din intimplarea asta:


1. Daca Politia te acuza de ceva, e bine sa nu te pierzi cu firea sau sa reactionezi exagerat.


2. Daca Politia te acuza cu ceva, faptul ca ai un avocat linga tine face o MARE DIFERENTA in modul de desfasurare a anchetei.

Daca angajezi un avocat fara experienta, care de-abia isi incepe cariera, onorariul poate sa fie destul de accesibil.

Chiar daca este un avocat slab profesional, care nu e bataios si care nu spune nimic tot este un MARE AVANTAJ faptul ca la discutia aia mai asista o persoana.


3. Daca ma cheama undeva Politia chiar daca nu cred ca o sa ma acuze de ceva iau intotdeauna la mine un reportofon, si il pun pe inregistrare inaintea discutiei.

Nu stiu daca este legal sa inregistrez discutia, dar cred totusi ca daca se intimpla un abuz faptul ca am o dovada a abuzului poate sa conteze mult.


4. Acord mult mai multa atentie hainelor. Cind am fost in facultate prima data (cind am dus-o pe prietena mea) eram imbracat relativ prost.. nu pentru ca nu as fi avut cu ce sa ma imbrac, dar nu dadeam atentie pe vremea aia acestui aspect.

In general hotii se imbraca prost, si cum oamenii se iau foarte mult dupa aparente.. e bine sa fiu imbracat ca domnii, nu ca hotii.


5. Multi profesori si asistenti sint niste javre de oameni. Mediul universitar este un mediu in care de fapt conteaza cine are mai multe pile si cine e mai securist, si nu competenta adevarata.

Un om competent se afirma in mediul academic extrem de greu si inghite multe umilinte si porcarii, in timp ce un pilos ajunge rapid pe un post bun, chiar daca e un imbecil notoriu.

Stiu ca exista si exceptii, iar numarul de exceptii variaza in functie de facultate, dar in medie e cum am spus eu mai sus.


6. Imi pare foarte rau ca pe vremea aia nu am avut mai multi bani. Dupa terminarea anchetei as fi putut (din cite am inteles) sa-i dau in judecata pentru calomnie pe toti cei care au depus declaratii impotriva mea.

Daca mi s-ar mai intimpla astazi asa ceva, in mod sigur i-as da in judecata, pentru ca imi permit si chiar daca as da multi bani pe avocati, as avea satisfactia ca le toc si lor nervii asa cum mi i-au tocat si ei mie.
BasIc
E ca un scenariu de film ceea ce ne povestesti tu,chiar mi se pare iesit din comun.
Nu inteleg de ce te-au tratat asa doar pe baza unei declaratii ambigue a profesorului.
La "Garcea de la Romania" prezumtia de nevinovatie este straina.
Vlad Georgescu
Nu cred ca ce mi s-a intimplat mie este iesit din comun. Cred ca pur si simplu asa opereaza Politia din tara noastra.

Intre timp am vorbit cu un avocat fost politist, si mi-a spus ca ce mi s-a intimplat mie nu e iesit din comun.

Cei de la Circulatie sint mai civilizati decit altii.


Nu a fost numai declaratia profesorului. Prietena mea, inainte de a preda, i-a spus asistentului ca urma sa vin s-o iau cu masina, si ca daca vrea, ma uit la laptop-ul lui sa vad ce problema este cu acel periferic.

Probabil ca idiotul de asistent a dat o declaratie in care ma incrimina puternic.

Primele intrebari ale politistului au fost ceva de genul:

"Stiai ca dl. X are un laptop?"

"Ce stii despre laptop-ul d-lui X?"

"Ce ai discutat cu prietena despre laptop-ul ala?"

"Ce tip sau model de laptop era?"


Si acum dupa citiva ani sint complet dezgustat de intreaga afacere.

Motivul pentru care am povestit nu e ca sa ma vait sau ceva de genul asta. Pur si simplu mi-am amintit intimplator de asta si vreau ca altii sa NU treaca prin ce am trecut eu atunci.. sau daca trec, macar sa stie cum sa reactioneze (sa-si ia avocat inca de la prima intrevedere cu Politia, sa se astepte sa fie presati psihic, etc)
EEN
Un lucru clar: niciodata nu trebuie sa actionezi sub presiunile facute de altcineva. Nimic nu se intimpla in citeva minute-ore etc. Si clar: nu scrii sau semnezi ceea ce nu-ti convine.
BasIc
Pot spune ca am fost norocos in privinta asta.
Am fost aproape de un caz asemanator(pt ca implica politia).
In liceu un coleg ,plecandu-i partintii de acasa a dat un chef.
Si fiind numai baieti la chef sau gandit sa cheme niste d'soare "doamne" cu meseria aia cea mai veche din lume...dar au venit alti baieti,mai "dubiosi".
Eu am ajuns la chef am stat 15 min chiar inainte sa sune ei pt d'soare "din acelea".
Rezultatul:Casa a fost facuta o cocina,aurul a disparut din casa bani la fel,nimeni nu stie nimic.
Am fost chemat la politie,dar pe langa declaratii nu am fost acuzat de nimic.
AM vazut si eu "elementele convingerii",erau asezate frumos in cuier niste "unelte" foarte impresionante.
Slava Domnului ca am scapat de tratamente necorecte ,chiar daca vinovatii nu s-au gasit.
Vlad Georgescu
> Un lucru clar: niciodata nu trebuie sa actionezi sub presiunile
> facute de altcineva. Nimic nu se intimpla in citeva minute-ore
> etc. Si clar: nu scrii sau semnezi ceea ce nu-ti convine.

Asta este clar, ai mare dreptate aici. Nici eu nu am scris nimic din ce a incercat politistul sa ma preseze sa scriu.

Metoda folosita a fost revoltatoare: ii povesteam lui ce facusem in ziua aia (cum am plecat acasa, etc), pe urma el imi spunea sa scriu, si imi dicta el o varianta usor modificata, in asa fel incit sa ma incrimineze!

Nu am cedat nici macar o data la chestia asta - tot timpul am scris formularile mele, si le-am gindit cu grija inainte. Cind incepea sa imi dicteze, ma opream din scris si ii spuneam ca nu sint de acord sa scriu asa cum imi spune el si ca imi formulez eu declaratia.

Sint convins ca unul mai slab de inger ar fi cedat la tacticile astea si dupa aia ar fi urmat o ancheta mult prelungita, poate si un proces.

Este incredibil la ce se pot preta.
Vlad Georgescu
> Pot spune ca am fost norocos in privinta asta.
> Am fost aproape de un caz asemanator(pt ca implica politia).
> In liceu un coleg ,plecandu-i partintii de acasa a dat un chef.

Ma bucur ca nu ai avut probleme.

Totusi tu fiind minor pe vremea aia nu stiu cita putere avea politia / sistemul juridic asupra ta. Adica de exemplu nu stiu daca au voie sa ia o declaratie unui minor fara sa fie de fata un parinte, de exemplu - iar parintele de obicei are experienta de viata si stie mai bine decit un licean cum sa trateze lucrurile.


> Am fost chemat la politie,dar pe langa declaratii nu
> am fost acuzat de nimic.
> Slava Domnului ca am scapat de tratamente necorecte
> ,chiar daca vinovatii nu s-au gasit.

Chiar ca ai fost norocos! Norocul tau ca ai plecat cu 15 minute inainte!
SGN_1310
Tine capul sus domnule. Daca te sti nevinovat, atunci ai puterea sa treci peste toate piEdicile. Trebuie rabdare si tact.
Prietena ta este o persoana deosebita daca a trecut si ea cu bine peste toate astea.
SilviuB
,, 5. Multi profesori si asistenti sint niste javre de oameni. Mediul universitar este un mediu in care de fapt conteaza cine are mai multe pile si cine e mai securist, si nu competenta adevarata.

Un om competent se afirma in mediul academic extrem de greu si inghite multe umilinte si porcarii, in timp ce un pilos ajunge rapid pe un post bun, chiar daca e un imbecil notoriu.

Stiu ca exista si exceptii, iar numarul de exceptii variaza in functie de facultate, dar in medie e cum am spus eu mai sus. "

Cu aceste afirmatii sunt perfect de acord, si e foarte trist ca se intampla asa ceva.
Problema e ca in facultatea din SV sunt cateva specimene din astea, din care am avut si eu de a face cu cativa din ei si nu pot zice ca sunt niste INCOMPETENTI SI PROSTI, SI JAVRE ORDINARE, si un caine maidanez are mai multa demnitate decat acesti paraziti ai societatii. Chiar am si avut unele piedici din cauza lor, piedici puse involuntar de unii din cauza prostiei debordante pe care o emana si altii mi-au pus piedici pt ca asa au vrut muschii lor. Sa nu se inteleaga ca sunt nu stiu ce piedici, ci unul a vrut sa pice 2 grupe de studenti pt ca nu a vrut sa de-a la exmane ce subiecte i-a zis profesorul titular sa dea, si altul se uita la fata ta si da foile de examen ca la un ziar si iti pune nota ...
In Romania asta se intampla ceva de domeniul fantasticului...
AIX
Oripilant. Nu poti sa-i dai acum in judecata?
Andy LGN
Ar fi bine sa te interesezi poate ca nu s-a prescris
vv
SGN - eu am vazut un reportaj pe Discoperi, un caz celebru din America ('Tucson 5'), in care 5 tipi au marturisit o crima. Dup-aia toti si-au retras marturiile si-au depus plangeri impotriva politiei pentru abuz, dar nimeni nu i-a crezut initial. Norocul lor a fost ca alti politisti au descoperit adevaratii criminali, si astia au fost eliberati. Zicea un sef al politiei ca (virgula) chiar si dupa ce criminalii au fost descoperiti si condamnati, unii politisti inca insistau sa-i spuna "hai dom'le lasa-ne sa mai investigam, e clar ca si astia sunt vinovati daca au semnat"
bomicabomic
Vv, te-ai dus prea departe. Cel mai elocvent caz de abuzuri la noi este cazul Tundrea.
E vai mama-lor, de cei saraci, de cei fara carte, de cei care nu-si permit un avocat.
Are dreptate Vlad, daca n-ai un avocat, fie el de forma, poti continua la nesfirsit cu Politia.
La noi politistii n-au iesit din mentalitatea aia comunista. Pe ei ii intereseaza inchiderea cazului si mai putin o ancheta corecta. pica pe unu nevinonat si dupa ore de interogatorii il constringe sa semneze ceva care el nu a facut.

N-ati vazut, te duci sa reclami furtul cass-ului din masina si-ti dicteaza ala ce sa scrii in declaratie. Ca deh, noi avem 1 clasa mai mult ca trenu si ei ... Sa fie sablon, sa nu-l deranjeze pe tov. comandant cind citeste si are fata sub birou.
Ake
Sper sa nu se supere Vlad ca ma bag in tropicul lui, dar am trecut si eu printr-o intamplare similara din anumite puncte de vedere.

Era prin '90 sau'91 toamna tarziu, poate'92 primavara- era oricum destul de frig si ploios afara. Stateam in Grozavesti si intr-o noapte pe la 12-01 ma intorceam cu colegul meu de camera din R2. Pe locul unde e acum complexul Orhideea, era un teren viran imprejmuit cu garduri de tabla. La un moment dat, am vazut sarind gardul o tanara, alerga tremurand si striga dupa ajutor. Ne-am repezit imediat sa o ajutam, era plina de sange, nu stia unde se afla si cu greu am facut-o sa ne povesteasca ce se intamplase.

Ne-a povestit ca fusese rapita de doi tigani, care ii pusesera cutitul la gat pe peron in Gara de Nord in timp ce astepta sa schimbe un tren. Era de undeva din Oltenia si se intorcea de la o ruda din Constanta.

Era imbracata si foarte subtire, si de frig avea doar o geaca, care spunea ea, i-o daduse unul din cei doi, pentru ca paltonul ei i-l pusesera sub ea cand o violasera si se umpluse de sange pentru ca era virgina. Dupa ceam sters-o de sange cu batistele noastre, initial am vrut sa ne inapoiem in Regie sa gasim o baie intr-un camin unde sa se spele. Dupa care ne-am gandit ca cel mai bine e sa mergem cat mai repede la politie, poate asa ar fi o sansa de a fi gasiti atacatorii mai rapid.

La politia din Gara de Nord a inceput adevarata aventura. In prima faza, am dat toti trei declaratii, dupa care am fost lasati singuri intr-o camera cam jumatate de ora.
Dupa care a trecut "intamplator" pe acolo un politist mai "sef" care ne-a rugat sa-i povestim si lui ce s-a intamplat. Si tot asa, am dat declaratii, sau povestit, separat sau impreuna de vreo cinci ori. Intre timp, au inceput si presiunile. Intai asupra fetei. Ca de unde stiu ei ca ea nu e tarfa si nu s-a dus de buna voie. Si tot asa, cu un comportament extrem de dur din partea politistilor. Fata era o tipa foarte simpla, de la tara ,si la un moment dat a cedat nervos, a zis ca renunta la tot, ca nu mai vrea decat sa ajunga acasa. Au inceput sa ne piseze si pe noi, ca noi am violat-o, ca sa ne ia amprentele, apoi ca sa ne scoata mandat de retinere 24 de ore, si tot asa. Mare noroc am avut ca am reusit sa nu ne pierdem cu firea si am ramas calmi, explicandu-le logic ca nu aveam cum sa fim noi aia. Dupa ce am dat vreo 10 nume fiecare cu colegi care fusesera cu noi in discoteca, si dupa ce i-am lasat sa ne caute prin buzunare, au lasat-o mai moale. Dupa vreo sase ore de suportat magariile si comportamentul execrabil al politistilor, am placat in sfarsit inapoi acasa, nu inainte de a-i da fetei cateva sute de lei ca sa aiba cu ce ajunge acasa.

Pana la urma politistii au purtat in asa fel interogatoriile, incat si eu incepusem sa ma indoiesc de declaratiile fetei, si toata tarasenia a ramas cumva moarta.

Faza cea mai ciudata a avut loc la vreo cateva zile dupa intamplare. Eram la metrou la Gara de Nord, si in timp ce asteptam am auzit chiar langa mine doi tipi cum povesteau toata tarasenia. cum au luat-o de pe peron, cum i-au luat haina, cum unul se plangea ca ce prostie a facut ca a lasat-o pe aia sa plece cu geaca lui ca poate fi proba, s.a.m.d. Am ramas perplex si am inceput sa tremur, dar nu m-am pierdut cu firea.

Am vazut un politist la vreo 10 metri pe scari, ma duc la el, ii spun dintr-o suflare toata povestea, si boul imi spune ca nu e treaba lui, ca el raspunde doar de statia de metrou si nu poate sa le faca nimic, sa ma duc sa-i chem pe cei din gara. Intre timp, evident a sosit si metroul si baietii au tulit-o rapid, si sunt convins ca ma ochisera si s-au prins despre ce era vorba, pentru ca tot timpul cat am vorbit cu politistul, s-au uitat numai la noi, plus ca idiotul de politist a vorbit suficient de tare incat acestia sa auda.

Pana la urma m-am intors la politia garii, am dat de-a fir a par toate semnalmentele atacatorilor, dar cum tipul le nota intr-un registru de reclamatii, si cum n-am fost chemat din nou de catre cei care ne anchetasera prima data, banuiesc ca nu s-a luat nici o masura.

Oricum dupa toata intamplarea asta, dupa timp si bani pirerduti, n-am ramas decat cu un gust amar si cu impresia ca expresia aceea pe care o uram atat (cea cu "Facerea de bine...") e totusi adevarata in conditiile societatii noastre, in care daca ai comis o crima, de orice natura, esti privit ca un erou "cool", iar daca faci o fapta buna esti considerat un fraier, sau cel mult esti privit cu compasiune ca un tampit naiv rupt de realitate

litza
La faze din astea cu infractori pe strada, mai bine sa apelezi la jandarmi daca ii gasesti prin zona decat la politai. Astia sunt cu fugitul dupa ei, retinutul lor, etc. Politaii stiu doar sa completeze hartii si sa stea dupa birou.
Marty
Sa nu-ncepem cu dosare penale, invinuiri, inculpari si alte d-astea ca mi se face rau, va rog frumos!
Vlad Georgescu
> Sa nu-ncepem cu dosare penale, invinuiri, inculpari
> si alte d-astea ca mi se face rau, va rog frumos!

Imi pare rau ca subiectul nu-ti place. E intr-adevar un subiect foarte neplacut.

Am inceput thread-ul nu ca sa aduc in atentia colegilor de forum ceva neplacut, ci ca daca cineva are - nevinovat fiind - probleme cu Politia, sa poata sa caute pe web si sa gaseasca niste sfaturi.
Vlad Georgescu
> Oripilant. Nu poti sa-i dai acum in judecata?
> Ar fi bine sa te interesezi poate ca nu s-a prescris

Chiar am sa ma interesez, si daca nu s-a prescris, probabil ca va fi payback time. Sorry dar sint Scorpion si tot ce se spune urit despre scorpioni este adevarat. Daca am sa pot, am sa ma razbun intr-un mod ingrozitor. smile.gif

Eu am inteles totusi ca s-a prescris si ca trebuia sa-l dau in judecata atunci.

Pe vremea aia nu ma interesa decit sa scap din situatia respectiva, pentru ca bani de un proces nu aveam, desi mi-am pus in mod serios problema.

Ma mai interesez.
donraulo
hai sa pun si eu 3 povestioare,.... nu atat de "grave".... insa daca este sa ne luam dupa zicala..... furi un ou sau un bou... tot furt se numeste, tot asa si comportamentul politistilor, tocmai cei care ar trebui sa ne insufle incredere si siguranta.... este josnic si neprofesionist

prima>>>. se intampla acum 4 ani, in ardeal, mai exact in mun. turda (jud Cluj), jud vecin cu Muresul.....

intr-o noapte pe la 00.00, cand prin oraselul mic nu era nici tipenie de om, nici circulatie, ci doar din cand in cand trecea cate o masina, dupa ce am lucrat cate ceva pe la masina, am zis sa plec cu ea intr-o proba.....(eu fiind in salopeta)......la un moment dat (soseaua avea 2 benzi pe sens si linie dubla continua, in oras, deci luminatul stradal functiona)... cu daciutza mea care avea nr de Valcea.... rulam cu maxim 50 la orape banda 2... din spate vine puternic un opel kadett, (cu nr. de mures) imi face semn cu farurile sa ii fac loc, ii fac rapid loc, iar cand eram deja pe banda 1, el ma depaseste calcand banda bubla continua, intrand pe contrasens..... >>>> nu apuc sa merg nici macar 20 metri ca u filtru de politie.... 3 politai si 2 jandarmi.....pe cine credeti ca opreste? >>>> pe mine.....
eu stiindu-ma cu toate in regula... nu cobor din masina.... se prezinta, imi cere actele, dau tarcoale masinii, ma pun sa aprind sa sting luminile, sa calc frana.... toate astea... apoi ma intreaba unde lucrez.... atunci eu revoltat ies afara .... asa de murdar si plin de toate unsorile si vaselinele posibile... intrebandu-i ce conteaza unde lucrez?.... raspuns >>> pt a sti ce sa treaca in procesul verbal..... eu stupefiat... ce proces verbal....? ei9>>> p.v.>>. cum ca am circulat prin localitate cu faza lunga.... si ii mai intreaba si pe ceilalti 2 politai si 2 jandarmi de pe trotuar pentru a confirma si ei cum ca eu am circulat cu faza lunga...... vazand asa o grozavie.... zic bine ... *(desi nu circulasem)... dar pe ala de mures care a depasit cum a depasit nu l-ati oprit fiindca era de mures, (de-al vostru) si ma opriti pe mine pt ca vedeti ca am nr de alt oras.....? mai indepartat....? >>>> si intru nervos la loc in masina spunandu-le sa imi aduca actele si p.v. cand va fi completrat si asta cat mai repede pt ca ma grabesc......>>>> la care ei stupefiati de reactia mea.... merg se sfatuiesc.... si dupa vre-o 5 min vin si imi restituie actele spunand" de data asta va iertam"... la care eu ... "nu .. de data asta EU va iert"... si plec cu scartz de rotzi.....

morala..... nu ai cum sa le demonstrezi organelor (in asemenea momente) cine are dreptate si cine nu.....

a doua.....
in apropiere de Campeni , jud Alba, auzisem eu de la un prieten ca ar fi un politist (treaba care se intampla prin 1998 ) care opreste masinile care au montate halogene pe spoiler..... chiar si la dacie.....fiindca in acea per... deabia incepusera sa apara spoilerele la dacie, cele care aveau loc pt a se monta halogene...... eu ma inarmez cu carticica(legislatia rutiera, pun un semn la pagica care facea referire la sistemul de iluminare si plec si eu intr-o plimbarica la munte... ).....cu speranta ca ii voi intalni....

si... nici nu imi venea sa cred... insa chiar l-am intalnit si chiar m aoprit......
fiindca ploua "mocaneste"... nici de data asta nu am iesit din masina..... imi cere omul actele..... le studiaza... la care imi cere CARTEA VERDE.... atzi inteles bine cartea vedre....... eu stupefiat dar si socat..... ii intreb... nu va suparati.... unde ma aflu....??el imi spune localitatea... la care eu... zic..... mama... ce bine ca nu am trecut ilegal frontiera fara sa imi dau seama, si ii explic omului ca acea carte este necesara numai la iesire din tara.. el isi da seama si spune CARTEA DE IDENTITATE.... si de data asta ii explic ca aceasta carte nu trebuie sa o ai la tine... ci o tzii acasa..... in final imi spune ca pe talon nu sunt trecute halogenele..... in acel moment eu ii scot decretul si il bag pe sub nas... si spun cititi...... el citeste... si incearca sa imi explice ca eu am modificat esteticul masinii... ca sa vezi..... montasem 2 halogene sub bara... si ma cheama la el la masina sa imi arate el decretul lui.... pornim spre masina lui care era mai incolo... la care colegul lui .... ii spune hai mai.. lasa-l pe asta..... asta se conformeaza si imi restituie actele...

morala..>>> daca totzi am cunoaste legile... am putea sa ne aparam mai bine....

a treia.....
intr-o noapte, pe o straduta laturalnica, pe unde nu trecea nici o masina.... il vad pe un var de al meu care avea o motocicleta ca venea puternic din sens opus.... dupa ce a luat curba... omul cade..... eu vazand treaba asta.... opresc repede masina sa vad ce are.....(chair in mijlocul strazii) care nu era circulata.....nici macar ziua.....
din fericiere varu nu patise absolut nimic... insa noi mai zabovim putin la taclale... intre timp apare o masina vazand.... ma urc in a mea pt a-i face loc omului sa treaca... numai ca masina ce se apropia a ajuns la noi, a mea nepornind la prima cheie, a trebuit omul sa astepte pret de max 1 min... dupa ce a trecut se da jos (era cu una in dreapta) .... om la aprox 50 ani... si ne "dojeneste" cum de blochez traficul.... si se uita ce nr,am la masina.... la care eu ii explic ce trafic, ce daca a stat 1 min, din moment ce am ajutat un om sa se ridice de jos,,, si ma uit si eu si ii notez nr de la masina.... el amenintand ca o sa am probleme,,,, la fel si eu....
(desi el fusese la f.....) cu tipa din masina... pt ca straduta ducea spre un asemenea loc frecventat in acest scop

a doua zi stupoare.....in plin centru orasului ... un politist imi face semn sa opresc.... cand ma uit... omul nostru era mare maior la circulatie... opresc.... cand ma vede cine sunt.... imi spune.... circulati.....

si am scapat....

alta.....
tot intr-o noapte... condusesem pe cineva acasa... si veneam calm si linistit,... la un moment dat, sub un bec (de la stalp ) unu si una se imbranceau... incetinesc, fara a opri, ma uit, insa imi spun.... e... doi indragostiti se cearta si continui drumul, insa ma uit in retrovizoare ... moment in care il vad pe barbat jos.... atunci... trag frana de mana execut o intoarcere rapida... ca de deabia imi reglasem frana... ... barbatul o ia la fuga... eu ajung la femeie, ea vine la mine plangand si cu un cutit in mana... eu... stupefiat... ea incerca sa imi spuna ca barbatul a incercat sa o jefuiasca... cam greu de crezut din moment ce el fusese jos, cutitul era la ea in mana... ce sa fac ce sa fac.... si plec in urmarirea barbatului.... il prind cu masina... si brusc... nemaitrecand prin asa ceva.... nu am stiut cum sa reactionez... el vine la mine si imi spune ca s-a certat cu nevastasa si ca daca il las sa plece... eu ... du/te frate, dupa care ma intorc la femeie... de data asta ea imi povesteste inteligibil ce si cum... imi preda mie cutitul o iau cu mine si plecam in urmarirea subiectului nostru... eu cunoscand zona, ii astept la "cotitura".... apare omul.... insa reuseste sa fuga.... intru cu masina printr-o colonie de tigani ... frane bruste pt ca se infunda drumul... sar din masina.. ma uit... nimeni si nimic numai tiganii care iesisera nedumeriti pe strada ... insa din sens opus venea un tip tigan si el cu una de brat... il intreb hotarat daca nu a vazut pe unul... el sta 2 sec ... si numai ce scoate o bata .. habar nu am de unde a scos-o... ii spune femeii cu care era.. pleaca fa ca te prind eu mai tarziu... (intre timp mi se inmuiasera picioarele) insa omul nostru imi zice barbateste (hai cu mine).... de sarise saracu sa ma ajute.. plecam in urmarire .. insa nimic... nu-l mai gasim.... apoi mergem la politie sa declaram cele intamplate.... eu cu cutitul in mana.. femeia speriata, si plangand explica celor de acolo cum ca unu cu un cutit... asa si pe dincolo... cum eu il aveam in mana... sa vedeti cum m-au inconjurat politaii ..... crezand ca eu sunt cel in cauza.... apoi se hotarasc sa plece si ei in recunoastere... eu plecand acasa.... a doua zi insa merg la serv la femeie curios sa aflu daca l-au prins... la care ea... nu... m-au dus acasa spunandu-mi ca nu au motorina pt asemenea cerecetari(bine ca eu am avut)....

dupa vre-o 4 luni..... dimineatza la prima ora.... eu ma pregateam sa plec la servici... cand colo vine mama speriata... la mine >hai ca te cauta politia... soc si pe mine.. deja imi calculam.. mama ce fraude , si alte chestii oi fi facut... ies, salut, imi spun ca sunt chemat de col. nu stiu care la sectie si sa merg.. le zic sa astepte sa ma imbrac, ei asteapta... si ajung in biroul resp. colonel.... intru... surpriza//// infractorul dadea declaratie.. nu-mi venea sa cred.. l-au prins... felicit politia si intreb cum l-au prins "politistul> avem noi metodele noastre?> atentie la un birou , statea politistul, infractorul si eu (martor)... ma intreaba daca il recunosc... ca sa vedeti ce recunoastere.... dau declaratie ca da.... si intamplarea face ca dupa 2 sapt sa ma intalnesc din nou cu femeia... eu bucuros o anunt ca l-au prins si cum ca am fost si l-am recunoscutr.... la carea ea descumpanita... STIU.... ea il prinsese.... il vazuse, chemase politia, au venit si l-au ridicat... (ca sa vezi ce metode au ei... sa ii prindem noi si sa ii predam)... si mai mult desi era recidivist si risca pana la 15 ani parnaie... l-au scos nevinovat... modificandu-mi declaratia, cum ca eu nu l-am identificat....

si ar mai fi cateva cazuri... insa si asa cred ca am batur recordul la lungimea unui post......

politia romana.... neprofesionista, ineficienta..... incompetenti... mi-e scarba de ei....
costi
QUOTE(donraulo @ 3 Dec 2004, 10:58)
intr-o noapte pe la 00.00......
intr-o noapte, pe o straduta laturalnica
tot intr-o noapte... condusesem pe cineva acasa... ta

blink.gif wacko.gif rolleyes.gif


donraulo, jos palaria pt intimplari si stilul povestirii;
auzi da' tu dormi ziua si umbli noaptea sau cum ?
biggrin.gif tongue.gif
donraulo
he he//// nu prea dormeam defel..... o sa urmeze si "intamplarile" din timpul zile....
C@talin
QUOTE(costi @ 3 Dec 2004, 13:09)
blink.gif  wacko.gif  rolleyes.gif
donraulo, jos palaria pt intimplari si stilul povestirii;
auzi da' tu dormi ziua si umbli noaptea sau cum ? 
biggrin.gif  tongue.gif
*



si io face la fel radmasa.gif la 5 dim e ora de culcare blush.gif
bruuum
Salutare! Eu sunt din Buzau, dar facultatea o fac la Constanta...

Cateva faze penale cu politia am avut si eu:

1. Mi-am facut intr-o seara un cd cu muzica si eram curios cum se aude in masina. Buuun. M-am imbracat bine ca era frig afara, am coborat, am urcat in masina... Pentru ca tremuram putin, am zis sa ies cu masina la plimbare sa se incalzeasca motorul si sa ma simt si eu bine... era aproximativ ora 2 dimineata biggrin.gif. Toate bune si frumoase... ma plimb eu ce ma plimb cand la un moment dat, in spatele meu o masina. M-am dat mai pe partea dreapta a drumului gandindu-ma ca deh, poate vrea sa ma depaseasca cel din spate. Merg cateva sute de metri cand cel din spate aprinde girofarurile. Am oprit masina si am deschis geamul. Politistul vine cu masina in dreptul meu si deschide comunitaru' din dreapta geamul. Tovarasu militian ma intreaba: "Ba, tactu stie ce faci tu la ora asta?" Am ramas fara cuvinte... Este inadmisibil asa ceva. Masina pe care o conduc a fost a tatalui meu (inca este inmatriculata pe numele lui) si il cunoaste foarte multa lume (nu e jupan sau ceva de genul acesta). Dupa cateva secunde de uimire raspund: "Auzi sefu', dar am savarsit vreo infractiune? Este ilegal sa ma plimb?" Drept raspuns, masina de a plecat fara ca cei din interior sa imi spuna ceva.

2. alta seara, tot in orasul natal. Plecasem pe la 1 si ceva noaptea sa cumpar o sticla de apa minerala deoarece rezerva din casa o terminasem. Am plecat la magazin, am cumparat iar apoi in cartierul in care stau, la 200 m de bloc, un om in mijlocul drumului, imi baga lanterna in ochi... Opresc. Politia - Siguranta Cetateanului si Politia Comunitara. Contrariat de oprirea aceasta ciudata si pe care o consideram nejustificata, m-am dat jos din masina. Agentul mi-a ceru actele. I-am dat buletinul. S-a uitat in buletin la poza si la mine de parca eram eu falsificat fizic. Ma intreaba daca am certificat de inmatriculare la masina. Raspund: Presupun ca are, sa vad... Ii dau CI-ul masinii, se uita bine bine pe el, apoi: "Auzi domnu', dar tu ai permis de conducere?" "Da sefu', de vreun an jumate! Vreti sa vi-l arat?" "Da-l incoa" Ii dau permisul iar timp de cinci minute s-a uitat la poza din permis, la poza din buletin si la mine. Apoi mi-a zis sa plec. Mi s-a parut respectivul un tip absolut cretin! Parerea mea biggrin.gif

3: De aceasta data, in Constanta. Am ajuns intr-o seara in Constanta, masina cu multe bagaje. Las un coleg la gazda lui. Putin mai in spatele nostru, masina de politie, dubita. Plec, si dupa vreun kilometru, apare in spatele meu dubita cu girofarurile pornite. Opresc si deschid geamul. Vine un agent la mine (respect, a vorbit frumos) si m-a rugat sa ma duc la dubita. Cobor, il urmez. Mi-au cerut toate actele: permis, certificat de inmatriculare, buletin, asigurare. Ii intreb ce s-a intamplat. Mi-au spus ca a avut loc un accident in mamaia si ca trebuie sa opreasca masini. Nici o problema. La un momendat, unul din ei ma intreaba daca am consumat bauturi alcoolice. I-am raspuns ca nu la care el mi-a spus sa ii suflu in fata ca sa fie sigur. Am facut cum mi s-a zis, mi-au dat actele si am plecat mai departe fara alte probleme. Totusi, cum frate sa pui un sofer sa iti sufle in nas ca sa vezi daca a consumat sau nu alcool ? smile.gif)

4. Tot in Constanta. Am plecat cu colegul de apartament sa aducem la noi, seara, un prieten de-al lui. Pe bulevadrul Lapusneanu, colegul, nu stiu cum a reusit, a scapat tigara in masina, sub scaun. Din mers nu putea sa o scoata asa ca am oprit masina, am pornit avariile iar el a deschis usa. Nu era interzis opritul. Trece pe langa noi o dubita de politie, se departeaza. Rezolvam problema, ne punem centurile si plecam mai departe. Am devansat dubita de politie pe banda a II-a, iar dupa vreo 300-500 m, vin tare in spatele meu cu girofarurile pornite, ajung in dreptul meu, agentul din dreapta scoate mana pe geam si imi face semn sa opresc, apoi trec in spatele meu. M-am conformat si am oprit, iar ca treaba sa mearga mai repede, am coborat din masina. Geaca o aveam pe bancheta din spate, iar eu eram imbracat in tricou. Era destul de frig afara dar nu ma deranja acest lucru. Coboara si tovarasul politist si ne intalnim intre masini (spatele alei mele, fata dubitei). Il salut, ma saluta, se prezinta, ma prezint tongue.gif. Se uita nedumerit la mine... Imi cere actele. Ii dau pe rand permisul, certificatul, buletinul. se uita pe ele, le analizeaza pe ambele parti de parca era prima oara cand vedea asa ceva... Nu stiu cum, dar la un moment dat scapa permisul meu pe jos. L-am lasat sa se aplece. Apoi dupa un minut, a scapat si chitanta de la asigurare... nici de aceasta data nu m-am aplecat si l-am lasat pe el. Imi da actele si ma ia la intrebari, dar cam ironic, exact cum nu imi place mie sa-mi vorbeasca politistii: "Ati venit si voi acum la mare? (era prin octombrie)" ii raspund: "Stii sefu, masina asta circula de un an in Constanta, aici in zona, mai suntem si noi studenti, mai avem si un apartament inchiriat, mai si muncim. Facem ceva rau?" I-a pierit zambetul de pe fata si a plecat in masina fara sa imi mai zica ceva... RUSINICAAA!

5. In vara, m-am hotarat cu prietena sa mergem la o Manastire, pe langa Panciu, judetul Vrancea. Am avut pe drum probleme cu masina (electromotorul si o pana de cauciuc), am ajuns la Manastire. La intoarcere, intr-un sat, mergeam cu 20km/h din cauza drumului plin de gropi cand, la un moment dat, un politist de la rurala, sa zic ca avea 24 de ani, imi face semn sa opresc. Am tras pe dreata, am pornit avariile si m-am dat jos din masina. S-a prezentat si mi-a cerut actele. Dupa o scurta investigatie a acestora incepe:" A cui este masina" "A unchiului meu". "Ai trusa medicala?" Raspuns evaziv: "DA, e pe haion, se vede si de aici". "Mda!!" Sta putin pe ganduri si incepe: "Stingator, triunghi?". M-am enervat putin. "Stai sefu' sa deschid portbagajul si vedem amandoi ce e pe acolo". Deschid portbagajul si incep: "Aha, mda, uite sefule, triunghi, doua stingatoare, unul spray, altul pudra, omologate amandoua, roata de rezerva, cric, vesta reflectorizanta chiar daca la conducatorii auto nu este obligatorie, geanta tatalui meu, cheie de roti, mochetuta...". Stiu, am fost tampit la faza asta, dar m-a enervat ca imi cauta nod in papura aiurea... Dupa ce i-am enumerat si a vazut ce am prin portbagaj, nu a mai zis nimic. Mi-a parut ca se intristeaza... Mi-a dat actele si mi-a zis drum bun. I-am zambit frumos (nu ironic si nici gay!) si i-am intins mana ca sa dau "noroc" cu el. A fost uimit de gestul meu, a zambit, s-a deschis la fata si mia zis! :" Ai grija cum conduci wink.gif" I-am spus si eu Sanatate! si cand m-am urcat in masina zice mai tare: "Si data viitoare sa porti si centura", apoi a inceput sa rada! ... Mi s-a parut un om deosebit la faza asta. S-a purtat frumos, chiar daca a incercat putin sa ma faca smile.gif Respectele mele pentru el!


Imi cer scuze daca pataniile mele cu "oamenii legii" nu au fost postate unde trebuia, dar ideea este urmatoarea: M-am obisnuit sa fiu stapan pe mine cand vorbesc cu astfel de oameni...sa nu ma las calcat in picioare de ei...

Multa sanatate!
Cristian
klaus
QUOTE(bruuum @ 27 Mar 2009, 08:54)
M-am obisnuit sa fiu stapan pe mine cand vorbesc cu astfel de oameni...sa nu ma las calcat in picioare de ei...
*

radmasa.gif radmasa.gif
Intrebarea mea: unde, unde?
Ai descris trei frectii de controale, si asta numesti tu ca "nu te-ai lasat calcat in picioare"? Si ca"esti stapan pe tine"? radmasa.gif
Kojak
QUOTE(klaus @ 27 Mar 2009, 12:30)
Ai descris trei frectii de controale
*



...din pacate (pentru noi) sunt cinci. god_hand.gif

@bruuum:
Da' te mai intreb si io inca odata: ai permis de conducere?! radmasa.gif
C@talin
Ciudati gabori de constanta si buzau bre tongue.gif
Pe mine cand ma opresc astia din bucuresti le dau actele si-mi zic la revedere tongue.gif smile.gif si pe mine ma gasesc pe strazi numai la ore dastea matinale de la 1-2-3 dimineatza .
vi_escu
Desi nu are legatura cu titlul topicului ilustreaza, daca mai era cazul, prostia politiei romane!
Seara zilei de sf. Ion, cam pe la 4 noaptea ma intorceam de la munca. Apare in spate o masina a politiei rutiere (B63RU?) cu girofarul si sirena pornita si imi face semn sa opresc. Opresc si astept linistit cu mainile pe volan. Vin trei (!?) gabori si incep: permis, buletin, certificat, asigurare, etc si bineinteles daca am baut. Zic: "nu!". "Asta o sa constatam noi !" vine replica insotita de frecatul tipic al caschetei pe cap. Si scot un etilotest pe al carui mustiuc se vedeau urme de ruj. "In asta nu suflu" zic. "Da ce-are domle?" vine replica insotita de stergerea cu mana a instrumetului. "Acum nu suflu nici atat" le spun. Ce a urmat este de tot rasul: mers la spital, dat doua probe de sange si apoi la politie pentru declaratii.
Daca tot am ajuns la politie si se facuse ziua de acum, am depus si un memoriu impotriva echipajului in care am povestit ce si cum.

Pe 3 martie ma intalnesc in fata IJP Bacau fix cu politaiul cu pricina: "ce mi-ai facut domle, am primit advertizment din cauza lu' matale si m-au sters de pe lista de avansari la esceptional, dar tot te prind io sau altu si te facem! Ce crezi ca uitam asa de usor?"
Dupa ce i-am facut doua poze cu mobilul (fata si profil) am mai pierdut o ora si am mai depus un memoriu impotriva personajului.

Astept cu nerabdare continuarea telenovelei.
ady77
Si noi tongue.gif
brvictors
QUOTE(klaus @ 27 Mar 2009, 11:30)
radmasa.gif  radmasa.gif
Intrebarea mea: unde, unde?
Ai descris trei frectii de controale, si asta numesti tu ca "nu te-ai lasat calcat in picioare"? Si ca"esti stapan pe tine"?  radmasa.gif
*


radmasa.gif asta am vrut sa zic si eu, da' m-am abtinut, nu de alta, da' ma gindeam ca saracu` om si-asa e traumatizat de "terifiantele" intimplari, ma mai apuc si eu sa-i pun la indoiala calitatea pataniilor.
bruuum
imi cer scuze ca nu am fost pe placul vostru cu povestirile. Da, cica am permis tongue.gif. De undeva de prin toamna lu' 2007 (nu chiar de mult timp), in schimb am condus in fiecare zi. Nu intrebati cati km am facut pana acum pentru ca nu va spun ca oricum nu ati crede.

Ideea era alta. Cum a scris si mai sus altcineva, era povestita prostia politiei, iar cand m-am referit ca nu ma las "calcat in picioare" si ca "sunt stapan pe mine", am prieteni care au dat-o in balbe si emotii cu tovarasii militieni, tot in buzau, si au fost retiunuti la "control" mai mult timp... Nu cred ca stiti cum se iau amenzi si avertismente pe degeaba prin Buzau si cum esti oprit cu girofarurile si sirena, ziua in amiaza mare, fara sa fii vinovat. Daca esti moale cu ei, sar pe tine si incearca sa te faca, dar daca esti "tare in gura" ai sanse mari sa pleci linistit si repede mai departe...

Inca o data imi cer scuze ca v-am "plictisit" si ca ceea ce am vrut sa va povestesc au fost "simple ""frectii"" de controale".

O zi buna!
vdaniel
oricum cel mai bine e sa nu a-i de-a face cu "organul " in actiune
Cocojambo
M-am consvins si eu care e treaba cu "polutia romana".

Acum vreo 2 ani am fost lasat de un prieten sa am grija de un magazin. In timpul asta s-a furat ceva de acolo, ma rog, omul are supraveghere video si m-a rugat sa merg sa depun plangere la politie si sa duc si cd-ul cu inregistrarea video. (marfa era asigurata, pt recuperarea pagubei trebuia sa depuna plangere ceva de genul acesta)


Buun, zic hai sa il ajut si sa merg acolo, el fiind cam ocupat in sapt respectiva.
Imi da omul inregistratea pe un CD si ii merg la sectia de politie. acolo le zic ce si cum, nu spun cat am stat pana a aparut agentul nu stiu care pt a-mi lua declaratie si sa inregistreze aia (nu stiu procedura).

Intr-un final apare ala, ma invita intr-un birou, ii spun care e treaba si imi i-a cd-ul sa se uite la el.... Surpriza... fisierul video era codat, insa prietenul meu a pus acolo si softul de decodare + instructiuni de instalare (mura-n-gura). Aala ca ce e porcaria asta ca el nu sta sa instaleze toate draciile si ma pune pe mine sa instalez ala si sa dau "play" la fisier (sincer era unul de seama tatalui meu, nu ma asteptam sa stie prea multe in ale calclatoarelor, il ajutam fara probleme dar ala deja incepuse sa tipe la mine ohmy.gif )

Se uita omul la filmulet si de aici incepe "show-ul" ca sa ii spun asa. In inregistrare apaream eu si cu cei 2 hoti, unul ma tinuse de vorba si altul "opera" (metoda clasica), la un momentdat m-am dus sa si vorbesc nitel la telefon ceva mai departe de "clienti".... si de aici pana la ma acuza ca eu sunt mana in mana cu aia nu a mai fost mult.

A inceput interogatoriul cu intrebari de genul "de ce vorbeai cu ala"" blink.gif, "de ce te-ai intors cu spatele?" si MAI ALES " ce naiba cautam sa vorbesc la telefon stand pe scaun cu spatele la aia" wacko.gif ALA incerca sa ma scoata pe mine vinovat, zicea ca ii cunosc, ca sunt mana in mana cu ei. Nu mai spun ca chmat inca vreo 3-4 politisti sa le arate ce fac "angajatii" la munca si cum fura ei din magazin. WTF eu ii repetam aluia ca sunt prieten cu propietarul, el pana si in declaratie vroia sa ma puna sa scriu ca eram vanzator mad.gif

Am pierdut pe acolo aproape jumatate de zi pt o porcarie de declaratie si pt a reclama furtul...

Nu imi mai trebuie politie, cate zile voi avea... plus ca mai am o experienta indirecta mult mai neplacuta decat asta.... cumnatul meu s-a batut cu niste tigani care se luasera de sor-mea si dupa ce ca aia erau vreo 7-8 si el singur, tot pe el vroiau sa il scoata vinovat pt ca luase o bucata de piatra cubica si a dat intr-unul nimerindul in cap. Asta dupa ce incasase cativa pumni de la aia. L-au tinut si batut o noapte intreaga la sectie, sa il faca sa recunoasca ca de fapt de la el a inceput scandalul, el fiind in legitima aparare si tiganii aia niste smecheri in cartier. 022.gif

N-am loc si nici voie sa descriu aici parerea mea despre politia si justitia romana... 251.gif 251.gif showfinger.gif death.gif

Daca doamne fereste ajungeti vreodata sa va "luptati" cu ei sa de-a naiba sa nu aveti bani de avocat sau sa fiti slabi de inger, ca astia va manaca cu fulgi cu tot... nu se sfiesc sa inchida dosare in orice fel doar sa scape mai repede de ele, chiar si cu martori inventati, bataie sau mai stiu eu cum....

Scuze pt postul lung, dar mi-am adus aminte lucruri foarte neplacute pt mine si m-am enervat, din nou 166.gif 183.gif




C@talin
Cel mai bine e sa te duci cu avocatu la politie in astfwl de situatii,nor sa aiba nici cel mai mic tupeu sa te incrimineze,dar cans te vad singur ,imediat le creste organu wink.gif
BeciAcustic
In primul rand bine ca ai scapat de probleme... dar totusi... astfel de cazuri numai in Romania le poti auzi.... sincer.... mi se pare o prostie.... maine poimaine o sa ia astia infractorii din cartea de telefon....te cauta acasa si te acuza ca ai furat nu situ ce....
vijelie
QUOTE(BeciAcustic @ 27 Mar 2009, 18:17)
... astfel de cazuri numai in Romania le poti auzi...
*

Serios? Ia baga fa plinul cu benzina si da o fuga pana la Chisinau, sa vezi acolo ce amabil te primesc autoritatile. Mai ales cand esti din Romania.
Serje
Da voi astia care incriminati atata politia, stiti cumva din ceva surse cum se poarta politistii in alte tari? Sau asa va dati cu parerea, cam cum credeti voi ca ar trebui sa se poarte, fiecare dupa cum il duce capul, dar fara a avea nici cea mai mica idee in ce consta munca de politie.
Voi credeti ca in alte parti te iau frumos, te pun intr-un fotoliu de piele te servesc cu un vischi in pahar de cristal ...
Stiti cumva ca sunt enorm de multi vinovati, chiar cei care merg si raporteaza incidentul?
Mai degraba asa ceva numa in romania se poate intampla ca toti sa se priceapa la orice si ei stiu cel mai bine cum se face orice lucru ...
slaiciprian
QUOTE(Serje @ 27 Mar 2009, 18:28)
Da voi astia care incriminati atata politia, stiti cumva din ceva surse cum se poarta politistii in alte tari? Sau asa va dati cu parerea, cam cum credeti voi ca ar trebui sa se poarte, fiecare dupa cum il duce capul, dar fara a avea nici cea mai mica idee in ce consta munca de politie.
Voi credeti ca in alte parti te iau frumos, te pun intr-un fotoliu de piele te servesc cu un vischi in pahar de cristal ...
Stiti cumva ca sunt enorm de multi vinovati, chiar cei care merg si raporteaza incidentul?
Mai degraba asa ceva numa in romania se poate intampla ca toti sa se priceapa la orice si ei stiu cel mai bine cum se face orice lucru ...
*



173.gif
m-ai terminat. daca erai la primul post cu prostii nu ziceam nimic. desi si asa e greu sa gasesc ceva de spus la aberatiile tale...
vi_escu
Sunt foarte multi politisti capabili, profesionisti, onesti. Pentru ei, jos palaria (ca de altfel pentru toti cei care-si castiga onest painea in politie sau aiurea).
Probabil ca aici au fost prezentate exceptiile, care din pacate mai exista!


radian
QUOTE(Cocojambo @ 27 Mar 2009, 16:55)
... fisierul video era codat, insa prietenul meu a pus acolo si softul de decodare + instructiuni de instalare (mura-n-gura). Aala ca ce e porcaria asta ca el nu sta sa instaleze toate draciile ...
*



Mai o fi politaiul ala un retardat, dar, tu care esti un expert in domeniu, daca iti intra vreunul in birou cu un CD in mana cu mai stiu eu ce soft de care chiar n-ai auzit, te grabesti sa-l instalezi in calc.? Lasand deoparte faptul ca poate omul chiar avcea interdictii la instalarea softurilor neautorizate, sau asta deja chiar ti se pare o aberatie?
Cocojambo
Poate ai dreptate, nu te contrazic, insa pe mine m-a deranjat faptul ca a inceput sa tipe la mine. Am si zis sa nu imi imaginam sa stie ceva (datorita varstei, nici tata nu se pricepe la softuri sau mai stiu eu ce, la 50 de ani), nu sunt expert in domeniu, dar niste instructiuni tot pot sa urmez....


Daca ar fi fost asa putea sa imi spuna si vorbeam cu omul sa modifice fisierul pt a putea fi deschis cu media player. Dar nu domne, noi suntem organul si putem sa tipam si facem ce vrem.

Sunt convins ca si in alte tari sunt specimene de genul acesta, dar alea sunt exceptii... eu unul de fiecare data cand am intrat in contact cu un "om al legii", tot timpul, dar tot timpul am fost tratat ca ultimul .....

Inteleg ca trebuie sa fie autoritari pt a se impune, insa sar calul mult prea mult.


De ziua mea de nastere si de nume (sunt amandoua in aceeasi zi biggrin.gif) mi-am dus prietena acasa pe la 2-3 dimineata, nu consumasem nimic alcoolic,desi iesisem cu prietenii in oras (tocmai pt ca trebuia sa o duc pe ea acasa) si sunt oprit de un politist de la circulatie. Cum a vazut ca ma cheama Mihai, va jur ca nu stiu de unde a scos etilotestul, am suflat si a iesit 0. Nu va puteti imagina in ce scarba mi-a aruncat actele pe geam in masina... pai sa nu ii iei la .... toate rudele in viata si alea trecute pe lumea ailalta?!!!

Am intalnit si politisti foarte de treaba, de ex cand eram in clasa a 6-a jucam baschet in politehnica cu un prieten, atunci niste tigani ne-au batut si furat mingea, un ceas, trainingurile din rucsac.... si niste politisti s-au invartit cu noi prin zona, cu masinile, pana i-am gasit pe aia si ne-am recuperat bunurile.... Deci se poate, dar....
Serje
QUOTE(Cocojambo @ 27 Mar 2009, 20:20)
Am si zis sa nu imi imaginam sa stie ceva (datorita varstei, nici tata nu se pricepe la softuri sau mai stiu eu ce, la 50 de ani), nu sunt expert in domeniu, dar niste instructiuni tot pot sa urmez....
Daca ar fi fost asa putea sa imi spuna si vorbeam cu omul sa modifice fisierul pt a putea fi deschis cu media player. Dar nu domne, noi suntem organul si putem sa tipam si facem ce vrem. 
*



El teoretic trebuia sa-ti ia declaratia si sa te trimita acasa cu tot cu cd. Erau freeware programele alea? Si nu avea voie sa te lase sa lucrezi pe calculatorul lor sub nici o forma si nici sa iti prelucreze el fisierele tale.
Si cum te-o vazut stand de vorba cu infractorul si apoi intorcand capul in alta parte, era logic sa te includa intre principalii suspecti.


QUOTE(Cocojambo @ 27 Mar 2009, 20:20)
... eu unul de fiecare data cand am intrat in contact cu un "om al legii", tot timpul, dar tot timpul am fost tratat ca ultimul .....
....

Am intalnit si politisti foarte de treaba, ...
*



Aici nu te cam contrazici oleaca?
VS-02-MVO
Daca tot v-ati dezlantuit cu povestioarele sa va spun si eu una mica. Din ea am tras concluzia ca smecheria si pilele in Romania sunt cu mult in fata unor nimicuri gen legi, justitie, dreptate si asa mai departe.

Se intampla de Revelion. Nu mai tin minte exact. 2004, 2005, ceva de genu. Localitatea Sinaia. Nu eram in vacanta ci acolo locuiesc. Se face 12 noaptea. Ciocnim paharele, se pupa toata lumea cu toata lumea. Petrecerea continua. Petrecerea avea loc la un prieten acasa, undeva langa spitalul orasului (peste drum de prima cladire din sticla a Mefin). Imi fac mea culpa pentru faptul ca bausem si m-am urcat la volan. Nu bausem mult, dar nu am nici o scuza. Practic daca as fi refuzat sa ma urc la volan intamplarea nu ar fi avut loc. Totusi la indemnul unui prieten bun, ne hotaram sa mergem sa ciocnim un pahar si cu alti prieteni care se aflau undeva in centrul orasului la o discoteca cunoscuta, peste drum de New Montana, ceva cu Green daca nu ma insel.

Se urca si mandra in masina in spate, amicul in dreapta si purcedem la drum. Masina, o dacie 1310 proaspat vopsita. Coboram pe interzis jos in DN, urcam pe interzis pe o strada paralela cu DN-ul care ne duce direct in centru la International. Aproape de Hotel International, undeva pe stanga cum urcam noi spre centru pe strada asta laturalnica e un hotel, imi scapa acum numele, cred ca El Dorado daca nu ma insel. Ma rog, nu conteaza. Ideea e ca era cineva in mijlocul drumului. Claxonez, iar persoana respectiva se da in laturi vociferand. Pana ma dezmeticesc, si DUI, opresc cam in 30 m, deschid usa si ii raspund ca ar fi mai bine sa taca, avand in vedere ca nu prea e de prin partea locului. Discutia sa zic a tinut cam 30 de secunde. In acest timp tipul vocifera, ca imi arata el mie cine are mai multe coa*e dintre noi doi, se urca in masina lui seria 5 modelul pana in 2004 care era foarte in voga pe atunci, si da cu spatele, in viteza, lovindu-mi perla mea alba 1310 proaspat vopsita, in spate. Eram cu masinile spate in spate. Pana ma dezmeticesc, gagiul da din nou in fata, si inca o data vine cu viteza spre mine, tot cu spatele. O face si a treia oara.

Amicul din dreapta, innebunit, ca sa mergem dupa gashca, sa ne intoarcem la baieti sa-i tavalim. Gandindu-ma la masina mea ca la un tanc, nu mi-am dat seama ca ar putea fi daune in spate, ceea ce s-a si intamplat. Zic, nu e cazul sa ne luam la cearta tocmai in ziua de revelion, si dam un pas inapoi, parasind locul. Ajungem in centru. Urcam sus in bar, ne pupam cu totii. Eu deja nu mai aveam nici un chef de bautura si zic sa cobor jos sa studiez lovitura, sa vad daca s-a intamplat ceva.

Ajung jos si in doua secunde vad un seria 5 venind cu viteza, trece de masina mea si franeaza puternic (era masina "amicilor" de mai devreme). Masina mea era parcata in centrul orasului, pe dreapta, cu rotile din dreapta, exact pe marginea bordurii, exact in fata la New Montana. Orice ameteleala care o mai aveam inainte cu 5 minute de incident se dusese si eram perfect lucid, si totul parca se intampla cu incetinitorul. Ei dau cu spatele exact langa masina mea, opreste paralel cu masina mea, se da jos de la volan tipul, incepe sa tipe in gura mare a cui e masina, si incepe sa-si faca damblaua cu ea. Eu intre timp formasem deja 112 si cerusem sectia din Sinaia. Tipul s-apuca si rupe oglinzile cu picioarele, imi indoaie 2 usi precum si grilajul din fata, care il rupe.

N-apuc sa zic 3 vorbe la telefon la sectie, ca apare duba de politie. Cobor treptele din fata barului, traversez trotuarul. Masina de politie oreste paralel cu BMW-ul, practic pe contrasens aproape. Tipul continua sa-si faca damblaua cu masina. Ies in strada si ma duc direct la politistul care conducea. El impreuna cu ceilalti gabori care erau in masina se uitau la show-ul care-l facea tipul. Pe politist il cunosteam. "Uite Sebi ce-mi face asta la masina !" Atat am apucat sa spun. Politistul a dat drumul la girofar. Tipul deja era in masina si glont a fost dus. Duba dupa el cu girofarurile pornite. Dar sa zic ca in 10 sec, duba era la 50m de mine si gagiul cam pe la 300. Cam asta era raportul de forte intre ei.

Intre timp toata suflarea din bar era jos si ma apostrofa ca de ce nu le-am zis nimic. Eram stupefiat de ceea ce tocmai se intamplase si nu stiam ce sa mai zic. Partea din spate unde ma lovise anterior era cam varza. Tot panoul spate indoie, tripla sparta, aripa dreapta indoita, capota spate indoita, bara indoita. Inca eram instare de soc. Impreuna cu doi amici mergem la Politie la sediu. Unul dintre amici si-a dat seama ca bausem si s-a urcat el la volan, pentru orice eventualitate.

Ajungem la politie, amicul meu se stia superbine cu toti gaborii si incerca sa ma ajute. Explic cam tot ce trebuie de explicat. Intre timp aflu de la ei ca au facut filtru la intreare in Busteni, si asta a trecut ca prin branza prin ei. Totul parea o poveste de film dar mi se intampla cu adevarat. Se intoarce duba, fara nici un premiu, si zicem sa mergem la hotel unde erau cazati nebunii. Am uitat sa specific ca nebunii erau din DJ, mai exact din Craiova. N-am dat atentie acestui element pana mai tarziu.

Ajungem la hotel, aflam unde sunt cazati, in camera nu era nimeni. Coboram jos, iar un alt amic care lucra la Politie imi zice, ca orice s-ar intampla, daca ii gasesc inaintea lor, sa-l sun imediat si sa nu fac nimic. Mi-a spus acelasi lucru de 3 ori. Aici am inceput sa-mi pun semne de intrebare.

Deja eram disperat. Ma costase o gramada de bani sa vopsesc masina. Trecuse socul, vroiam sa ma razbun. Asa de rapid cum am intrat in actiune, la fel de rapid s-a terminat. A ramas sa-i gaseasca politia. Trebuiau sa se intoarca sa-si ia hainele si tot ce aveau la hotel.

Ne intoarcem la 5 dimineata, la petrecerea de la care plecasem la ora 12 noapte. Ne-am culcat direct. A doua zi, la 12 m-am intors la politie. Intru in sediu si ma ia la interogatoriu un politist mai batran care ne purta sambetele la toti astia tineri care faceam boacane. Nu-mi mai aduc aminte exact ce-am discutat dar mi-a ramas in minte clar o intrebare pusa de el, si un raspuns dat de mine.
Pol: Ce ai avut cu omul? Daca se pisa pe mijlocul strazii?
Eu: Pai sa se pise pe trotuar !

Eram dezamagit total de toata treaba si mi-era deja lehamite de toata noaptea. Nu vroiam decat sa-mi recuperez paguba si nu mai aveam nevoie de nimic.

Apare si oponentul meu, impreuna cu un prieten. Era putin sfios si rusinat de toata intamplarea. Era persoana din seara respectiva, dar totusi, cu totul alta persoana. Mi-a spus ca ii pare rau si ca o sa se ocupe de daune. Am mers la un prieten mecanic, devizul a fost 1500RON (era cu milioane pe vremea aia), mi-a dat banii si am incheiat tot.

Aflu de la prietenul care mersese cu mine la politie in noaptea aia, dupa 2 saptamani, ca beizadeaua era fiul unui general din politie, de la Craiova, si ca am avut mare noroc ca mi-am recuperat banii si nu am patit nimic, si asta spusa de de dragii mei co-oraseni politisti.

Multumita acestui eveniment, iau intamplari din-astea SF si le trec la categoria "viata-i de rahat", astfel incat sa nu ma afecteze moral.
radian
Neplacuta experienta, dar, politistii aia chiar au avut dreptate cand ti-au zis ca ai avut noroc ca ti-ai recuperat banii si ca n-ai patit nimic tu personal.

Pe de o parte beizadeua putea sa bage vrep 2, 3 gloante in tine, si tot nu patea nimic, pe de alta parte, in caz de ancheta oficiala tot o luai in freza ca te-ai urcat baut la volan si ai circulat pe sens interzis. Un avocat istet, se folosea de chestia asta si pana la urma ii mai reparai si aluia eventuale daune la masina...
VS-02-MVO
Pe moment nu intelesesem de ce a venit cu spatele. Nu le trebuia nici un avocat. Nu eram pe interzis unde era gagiul. Era strada normala.

Ideea e ca daca gaborii aveau comanda de sus ma faceau ne nu ma vedeam.
Marty
De numele Raducanoiu-si mai aduce aminte cineva?
Alex4u
VS-02-MVO daca voi nu opreati si pun pariu ca la-ti injurat de toata familia...si treceati mai departe dupa ce s-a dat din drumul masinii numai treceai prin toate astea...dar nu..voi a trebuit sa opriti...sa ii zice-ti voi bine ca doar erati acolo la voi in orash ..gashti alea alea...el v-a aratat ca trece prin voi...
VS-02-MVO
N-am avut niciodata nimic de aface cu gashtile de cartier, si nici nu voi avea. Am ramas si eu surprins de actiunea interlopilor in momentul in care am avut probleme, in sensul ca au sarit imediat sa ma ajute cu ce puteau. In restul vietii DOAR ne salutam pe strada. Eram doar cunostinte (e un oras destul de mic deci intalniri pe strada erau inevitabile). Inchipuie-ti ca am sunat la 112 in loc sa urc 15 scari si sa cer ajutor.

Nu ca a trecut prin noi e problema, ca n-ar fi avut nici o sansa daca ar mai fi ramas doua minute la locul faptei. Ci faptul ca a trecut prin Politie, si a scapat nevatamat. Asta ma streseaza pe mine cel mai mult.
Richelieu
QUOTE(VS-02-MVO @ 12 Dec 2010, 14:00)
Ci faptul ca a trecut prin Politie, si a scapat nevatamat. Asta ma streseaza pe mine cel mai mult.
*


In orice stat aflat dincolo de granitele noastre ala ar fi fost ciuruit cand incerca sa treaca de politisti.
tribunul
Da, dar la noi daca un politist foloseste pistolul din dotare da cu subsemnatul juma de an, si trece prin cin'zeci de comisii.

Mai tineti minte ce a patit politistul care a avut tupeul s-o puna sa sufle in fiola pe judecatoarea beata crita? Cum l-a dat aia in judecata, si pe parcursul procesului politistul a fost suspendat ... etc.
Richelieu
QUOTE(tribunul @ 12 Dec 2010, 14:12)
Da, dar la noi daca un politist foloseste pistolul din dotare da cu subsemnatul juma de an, si trece prin cin'zeci de comisii.
*


Presupun ca informatiile astea le ai de la stiri. biggrin.gif Eu cunosc politisti care au tras cu pistolul atunci cand a fost cazul si nimeni nu i-a pus la zid.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.